Dzisiaj propozycja na szybki obiad –robimy serowe kluski z boczkiem i cebulką, i do tego smażona młoda kapusta z oliwą i ziołami.
Ostatnie dni były wyjątkowo zabiegane, a na weekend zapowiedzieli się goście. Miałam więc co robić;) I w takie dni szczególnie cenię sobie szybkie obiady. Dziś jeden z nich, dodatkowo u nas gwarantowany pewniak, bo chłopcy po prostu uwielbiają te kluski.
Kluski serowe można też podać na słodko np. z masłem i cynamonem lub ze śmietaną i cukrem. Ja często robię je z boczkiem i cebulką i jest to naprawdę pyszny, banalnie prosty i szybki posiłek na ciepło. Przy okazji także wartościowy odżywczo;) Podsmażona na oliwie młoda kapusta z ziołami cudownie dopełnia smaku i naprawdę świetnie tu pasuje.
To co, jeśli brzmi dobrze, zapraszam do przepisu:)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić SEROWE KLUSKI z boczkiem i cebulką oraz smażoną młoda kapustę z ziołami (na oliwie)
SEROWE KLUSKI z boczkiem i cebulką. Smażona MŁODA KAPUSTA (na oliwie)
czas przygotowania: 20-30 minut
/proporcje na 2 porcje/
Serowe kluski z boczkiem i cebulką –SKŁADNIKI
kluski:
- 250 g twarogu (w prezentowanej wersji: półtłusty)
/można wziąć dowolny ulubiony: chudy, półtłusty, tłusty/ - 3 całe jajka
- 1/4 łyżeczki soli
- 3/4 szklanki mąki –w prezentowanej wersji: orkiszowa pełnoziarnista
/może być dowolna ulubiona: pszenna, orkiszowa, żytnia/ - 1/2 cebuli
- 4 plastry boczku*
- opcjonalnie: 1/2 dobrej gatunkowo kiełbasy* (np. wiejska)
- 1/2 łyżeczki majeranku
- 1 łyżka smalcu (ew. oliwy)
- do przyprószenia po podaniu:
– sól
– czarny, świeżo mielony pieprz - do gotowania: osolony wrzątek, oliwa/olej, by kluski się nie sklejały
*w wersji wege pomijam boczek i szynkę
kapusta:
- ćwiartka młodej kapusty
- 2 łyżki oliwy
- 1/2 łyżeczki ziół prowansalskich
- sól do smaku
Serowe kluski z boczkiem i cebulką –KAPUSTA
Zaczynam od kapusty. Kapustę myję, osuszam, po czym drobno szatkuję lub kroję w cieniutkie paseczki.
Rozgrzewam patelnię z oliwą. Na gorącą, ale nie dymiącą(!), wkładam kapustę i podsmażam na średnim ogniu, co jakiś czas mieszając, aż zmięknie i będzie al dente. W międzyczasie doprawiam do smaku solą oraz ziołami prowansalskimi.
Na koniec mieszam, wyłączam grzanie, po czym przykrywam i zostawiam pod przykryciem, aż kluski, które za chwilę zaczynam szykować, będą gotowe. W tym czasie kapusta jeszcze dojdzie, czyli lekko zmięknie.
Serowe kluski z boczkiem i cebulką –CIASTO
Zagotowuję wodę w większym garnku: wlewam, przykrywam i włączam grzanie –zanim się zagotuje, ciasto powinnam mieć już gotowe.
Ciasto można zagnieść ręcznie lub skorzystać z blendera –u mnie blender, bo szybciej i dokładnie oraz kluski są delikatniejsze. Twaróg wkładam do misy blendera. Dodaję jajka, sól i rozdrabniam pulsacyjnie, tworząc bazę ciasta.
Dosypuję mąkę (jeśli biorę pełnoziarnistą, to ciut mnie i rzecz jasna jej podmiana wpłynie na kolor i konsystencję klusek). Blenduję, zagniatając tym samym na spójne ciasto, w razie potrzeby podsypuję mąką, ale dodaję ją raczej stopniowo: generalnie dążę do tego, żeby składniki tylko się połączyły i żeby zebrać je w zwarte, spójne ciasto.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Ciasto może być lepkie i wilgotne, i u mnie tak zwykle jest. Im mniej maki, tym lepiej, więc trzymam się raczej proporcji z przepisu.
Tak przygotowane ciasto będę kładła na wrzątek bezpośrednio z misy blendera, żeby nie brudzić dodatkowych naczyń (wyjmuję tylko ostrze;)).
