Upieczone, o lekko zrumienionych czubkach i wspaniałym posmaku oliwy wzbogaconej solą i odrobinką pieprzu…
Moim zdaniem to najsmaczniejszy z najprostszych sposobów na szparagi! Zdecydowanie i bezdyskusyjnie jeden z moich ulubionych sposobów podania tych cudownych długasków;) I to zarówno białych, jak i zielonych.
Lubię szparagi gotowane w wodzie z solą i cukrem, polane bułką tartą, zapieczone w chrupiącym boczku czy wreszcie podane klasycznie z sosem holenderskim. Jednak te proste -żeby nie powiedzieć banalnie proste;)- szparagi pieczone w oliwie są chyba moim faworytem. Spróbujcie:)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią!
A oto filmik jak przygotowałam szparagi pieczone w oliwie. Zapraszam do obejrzenia!
Szparagi pieczone w oliwie
czas przygotowania: do 20 minut
- szparagi białe lub zielone –ilość dowolna;)
- oliwa z oliwek
- sól (ja biorę morską, ale w zasadzie może być dowolna)
- czarny, świeżo mielony pieprz do smaku
Nagrzewam piekarnik do 150-160 st. C
Odcinam lub odłamuję zdrewniałe twarde końcówki. Białe szparagi obieram, zielonych –nie;) Płuczę pod bieżącą wodą i dokładnie osuszam.
Szparagi układam w blaszce lub naczyniu żaroodpornym i smaruję z pomocą silikonowego pędzelka (lub pacami:)) niewielką ilością oliwy z oliwek. Przyprószam solą oraz pieprzem i ponownie skrapiam oliwą. Ten ostatni etap skrapiania można pominąć, ja dodaję, bo… po prostu lubię smak oliwy i w połączeniu z gorącymi szparagami bardzo mi on odpowiada;)
Wstawiam do rozgrzanego piekarnika i piekę przez jakieś 15 minut, ale po 10 minutach sprawdzam i decyduję czy dopiekać do 15 czy wyjmować. Mają być gorące, ale nie „rozciapciane” -powinny zachować jędrność i chrupkość.
Upieczone wyjmuję z piekarnika i od razu podaję. Świetne same, ot tak do schrupania:), ale mimo to najczęściej serwuję je jako dodatek do dania głównego na obiad czy kolację. Pasują do smażonych mięs, ryb czy po prostu do samych ziemniaków.
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
6 komentarzy
Joanna
pieczesz w termoobiegu, czy bez, tylko góra dół?
MaGda
zwykle góra-dół
Wioleta
Całkiem smaczne. Ja robiłam z sosikiem: majonez, musztarda, posiekany szczypiorek i koperek.
Malwina
A proszę spróbować grubo obrane(by pozbyć się łyka) najlepiej zielone bo są najlepsze pokroić na ok 15 cm kawałki, ugotować do miękkości w osolonej i z dodatkiem cukru wodzie. W tym czasie przygotować sosik z majonezu, z dodatkiem musztardy, posiekanego szczypiorku i pokrojonego w kosteczkę ugotowanego na twardo jajka (doprawić do smaku). Kiedy szparagi są już gotowe, odcedzić i poczekać aż okapie z nich woda. Następnie wyłożyć do półmiska i polać przygotowanym wcześniej sosikiem, całość przyprószyć pokrojonym szczypiorkiem. Do tej potrawy mogą posłużyć również inne szparagi.
Można też ugotowane w podany wyże sposób szparagi posypać bułką tartą przysmażoną na maśle z dodatkiem wegety-pycha:)
Polecam i życzę smacznego-Malwina:)
Agata
Kurcze pani Magdo nigdy w życiu nie jadłam szparagów. Zawsze wydawało mi się że nie będe umiała ich zrobić a tu prosze taki w miare wykonalny sposób. Jeżeli znajde tylko na ryneczku to napewno zrobie ,zawsze chciałam ale nie miałam odwagi. Dziękuje pani Magdo.
MaGda
:):):)