Pizza z patelni

z 28 komentarzy
Pizza z patelni

Placek drożdżowy o delikatnym ziołowym posmaku, z szynką i roztopionym serem…

Niemal jak pizza, tyle, że z patelni;) Bardzo smaczna i myślę, że zastosowana technika sprawdziła się na tyle, że z pewnością wrócę do tego sposobu nie raz. Aczkolwiek gdybym miała wybierać: pizza z patelni czy  z piekarnika, to wybór padnie na tę klasyczną:)

Ta „z patelni” powstała z potrzeby chwili (miała być pizza, a piekarnik zajęty;)) i na stałe wpisała się w nasz kolacyjny repertuar. Od czasu do czasu będę ją robić, bo jest szybka i sprawna w przygotowaniu, a do tego smaczna i sycącą. No i nie trzeba rozgrzewać piekarnika, więc do zrobienia praktycznie w każdych warunkach, o ile mamy patelnię z pokrywką;) O klasycznej pizzy absolutnie nie zapominam, bo ta jej w 100% nigdy nie zastąpi, ale jest naprawdę smaczna. Smakuje na ciepło i na zimno, może zastąpić kanapkę na wynos. Jestem ciekawa co o niej powiecie:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam pizzę z patelni. Zapraszam do obejrzenia!

Pizza z patelni

…w prezentowanej dziś wersji: z szynką i serem, ale obkład można zmieniać –szczegóły w przepisie

czas przygotowania: do 30 minut
/proporcje na patelnię o średnicy 23-24 cm/

  • 1 lub 1 i 1/2 szklanki mąki (ja: pszenna 500)
    …ilość mąki zależy też od wielkości patelni -np. ja kolejnym razem wezmę 1 szklankę mąki;)
  • 2-3 łyżki otrąb pszennych, żytnich, itp. (można pominąć, ja dodaję;))
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1/3 łyżeczki soli
  • 1 łyżeczka przyprawy do pizzy, ew. oregano czy innych ulubionych ziół, jakie zazwyczaj dodaje się do pizzy
  • 1 łyżeczka suchych drożdży
  • 1/2 szklanki letniej wody
  • 2 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
  • obkład –w zasadzie dowolny, ale ze względu na technikę pieczenia, raczej nie mokry w stylu pomidory;) ja wzięłam:
    – kilka plastrów szynki drobiowej (lub salami czy inne wędliny, itp.)
    – można też dodać inne dodatki np. cebulę, paprykę, kukurydzę…
    – żółty ser (ilość według upodobań, tyle, by przykrył wierzch pizzy)
    – zioła (te same, co dodawałam do ciasta)
  • sos pomidorowy –dowolny: domowy, kupny lub zrobiony na szybko np.:
    – 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
    – 1 niepełna łyżeczka oliwy z oliwek
    – 1/2 łyżeczki oregano
    – opcjonalnie: 1/2 ząbka czosnku

Do miski dodaję mąkę, otręby, cukier, sól, zioła oraz drożdże i dokładnie mieszam.

Do osobnego naczynia wlewam wodę i olej, mieszam, po czym łączę ze składnikami suchymi, szykując ciasto –najpierw łyżką, potem przekładam na stolnicę i zagniatam kilka minut, aż ciasto będzie miękkie i elastyczne.

Formuję je w kulę, przekładam do miski i zostawiam pod przykryciem, by rosło, a sama szykuję pozostałe składniki.

Kroję szynkę drobiową na mniejsze kawałki lub w paski. Żółty ser ścieram na tarce o grubych oczkach.

Szykuję sos pomidorowy:  do naczynia dodaję koncentrat pomidorowy, oliwę z oliwek, oregano oraz przeciśnięty przez praskę lub drobno posiekany czosnek, jeśli chcę go dodać, dolewam niewielką ilość wody –tyle tylko, by rozcieńczyć koncentrat i uzyskać gęsty sos pomidorowy.

