Soczyste, zwarte i dobrze doprawione…
Udka drobiowe w majeranku to jeden z szybszych i bardziej bezproblemowych sposobów na przyrządzenie kurczaka, a do tego finalne danie jest przesmaczne, a mięso intryguje i teksturą, i smakiem.
Można podać klasycznie jak kotlety tj. z ziemniakami i warzywem/surówką. Jednak tak przyrządzone udka doskonale odnajdą się też jako wkład do tortilli (np. zawinięte z warzywami, sosem i czy innymi dodatkami w paczuszki jak burrito) czy do bułki (burger/kanapka na ciepło).
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić filetowane udka drobiowe w majeranku:) Zapraszam do obejrzenia!
Udka drobiowe w majeranku
czas przygotowania: do 15-20 minut + kilka godzin marynowania (np. wstawić rano i smażyć popołudniu)
/proporcje na 6 kotletów/
- 6 udek drobiowych –wyfiletowanych bez skóry i kości (u mnie: ok. 500 g)
/można kupić gotowe lub samemu odciąć mięso od kości i usunąć skórę; można też pokroić w grubsze plastry filet z kurczaka/indyka, ale ze świadomością, że mięso z udek jest jednak bardziej soczyste i pełniejsze w smaku/ - 2 całe jajka
/najczęściej wbijam 3, bo chcę mieć więcej masy jajecznej do późniejszego usmażenia, ale 2 spokojnie wystarczą/ - 3/4 łyżeczki soli (ALE ilość soli jak zawsze: wg własnych upodobań i uznania)
- 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
- 1/3 lub 1/2 łyżeczki słodkiej czerwonej papryki
- 3 ząbki czosnku
- 1 łyżka majeranku
- 2-3 łyżki mąki ziemniaczanej
- tłuszcz do smażenia –niewielka ilość, dowolny, na jakim smażycie mięso drobiowe (np. masło klarowane, olej ryżowy czy inny roślinny)
Mięso myję, osuszam, odkrawam ewentualne nieładne i bardziej tłuste kawałki. Rozbijam delikatnie tłuczkiem –z wyczuciem tj. delikatnie, by ich nie rozwalić, ale na tyle mocno, by je wyraźnie spłaszczyć;))
Do miski wbijam jajka, dodaję przyprawy oraz drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek i dokładnie mieszam. Na koniec dosypuję mąkę, mieszam, by nie było grudek i do tak przygotowanej marynaty czy pseudo-ciasta wkładam przygotowane wcześniej udka. Starannie obtaczam je i zanurzam w jajku, po czym przykrywam i pod przykryciem wstawiam do lodówki na kilka godzin.
Kiedy jestem gotowa do smażenia, wyjmuję je z lodówki. Rozgrzewam patelnię z niewielką ilością oleju, na mocno rozgrzany wykładam kotlety i smażę klasycznie –po mniej więcej 3 minuty z każdej strony, na średnim ogniu tak, by w środku doszły i straciły surowość, a z wierzchu ładnie się zrumieniły.
Mięso jest wyjątkowo soczyste, dobrze doprawione i smakuje na ciepło, jak i na zimno.
Podaję z ulubionymi dodatkami np. z ziemniakami i mizerią, ale odnajdzie się też zawinięte w tortilli, jak w bułce w roli kanapki na ciepło.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
22 Komentarze
Jasiek
Żeglarskie przepisy Jaśka (2)
(po skopiowaniu – skasuj) 🙂
[…]
MaGda
MG: Tak jest! Piszę, żebyś wiedział, że dotarło. Dzięki za przepis, zapisany;)
Maria
Robię regularnie ale zamiast mięsa z uda kurczaka wykorzystuje sznycelki z indyka. Pozdrawiam
KasiaP
Bardzo smaczne danie – mimo, że moje mięsko leżało w marynacie tylko godzinkę. Na pewno do powtórzenia!
Dorota
Własnie skończylismy jesc przepyszne udka. Ja dodałam troche więcej niz w przepisie pieprzu bo 1 łyzeczkę i wcale nie bylo za duzo tzn nam smakowało, udka bardzo dobre , moja corka brała dokładkę. Sama tekstura tych kotletów rewelacyjna . To danie wejdzie na stale do mojego menu.Następnym razem pokombinuję z innymi przyprawami i mysle że też będzie ok. Pani Magdo kolejny udany przepis , szkoda tylko ,że tak późno odnalazlam Pani bloga.Pozdrawiam i dziekuję że Pani jest.
