Świeża, soczysta, pełna smaku i witamin…
Pyszna, kolorowa i w gruncie rzeczy bardzo prosta surówka z dyni i sezonowych owoców, czyli jabłek. Dlatego nazywamy ją jesienną surówką. Robię ją w dwóch podobnych wersjach, ale jednak każda daje nieco inne wrażenia, więc wspominam o obu. A różnica polega na tarciu lub krojeniu jabłek:)
Z tartym jabłkiem jest bardziej wilgotna i miękka, z krojonym chrupiąca i nie tak wodnista. U nas każda ma swoich amatorów, więc robię ją zamiennie w obu wersjach. Niezależnie od wariantu, polecam ją na świeżo tj. od razu po przyrządzeniu, bo wtedy smakuje najlepiej.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić jesienną surówkę z dyni, jabłka i papryki:) Zapraszam do obejrzenia!
Jesienna surówka z dyni, jabłka i papryki
czas przygotowania: do 15 minut
/proporcje dla 3-4 osób/
- 300-350 g dyni (waga już po obraniu tj. bez skóry, włókien i pestek)
- solidna szczypta soli (ok. 1/4 łyżeczki, ale ilość jak zawsze własnego upodobania i smaku)
- 2-3 łyżki łuskanych ziaren słonecznika
- 1 duże jabłko
- 1/2 czerwonej papryki
- przyprawy –do smaku tj. trzeba kosztować, ja np. w prezentowanej wersji dodałam:
– solidna szczypta cynamonu (można pominąć, jeśli nie lubicie)
– solidna szczypta białego pieprzu (ok. 1/4 łyżeczki, ale dodawać do smaku)
– opcjonalnie: solidna szczypta brązowego cukru - ok. 1 łyżka gęstego jogurtu naturalnego (dodaję stopniowo)
- ok. 1 łyżka świeżo wyciśniętego soku z cytryny
- ok. 1 łyżka drobno siekanej natki pietruszki (ew. koperku)
Dynię obieram, wydrążam środek (włókna i pestki) oraz obieram ze skóry. Tak przygotowaną ścieram na tarce o grubych oczkach i przekładam do miski. przyprószam solidną szczyptą soli, mieszam i odstawiam na bok.
Teraz słonecznik –prażę go dla wydobycia głębszego, lepszego smaku. Prażenia nie pomijam, surówka zyskuje na smaku i właściwie można rzec, że to właśnie prażenie ziarna sprawia, że jest ona tak wyśmienita. Rozgrzewam zatem patelnię. Na gorącą i suchą, bez żadnych dodatków wsypuję słonecznik i często mieszając prażę przez 2-3 minuty, aż ziarno będzie zrumienione i zacznie apetycznie pachnieć. Trzeba mieszać i uważać, by go nie przypalić. Gotowe zdejmuję z patelni (ważne) tj. przekładam na zimny talerz i zostawiam do ostygnięcia.
Jabłko myję, kroje na ćwiartki, usuwam gniazdka nasienne, po czym owoc albo kroję w drobną kostkę lub paski (wtedy surówka nie stanie się tak wilgotna i będzie bardziej chrupka) albo ścieram na tarce o grubych oczkach (surówka zawilgotnieje od jabłka i będzie miękka i lekko wodnista, bo jabłko puści sok).
Ja wolę wersję z krojeniem, a dzieci z tarciem, więc robię i tak, i tak.
Paprykę kroję w cienkie paski i wraz z jabłkiem dodaję do dyni. Mieszam i doprawiam –cynamonem, białym pieprzem oraz ew. cukrem. Dodaję także jogurt oraz świeżo wyciśnięty sok z cytryny i siekaną natkę pietruszki. Całość mieszam, przekładam do miski do serwowania i od razu podaję.
Najlepiej smakuje na świeżo, zaraz po przyrządzeniu, ale jeśli chcemy ją przygotować z lekkim wyprzedzeniem, to ostatecznie można wstawić pod przykryciem do lodówki (nie dłużej niż na 20 minut) i wtedy podawać.
Jednak w wersji z tartym jabłkiem proponuję podawać od razu, bo naprawdę jest wtedy dużo lepsza:)
Świetny dodatek do dań głównych np. do smażonych mięs czy ryb, ale ja lubię też podjeść ją samą lub np. tylko do grzanki.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
2 Komentarze
Maciej
Moja teściowa powiedziała że dyni na surowo to ona nie tknie (96). Dzisiaj zrobiłem tę surówkę na obiad i trzy dokładki wzięła tak jej smakowało, tylko że nie wie że tam była dynia (papryka zakolorowała). Pychota i tanie jak barszcz!
MaGda
🙂