Soczysty kurczak pieczony z warzywami

z 19 komentarzy

Soczysty kurczak pieczony z warzywami

Gorące, smakowite, a przede wszystkim soczyste mięso, pieczone wraz z warzywami…

Wspaniały zapach i doskonały efekt końcowy. A to tylko kilka prostych czynności na początku, a później rzecz dzieje się sama. Tak naprawdę posiłek ten jest rewelacyjny zawsze, ale szczególnie wtedy, gdy nie mamy za dużo czasu na zabawę w kuchni:)

Mięso jest dobrze upieczone, soczyste, doprawione, aż do kości i świetnie smakuje –niby nic wyszukanego, a jednak za każdym razem rozświetla oczy stołowników. Spróbujcie, jestem ciekawa czy i Wam tak posmakuje:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak upiec soczystego kurczaka z warzywami:) Zapraszam do obejrzenia!

Soczysty kurczak pieczony z warzywami

czas przygotowania: ok. 15 minut + co najmniej 4 godziny w solance (można na noc) + ok. 80 minut pieczenia
/proporcje dla 4-6 osób/

mięso:

  • 1 cały poporcjowany kurczak (ok. 10 kawałków równej wielkości: 2 pałki, 2 udka, 2 skrzydełka, 4 połówki piersi)
    /porcjowałam wg tego sposobu: https://skutecznie.tv/2014/07/jak-porcjowac-kurczaka/ ale można sięgnąć np. po same pałki czy udka;)/
  • solanka
    /ilość zależy od wielkości kurczaka, na takiego ok. 1,5 kg i już poporcjowanego wystarczy 1litr, jeśli większy, można zrobić jej więcej/:
    – 1 litr wody
    – 1/4 szklanki soli
    – 1/4 szklanki cukru
    /myślę, że cukier można pominąć (robię innym mięsom kąpiel tylko w samej solance i jest ok, więc tu także powinno być dobrze); można dodać także inne ulubione przyprawy czy dodatki (np. czosnek czy zioła)/
  • czarny pieprz –tyle, by przyprószyć mięso z każdej strony
  • opcjonalnie: inne ulubione przyprawy do kurczaka: majeranek, zioła, itp.
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżka oliwy z oliwek

warzywa:

  • 6-7 średniej wielkości ziemniaków
    /można podmienić ziemniaki na inne warzywa lub mix warzyw np. marchew, seler, dynię, cukinię, itp./
  • 6-7 dużych pieczarek
  • kilka gałązek świeżego oregano
  • kilka gałązek świeżego tymianku
  • 2 ząbki czosnku
  • 3-4 łyżki oliwy z oliwek
  • sól –do przyprószenia warzyw
    /uwaga: nie za dużo, bo podczas pieczenia warzywa dostaną jeszcze trochę soli z kurczaka/

Mięso myję i z grubsza osuszam.

Następnie szykuję solankę. W wodzie rozpuszczam sól oraz cukier i wkładam do niej kawałki kurczaka. Mięso powinno być całkowicie przykryte. Wstawiam pod przykryciem do lodówki na minimum 4 godziny.
Można na kilkanaście godzin lub po prostu na noc, ale nie trzymam w solance dłużej niż 24 godziny, bo mięso będzie za słone.

Po tym czasie wyjmuję je z lodówki, płuczę w zimnej wodzie, osuszam papierowym ręcznikiem i doprawiam. Można dodać dowolne ulubione przyprawy, ale absolutnie już NIE solić. W prezentowanej wersji dałam tylko czarny pieprz –przyprószam i starannie wmasowuję w mięso. odstawiam na chwilę na bok i szykuję warzywa. Na koniec mięso nacieram przeciśniętym przez praskę lub drobno posiekanym czosnkiem rozprowadzony w niewielkiej ilości oliwy z oliwek (1 ząbek w 1 łyżce oliwy).