Ciasto rozprowadzam (wałkiem, dłońmi) na natłuszczonej delikatnie płaskiej powierzchni (np. talerz, taca, folia aluminiowa) i nadaję mu kształt okrągłego placka do pizzy o średnicy patelni, na której będę go za chwilę opiekać. Spód do pizzy smaruję z wierzchu przygotowanym wcześniej sosem pomidorowym

Rozgrzewam patelnię i układam na niej pokrojoną szynkę. Chwilę opiekam, po czym rozkładam ją równomiernie na dnie patelni i układam na niej przygotowane ciasto -stroną posmarowaną sosem pomidorowym do dołu;) Pokazuję to w filmiku dołączonym do przepisu na stronie Gotuj.Skutecznie.Tv

Zmniejszam grzanie, przykrywam patelnię i pod przykryciem, na małym ogniu opiekam pizzę przez jakieś 5 minut. Następnie zdejmuję pokrywkę, sprawdzam stan placka od spodu, zwiększam grzanie i dopiekam 2-3 minuty już bez przykrycia.

Teraz przewracam placek na drugą stronę –ja z pomocą talerza: przekładam placek z patelni na talerz (stroną z szynką do góry;)), a następnie zsuwam z talerza na patelnię tak, by opiekać go teraz od spodu tj. z drugiej niż dotychczas strony;) Od razu po przewróceniu posypuję górę tartym żółtym serem oraz ziołami. Zmniejszam grzanie, przykrywam i na małym ogniu dopiekam przez kolejne 2-3 minuty. Po tym czasie ponownie zdejmuję pokrywkę, zwiększam grzanie i przez 1-2 minuty trzymam na większym ogniu tak, aby placek podpiekł się i lekko odparował.

Następnie przekładam na metalową kratkę-ruszt, by nieco ostygł i odparował od spodu, po czym, póki ciepły podaję.

Serwuję jak pizzę –z surówką i np. z ulubionym sosem. Smakuje także na zimno i jest fajną alternatywą dla kanapki na wynos;)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

28 komentarzy

  1. Lidia
    | Odpowiedz

    Dla mnie rewelacja, zwłaszcza teraz gdy zepsuł mi się piekarnik. Dzieci są zachwycone, pizza przepyszna. Uwielbiam oglądać Pani filmiki i w ogóle Pani przepisy. Pozdrawiam serdecznie.

    • Ada
      | Odpowiedz

      Moja też wyszła wspaniała! Ale mam obserwacje, że im mniej sera i im bardziej jest podpieczona, tym lepsza. Pani Magdo, dziękujemy za kolejny wspaniały przepis, który zagości u nas zapewne na stałe. 🙂

  2. VarVara
    | Odpowiedz

    A ja tam uwielbiam panią Magdę, jej oryginalne przepisy, eksperymenty w kuchni i pomysłowość. Pewnie nie każdy przepis nam podejdzie, ale na pewno jest mega inspiracją. Ja sama mam coś takiego, że albo coś przygotowuję kropka w kropkę z przepisu albo dowolnie modyfikuję wg swojego upodobania. Świetna zabawa. Polecam =)

  3. Andzia 70
    | Odpowiedz

    Może pyszne gotujesz, ale jak oglądam twoje filmiki mam wszystkiego dosyć, nie nauczyli cię w szkole, że ę i ą wymawia się z delikatną nosowością??? To co robisz nazywa się hiperpoprawność.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Obejrzyj nowsze przepisy i nowsze filmiki tam już mówię chyba normalnie. To, co słyszysz w starszych filmach nazywa się tremą, która już zwalczyłam. Przykro mi, że przez moje filmiki masz WSZYSTKIEGO dosyć. Nie to było moją intencją, gdy je tworzyłam.

