Ajerkoniak domowej roboty -prosty i szybki

z 18 komentarzy

Ajerkoniak domowej roboty -prosty i szybki

Gęsty, lekko słodki jajeczny likier…

Dość mocny, jak to ajerkoniak. Ale nie pijemy go w dużych ilościach, jest to raczej trunek do raczenia się niż upijania na umór:) Ciekawy dodatek do wypieków, deserów, lodów czy czekoladek czy pralin. Można go też po prostu podać w likierowym kieliszku np. w towarzystwie filiżanki kawy.

Na dobry ajerkoniak mam trzy czy cztery sprawdzone przepisy. Ten jest najprostszy do przygotowania. Pomyślałam, że jako wyrób jajeczny pokażę go w okolicach Wielkanocy i oto on: jajka w kieliszku:) Wzmocnione.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić prosty, szybki i smaczny domowy ajerkoniak:) Zapraszam do obejrzenia!

Ajerkoniak domowej roboty -prosty i szybki

czas przygotowania: do 10 minut pracy własnej + kilka godzin na schłodzenie w lodówce + min. 1 doba na przegryzienie
/proporcje na ok. 700 ml ajerkoniaku/

info: składniki odmierzam szklanką o pojemności 250 ml

  • 4 surowe żółtka
  • 1 opakowanie (16 g) drobnego cukru wanilinowego lub waniliowego (oba się sprawdzą)
  • 3/4 szklanki cukru pudru
  • 350 g zimnego niesłodzonego mleka skondensowanego (wstawiam do lodówki odpowiednio wcześniej, by dolewać je do żółtek zimne)
    /standardowe pudełko (350 g), jeśli z puszki (ok. 400 g), to albo odlewam trochę, by zostało 350 g albo zwiększam ilości innych składników: 5 żółtek, 1 szklanka cukru, 1 szklanka spirytusu/
  • 3/4 szklanki spirytusu 95%
    podaję i robię wierne proporcje, jakie dostałam lata temu, ale sądzę, że można bez szkody dla trunku dać mniej spirytusu;  jedna z koleżanek podmienia go np. na wódkę i wychodzi bardzo lekki procentowo…
    – jesli likier ma być rzadszy (w sensie konsystencji) lub słabszy (w sensie %), to można w ogóle podmienić spirytus na wódkę i dodać jej więcej (np. 1,5 szklanki)

Do miski dodaję żółtka oraz oba cukry i dokładnie ubijam na puszysto –trzepaczką lub mikserem na wolnych obrotach. Mieszam tak długo, aż żółtka wyraźnie pojaśnieją i zwiększą objętość.

Wtedy, cały czas miksując na niskich obrotach, dolewam bardzo wolno zimne mleko skondensowane.

Kiedy połączy się z żółtkami, równie wolno dolewam spirytus.

Tak przygotowany trunek wlewam do umytej i wyparzonej butelki, zakręcam i wstawiam do lodówki na kilka godzin –ajerkoniak zgęstnieje. Wtedy wyjmuję go z lodówki i przechowuję w temperaturze pokojowej.
W razie chęci przechowywania w lodówce, trzeba pamiętać, że zaraz po wyjęciu z lodówki tego typu likier jest bardzo gęsty, potem się naturalnie „rozrzedza”, więc trzeba go wyjąć odpowiednio wcześniej.

Podaję nie wcześniej niż po 1 dobie od wlania do butelki, by spirytus miał czas przegryźć się z resztą składników.

Przechowywanie: spora ilość mocnego alkoholu zabezpieczy trunek na dłużej. Choć u nas najdłużej wytrzymał chyba miesiąc -zazwyczaj jednak znika szybciej (robię go „pod okazje”, więc pretekstów do szybkiego znikania nie brakuje). Czasem przy dłuższym staniu może się rozwarstwić, ale wtedy wystarczy mocno potrząsnąć butelką i wraca do dobrego wyglądu. Na smaku nie traci.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

18 komentarzy

  1. Żaneta
    | Odpowiedz

    Czy zamiast cukru pudru mogę dać mleko słodzone skondensowane ??