Ziemniaki dokładnie myję, osuszam i kroję w mniejsze kawałki np. w ćwiartki lub ósemki. Można je obrać, ale jeśli jest ładna i cienka skórka, to ja zazwyczaj nie obieram.

Pieczarki obieram i dokładnie oczyszczam, po czym kroję na mniejsze części (plastry, ćwiartki).

Zioła myję, osuszam i drobno siekam.

Pokrojone warzywa, pieczarki oraz posiekane zioła wkładam do naczynia, którym będę piec danie i dodaję do nich drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek oraz oliwę i szczyptę soli. Całość dokładnie mieszam, rozprowadzając starannie oliwę i przyprawy na każdym kawałku warzywa;)

Naczynie przykrywam i wstawiam do rozgrzanego do 180 st. C piekarnika. Piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół:
– pod przykryciem: przez 50-60 minut, a tak naprawdę, aż kurczak będzie miękki i będzie odchodzić od kości
– po czym zdejmuję pokrywkę i dopiekam przez jakieś 20 minut (można dłużej;)), aż ładnie się zrumieni. Jeśli piekarnik ma taką funkcję, to można pod koniec włączyć termooobieg.

Upieczonego kurczaka wyjmuję z piekarnika i zostawiam na jakieś 10-15 minut (można pod przykryciem), by buzujące w nim soki uspokoiły się nieco, dzięki czemu będzie bardziej soczysty, bo po przekrojeniu soki nie uciekną:) Przez ten krótki czas kurczak nie ostygnie, a będzie dużo smaczniejszy.

Podaję na gorąco z warzywami, z którymi mięso się piekło. A obok, do samodzielnego dawkowania, często podaję sos czosnkowy, bo bardzo dobrze tu pasuje:)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

19 komentarzy

  1. Alina
    | Odpowiedz

    Pyszny przepis zamierzam zrobić jutro,na pewno będzie wyśmienity jak wszystkie Pani potrawy.Pozdrawiam

  2. ewa
    | Odpowiedz

    Witam.
    Wczoraj skorzystała z pani przepisu ale kurczak był w całości:)
    Wszystko było sperrr dobre!!!!

  3. Doris
    | Odpowiedz

    Zrobione, wyszło super, solanka nadała mięsu wspaniały smak i nawet kolor był lepszy. Wszyscy chwalili. Wielkie dzięki za tyle pomysłów!

  4. nana
    | Odpowiedz

    Witam Magda!Robiłam przepis smakował jestem zachwycona. Pozdrawiam

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Cieszę się:)

  5. Ala
    | Odpowiedz

    Danie wyszło super, tylko jak dla mnie było nieco za słone. Może za dużo dałam soli, albo za długo stało w tej marynacie.Tylko, że u nas kurczaki nie idą, więc zrobiłam wieprzowinę.
    Na dno dałam ryż brązowy, potem to mięso i na koniec warzywa. Mięso jest kruche.
    Muszę to powtórzyć.
    Wykorzystałam 2 przepisy(który kiedyś był podawany i ten) i jest super.
    Wielkie dzięki.

  6. Anka D
    | Odpowiedz

    Witam właśnie nogi mocza się w solance ale mam pytanie bo mam w domu kawalek kalafiora czy mogę go dodać do ziemniaków czy lepiej osobno ugotowac tak samo marchew bo cukinia napewno dojdzie a może podgotowac kalafior i marchew? Chce dodać tyle warzyw bo moja corcia 2 letnia uwielbia jak i ja a maz się uczy jeść warzywa dzięki Pani a narazie idzie super bo wszystkie Pani przepisy mu smakują a łopatka z ziemniakami i kapusniak młody to jego ulubione nie wspomnę o drozdzowkach a jutro robię jogurtowe bułki i wejdzie napewno w stały repertuar nie wspomnac o chalce 😉 Pozdrawiam

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ja kalafior (podzielony na różyczki) piekłam razem z ziemniakami, często dodawałam do tego także marchew w grubszych plastrach. Cieszę się, że pzeisy się przydają i smakują:)