      • Andzia 70
        | Odpowiedz

        Cieszę się niezmiernie, że to poprawiłaś.
        Ogólnie masz bardzo pyszne przepisy 🙂

  4. Bartek
    | Odpowiedz

    Świetna sprawa. Co prawda zrobiłem inaczej ale zainspirował mnie Pani przepis. Otóż ja najpierw podsmażyłem szynkę z obu stron, później lekko cebulke przyrumieniłem, spód zrobiłem oddzielnie, smażąc z jednej strony, przerzuciłem na drugą, posmarowałem sosem wg Pani przepisu, wrzuciłem szynkę, cebulę i zasypałem serem. Świetna sprawa. Jako, że pierwszy raz robiłem to trochę za wcześnie przerzuciłem placek i miałem miejscami 'zakalec’ ale mimo wszystko zjadliwy. Następnym razem będzie ideał :))

  5. Asia
    | Odpowiedz

    Pani Madziu pizza z patelni rewelacja!!!
    świetna na szybki obiadek. Moje dzieci właśnie zajadają i chwalą 🙂
    Dziękujemy za przepis 🙂

  6. Magda M.
    | Odpowiedz

    Witam. Od ok miesiąca gotuję razem z Tobą 🙂 Wszystko co do tej pory przygotowałam wyszło SUPER naprawdę godne polecenia !!! Cenne wskazówki i uwagi za które dziękuję :-)Życzę wszystkiego dobrego ….Pozdrawiam
    Magda M.

  7. Marghe
    | Odpowiedz

    to lekka porażka nawet jak na pizzę z patelni,widać,że pizza była jak surowa,do takiej akcji używa się mąki włoskiej 00 „rozwałkowanej” palcami nie wałkiem bo inaczej wyjdzie zakalec ,ciasto kropi się wodą dzięki temu wygląda jak pizza i będzie przypieczona,ciasto musi być cieńsze i proponuję je najpierw opiec a potem rzucać koncentrat bo to psuje smak ,będzie spalony gorzki posmak ,robię taką pizzę często i chętnie pokażę fotę jak wygląda taka pizza z patelni,używam drożdży świeżych i wody przegotowanej,oliwy z oliwek i nie dodaję ziół do ciasta bo to psuje smak

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Super:) Dzięki za info -spróbuję i w tej wersji. Ja tę pizzę wymyślałam na gorąco i na potrzebę chwili, ale przyznam, że nam smakowała, a ciasto absolutnie nie było surowe, ani jak surowe. Nie nazwałabym jej porażką, ale pierwszym krokiem w kierunku pizzy z patelni (i tak, całkiem serio, czułam się jak odkrywca!)). Nic nie było przypalone ani nie smakowało przypaleniem, a cienkość ciasta nam akurat odpowiadała. Takiej niesmacznej pizzy, nawet z patelni, absolutnie nie podałabym dziecku przecież:) Teraz (po wielu modyfikacjach i próbach:)) robię ją nieco inaczej. Może tę zmodyfikowaną wersję kiedyś jeszcze pokażę.
      Wracając do wątku, raz jeszcze dzięki za info, bo -jako odwieczny eksperymentator- spróbuję ją i w Twojej wersji:):):)
      Pozdrawiam serdecznie,
      MaGda

  8. Anna
    | Odpowiedz

    Pizza zrobiona – lecz pół na pół z mąką żytnią. Wyszła całkiem dobra, tylko ciasto ciężko było uformować, chyba identycznie jak w twoim przepisie wyszło by lepsze 🙂

    Pozdrawiam prześwietną kucharkę!

  9. Marta
    | Odpowiedz

    Pizza- REWELACJA. Zrobiłam wielką ucztę mojej rodzinie na kolację : ) Mi szczególnie się podoba fakt, że jest szybciutka i prosta do zrobienia. Gorąco polecam!!

