Chleb pełnoziarnisty razowy

z 123 komentarze

Chleb pełnoziarnisty razowy

Domowy i pyszny pełnoziarnisty chleb razowy…

U mnie ze słonecznikiem i siemieniem lnianym, ale ziarna można wybrać w zasadzie dowolne i wszystko, co pasuje do chleba tutaj także się odnajdzie.

Pytaliście nie raz o chleb z mąką razową lub pełnoziarnistą, to jest jedna z propozycji, czyli chleb który bardzo mi smakuje. No i co ważne jest banalnie prosty do przygotowania;) Tym razem z drożdżami instant (dla odmiany do tego prezentowanego wcześniej, bazującego na mące pszennej).

Jeśli Wam się spodoba, to można od razu zerknąć na ten przepis: https://skutecznie.tv/2010/09/fenomenalnie-prosty-chleb/ Jest starszy, video-przepis zrobiłabym i zmontowałabym teraz zupełnie inaczej, ale składniki i sposób wykonania są jak najbardziej aktualne, więc przepis jest jak najbardziej OK;)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić chleb pełnoziarnisty razowy:) Zapraszam do obejrzenia!

Chleb pełnoziarnisty razowy

czas przygotowania: ok. 15 minut pracy własnej + 60 i 25 minut na wyrastanie + 85-90 minut pieczenia
/proporcje na 1 bochenek pieczony w mniejszej keksówce (moja o wymiarach 25 cm x 11,5 cm); można robić z podwójnej porcji, wówczas wychodzą 2 bochenki, wtedy 1 zamrażam i tak jest nie tylko praktyczniej, ale i ekonomiczniej/

info: składniki odmierzam szklanką o poj. 250 ml

  • 2 i 1/2 szklanki mąki pszennej typ 1850 pełnoziarnistej lub graham
  • 1 szklanka maki pszennej razowej typ 2000
  • 1/2 szklanki siemienia lnianego
  • 1/2 szklanki łuskanych ziaren słonecznika
  • 1/3 szklanki (solidna garść;)) otrębów pszennych lub żytnich
  • 1 łyżka cukru
  • 1 i 1/2 łyżeczki soli
  • 1 paczuszka drożdży instant (7-8 g w zależności od producenta) -takie na 0,5 kg mąki
    /ten chleb zawsze piekłam z instant, ale sądzę, że świeże też jak najbardziej się sprawdzą. Precyzyjnych ilości nie podam, bo nie mam wypróbowanych, ale zaczęłabym od 30g na 1 bochenek, a gdyby było za mało, to przy następnym pieczeniu dałabym 50g/
  • 500 ml letniej/ciepłej wody
  • do posypania z wierzchu: mąka, otręby lub ulubione ziarna (w prezentowanej wersji: ziarno słonecznika

Dopisek by MaGda z dn. 25.04.2020 r.:

ANNA (komentarz pod przepisem z dn. ROBIĄC TEN CHLEBEK, PRZY KAŻDYM ODMIERZANIU SZKLANKĄ WAŻYŁAM SKŁADNIKI:
MĄKA 1850 – 320g
MĄKA 2000 – 130g
SIEMIĘ LNIANE – 90g
ŁUSKANY SŁONECZNIK – 75g
OTRĘBY PSZENNE – 13g
DROŻDŻE ŚWIEŻE – 50g
DODATKOWO SŁONECZNIK DO POSYPANIA – TO JUŻ WEDŁUG UPODOBAŃ
MOŻE KOMUŚ BARDZIEJ PODPASUJE TAKIE ODMIERZANIE.
A CHLEBEK – PYSZNY!
POZDRAWIAM!

Blachę natłuszczam i przyprószam tartą bułką (natłuszczam smalcem, wówczas po upieczeniu idealnie wychodzi z blaszek) lub wykładam papierem do pieczenia.

Do miski wsypuję mąkę, siemię lniane, słonecznik, otręby i cukier, sól i drożdże. Składniki suche dokładnie mieszam, rozprowadzając je równomiernie w misce.

