Olej lub oliwa z oregano, czosnkiem i chilli

z 13 komentarzy
Olej lub oliwa z oregano, czosnkiem i chilli

Złocisty, aromatyczny, z ziołami, czosnkiem i ognistą papryczką…

Oliwa lub olej, bo używam i tego, i tego –ważne, by były dobre jakościowo. Pachnie przepięknie i takoż smakuje;) Świetny do sałatek czy skrapiania warzyw (np. pieczonych ziemniaków czy pomidorów), jak i do smażenia. Fajny patent na podkręcenie smaku różnego rodzaju dań. Powiem tak: warto mieć go w szafce czy spiżarni, a jest banalnie prosty w przygotowaniu. Spróbujcie:)

Olej lub oliwa z oregano, czosnkiem i chilli

czas przygotowania: do 10 minut + czas odstania: min. 3 dni (im dłużej, tym lepszy)
/proporcje na butelkę o poj. ok. 500 ml/

  • 2 gałązki świeżego oregano
    (można podmienić na tymianek, rozmaryn czy inne ulubione zioła)
  • 3-4 ząbki czosnku
  • 2-3 pikantne papryczki np. chilli
    (ja: suszone, bardzo pikantne, więc daję tylko 2)
  • ok. 500 ml oleju roślinnego lub oliwy z oliwek –według uznania i ochoty
    (ale ważne: zarówno olej, jak i oliwa MUSZĄ być dobrej jakości)

Oregano myję i osuszam.

Obieram czosnek i szykuję papryczki.

Przygotowane składniki tj. zioła, czosnek i papryczki wkładam do umytej, wyparzonej i wysuszonej butelki -przygotowuję ją oczywiście odpowiednio wcześniej;) Oregano i papryczki wkładam w całości, czosnek nakrawam u nasady w krzyż, by łatwiej uwolnił aromat.

Całość zalewam dobrej jakości olejem roślinnym lub oliwą z oliwek, butelkę szczelnie zamykam i wstawiam na minimum 3 dni do ciemnego miejsca (np. do szafy czy spiżarni).

I po tym czasie w zasadzie można otwierać butelkę i korzystać z aromatycznego oleju czy oliwy:) Oczywiście im dłużej stoi, tym lepiej, bo intensywność smaków i aromatów się pogłębia.

Jeśli chodzi o czas i warunki przechowywania, to ja przechowuję w niezbyt ciepłym, ciemnym miejscu (szafka lub spiżarnia) do czasu, gdy zawartość butelki się nie skończy. Oczywiście trzeba tu podejść do zagadnienia z rozsądkiem –ja korzystam z tego oleju/oliwy dość często, także do smażenia, więc nie stoi latami;)

Tak przygotowany olej/oliwę wykorzystuję na zimno np. do sałatek, skrapiania warzyw, ziemniaków w mundurkach, łososia, twarogów czy serów lub na ciepło/gorąco np. do smażenia.

Szczegóły w krótkim filmiku -zapraszam do obejrzenia:

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

13 komentarzy

  1. Ela
    | Odpowiedz

    Magda,czy przez cały czas (aż do końca) trzymasz w butelce czosnek i zioła? Chodzi mi o to, czy nic się z nimi nie dzieje ( np. ze świeżymi ziołami)?. Pozdrawiam

  2. […] z oliwek z dodatkiem czosnku i ziół (ja daję domową, przepis tu: Olej lub oliwa z oregano, czosnkiem i chilli) ew. rozgniatam pół b. małego ząbka czosnku, mieszam z oliwą i tą mieszanką nacieram […]

  3. […] łyżeczka oliwy lub oleju (ja: aromatyzowana ziołowo-czosnkowa, a konkretnie ta: http://gotuj.skutecznie.tv/2012/08/olej-lub-oliwa-z-oregano-czosnkiem-i-chilli ale oczywiście może być też […]

  4. […] oleju roślinnego lub oliwy z oliwek (ja: aromatyzowana ziołowo-czosnkowa, a konkretnie ta: http://gotuj.skutecznie.tv/2012/08/olej-lub-oliwa-z-oregano-czosnkiem-i-chilli ale oczywiście może być też […]

  5. […] ml oliwy z oliwek lub oleju roślinnego (ja: smakowy, a konkretnie ten: http://gotuj.skutecznie.tv/2012/08/olej-lub-oliwa-z-oregano-czosnkiem-i-chilli, bo muffinki przepięknie, acz delikatnie pachną czosnkiem i ziołami, ale oczywiście może być […]

    • Joanna
      | Odpowiedz

      Czy ta oliwa czosnkiem nie powinna być podgrzana albo czosnek suszony. Mi ten czosnek w oliwie się psuje,gnije. Gdzies czytałam i chyba w jakiś programie w tv był i oliwę z czosnkiem na ciepło robili

  6. Ola
    | Odpowiedz

    Madziu, czy mogłabyś polecić oliwę z oliwek, której używasz? Pytam konkretnie o rodzaj i nazwę marki czy firmy, bo chciałabym zacząć przygodę z oliwą, ale jest ich tyle na marketowych półkach, że bardzo trudno takiemu laikowi jak ja zdecydować się na którąś konkretną 🙁 Myślę, że taka podpowiedź przyda się wielu osobom.

  7. Aliss
    | Odpowiedz

    Świetne ma pani przepisy poleciłam tą stronę już wielu znajomym.Jestem wielką fanką,a potrawy na które pani podaje przepisy są wyśmienite.

  8. ewelinaa
    | Odpowiedz

    Czyzby jakis generalny remont w kuchni był? Nie poznaje miejsca, Twoja kuchnia miała inny pogłos niz pomieszczenie zawarte na filmiku 🙂
    Serdecznie pozdrawiam,Swoją oliwe sporządzam w bardzo podobny sposób.
    A czy można prosić o przepis jak ty przyrządzasz Swoje ogórki konserwowe w tzw. „occie” ? Będę bardzo wdzięczna za podzielenie się swoimi tajnymi składnikami, :))

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Tak, była/jest przeprowadzka:) Wspominałam o niej pewnie nie raz na łamach bloga na przestrzeni tych 2 lat. My tak sobie pomału od 3 lat szykowaliśmy nowe miejsce zamieszkania. i oto nadszedł ten moment:) Pogłos jest nieciekawy, ale jak pojawią się wszystkie meble, firany, itp, to bedzie inaczej z całą pewnoscią.
      Ogórki pokaże jak bede robic, ok? Składniki nie sa tajne -wydaję je na prawo i lewo… ale osobom zaufanym;)
      Zaglądaj, zapraszam. Pozdrowionka!
      MaGda

      • ewelinaa
        | Odpowiedz

        To bardzo się cieszę z Twojej przeprowadzki,i widzę że blat super:) z wielką przyjemnością będzie sie na nim wyrabiać ciasto na chlebek :)Z niecierpliwością w takim razie oczekuję na Twój przepis na ogóreczki..Mam nadzieję że kwalifikuję sie do tych osób zaufanych, bo niemal codziennie odwiedzam Twoją stronkę i jestem wielką jej fanką. Pozdrawiam serdecznie – Poznanianka:)