  10. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Witam,
    mam takie pytanie Madziu czy można w przepisie na pizzę z patelni użyć zamiast drożdży w proszku normalnych? I jaka ma być to ilość? 🙂
    ps. spróbowałam już paru Pani przepisów i są naprawdę świetnie już się nie mogę doczekać aż wypróbuje pizzy z patelni 🙂
    to jest naprawdę świetny pomysł dla osób które nie mają piekarnika tak jak ja w wynajmowanym mieszkaniu 🙂
    Pozdrawiam A.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ciesze sie, ze dania smakuja. Drozdze jak najbardziej moga byc swieze -ja mam na pizze przelicznik: na 3 szklanki maki 3-5 dag drozdzy

  11. Celina
    | Odpowiedz

    Pizza pyszna- nawet mi lepiej taka smakowała niż z piekarnika.Z tej ilości mąki zrobiłam dwie pizze. Drożdże dodałam świeże- 1 łyżeczkę.

  12. Bogdan
    | Odpowiedz

    Pizza fantastyczna, szybka i prosta. Dziękuje 🙂

    Jest Pani bardzo miła,ciepłą i serdeczną osobą, gotowanie z Panią to czysta przyjemność.
    Pozdrawiam Serdecznie 😉

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Dziękuję za miłe słowa:) I bardzo się cieszę, że ta patelniana pizza smakowała! My też bardzo ją lubimy.
      Serdeczne pozdrowionka… i korzystając z okazji, zapraszam do częstych odwiedzin:)
      MaGda

  13. Karola
    | Odpowiedz

    Cześć Magda!
    Spadłaś mi jak z nieba z tym przepisem. Nie mam piekarnika w wynajmowanym mieszkaniu, więc opcja 'z patelni’ wydała mi się wyjątkowo kusząca. Wypróbowałam i na pewno do niego powrócę, w smaku nie ma wątpliwości że jemy pizzę. Faktycznie, skłamałabym pisząc że smakuje jak prawdziwa pizza z pieca, ale i tak jest świetna i nawet udało mi się uzyskać chrupiący spód. Na dowód wkleiłam mini zdjęcie na mojego bloga: http://reykjaviczanka.blogspot.com/2012/04/mars12.html
    Pozdrawiam i dzięki za przepis! 🙂

  14. Anita
    | Odpowiedz

    W porządku,jeżeli podeślesz wykorzystam przepis.
    Co do wolnego czasu to wiem jak z nim krucho,aż nie chcę myśleć co będzie gdy macierzyński dobiegnie końca i dojdzie maraton zawodowy.
    Ale tak mają dzisiaj MATKI-POLKI.Życie na 100%.

  15. Iza
    | Odpowiedz

    Madziu chcialabym sie podzielic paroma przepisami wyprobowanymi, napewno nie dorownója Twoimi przepisami i kuchni…..
    PLACEK PO WEGIERSKU

    3 cebule, 2-3 zabki czaosnku, 3 szklanki bulionu warzywnego, 0,5 kg karkowki, 1 papryka czerwona, 2 łyżki pasty parykowej, chili (na ostzu noza lub wiecej ), 3 łyżki koncentratu, garsc rodzynek (wczesniej zaparzonych we wrzatku)

    Mięso oproszyć, solą, pieprzem, pokroic na kwałki (2X2cm), obtoczyć w mace, usmazyc, Wzucic mieso do gotujacego sie bulionu dodac paste paprykowa, papryke usmazona,chili, dodac koncentrat.Usmazyc cebule, dodac do miesa.
    Gotowac ok. 1 – 2h na wolnym ogniu

    WĄTRÓBKA PO ŻYDOWSKU ( na słodko – kwaśno)

    0,5 kg wątróbki drobiowej, 3 cebule, 3 zabki czosnku, 150 g .płatków migdałowych, 60 g rodzynek, olej, sól, pieprz,2 łyżeczki cynamonu
    Watrobe oczyscic z błon, pokroic na kawałki, oproszyc w mace, usmazyc na na oleju, cebule pokroic w piorka i usmazyc z watroba, Dodac czosnek zmiazdzony. Do rondla włożyć watrobe Z cebula i rodzynkami, migdały, cynamon , podlac woda ndo wysokosci watrobki, dusic okolo 25 minut. SMACZNEGO.