Wlewam wodę i dokładnie mieszam do połączenia składników –łyżką lub mikserem.
Spokojnie można to zrobić łyżką, ale ja lubię je wyrobić mikserem z nakładkami do ciasta drożdżowego („haki”), bo uważam, że wtedy jest lepsze i tę metodę polecam.

Miskę przykrywam czystym ręcznikiem kuchennym i zostawiam w ciepłym nieprzewianym miejscu do wyrośnięcia na jakieś 60 minut.
W miesiącach chłodniejszych można wstawić do większej miski z ciepłą wodą lub do rozgrzanego do 50 st. C piekarnika, w cieplejszych stawiam np. na słońcu (ale w pomieszczeniu, nie na zewnątrz;))

Wyrośnięte przekładam do przygotowanej keksówki. Ugniatam starannie łyżką zamoczoną w wodzie, by „wygładzić ciasto” z wierzchu i docisnąć ciasto do dna tak, by w chlebie nie było pustych przestrzeni.

Posypuję z wierzchu obficie ziarnem słonecznika i zwilżoną w wodzie łyżką dociskam go do ciasta tak, by się dobrze trzymał. Ponownie przykrywam ściereczką i zostawiam do wyrośnięcia na kolejne 20-30 minut, a tak naprawdę do czasu, aż wyrośnie do brzegów keksówki.

Przed upływem tego czasu nagrzewam piekarnik do 200 st. C.

Wyrośnięty bochenek spryskuję wodą (wlana do atomizera lub po prostu dłonią) i wstawiam do rozgrzanego do 200 st. C piekarnika. Piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół (bez termoobiegu) przez 80-90 minut. Tak naprawdę czas pieczenia zależy od piekarnika, więc trzeba obserwować –np. u mnie piecze się 85 minut i jest ok. Nie otwieram piekarnika podczas spieczenia!

Upieczony wyjmuję z piekarnika i od razu z foremki. Studzę na raszce/ruszcie z piekarnika, dzięki czemu ostygnie szybciej i nie zawilgotnieje od spodu. Nie kroić, nie ruszać przed upływem co najmniej godziny, bo musi dobrze wystygnąć!
Na czas studzenia można przykryć czystym ręcznikiem kuchennym, by stygnąc lekko parował, skórka wtedy lekko zwilgotnieje i będzie nadal chrupka, ale przyjemniejsza do jedzenia. Ja czasem przykrywam, czasem nie, więc powiem, że to przykrycie naprawdę robi różnicę.

Kiedy ostygnie, można kroić i podawać.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

123 Komentarze

  1. Daria
    | Odpowiedz

    Droga Magdo chleb jest fantastyczny, po długim czasie szukania czegoś odpowiedniego dla mojej rodziny, udało się ?
    Mam pytanie czy jestes w stanie stwierdzić ile taki chlebek może mieć kcal np kromka. Jestem aktualnie na redukcji i chciałabym sobie go wliczyc w moje zapotrzebowanie a ciężko jest mi samej stwierdzić ile kalorii może on mieć.
    Pozdrawiam

  2. Małgosia
    | Odpowiedz

    Witam,dzisiaj robię ten chleb po raz drugi,jest wyśmienity,choć trochę zmodyfikowałam-niewiele zamiast otrębów żytnich dałam płatki gryczane,zwyczajnie zapomniałam tamte kupić i powiem nie żałuję. Jest świetny w smaku,co prawda zjadłam go niewiele gdyż nie toleruję glutenu,za to mój mąż zajada się nim.Pozdrawiam

  3. Klik
    | Odpowiedz

    Witam. Czy ten chlebek moge zrobic na zakwasie zytnim ? Ile zalwasu potrzeba, zeby chleb wyrósł? Robiłam ten chlebek na drożdżach wg przepisu i jest super. Chciałbym teraz zrobic go na zakwasie. Pozdrawiam 🙂