Serowe kluski z boczkiem i cebulką –GOTOWANIE
Woda w międzyczasie już się zagotowała. Dodaję odrobinkę oleju lub oliwy, żeby kluski się nie sklejały i solę do smaku wody morskiej.
Kluski kładę na wrzącą, gotującą się wodę: małą łyżeczką, każdorazowo zanurzaną w wodzie przed nabraniem ciasta. Nabieram małą porcję ciasta (kluski będą rosły podczas gotowania) i wkładam do osolonego wrzątku. Ciasto spada do wody, a ja wyjmuję łyżeczkę, nabieram kolejną porcję ciasta, wkładam do osolonego wrzątku itd., aż do chwili gdy cała powierzchnia garnka będzie zapełniona kluseczkami. Idzie to bardzo szybko, co można podejrzeć w dołączonym video przepisie.
Gotuję na średnim ogniu, czekając, aż wypłyną. Od chwili wypłynięcia daję im 2-3 minuty, po czym wyławiam łyżką cedzakową, przekładam na cedzak, przelewam ciepłą wodą. Można zimną, u mnie ciepła, żeby zatrzymać gotowanie i jednocześnie, żeby kluski nie ostygły.
Odcedzone przekładam na talerz i można podawać.
Serowe kluski z boczkiem i cebulką –Z UWAG PRAKTYCZNYCH
Takie kluski można podawać na słodko i na wytrawnie. U mnie dziś na wytrawnie i podam je z boczkiem i cebulką. Dodam też od razu, że są świetnym zamiennikiem klasycznych klusek. Są mniej węglowodanowe, zawierają więcej białka (bo twaróg i jajka), więc jeśli zwracacie uwagę na takie rzeczy, to może to być całkiem przyjemny zamiennik. Smak rzecz jasna jest inny niż np. klasycznych klusek kładzionych, bo tam jest głównie mąka, a tu twaróg;) Jednak w tej wersji także świetnie smakują z gulaszami czy sosami, pieczonymi warzywami i tak dalej. Są bardziej delikatne i smakują naprawdę dobrze.
Spokojnie można je ugotować z wyprzedzeniem, np. wieczorem w dniu poprzedzającym podanie, po ostudzeniu wstawić do lodówki, a w dniu podania tylko podgrzać i podać z ulubionymi dodatkami –np. z tymi z dzisiejszego przepisu.
Serowe kluski z boczkiem i cebulką –BOCZEK I CEBULKA
I na koniec szykuję dodatki smakowe. Boczek kroję w paski lub w kostkę, a cebulę w kostkę, w piórka bądź półtalarki.
Rozgrzewam patelnię z mniej więcej łyżką smalcu (ew. oliwy), wkładam boczek, co jakiś czas mieszając, czekam aż się zrumieni (niezbyt mocno).
Wtedy dokładam cebulę i podsmażam razem przez 1-2 minuty, aż się zeszkli. Przyprószam majerankiem. Mieszam, jeśli trzeba dodaję smalec (lub oliwę), po czym dokładam przygotowane wcześniej kluski.
Mieszam, delikatnie osnuwając je zawartością patelni i podgrzewam na niezbyt dużym ogniu, aż będą gorące.
Serowe kluski z boczkiem i cebulką –SPOSÓB PODANIA
Gorące przekładam na talerz, dokładam gorącą kapustę i podaję. Proste i pyszne!
U nas był do obiad dla 2 głodnych nastolatków i sprawdził się doskonale. Jak sami widzieliście posiłek banalnie prosty i szybki do przygotowania, a przy tym także całkiem wartościowy odżywczo i na długo utrzyma w uczuciu sytości.
Mam nadzieję, że przepis się przyda i zechcesz z niego skorzystać. Jeśli lubisz tego typu dodatki do obiadu, zerknij też na ►Surówka z blanszowanej kapusty z marchewką, koperkiem i śmietaną (pyszna!), a jeśli wolisz pełne obiady, to na ►Udka ze szpeclami w musztardowym sosie śmietanowym.
Smacznego!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
2 Komentarze
Teresa
Cxy mogę uzyc serek styl włoski?
Wojtek
Kocham Cię Magdusiu /nie mów mężowi/ za wszystkie przepisy. Są bardzo perfekcyjnie przygotowane i dopracowane. Nic dodać nic ująć. Bijesz na głowę resztę blogerów. Nie poznałem żadnego Blogera który tak perfekcyjnie, obszernie i dokładnie przygotowywał przepisy potraw. Pozdrawiam serdecznie chyba ponad roczny subskrybent Wojtek.