Dzisiaj pyszne i odżywcze gofry z fasoli białej lub czerwonej.
Niech Was nie zwiedzie ta nazwa, bo gofry są naprawdę smakowite;) Miałam ochotę na szybkie, odżywcze śniadanie, a na jajecznicę i jajka nie mieliśmy ochoty. Stąd padło na odżywcze gofry. Moje będą w wersji czekoladowej, bo o takie zostałam poproszona. Podałam je ze śmietankowym serkiem oraz borówkami i jest to naprawdę smakowite i na długo sycące śniadanie. A dodatkowo takie, które zastawia z poczuciem „zjadłam coś pysznego!”.
Bardzo prosty przepis! Wystarczy rozgrzać gofrownicę, a w tym czasie przygotować ciasto. Czyli włożyć składniki do blendera, zblendować:) A potem już tylko piec gofry i można podawać.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić szybkie gofry z fasoli (białej lub czerwonej), super na śniadanie, deser, przekąskę…
Szybkie GOFRY z fasoli (białej, czerwonej). Śniadanie, deser, przekąska…
czas przygotowania: ok. 20 minut
/proporcje na 5 gofrów/
Szybkie GOFRY z fasoli –SKŁADNIKI
- 200 g ugotowanej fasoli (białej lub czerwonej)
/może też być fasola z puszki lub słoika, także z domowych przetworów/ - 2 jajka
- 1 łyżka oleju kokosowego
- 1 łyżka płynnego miodu lub syropu klonowego
- 5 łyżek mąki orkiszowej (lub np. owsianej)
/tu: jasna orkiszowa typ 630, dobrze sprawdzi się też pełnoziarnista/ - 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżka ciemnego, mocnego kakao
- opcjonalnie: 1/2 łyżeczki cynamonu
- dodatki –dowolne ulubione np.:
– serek śmietankowy i borówki
– bita śmietana, owoce
– dżemy, konfitury
– serek i ulubione sosy lub musy (czekoladowy, owocowy, itp.)
– cukier lub erytrytol w pudrze
Gofrownica: najlepsza o mocy minimum 1000W, ale sprawdzi się w zasadzie każda, o ile:
– jest dobrze rozgrzana
– piekę odpowiednio długo (ja: 3-4 minuty) i nie na najwyższym poziomie grzania (np. 3 w skali 1-4), by miały szansę się upiec na chrupko, ale nie przypalić
– gofrownica o niżej mocy: piekę dłużej (ja: 5-6 minut) i nie otwieram urządzenia przed tym czasem
– odparuję gofry, by stygnąc nie miękły (ja… delikatnie macham nimi w powietrzu, po czym odkładam do ostudzenia na kratce/raszce, najlepiej by stygły pionowo)
Gofry z fasoli –GOFROWNICA
Zaczynam od rozgrzania gofrownicy. Jeśli mam taką o niższej mocy szczególnie ważne jest, żeby była bardzo gorąca.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Zwykle robię te gofry w gofrownicy o wyższej mocy. W prezentowanej wersji sprawdzałam je dla Was w zwykłej, klasycznej, marketowej gofrownicy (600-700W). Wyszły całkiem dobrze, tylko gofrownicę trzeba najpierw dobrze nagrzać, a potem nieco dłużej opiekać i nie otwierać urządzenia w trakcie opiekanie.
Płyty grzewcze natłuszczam masłem klarowanym, zamykam i niech urządzenie się nagrzewa. Sama zaczynam robić ciasto.
Gofry z fasoli –CIASTO
Fasolę przekładam na sito, płuczę, osączam i przekładam do blendera. Dodaję jajka, olej kokosowy oraz miód. Blenduję na gładko.
Do osobnej miski wsypuję mąkę, proszek do pieczenia oraz kakao. Starannie mieszam i tę mieszankę dosypuję do składników mokrych. Łączę na gładką masę: najpierw blenderem, potem mieszam łopatką na gęste gofrowe ciasto.
Gofry z fasoli –SMAŻENIE
Kiedy gofrownica jest już porządnie gorąca, można smażyć gofry. Otwieram, raz jeszcze smaruję masłem obie płyty grzewcze (górną i dolną) tak, żeby były porządnie natłuszczone.
I szybko, by zbędnie nie przestudzić urządzenia, wykładam porcję ciasta. Rozprowadzam równo, dociągając do brzegów. Zamykam urządzenie i piekę gofry, aż będą zrumienione i gotowe do wyjmowania:
– gofrownica o mocy ponad 1000W: ok. 3-4 minuty
– gofrownica o mocy ok. 700W: 5-6 minut
Moją technikę pieczenia opisałam w pierwszym akapicie, ale oczywiście można piec po swojemu. Gotowe odkładam na raszkę/ruszt do odparowania i robię kolejną partię, aż skończy się ciasto.
Z tej ilości ciasta wychodzi mi zazwyczaj 5 klasycznych kwadratowych gofrów.
Gofry z fasoli –PROPOZYCJE PODANIA
Podaję lekko ciepłe z ulubionymi dodatkami.
W prezentowanej wersji z serkiem i borówkami. To może być śniadaniowy serek śmietankowy. Lub np. zblendowany na puszysto twaróg ze śmietanką czy z odrobiną mleka. Albo homogenizowany waniliowy, naturalny bądź dowolny jaki lubicie.
Gofry smaruję grubo serkiem, obkładam świeżymi, sezonowymi owocami. U mnie dzisiaj borówki, świetnie smakują też z malinami. Dekoruję mięta lub bazylią i można podawać. Pyszne i odżywcze!
Prezentują się tak i zapewniam, że takie dwa gofry (przynajmniej w naszym przypadku), spokojnie wystarczają na śniadanie i na długo utrzymują w uczuciu sytości.
Jeśli chodzi o propozycje innych dodatków, no to klasycznie np. bita śmietana, cukier puder, same owoce, serki z ulubionymi sosami (czekoladowy, owocowy, itp.), dżemy, konfitura… Generalnie tak, jak podawałabym klasyczne gofry.
Gofry z fasoli –MEALPREP
Jeśli mam więcej domowników, to robię, rzecz jasna, z podwójnej porcji.
Zresztą, jak już rozgrzewam gofrownicę, to lubię zrobić od razu więcej gofrów i zamrozić. Po ostudzeniu po prostu pakuję do woreczków, wstawiam do mrożenia. I kiedy mam ochotę na gofry, to już bez czekania na ciasto i smażenie, wyjmuję z zamrażarki i wkładam do tostera. W tosterze rozmarzają i jednocześnie nabierają przyjemnej temperatury i chrupkości. Smakują zupełnie jak świeżo po upieczeniu.
Mam nadzieję, że przepis się przyda i że zechcesz z niego skorzystać. Jeśli lubisz domowe gofry, ale wolisz je w wersji bardziej klasycznej, to zerknij na nagrywane już wcześniej gofry, które też świetnie sprawdzają się na śniadanie, jak i w roli deseru ►Proste gofry pełnoziarniste, a także na ►Najprostsze GOFRY bez mąki (słodkie i wytrawne). Lub placuszki!.
Smacznego!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
Jeden komentarz
Teresa
Dzień dobry.
Czy zamiast mąki orkiszowej mogę dać mąkę migdałową albo kokosową?