  4. Elżbieta
    | Odpowiedz

    ale mi wyrosło ciasto 🙂 chyba dlatego, że na dworze tak gorąco, a już myślałam, że nic z tego nie będzie bo wzięłam trzepaczki zamiast haków i ciasto zaczęło się wkręcać w obudowę miksera, więc moje miksowanie trwało tylko 2 minuty. chlebek upiekł się cudnie, więc chyba nie będę go jadła tylko na niego patrzyła;) pozdrawiam serdecznie:)

  5. kaska
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo! Czy ten sam chlebek mozna zrobic na zakwasie zytnim ? Jesli tak to ile mniej wiecej zakwasu uzyc ?! Pozdrawiam! 🙂

  6. Edyta
    | Odpowiedz

    Można zastąpić cukier miodem? Wyrośnie? Widziałam to w kilku przepisach.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Powinno być ok:)

  7. Ewa
    | Odpowiedz

    Ten chlebek jest pyszny ale chciałbym dodać mnóstwo ziaren np 3 szklanki. Czy wtedy zmienia się czas pieczenia i proporcji mąki lub drożdży?

  8. Magda
    | Odpowiedz

    Witaj! 🙂

    Chlebek razowy z Twojgo przepisu właśnie się u mnie piecze 🙂 Z tym że zamiast mąki pszennej pełnoziarnistej typu 1850 dałam mąke z Lubelli „3 zboża”. Po 45 minutach ciasto bardzo mi wyrosło, mam keksówke o takich samych wymiarach co Ty i ledwo zmieściło się do blaszki! 😀

    Jeszcze dziś będę robić pasztet drobiowy z Twojego przepisu! 🙂

    Serdecznie Cię pozdrawiam! 🙂

    Magda z Wrocławaia 🙂

  9. grazka
    | Odpowiedz

    Hej Magdo , przez pomyłkę dodałam zamiast razowej pszennej , razową żytnią i chleb jest rewelacyjny tylko lekko opadł na środku . Co myślisz o tej zamianie ,pozdrawiam

  10. Kasia
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo! Chlebus jest rewelacyjny,bardzo prosty do zrobienia, dziekuje za przepis! Mam waznepytanie odnosnie drozdy. Czy ze swiezych trzeba najpierw zrobic rozczyn czy wystarczy tylko wymieszac je z woda ktora dolewamy do maki ? Serdecznie pozdrawiam! Jeszcze raz dziekuje za przepis! 🙂

  11. Karolina
    | Odpowiedz

    Dzieki wielkie za ten przepis! Szukalam prostego przepisu na chlebek przez ostatnich kilka dni i znalazlam
    Nigdy dotad nie odwazylam sie piec chleba w domu a dzis wreszcie zrobilam pierwsze podejscie i naprawde jest pyszny
    Moj maz wciagnal od razu 4 kromki z maselkiem. Takze jutro pieke kolejne dwa. Dla siebie i kolezanki

  12. Ewa
    | Odpowiedz

    Proszę o podanie wysokości foremki.Bo mi chlebek bardzo wyrósł poza foremkę. Wymiary niby się zgadzają ale być może mam niższą foremkę.
    Pozdrawiam

  13. Marzena
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo .Upiekłam właśnie chlebek wyszedł bardzo fajny,nie wiem jak smakuje bo jeszcze nie próbowałam ponieważ powstał problem Pani ten chlebek piecze w papierze do pieczenia ,także tak zrobiłam i tragedia papier przyklejony nie można go oderwać czy ma Pani jakaś rade?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Hmmm, można np. posmarować papier od spodu lekko wodą (zwilżonymi w wodzie palcami lub pędzlem, chwilę odczekać i zdjąć), ale to najlepiej robić, gdy chleb jeszcze lekko ciepły jest.

  14. teresa
    | Odpowiedz

    witam . pani Magdo mam pytanie – czy zamiast mąki pszennej mogę dodać żytnią ?
    szukam przepisu na prosty ale zdrowy chleb , gdyż mam problem z ciśnieniem .
    pozdrawiam

    ps: bardzo dużo pani przepisów wykorzystałam już i wszystko wyszło superrrrr. cieszę się ze pani dzieli się z nami swoją wiedzą .
    pozdrawiam

  15. Monika
    | Odpowiedz

    MaGdo, czy dodatek mąki żytniej sprawdzi się w tym chlebie? W jakich proporcjach zmieszałabyś mąkę pszenną z żytnią (720)? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam!