    BURITOS ( w placku do Pity lub do Tortilli)

    30 dag miesa mielonego, 2- 3 pomidory (pokroic w kostke), 2 cebule(talarki), 1 op. fasoli czerwonej w puszce, 1/2 puszki kukurydzy, chili według uznania, 1/2 op. przyprawy do potraw meksykanskich, 1/2 sałaty lodowej, 2 łyzki sosu salsa, 3 zabki czosnku, 1 łyżka przecieru pomidorowego.

    Mieso usmazyc, posolic, popieprzyc, dodac przyprawe meksykanska, dodac fasole, kukurydze, przecier, chili, czosnek, Dusic okolo 20 minut. Dodac sos salsa.
    Kazda tortile podpiec na oleju prze okolo 30 sekun z kazdej strony. Na kazda tortille połozyc pomidor, salate i farsz z patelni SMACZNEGO:)

  16. Iza
    | Odpowiedz

    Witam Madziu, uwielbam Twoja stronke, jets boska, zanim wyszlam za maz przygladalam jej sie wtedy umialam robic zupy, bigos, schabowe mielone , zapiekanki, jednak nie lubilam robic miesa, polubilam dzieki Twojej stronce, pare przepisow wyprobowalam na karkówke i inne miesa, zapiekanki i tp.teraz uwielbiam robic na obiadek karkowke lub szynke, Twoje przepisy sa proste, tanie,przedewszystkim PYSZNE nawet rodziców przekonalam do zrobienia fenomalnie prostego chleba, dla mnie jestes jak Magda GESSLER, dziwie sie, że nie bierzesz udzialu w blogu kulinarnym za 2011 rok, bo bys wygrala, czasami sledze kuchenne rewolucje Margarytki, ale ona dobrze piecze, ale w kuchni idzie na łatwizne, sosy ze słoiczka itp.Od kiedy zaczełam gotować opierajac sie na Twoich przepisach moj maz zawsze powtarza, ze powinnam otworzyc restauracje.Madziu jestes boska!!!!!!!!!!!!!!Dzień bez odwiedzenia Twojego blogu jest dniem straconym!!!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Dziękuję za miłe słowa:) Cieszę się, że strona się podoba, szczególnie, że czas na jej prowadzenie mam okrojony -rodzina, praca, dom i gdzieś między tym plasuje się Gotuj.Skutecznie.Tv;) To moje hobby i odskocznia, tu robię wszystko po swojemu. Z czasem siłą rzeczy wyewoluuje to w innym, mocniejszym kierunku, ale na razie jest jak jest i jest dobrze:) Zaglądaj nadal, zapraszam! M.

  17. Anita
    | Odpowiedz

    Och Magdo dogodziłaś mojej córce:-)
    Szybka i prosta w wykonaniu dzięki czemu sama ją zrobi nie tylko dla siebie ale także dla swojej szkolnej brygady,która odwiedza b.często nasz domek,ja natomiast na bieżąco monitoruję czy filmik z torcikiem na chrzest synka zostanie wrzucony o,który prosiłam.Jeżeli nie znajdziesz czasu to zastosuję stary przepis aczkolwiek znudzony:)
    Pozdrawiam.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      cieszę się, że pizza się przydała:)
      z tortem chyba jednak nie dam rady, ale po weekendzie podeślę Ci 2 moje proste i sprawdzone przepisy i zdecydujesz czy zrobić czy nie, dobrze? kiedyś pokażę je rzecz jasna, ale na razie mam okrojony czas. z gotowaniem nie problem, bo i tak to codziennie robię, włączam tylko kamerę, gorzej z montowaniem filmików:)
      M.

  18. kulinarne-smaki
    | Odpowiedz

    Fantastyczna i Ty i pizza 🙂

  19. EWA
    | Odpowiedz

    Pomysłowa ta pizza,zamiast drożdży suchych ile dać drożdży świeżych?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      ja na tę ilość mąki dałabym 2,5 dag
      mam nadzieję, że wyjdzie i że będzie smakować. tylko uwaga: ogień musi być mały -wszystko szczegółowo opisałam w przepisie:)
      M.