    • MaGda
      | Odpowiedz

      …chyba tak -brzmi ok, ale nie próbowałam:)

  2. Grażyna
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, pewnie Pani już tu nie zagląda, ale spróbuje. Czy myślała (próbowała) może Pani mleko kokosowe? Kusi mnie, ale tu w Anglii spirytus tylko z polskiego sklepu. Wiec szkoda, jeśli zepsuję. Dlatego idę na łatwiznę i Panią zapytam. Myślałam, ze może dodać śmietanki do tego kokosowego mleczka? A może skusiłaby się Pani na taki eksperyment? Będę wdzięczna

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Zaglądam, zaglądam… Z kokosowym nie próbowałam, ale można pomieszać mała ilość z małą ilością spirytusu i zobaczyć jak się zachowa i jak będzie smakować;)

  3. Katarzyna
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, czy mleko zagęszczone, o którym Pani pisze 350ml karton to mleko zagęszczone np Gostyńskie ( nie jest to mleko skondensowane, przynajmniej nie ma tej informacji). Innej opcji nie znalazłam, a szukam od kilku dni. Można prosić o doprecyzowanie informacji na temat mleka. Znalazłam w puszcze tylko zagęszczone słodzone, w kartonie nic takiego nie spotkałam. Zależy mi bardzo na zrobieniu trunku na święta, bardzo proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam!:-)

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Gostyńskie jest ok -chyba kiedyś z nim nawet robiłam i gdyby coś było nie tak, to na pewno bym je zapamiętała, więc śmiało:)

  4. Aleksandra
    | Odpowiedz

    Zrobilam ( choc dodalam wodke) – wyszedl przepyszny,lekki i puszysty! Zabieram sie do drugiego razu ale tym razem ze spirytusem. Tu nie ma wzmianki a wiec czy powinnam go rozcienczyc? I drugie pytanie- za 1.razem dalam wiecej wodki ale trunek i tak wyszedl gesty… Czy sama wieksza ilosc zotlek cos da? Czy mniej mleka skondensowanego?
    Pozdrawiam

  5. Krystyna
    | Odpowiedz

    Świetny prosty przepis, ale mam pytanie zostały mi dwie puszki mleka skondensowanego słodzonego czy mogę go wykorzystać do ajerkoniaku pomijając cukier puder czy ktoś próbował?

  6. Bożena
    | Odpowiedz

    Rewelacyjny przepis-10 minut roboty, jest moc % o wspaniały smak. BM

  7. Grzegorz
    | Odpowiedz

    …”zaraz po wyjęciu z lodówki tego typu likier jest bardzo gęsty”…
    Jaki jest powód tego, że wyszedł zbyt rzadki ?

  8. Irena
    | Odpowiedz

    Pani Magdo jest Pani cudowna . Ostatnio często zaglądam na Pani przepisy , są wspaniałe.Gratuluję bloga , pomysłów i umiejętności .Jest to najlepszy blog , na jaki do tej pory się natknęłam . Cieszę się , że mogę korzystać z pani przepisów .

  9. Czesława
    | Odpowiedz

    Przepis super,najłatwiejszy i najlepszy jakie dotychczas znałam,dzięki,pozdrawiam.

  10. Asia
    | Odpowiedz

    Czy ma pani moze jakesz przepisy z dodatkiem ajerkoniaku? Dziekuje

  11. Szymon
    | Odpowiedz

    Jakiej wielkości butelkę trzeba przygotować na wersję rozszerzoną o całe mleko skondensowane (400g)???

  12. Krzyswztof
    | Odpowiedz

    Naprawdę super przepis bardzo prosty w przygotowaniu a robiłem wiele ajerkoniaków i ten mi przypadł w smaku do gustu i smaku.
    Na tej bazie zrobiłem z dodatkiem masy krówkowej i ograniczyłem zagęszczone mleko do 125 ml.No i sukces pychota.
    Pozdrawiam Krambroz

    • MaGda
      | Odpowiedz

      🙂

      • Danuta
        | Odpowiedz

        Witam,ja mam prośbę o pozostałe przepisy na ajerkoniak,za te wszystkie już pokazane, dziękuję bardzo:)Pozdrawiam.

      • Aneta
        | Odpowiedz

        Witam, zastanawiam się skąd na zdjęciu tak jasny kolor ajerkoniaku? A czy gdzieś można znaleźć przepisy na te inne trudniejsze opcje? Pozdrawiam