Jędrna, o żywym, cieszącym oczy kolorze i wspaniałym smaku…
Smażona brukselka, zupełnie inna niż ta, którą znamy i której smak nie każdemu odpowiada. Zapach lekko maślany, absolutnie nie czuć nieprzyjemnej woni brukselki, wręcz przeciwnie, całość już z patelni wygląda i pachnie bardzo apetycznie.
Ja wiem, że nie jestem obiektywna, bo akurat brukselkę lubię, a gdy jest dobrze zrobiona, to wręcz uwielbiam;) Ale od razu zapewniam, że naprawdę można ją przyrządzić ciekawie i smacznie. Dzisiaj jeden z wielu sposobów. Jeśli nie lubicie brukselki, dajcie jej szansę, bo kto wie, może w tym wydaniu Wam posmakuje? A jest rzeczywiście przepyszna. Do tego w kilku wariantach, także na wynos:)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić smażoną brukselkę z cebulką i orzechami:) Zapraszam do obejrzenia!
Smażona brukselka z cebulką i orzechami (2 warianty)
czas przygotowania: do 20 minut
/proporcje dla 1-2 osób, ale spokojnie można zrobić z podwójnej czy potrójnej ilości składników;)/
- ok. 350 g brukselki
- 1 średnia cebula
- niepełna garść orzechów (dowolne ulubione; ja mieszanka: włoskie, laskowe, nerkowca i migdały)
/można podmienić na łuskane pestki słonecznika lub dyni/ - 1 niepełna łyżka oleju roślinnego lub oliwy do smażenia
- 1 łyżeczka masła
- opcjonalnie: odrobina wody do duszenia pod przykryciem (ja pomijam, bo smażę bez przykrycia)
- 1 łyżeczka musztardy
- solidna szczypta soli (do smaku)
- szczypta czarnego pieprzu (do smaku)
- dodatki w wersji:
– bezmięsnej: ugotowana kasza gryczana, z którą podaję brukselkę
(100 g; waga przed ugotowaniem)
– mięsna:
* 250 g mielonej szynki wieprzowej
(lub kurczaka pokrojonego w drobne kawałki albo mielonego)
* szczypta soli
* sporo chilli, bo mięso ma być pikantne
Brukselkę myję (usuwając od razu nieładne zewnętrzne liście) i osuszam. Każdą kroję wzdłuż na ćwiartki i usuwam głąb –w nim jest ta lekka goryczka, a dzięki temu, że go wykrawam, w daniu zostają same liście, które są bardzo smaczne;)
Cebulę obieram i kroję w półtalarki lub w piórka.
Orzechy z grubsza siekam, po czym prażę na mocno rozgrzanej patelni –kilka minut i często mieszam, by się nie przypaliły. Gdy tylko zaczną się brązowić i ładnie pachnieć, przekładam na talerz, by zatrzymać proces prażenia.
Z patelni usuwam resztki orzechów (np. ręcznikiem papierowym) i dodaję olej lub oliwę z oliwek oraz masło.
Patelnia jest cały czas bardzo gorąca, więc trzeba działać szybko, by nie przypalić masła;) Gdy tylko się stopi, dodaję cebule, mieszam i smażę krótko, aż się zeszkli –idzie to raz, dwa i minuta wystarczy.
Wtedy dodaję brukselkę, mieszam i co jakiś czas mieszając, smażę na średnim ogniu przez ok. 5 minut, a tak naprawdę do czasu, aż brukselka wyraźnie zmięknie. Nadal ma być jędrna, ale ma się lekko zrumienić i przyjemnie zmięknąć.
Można podlać odrobiną wody, przykryć i dusić pod przykryciem, choć ja zawsze smażę bez pokrywki, często mieszając tak, by brukselka delikatnie się zrumieniła, lekko zmiękła, ale została jędrna i absolutnie się NIE rozgotowała.
Po tym czasie doprawiam musztardą, solą oraz pieprzem, mieszam, by dobrze rozprowadzić i przyprawy, i musztardę (każdy kawałek brukselki ma się nimi osnuć). Na koniec dodaję prażone orzechy (część można zostawić do posypania z wierzchu już na talerzu), mieszam i… można podawać.