    P.S. Piekłam już ten chlebek z Twojego przepisu bez żadnych modyfikacji i wyszedł super, chciałabym jednak teraz jeszcze bardziej go „uzdrowić” poprzez dodatek mąki żytniej, stąd moje pytanie 🙂

  16. Aurelia
    | Odpowiedz

    Upieklam chleb według przepisu i wyszedl bardzo dobry.Dzis pieke drugi raz dałam troche mąki orkiszowej pełnoziarnistej,mysle ze bedzie również pyszny.Ja pieklam koło godziny i wystarczyło ,góra dól.Dzieki za przepis,czekam na inne ,bo pieke twoj chleb na maslance juz 4 lata .I to jest nasz chleb powszedni.

  17. Jadzia
    | Odpowiedz

    A jeśli chlebek w misce nic nie wyrósł, to co to znaczy 🙁 co ja mogłam źle zrobić, dałam mąkę orkiszową białą i pszenno-razową typ 2000…..

    • Jadzia
      | Odpowiedz

      nie orkiszową tylko mąkę graham, przepraszam

  18. Ania
    | Odpowiedz

    Witam serdecznie 🙂
    mama pytanie czy na samej mące pełnoziarnistej typ 2000 chlebuś też wyjdzie?
    I kolejne pytanie, jak długo chlebek utrzymuje świeżość?
    Pozdrawiam serdecznie,
    Ania 🙂

  19. Bety
    | Odpowiedz

    Witam,
    Pani Magdo, czy może Pani podać moc nowego robota? Robię chleb z tego przepisu często robotem ręcznym. Mam zamiar kupić planetarny. Zastanawiam się mocno nad KA 5KSM150.Mam jednak obawy co do mocy tego urządzenia. Czy robot da radę z ciastem na chleb np: z mąki razowej. Czy jest Pani z niego zadowolona? Pozdrawiam:)

  20. Sandra
    | Odpowiedz

    Zazwyczaj pieke chleb na zakwasie.Ten chlebek Magdo jest prosty w pracy,wychodzi zawsze i jest baaaardzo smaczny.Dziekuje Madziu za kolejny z Twoich wspanialych przepisow.

  21. Jadzia
    | Odpowiedz

    Pani Magdo czy mąka żytnia typ 2000 to ta sama co pani zaleca do tego chlebka ? Pytam, bo taką mam w domu i nie wiem czy się nada……

  22. Patrycja
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, dzisiaj upiekłam swój pierwszy chleb w życiu i to dzięki Pani:) Jest bardzo smaczny i już zniknęło 3/4 chlebka, ale jednak skórka z góry razem ze słonecznikiem za bardzo się spiekła i jest bardzo twarda choć piekłam go 85 minut tak jak w przepisie. W środku jest idealny, bez zakalca i odpowiednio wilgotny. Powinnam go następnym razem piec krócej czy w mniejszej temperaturze? I druga sprawa. Czy jakbym chciała pominąć słonecznik w środku to powinnam go czymś zastąpić (np podwójna porcja siemienia lnianego) czy po prostu robić tak jak w przepisie tyle, że bez słonecznika? No i na koniec czy mogę na wierzch posypać wtedy siemię lniane czy ono się do posypania nie nadaje?
    Uwielbiam Pani przepisy wykorzystałam już chyba 50 z nich i wszystkie wpisały się do mojego repertuaru. Nie wyobrażam sobie dnia bez wejścia na stronkę i poszperania w filmikach:)
    Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Cieszę się, że smakuje! Co do pytań: następnym razem piekłabym dłużej, ale w niższej temperaturze. Można też przykryć z wierzchu folią alu na jakiś czas pod koniec. Słonecznik można po protu pominąć. Na wierzch nie raz dawałam siemię lniane i było ok, więc spokojnie da radę:) Pozdrowionka! MaGda

