Dzisiaj ciasto z żółtą śliwką i migdałami, czyli ciasto na pożegnanie wakacji.
Banalnie prosty i szybki placek z owocami. U mnie dziś śliwki, ale tak naprawdę można je zrobić chyba z każdym owocem, który nadaje się do pieczenia. Dla mnie to ciasto sentymentalne, bo to pierwsze w życiu ciasto, jakie upiekłam, gdy miałam kilka lat. I wtedy chyba też piekłam je ze śliwkami, ale z węgierkami z kompotu, który mama miała na półkach w piwnicy. Do dziś pamiętam ekscytację i dumę, kiedy się udało. Piekłam w tajemnicy przed rodzicami, bo bałam się co się stanie jak się nie uda. Emocje tej kilkuletniej mnie wracają za każdym razem, gdy piekę i jem to ciasto. Udało się, bo w zasadzie nie miało prawa się nie udać.
Pamiętam, że przepis brałam z dziecięcej piosenki „najłatwiejsze ciasto na świecie” i patrząc na przepis lata później widzę, że rzeczywiście tak właśnie jest. To co, zapraszam na szybkie i proste domowe ciasto ze śliwkami.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić ciasto z żółtą śliwką i migdałami –proste i szybkie
Ciasto z żółtą śliwką i migdałami –prosty przepis
czas przygotowania: 10-15 minut + 35-40 minut pieczenia
/proporcje na formę 20 x 20 cm (lub inną o zbliżonych wymiarach)/
Ciasto z żółtą śliwką i migdałami –SKŁADNIKI
- 1 szklanka mąki pszennej lub orkiszowej (tu: jasna orkiszowa typ 630)
- 1/2 szklanki cukru (lub mniej, jeśli ciasto ma być mniej słodkie)
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/4 łyżeczki soli
- 1/2 szklanki oleju o neutralnym smaku (np. rzepakowy)
- 2 całe jajka
- 1 szklanka żółtych śliwek (bez pestek, pokrojonych w mniejsze kawałki)
/może być więcej, można podmienić na inne owoce dobre do wypieków/ - posypka:
– 2-3 łyżki płatków migdałowych (lub siekanych migdałów)
– wiórki kokosowe, tarta biała czekolada itp.
Ciasto z żółtą śliwką i migdałami –ŚLIWKI
Zaczynam od owoców, bo to chyba najdłuższy etap tego przepisu. Śliwki myję je, osuszam, po czym usuwam pestki i kroję na mniejsze kawałki.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Jeśli chodzi o ilość, to tak na oko: tyle, by po pokrojeniu uzyskać mniej więcej szklankę owoców gotowych do wyłożenia na ciasto. Śliwki można podmienić na inne owoce dobre do wypieków np. wiśnie, jabłka, brzoskwinie, a także na dobrze osączone owoce z kompotu.
Blachę natłuszczam i przyprószam otrębami lub wykładam papierem do pieczenia. Rozgrzewam piekarnik do 180 st. C –zanim się rozgrzeje, ciasto będzie gotowe.
Ciasto z żółtą śliwką i migdałami –CIASTO
Do miski wsypuję suche składniki: mąkę, cukier, proszek, cukier waniliowy i sól. Starannie mieszam.
Do drugiej miski wbijam jajka, dolewam olej, starannie mieszam (najlepiej z pomocą trzepaczki). Tak przygotowaną mieszankę dolewam do suchych składników, mieszam, łącząc w ciasto. Mieszam krótko, tylko do połączenia składników, spokojnie można łyżką lub szpatułką.
Ciasto przekładam do przygotowanej formy. Rozprowadzam równo szpatułką, przy brzegach unosząc ciasto ciut wyżej. Na wierzchu układam owoce.
Można przyprószyć cynamonem, w prezentowanej wersji decyduję się na posypkę z migdałów, więc cynamon pomijam.
Ciasto z żółtą śliwką i migdałami –PIECZENIE
Wstawiam do gorącego piekarnika i piekę w 180 st. C przez ok. 40 minut, aż wierzch ładnie się zarumieni.
Sprawdziłam, ciasto można piec też we frytownicy na gorące powietrze: opcja z mniejszym termoobiegiem i •170 st. C przez 35 minut lub •160 st.C przez 40 minut.
Upieczone wyjmuję i zostawiam do lekkiego przestygnięcia.
Ja od razu po upieczeniu posypuję je z wierzchu płatkami migdałowymi lub siekanymi migdałami. Można je też podmienić np. na wiórki kokosowe albo strużyny białej czekolady.
Kiedy lekko przestygnie delikatnie wyjmuję je z blachy i przekładam na raszkę/ruszt, by stygnąc odparowało.
Ciasto z żółtą śliwką i migdałami –PROPOZYCJE PODANIA, PRZECHOWYWANIE
Kiedy ostygnie, kroję –u mnie 4 na 4, czyli na 16 części. Przyprószam cukrem pudrem i gotowe. Przekładam na talerz, można podawać.
Proste domowe ciasto prezentuje się tak: pachnie wanilią i owocami, jest miękki, lekko wilgotny i zdecydowanie gotowy do jedzenia. Super do kawy, herbaty, a także do mleka, jeśli lubicie placki owocowe z mlekiem;) U mnie jak zawsze średnia czarna z cynamonem i jeden taki kawałeczek przywołuje ciepłe wspomnienia z dzieciństwa.
Przechowuję pod przykryciem w temperaturze pokojowej. U nas długo nie stoi, bo znika rzeczywiście bardzo szybko.
Mam nadzieję, że przepis się przyda i że zechcesz z niego skorzystać. Jeśli lubisz tego typu posiłki, to zerknij też na ►Przekąski do szkoły | Muffiny owsiane z dodatkami, a także na ►Ciasto Pani Walewska (na urodziny i nie tylko).
Smacznego!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
Skomentuj