Świetnie smakuje zarówno na gorąco, jak i na zimno. Można ją zatem spokojnie podawać na kilka sposobów.
Ja najchętniej podaję ją:
– w wersji bezmięsnej: z kaszą gryczaną tj. układam kaszę na talerzu i układam na niej brukselkę, podaję na gorąco LUB mieszam z kaszą i zostawiam do ostygnięcia, po czym biorę jako sałatkę do pracy;
– w wersji z mięsem: z dowolnym mięsem:) np. z usmażoną beztłuszczowo zmieloną szynką wieprzową z solą i sporą ilością chilli tj. smażę/opiekam mięso na patelni, dodaję przygotowaną brukselkę i mieszam, tworząc swoisty stir-fry, który można podawać z ryżem, kaszą czy makaronem
W obu wersjach brukselka ta smakuje także na zimno i świetnie sprawdzi się w roli przekąski na wynos (np. do pracy zamiast kanapki).
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
16 komentarzy
alicja liddell
genialny przepis, uwielbiam brukselkę i w takiej postaci nie jadłam ale nadrobię to jeszcze dziś 😀
Ula
Witam,
Proponuję spróbować z suszoną żurawiną. Pod koniec na patelnię 2 garście suszonej żurawiny, w połączeniu z musztarda daje naprawde ciekawe połączenie smakowe. A w połączeniu z orzechami sprawia, że dani staje się dość sycące i może występować solo:)
Wioletta
Niespodziewanie przepyszne połączenie brukselki z orzechami,ja zrobiłam z włoskimi.A jakie dobre na zimno.MNIAM
Justyna
Sprawdziłam dziś podczas obiadu. Bardzo smaczna. Pozostali domownicy też zjedli bez marudzenia (w tym 2-latek), zatem polecam.
MaGda
🙂
Bożena
Pani Magdo,
rewelacja – to są moje smaki.”Przejadła” nam się już tradycyjna brukselka z bułką tartą, jak i ta pod beszamelem.Szukałam czegoś nowego… i znalazłam.
Na pewno na stałe wejdzie do mojego repertuaru…(dodałam odrobinę suszonego czosnku, ale to dlatego,iż zwłaszcza zimą jest nieodłącznym towarzyszem w kuchni).
Pozdrawiam bardzo serdecznie i życzę dobrych Świąt. (przymierzam się do śledzi po kaszubsku – wg Pani przepisu.
Bożena
Ewa
Właśnie dzisiaj zrobiłam z orzechami włoskimi do obiadu. REWELACJA !!! Trochę mi zostało to cały czas podjadam. To nie pierwszy Twój przepis który wypróbowałam. Masz super wyczucie smaku !!!
Krystyna
Pyszne i zdrowe
Gratuluje
Pozdrawiam ciepło
Krystyna
Krystyna
Magda , mam juz sporo lat i gotuje chętnie ale ten przepis juz mam na języku
Pędzę po brukselkę
Dziekuje za te pyszności no i co najważniejsze zdrowe
Krystyna i ciepłe pozdrowienia
Jerzy
Magdo-Twoje przepisy są boskie, zapewne kolejny wypróbuję 🙂
Pozdrawiam.
Filip
Wiem, że proponujesz mieszankę, ale gdybyś miała wybrać konkretne orzeszki to które według Ciebie najbardziej pasowałyby do tego przepisu :)? Pozdrawiam!
MaGda
Np. migdały lub laskowe, ale pasują także orzechy nerkowca i włoskie, czyli w zasadzie te, które wzięłam do mieszanki;) Ale to tak naprawdę kwestia upodobań -chyba zawsze warto sprawdzać i testować nowe warianty, bo a nuż znajdziemy coś co nam wybitnie odpowiada? 🙂
Filip
Spróbowałem z migdałami. Pycha, właśnie się zajadam :D!
MaGda
Cieszę się:)
Marta
Obie wersje warte wypróbowania.
Ja należę do tych lubiących brukselkę. Lubię ją zapiekaną pod beszamelem. Wcześniej trzeba ją pogotować, lub poddusić. Aha, a do beszamelu dodaję majeranek lub koperek. Pozdrawiam 🙂
kazimiera
bardzo smaczny przepis,nareszcie będę mogła zpożytkować brukselkę.Pozdrawiam.