    • anna
      | Odpowiedz

      ja juz pieklam kolejny ale ten wyszedl najlepszy proponuje po przelozeniu do blaszki przykryc wilgotnym recznikiem zeby dalej roslo i piec tylko godzine i nie bedzie spieczona skorka to jest porada mojego szwagra ktory jest piekarzem sprawdzilam i to prawda a pieczenie w nizszej temp. to tez wychodzi twarda skorka z duzo przepisow korzystam p. Magdy i nawet mojemu mezowi smakuja pycha sa tez te chlebki nann

  23. Ewa
    | Odpowiedz

    Witaj Madziu piekłam dzisiaj ten chlebek wyszedł super to już drugi z twojego przepisu . Mąż zadowolony bo taki chlebek pieczony w dom to rozkosz dla podniebienia.Pozdrawiam

  24. Kaska
    | Odpowiedz

    Witam! Chlebus jest na prawde fenomenalny! Teraz pieke tylko ten poniewaz nie tylko ja, ale cala rodzina jest nim zachwycona! Od dawna nie kupuje chleba w sklepie, pieklam inne, tez smaczne, ale ten jest arcy pyszny! Mam jednak bardzo wazne pytanie- czy jesli posmaruje blaszke tluszczem i posypie otrebami lub maka nie wykladajac papierem do pieczenia tez bedzie ok ? Pytam bo ciasto jest dosc luzne i nie wiem czy nie przyklei sie do blavhy pomimo wysmarowania tluszczem ? Pozdrawiam! Dziekuje za przepis! Milego dnia! 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie przyklei się, może tylko trzeba będzie lekko podważyć nożem w zależności od użytego tłuszczu (sprawdzone wielokrotnie;)). Z tłuszczów do smarowania blachy polecam… zwykły smalec -chleb chyba jednak najlepiej wysuwa się wówczas z blachy po upieczeniu, a na smak to wpływa bardzo subtelnie, niemal niewyczuwalnie.

  25. Alicja
    | Odpowiedz

    Pani Magdo,chleb wyrósł pięknie.Po upieczeniu i wyjęciu z keksówki prezentuje się rewelacyjnie.Niestety z wierzchu jest twardy,a podczas krojenia bardzo się kruszy.Czy powodem może być dodana przeze mnie mąka orkiszowaw w miejsce pełnoziarnistej?

  26. Ania
    | Odpowiedz

    Dzisiaj użyłam mąki żytniej pełnoziarnistej zamiast pszennej i cieżko mieszało się wszystkie składniki. Boję się że chleb będzie cięzki i „zabity”. Czy te mąki można zamieniać i nie zrobi to większej różnicy?

  27. Dorota
    | Odpowiedz

    Chlebek przepyszny..napewno upięke go nieraz..

  28. lezka
    | Odpowiedz

    Ten chlebus jest genialn, po prostu przepyszny! Pieke chleb sama i nie kupuje w sklepach! Ciesze sie, ze trafilam wlasnie na ten przepis poniewaz jest super! Prosty, szybki i przepyszny! Dziekuje za przepis! Pozdrawiam! 🙂

  29. kaja
    | Odpowiedz

    Chlebus wyszedl rewelacyjny! A ten smak- po prostu obled! Jest przepyszny! Dziekuje za przepis! Pozdrawiam! 🙂

  30. betka
    | Odpowiedz

    najlepszy przepis na chleb razowy jaki do tej pory miałam,jest bardzo dobry,łatwy i zawsze się udaje.Jak dobrze że trafiłam na te stronę.DZIEKUJE MAGDO!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Cieszę się, że smakuje! I dziękuję za miły komentarz:)

  31. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Piekę ten chlebek już po raz trzeci zawsze się udaje. Bardzo smakuje całej naszej rodzince.Bardzo Pani DZIEKUJĘ za ten i inne przepisy.Wszystkie zawsze się udają.Pozdrawiam serdecznie 🙂

  32. Jadzia
    | Odpowiedz

    Z tego przepisu korzystałam wielokrotnie i zawsze chleb był udany.Jest pyszny,zdrowy,robi się go szybko.Dziękuje za ten przepis i wszystkie inne,bo zaglądam tu często.Wszystko co robię jest udane i zachwyca rodzinę i znajomych.Serdecznie pozdrawiam.

  33. Małgorzata
    | Odpowiedz

    Nie wierzę! Wyszedł mi ten chlebuś!!!! Jestem mega zadowolona! super przepis!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Gratuluję:)

  34. Jadwiga
    | Odpowiedz

    Witaj Magda. Jestem kobieta 46letnia . Dzieki tobie stalam sie prawdziwa gospodynia .Do tej pory nie radzilam sobie z np. drozdzowym i ogolnie rzecz ujmujac twoje przepisy sa mi baaaardzo pomocne . Tez pracuje ,zawodowo,,. Dzieki wielkie . Serdecznie pozdrawiam Ciebie i twoja rodzinke . Jadwiga ze swoja rodzinka .

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Dziękuję za przemiły komentarz! Cieszę się, że przepisy się przydają, a dania smakują. I, korzystając z okazji, zapraszam do częstych odwiedzin -będzie mi bardzo miło:)

  35. Barbara
    | Odpowiedz

    Pani Magdo,
    Chleb jest wspaniały. Używam maki graham f- my Polskie mlyny i orkiszowa.
    Jeden jest z ziarnami a drugi ziarna i śliwki suszone.
    Robię je co tydzień i wszyscy sie zajadają
    Wszystkie przepisy na chleby jakie Pani opublikowała wypróbowałam i sie sprawdzily.
    Pozdrawiam
    Barbara z Toronto

  36. Magda
    | Odpowiedz

    Zrobiłam i wyszedł super. Chleb jest mega szybki, mega prosty i smaczny. Takie przepisy lubię:D

  37. Maria
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo,
    mieszkam w Niemczech i przypadkowo odkrylam pani strone i prawie z niej nie wychodze. Wypröbowalam mnöstwo pani przepisöw i sa rewelacyjne i kazdego dnia przypominaja mi moje dziecinstwo a w szczegölnosci wtedy,kiedy pieke chlebki.
    Z powodöw zdrowotnych meza zaczelam piec sama chleb i panni przepisami jestem zachwycona. Wychodzi kazdy chleb. Do tej pory nie pröbowalam piec
    pelnoziarnistego. Czy mozna zrobic go na zakwasie zytnim?
    Jesli tak,to ile polecalaby pani go dac na wyzej wymieniona porcje?
    Pozdrawiam cieplutko i serdecznie dziekuje za wspaniala strone.
    Maria

  38. Dorota
    | Odpowiedz

    Robiłam go już wielokrotnie, kombinuję różne mąki (żytnia, orkiszowa, pszenna w dowolnych proporcjach) i zawsze wychodzi. I ta przyjemność zabawy z różnymi dodatkami 🙂 Do tej pory piekłam Twój fenomenalnie prosty chleb domowy i byłam zachwycona. Przez myśl mi nie przeszło, że można jeszcze smaczniej zdrowiej i jeszcze prościej!!! Jesteś wielka!

  39. Hanna
    | Odpowiedz

    Witam serdecznie,
    mój chlebek był suchy w środku. Smak miał bardzo dobry ale chciałabym żeby był mniej suchy. Zresztą Pani mówiła w filmiku ze wyszedł wilgotny. Chciałam go jeszcze raz spróbować zrobic, ale nie wiem co zle zrobiłam?
    Z góry bardzo dziekuję za podpowiedż 🙂
    Pozdrawiam

    • Ola
      | Odpowiedz

      Witam
      myśle, że to może być kwestia mąki, ja używam typowo razowej, brązowej, z widocznymi otrębami i muszę dawać mniej wody niż w przepisie i chleb jest bardzo wilgotny, Może dajesz białą mąkę? Albo może piekarnik mocniej grzeje, próbowałaś trochę zmniejszyć temperaturę?
      U mnie gdzieś w połowie pieczenia przykrywam folią aluminiową, bo już z góry jest spieczony, ale mój piekarnik tak ma że górą lubi przypalać.

  40. Karolina
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, piekłam również ten chleb i tak jak Pani Hannie też wyszedł mi bardzo suchy, piekłam 80 min. Jest twardy i suchy.
    Co zrobiłam źle?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ale w środku czy z wierzchu? Jak należy rozumieć „suchy”? W sensie: przesuszony jak tosty czy że się kruszy -proszę o dokładniejszy opis, bo nie umiem sobie tego wyobrazić, a co za tym idzie cokolwiek podpowiedzieć:(

      • Karolina
        | Odpowiedz

        Pani Magdo, w środku nie był zbyt suchy ale też nie powiedziałabym żeby bym wilgotny, bardziej suchy był jednak z wierzchu i twardy,co mi przeszkadzało, być może u mnie też 200 stopni jest za dużo i powinnam piec na niższej temperaturze

        • silon
          | Odpowiedz

          Prawdopodobnie wam pomogę (tym z suchymi chlebami). Ja piekę od roku dla siebie chleby i suche chleby są dla mnie przeszłością od kiedy wlewam WIĘCEJ WODY. Wyrabiam w misce ( jak pani Magda ), ciasto mam bardzo wilgotne. Po pierwszym wyrośnięciu ja jeszcze wyrabiam na stolnicy dosypując mąki i chwilę ugniatam.
          OGÓLNIE: lepiej mieć wilgotniejsze ciasto, wyrabiać ok. 15 min w misce hakami dolewając wody. Wodę ciasto wchłania mocno. Jeśli dobrze się ciasto nawodni (to ważne!), nie wyobrażam sobie, aby chleb był suchy („twardszy” w środku)…
          Ja akurat piekę na 240 stopniach przez ok. 50 min. dwa bochenki (z ponad kilograma mąki), nawet jak jest z pełnoziarnistej mąki. Po pół godz. przykrywam folią aluminiową, bo mi przypiekać lubi piekarnik od góry. Widać, każdy trochę inaczej piecze…

          A Pani Magdzie dziękuję za stronę. Chyba jest najlepsza! 🙂 A jeszcze bardzo wiele mam do przejrzenia… Świetnie komentuje, gotuje, dużo dobrych porad, przepisów itd…. No, same zalety.

    • Dorota
      | Odpowiedz

      Może to kwestia temperatury? Mi też pierwszy wyszedł twardy i suchy. W następnych zmniejszałam temp. i optymalna okazała się 175*C

  41. Hanna
    | Odpowiedz

    Pani Magdo, zacznę od tego,że jestem pani fanką. Robiłam bardzo duzo rzeczy z Pani przepisów i prawie wszystkie były super. Upiekłam teraz chlebek pełnoziarnisty razowy. Wyszedł całkiem spoko, ale jest suchawy. Powiedz kochana co schrzaniłam?
    Czekam na podpowiedż, bo chlebek w smaku bardzo dobry:)
    Pozdrawiam i dziękuję za przepisy

  42. Monika
    | Odpowiedz

    Pani Magdo czy można ten chlebek zrobić na mące orkiszowej pełnoziarnistej? Jak na złość nie pisze na opakowaniu jaki to typ a graham nie mogę dostać.
    A w ogóle to wg Pani przepisu od dłuższego czasu robię chlebek na zakwasie „fenomenalnie” prosty:)oj przepis sprzedany wielokrotnie.
    A teraz mam chęć na drożdżowy wg Pani przepisu.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      ja podjęłabym ryzyko z tą mąką -wg mnie powinno być ok. Czasem biorę pszenną pełnoziarnistą zamiast graham i jest dobrze, a orkiszowa zachowuje się w zasadzie jak pszenna…

  43. Beata J.
    | