Pełnoziarniste rurki z kremem

z 13 komentarzy

Pełnoziarniste rurki z kremem

Dzisiaj pełnoziarniste rurki z kremem. Mamy weekend, więc zaserwuję Wam trochę pieczenia;)
Ja moje rurki nadziałam na słodko, ale warto pamiętać, że jest to ciasto uniwersalne i można je nadziewać także pastami czy farszami wytrawnymi –jeśli będę takie rurki robić, to przy okazji nagram, dajcie więc znać czy jesteście zainteresowani, ok?

Dziś jednak na słodko, z delikatnym i banalnie prostym kremem śmietanowym, który dobrze przechowuje się w rurkach także do następnego dnia, więc spokojnie można nadziać więcej. Jeśli zostaną, można przechować w lodówce, by następnego dnia wystawić ponownie na stół np. do kawy. Lub dla niespodziewanych gości.

Takie rurki także dobrze się mrożą i choć po rozmrożeniu nie są już aż tak chrupkie, to nie są jednak także miękkie i naprawdę świetnie się je zajada. Można więc mrozić, sprawdzone. A teraz… do dzieła!

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pełnoziarniste rurki z kremem:) Zapraszam do obejrzenia!

Pełnoziarniste rurki z kremem

czas przygotowania: ok. 30 minut + ok. 60 minut na schłodzenie ciasta (można na noc) + ok. 60 minut pieczenia łącznie (10 minut na blachę, czas zależy od ilości rurek na partię, u mnie 6 x 10 sztuk, więc 60 minut), przy czym pieczenie i nawijanie rurek dzieje się równolegle, więc czasy na siebie nachodzą i cały proces może pójść szybciej;)
/proporcje na na ok. 60 rurek (takich jak na zdjęciu)/

rurki:

  • 500 g mąki pszennej pełnoziarnistej (od biedy można podmienić na zwykłą jasną)
  • szczypta soli
  • 200 g masła (1 kostka)
  • 2 żółtka
  • 200 ml kwaśnej gęstej śmietany 12% lub 18%
  • + 50 ml zimnej wody (tylko w przypadku mąki pełnoziarnistej, jeśli zwykła jasna, to tę wodę pomijam)
  • oraz wymagane do pieczenia:
    – metalowe foremki do rurek
    – masło lub olej do natłuszczenia w/w foremek

krem śmietanowy:

  • 200-250 g śmietany kremówki
  • 200-250 g serka mascarpone
  • 2 łyżki cukru pudru

Informacja: Do upieczenia tych rurek konieczne są specjalne foremki do rurek tj. takie metalowe tubki zwężane ku jednemu końcowi. Nawija się na nie cienkie paski ciasta, uzyskując w ten sposób rurki.
Kiedy nie miałam takich foremek robiłam sobie stożki z papieru do pieczenia, ale było to karkołomne, stąd jak tylko natknęłam się na foremki do rurek, to od razu kupiłam dwa komplety (2 x10 sztuk), bo wtedy cały proces idzie dużo sprawniej (szczegóły poniżej w przepisie).

No to zaczynamy. Najpierw ciasto, bo musi się schłodzić w lodówce.

Ciasto i formowanie rurek:
Ciasto można przygotować wieczorem dnia poprzedniego i zostawić w lodówce na noc lub w dniu pieczenia, ale trzeba zacząć z minimum godzinnym wyprzedzeniem.

Wszystkie składniki wykładam na stolnicę i zagniatam na gładkie ciasto –idzie to bardzo sprawnie, ale…
Ja zwykle korzystam z miksera z nakładką do ciasta drożdżowego, bo wtedy jest jeszcze szybciej. Do miski wsypuję mąkę, szczyptę soli, dodaję masło pokrojone w drobne kawałki (np. kostka) oraz śmietanę i żółtka. Jeśli biorę mąkę pełnoziarnistą (a ostatnio tylko taką biorę), to dodaję zimną wodę, bo taka mąka zabiera więcej płynu.

Gotowe ciasto formuję w kulę, spłaszczam (później będzie łatwiej wałkować), zawijam w folię spożywczą i wstawiam do lodówki na co najmniej godzinę.

Po tym czasie dzielę na dwie części i z każdą postępuję tak samo. Tj. rozwałkowuję bardzo cienko (na grubość ok. 1 mm) i nożem lub kółkiem do pizzy albo radełkiem kroję rozwałkowane ciasto w cienkie, długie paski o szerokości ok 1,5 cm

Natłuszczam foremki do rurek (masłem lub olejem) i nawijam na nie paski ciasta –od szerszego końca rurki ku węższemu, paski nawijam ukosem tak, by brzegi pasków nachodziły na siebie dachówkowo, tworząc szczelną rurkę –w razie wątpliwości patrz na dołączony do przepisu film na Skutecznie.Tv

Nawijając paski pamiętam o tym, by od brzegu foremki zostawić trochę pustego miejsca, bo za to puste miejsce chwycę po upieczeniu foremkę szczypcami i łatwiej będzie zsunąć wypieczone ciasto/rurkę.

Posypka:
Jeśli robię rurki na słodko, to można je obsypać cukrem lub zostawić bez posypki, samo tylko ciasto.

Jeśli chcemy posypkę w wersji wytrawnej, to cukier można podmienić na sezam, mak lub np. zioła czy ulubione przyprawy (np. sól, chilli lub ostra papryka;)). Albo na tarty drobno żółty ser.

W prezentowanej wersji połowę rurek zrobiłam bez posypki, połowę z brązowym cukrem. W tym celu wysypałam cukier na talerzyk i obtoczyłam w nim rurki z jednej strony (od spodu tego zwykle nie robię, bo i tak nie będzie go widać).

