Roladki schabowe z bakłażanem w sosie greckim

z 7 komentarzy

Roladki schabowe z bakłażanem w sosie greckim

Miękkie, dobrze uduszone mięso z mięsistym bakłażanem, zapiekane w ciekawie doprawionym sosie pomidorowym…

Nie raz prosiliście o przepisy bardziej skomplikowane, nie tak proste, a ja takie robię zazwyczaj na weekend, gdy czasu na kulinarną zabawę mam trochę więcej. Oto jeden z takich przepisów –danie jest pyszne, ale wieloetapowe i trzeba mu trochę uwagi poświęcić. Nie jest jednak trudne, wszytko precyzyjnie opisuję poniżej, a także jak zawsze prezentuję i omawiam w video-przepisie.

Mam nadzieję, że roladki Wam posmakują i że się na nie skusicie. Są naprawdę smaczne, dobrze doprawione i wyjątkowo przyjemne do jedzenia. Staram się nie robić ich za dużo, bo zjemy ich chyba każdą ilość;) Dlatego zazwyczaj biorę odmierzoną porcję mięsa, dzięki czemu, choć mamy lekki niedosyt (jeszcze, jeszcze!), to jemy tyle, co zazwyczaj, zachowując umiar… choć można ich zrobić oczywiście więcej:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić roladki schabowe z bakłażanem w sosie pomidorowym:) Zapraszam do obejrzenia!

Roladki schabowe z bakłażanem w sosie greckim

czas przygotowania: ok. 30 minut pracy własnej + 60-90 minut pieczenia (u mnie: 80 minut, czas zależy od schabu)
/proporcje na 8 roladek/

sos:

  • 400-500 g pomidorów
    (w prezentowanej wersji brałam z puszki (400g), ale można wziąć też świeże: sparzone, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę)
  • ok. 300 ml wody (ja: 4/5 puszki po pomidorach;))
  • 1 duża cebula
  • 1 średnia marchew
  • 1 ząbek czosnku
  • 1 łyżeczka oregano
  • 1/3 łyżeczki soli
  • solidna szczypta czarnego pieprzu

roladki:

  • 4 większe kotlety schabowe bez kości (500 g)
  • 1 średni bakłażan
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1-2 łyżeczki oregano (ja: 2)
  • solidna szczypta cynamonu (na czubku łyżeczki)
  • 1-2 ząbki czosnku (ja: 2)
  • sól i czarny pieprz –do przyprószenia mięsa z obu stron

Zaczynam od przygotowania sosu –będzie się gotował, a w tym czasie przygotuję roladki.

Obieram cebulę i kroję w kostkę. Obieram marchew i ścieram na tarce o grubych oczkach –wzbogaci sos, nieco go zagęści i złamie kwaśną nutę pomidorową.
Do garnka wkładam pomidory, dolewam wodę i dodaję: cebulę z marchwią, drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek, oregano, sól i pieprz. Mieszam i gotuję pod przykryciem na małym ogniu do czasu, aż zrobię roladki.

Bakłażan myję, osuszam i kroję wzdłuż warzywa w 4 podłużne plastry (=tyle, ile kotletów) o grubości ok. 5 milimetrów. Staram się, by na całej długości miały równa grubość –to ważne, bo za chwilę będę je zawijać. Układam na talerzu, przyprószam z obu stron solą i odstawiam na bok, by  puściły sok i lekko zwiotczały. Ścinki bakłażana kroję w dość drobną kostkę.

Mięso myję, osuszam, kroję w grubsze kotlety (lub proszę o pokrojenie rzeźnika, gdy kupuję;)) i odkrawam bardziej tłuste kawałki. Można odkrawać tłuszcz, a ścinki mięsa odkładać na bok lub odkroić ew. nadmiar mięsa z kotleta. Tych kawałków mięsa nie wyrzucam, bo można je dodać do sosu lub uzupełnić nimi roladki.
Kotlety rozbijam bardzo cienko tak, by wyraźnie zwiększyły powierzchnię i aby wielkością (długością) odpowiadały długości plastrów bakłażana. Dążę do tego, by z każdego kawałka uzyskać bardzo cienki kotlet i podczas rozbijania jednocześnie nadaję mu tłuczkiem kształt (pożądaną długość).
Dzięki temu uzyskuję 4 dobrze rozbite kotlety schabowe oraz kilka mniejszych kawałków/ścinków mięsa. Całość precyzyjnie prezentuję w video-przepisie na Gotuj.Skutecznie.Tv

Teraz marynata: do osobnego naczynia wlewam oliwę, dodaję oregano, cynamon i drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Dokładnie mieszam, uzyskując gęstą, bardzo aromatyczną papkę. Dzielę ją na 4 części, po jednej na kotlet.
Każdy kotlet przyprószam z obu stron solą i pieprzem, po czym z obu stron nacieram porcją marynaty.

Rozgrzewam piekarnik do 200 st.C i formuję roladki.
Plastry bakłażana płuczę z nadmiaru soli i osuszam ręcznikiem papierowym. Każdy po kolei delikatnie wyginam go, rolując w roladkę tak, by za chwilę łatwiej zawijać go z mięsem. Na kotlecie układam plaster bakłażana i oba plastry zawijam w miarę ściśle w roladkę.
Nie zawinie się tak mocno jak somo mięso, bo bakłażan jest sztywniejszy, więc w środku powstanie przestrzeń (mała dziura), która za chwile się przyda;)
Każdą roladę spinam wykałaczkami i przekrawam w poprzek na pół, tworząc dwie mniejsze roladki (patrz: filmik).

Zaglądam do sosu –wyłączam grzanie, jeśli trzeba doprawiam do smaku, bo to ostatni moment przed pieczeniem;) Ja doprawiłam tylko szczyptą soli, ale –i to ważne- smak powinien Wam odpowiadać, więc doprawić, aż będzie dobrze;)

Wybieram niezbyt duże naczynie żaroodporne z pokrywką –takie, by w miarę ściśle ustawić w nim roladki. Na dno wlewam kilka chochli sosu i ustawiam roladki miejscem krojenia ku górze. W otwory w środku roladek wkładam albo odkrojone wcześniej kawałki mięsa, albo dowolne dodatki np. suszone pomidory czy czarne oliwki bez pestek. Całość posypuję pokrojonym bakłażanem (resztą po plastrach) i rozprowadzam go równomiernie między mięsem. I zalewam resztą sosu. Z wierzchu posypuję oregano, naczynie przykrywam i wstawiam do rozgrzanego piekarnika.

Piekę w 200 st.C pod przykryciem na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez 1-1,5 godziny, a tak naprawdę tak długo, aż mięso będzie dobre (można pod koniec sprawdzić widelcem). U mnie trwało to godzinę i dwadzieścia minut, i roladki były miękkie i idealne do jedzenia.
Pod koniec można zdjąć pokrywkę i piec 15-20 minut bez przykrycia, by danie się zrumieniło i odparowało.

Upieczone wyjmuję, zostawiam na 5 minut, by mięso chwilę odpoczęło, po czym podaję.

Świetnie smakują z ryżem lub z kaszą jęczmienną, ale dodatki w zasadzie dowolne –takie, jakie pasują Wam do niezbyt gęstego sosu;)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

7 komentarzy

  1. Iwona
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, niedawno odkryłam Pan stronę, dziś zrobiłam roladki, są pyszne, jutro będzie karkóweczka. Dziękuję za tak prostą i przejrzystą prezentację przepisów 🙂

  2. Basia
    | Odpowiedz

    Przepyszne. Robiłam już kilka razy, smakowało wszystkim – kto został poczęstowany.Dziękuję -:)

  3. iza
    | Odpowiedz

    Dzięki za zaproszenie ale biorąc pod uwagę system mojej pracy,to bez urlopu nie da sie przyjechac, a teraz go nie mam. Kiedyś się wybiorę, spokojna głowa.

  4. iza
    | Odpowiedz

    Strzeż się, bo Jej Eminencja Inspektor już ma kupiony bilet!!! Osobiście tego dokonałam. Btw, ssuper przepis, na pewno wypróbuję.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      haha:) ja już nie mogę się doczekać. chłopcy też:) czekamy, czekamy! ps. w przyszłym tygodniu pucuję podłogi i resztę;) a może zabierzesz się też?

  5. Joanna
    | Odpowiedz

    Ulubieniem darzę te spośród Twoich dań, które:
    1 – w jednym naczyniu można poskładać, zapiec i podać na stół, wychwytując przy tym wyraźnie łakome spojrzenia zaciekawionych uczestników uczty
    2 – są na tyle proste, by podawać je na zwykły, codzienny obiad a jednocześnie na tyle przystojne i pomysłowe, by postawić je na stół przy grubszej okazji, nawet przy wizycie Jej Eminencji Inspektor Teściowej 🙂

    Zrobię na pewno. Dziękuję!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ha, jej Eminencja Inspektor rzuciła mnie na kolana! Mnie bardzo niedługo spotka ten właśnie zaszczyt:)
      Cieszę się, że przepis się podoba i przyda.
      Pozdrowionka:)