Agata
Super przepis, chociaż lekko go musiał zmodyfikować. Z racji że moja studencka kuchnia nie posiada mąki ziemniaczanej 😛 to wykorzystałam zwykłą mąkę (ale w mniejszej ilości) a resztę uzupełniłam kaszą manną. Nie mam porównania, żeby powiedzieć która wersja jest lepsza, ale te przypadły mi do gustu. Aha i do marynaty dodałam jeszcze odrobinę chili i imbiru. Były pyszne 😛
Kamila
Pani Magdo, kupilam 4 udka, cos tam poodcinalam, ale niewiele tego miesa zostalo, na pewno nie takie kotlety jakie Pani miala :/ to na pewno udka? kurczaka? a moze w Pani kawalkach kurczaka byly jakies kostki? ja pousuwalam kosci i naprawde niewiele miesa zostalo…
MaGda
tak, na pewno z kurczaka -ale ja kupiłam już gotowe, nazywały się udka, ale wg mnie to było mięso z pałek (podudzi), kostek żadnych nie było…
Danuta
Pani przepisy są re-we-la-cy-jne. Robiłam dzisiaj udka w majeranku – wyszły bardzo smaczne. Korzystam z Pani przepisów, podziwiam pomysłowość i cieszę się że przepisy pojawiają się prawie codziennie. Wielkie dzięki.
Ewa
Dzisiaj zrobiłam, ale z piersi z kurczaka, razem z mizerią i puree i obiadek był rewelacyjny!!!
Maria
Popełniłam te udka na niedzielny obiadek, ich kruchość mnie mile zaskoczyła. Super danie i szybkie. 🙂
Kasia
Cześć! Razem z moimi koleżankami wykonuje do szkoły projekt o sodzie oczyszczonej – jej właściwościach i zastosowaniu. Ja zajmuję się gastronomią i ogólnie jej użyciem w kuchni. W związku z tym mam prośbę – mogłaby pani napisać kilka słów o tym jak pani wykorzystuję ją podczas gotowania, pieczenia? Ogólnie jak często się ją dodaje, do czego się przydaje, jaki inny składnik może zastąpić. Wystarczy jedno zdanie. Byłabym bardzo wdzięczna, tym bardziej, że często stosuje pani przepisy, a dzięki filmikom nawet prawie zawsze mi się udają (wcześniej byłam kompletną niezdarą w kuchni).
Pozdrawiam, Kasia
MaGda
Skoro krótko, to spróbujmy:) Dodaję szczyptę do klusek np. takich: http://gotuj.skutecznie.tv/2015/02/kluski-jogurtowe/, nie zawsze i nie jest to obowiązkowe, ale są wtedy pulchniejsze), czasem do herbaty mrożonej (jest wtedy bardziej klarowna/przejrzysta i traci tę charakterystyczną herbacianą goryczkę, np. tutaj: http://gotuj.skutecznie.tv/2012/05/domowa-herbata-mrozona/) Poza tym także do sera smażonego (np. tutaj: http://gotuj.skutecznie.tv/2013/01/ser-smazony-na-kanapki/. No i oczywiście do wypieków (ciastka, placki, ciasta), ale w tym nic zaskakującego już nie ma:) No i do czyszczenia ew. przypalonych miejsc w piekarniku (mieszam na pastę z odrobiną wody).
Cieszę się, że przepisy się przydają i zapraszam do częstych odwiedzin;)
Pzdr,
MaGda
Piotr
A można coś podobnego ugotować na parze, a nie smażyć?
MaGda
można, ale wtedy chyba jednak dałabym samo mięso z przyprawami, bo jajko i mąka mogą się zrobić nieapetyczne na parze:) I może pokroiłabym mięso w mniejsze kawałki. I do tego jakieś warzywo o podobnym czasie parowania np. większe kawałki brokułów lub kalafiora lub marchew?
Ania
Nastepny świetny przepis 🙂
Ralph Kopcewicz
Magda,kolejny super przepis…..udka w majeranku,moze zabrzmi to przewrotnie,…sa w smaku jak cielecina,pycha ! P.S…Czekam na Twoj przepis…na golonke ! Pozdrawiam, Rafal.
kazimiera
kolejny fajny przepis do wypróbowania, prosty i smaczny zestaw obiadowy dziękuję i pozdrawiam.
Teresa
Pani Magdo czy można do tego dania zastosować pierś z kurczaka lub indyka
MaGda
Można, jak najbardziej. Wspominam o tym w filmie i już dopisałam do przepisu tekstowego. Z piersi będzie może tylko bardziej suchy (nie jak wiór rzecz jasna, bardziej w sensie: jak klasyczny kotlet), podczas gdy udka są soczyste i naprawdę przyjemnie zaskakują teksturą.
anna
madziu a czy bedzie odcinek ulubiency marca
MaGda
Nie, w marcu nie będzie (nie dałam rady ze względu na święta), ale postaram się w kwietniu nagrać.