Gotowe rurki układam na wyłożonej papierem lub matą do pieczenia blasze i piekę w 200 st. C przez ok. 10 minut, a tak naprawdę do czasu aż się delikatnie zrumienią i będą ładnie wypieczone.

Mój proces pieczenia:
Ja mam 20 foremek i piekę na dwie blachy:
– 10 sztuk nawijam na metalowe rurki, układam na pierwszej blasze i wstawiam do pieczenia
– w czasie, gdy się pieką nawijam kolejne 10 sztuk i układam na drugiej blasze
– wyjmuję upieczone, do piekarnika wkładam przygotowane
– zdejmuję rurki z foremek tj. chwytam szczypcami lub nożyczkami za metalową końcówkę i zsuwam wypieczoną rurkę z metalowej foremki
– foremki odkładam na zimny talerz, rurki układam dostygnięcia na kratce/ruszcie
– w międzyczasie metalowe foremki zdążą ostygnąć, więc od razu nawijam paski, tworząc kolejną partię rurek i układam je na blasze
– wyjmuję upieczone, a do piekarnika wkładam przygotowaną partię
– powtarzam do skończenia się ciasta;)

Idzie to naprawdę raz, dwa, w tle jakaś muzyka lub podcast albo rozmowa z rodziną i czas leci bardzo przyjemnie;)

Kiedy rurki ostygną, można nadziewać i podawać.

Pełnoziarniste rurki z kremem

Nadziewanie i przykłady kremów:
Tak jak wspomniałam świetnie sprawdzą się tu zarówno kremy słodkie, jak i pasty czy nadzienia wytrawne.

Słodkie:
– ze słodkich można sięgnąć np. po wszelkiego rodzaju kremy np. budyniowe, białkowe, z bitą śmietaną,
– jak i po serki homogenizowane z owocami czy z żelatyną.
– jeśli decyduję się na serki czy kremy bardziej wilgotne, to nadziewam tuż przed podaniem i raczej taką porcję, która będzie zjedzona na raz, bo dobrze to się raczej nie przechowuje (rurki nasiąkną).

Wytrawne:
– takie rurki można nadziać w zasadzie czymkolwiek co ma konsystencję pasty np. pasta z tuńczykiem, pasty twarogowe, jajeczne doprawione na ostro, sałatki jarzynowe, itp.

W prezentowanej wersji robiłam na słodko i zdecydowałam się na prosty krem śmietanowy. Do miski wlewam schłodzoną kremówkę, dodaję mascarpone oraz cukier puder i ubijam na sztywno –masa ma mieć konsystencję kremu, być gęsta tak, by dała się wyciskać ze szprycy (patrz film).

Przekładam do szprycki lub do rękawa cukierniczego i napełniam rurki. Układam na talerzu i podaję.

Jeśli zostaną, wkładam do pudełka z pokrywką i przechowuję w lodówce. Następnego dnia są dobre do jedzenia, rurki nie nasiąkają, więc bez obaw można przygotować ich nieco więcej. Dobrze się mrożą.
Ja zwykle piekę je wtedy, gdy spodziewam się gości, bo wtedy wszystkie schodzą od razu;)

Smacznego!

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

13 komentarzy

  1. Edyta
    | Odpowiedz

    Madziu jakiej firmy jest twój robot planetarny i czy jesteś z niego zadowolona, bo chciałabym sobie zakupić.Pozdrawiam

  2. Ania
    | Odpowiedz

    A jak nadziewa się wytrawnie np. sałatką jarzynową to jak Pani sobie radzi? Bo chyba szprycą się nie da?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Jeśli w postaci pasty/farszu to się da, a jeśli sałatka, to np. porcja za porcją mniejszą łyżeczką i dopychać/dosuwać/dociskać ku środkowi rurki:)

  3. Ewa
    | Odpowiedz

    Czy do ciasta można użyć masła roślinnego?

    • Basia
      | Odpowiedz

      Niema masła roślinnego jest tylko masło robione ze śmietanki, a jeżeli chodzi o margarynę to też nie jest ona roślinna to zwykła TRUCIZNA

  4. Maria
    | Odpowiedz

    Foremki zamówione, już się nie mogę doczekać pieczeni. Pozdrawiam i dziękuję za inspiracje

    • Maria
      | Odpowiedz

      Upieczone, przetestowane super warto czas poświęcić

      • MaGda
        | Odpowiedz

        Dziękuję za komentarz:) I cieszę się, że smakowało! Pozdrawiam serdecznie

  5. Marta
    | Odpowiedz

    Mam zawsze problem ze śmietaną kremówką. Nie wiem jaką mam kupić do czego – w kartoniku (UHT) czy w pojemniku (taka do przechowywania w lodówce). Która będzie dobra w tym przepisie?

  6. Justyna
    | Odpowiedz

    powiedzieć, że PAni jest genialna, to mało!
    Pozdrawiam

  7. Sylwia
    | Odpowiedz

    Świetny przepis na coś takiego innego, oryginalnego. Przepis na pewno wykorzystam szykując córci urodziny lub w święta. Tylko mam pytanko – te metalowe rurki można kupić w zwykłym sklepie gospodarstwa domowego czy w jakiś większych hipermarketach i jaka jest ich cena?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      No nie pamiętam ceny:( Ale to nie było jakoś szalenie dużo. Ja jedne foremki kupiłam stacjonarnie (już nie pamiętam gdzie, ale gdzieś sobie wisiały w sekcji AGD), a drugie dokupiłam w necie, przy okazji jakichś innych zakupów, bo z 1 kompletem wkurzały mnie „puste przebiegi”, gdy nawijałam kolejną partię;)