      • Anka D
        | Odpowiedz

        Wyszło jak zawsze przepysznie a kurczaczek palce lizac;-)i corcia też pochwalila z mężem że pyszne było DZIEKUJEMY ZA KOLEJNY WSPANIAŁY PRZEPIS I ZE PANI PROWADZI TA STRONĘ @-}–

  7. Pati
    | Odpowiedz

    Witam. Mam pytanko czy moge podmienic tymianek i bazylie na ususzone ? Niestety nie posiadam swiezych chociaż musze sie kiedys zaopatrzyć w takie ziola i postawic sobie w kuchni. Pozdrawiam goraco.:) Dzis robie rogaliki z Pani przepisu juz nie moge sie doczekac efektu koncowego. Kiedy bedziemy z Moim Mezczyzna zajadac sie nimi.

  8. Kejtis
    | Odpowiedz

    Witaj Madziu. Już od dłuższego czasu korzystam z Twoich wspaniałych pomysłów kulinarnych i codziennie wchodzę na Twój blog, aby sprawdzić czym mnie zainspirujesz. Mam pytanie odnośnie tego przepisu: czy zamiast cukru może być słodzik? Cukier staram się ograniczać, i czy mięso kurczaka po marynacie w słono-słodkiej zalewie ma posmak słodki, czy też cukier w niej zawarty nie wpływa na jej smak, tylko np. na kruchość mięsa?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Myślę, że cukier można tu pominąć, ja dodaję, ale nie daje on mięsu słodkiego smaku -już uzupełniłam w przepisie. Robię mięsom kąpiel także w samej solance i jest ok, więc tu także powinno być dobrze. Do wody można dodać także inne ulubione przyprawy/dodatki (np. czosnek czy zioła)

  9. moonfairy
    | Odpowiedz

    Przepis wykorzystam i to niedługo. Cała Twoja strona, Magdo, jest wspaniała, rewelacyjnie prezentujesz sposób wykonania, dokładnie podajesz wszystko dodatkowo w opisie, a to, co już wypróbowałam, było pyszne i cudnie pachnące 🙂 Bardzo lubię Twoje przepisy:)

  10. Krystyna
    | Odpowiedz

    Madziu Twoje przepisy są genialne ,a baba co pisze do Ciebie jakieś głupie komentarze niech się w nos pocałuje ,może sobie swój blog założyć i najlepiej jakby popisała się na wizji i zrobiła coś z Twojego przepisu.
    Zobaczyli byśmy jak jej to wychodzi

  11. Krystyna
    | Odpowiedz

    Madziu nie przejmuj się jakąs tam niegrzeczną Panią co Ci wypisuje bzdury,Twój blog jest wspaniały właśnie dzięki Twoim własnym przepisom ,a Pani jak chce jakies inne dania to niech sobie założy swojego bloga .
    Pozdrawiam

  12. Janina
    | Odpowiedz

    Fajny przepis mimo że bardzo prosty na pewno zrobię w sobotę
    Pozdrawiam i życzę miłego dnia

  13. Łukasz
    | Odpowiedz

    Magdo mam pytanie, czy same piersi z kurczaka mogą być? Takie gotowe juz bez skóry i innych niepotrzebnych farfocli? 😉 Pozdrawiam z Poznania 😀

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Trzeba spróbować czy przypadną Ci do gustu:) Ja najbardziej lubię tak pieczone różne kawałki kurczaka (najlepsze pałki, udka i skrzydełka;)), ale piersi też są dobre (i nawet soczyste jak na tę część mięsa), tyle, że wyraźnie mają suchszą „teksturę” niż np. udka. Ale samych piersi nigdy w ten sposób nie piekłam, opisuję tylko, jak smakują te pieczone wraz z innymi kawałkami:)

  14. anna
    | Odpowiedz

    madziu jestes genialna kocham twoje przepisy a moja rodzina je uwielbia pozdrawiam cie goraco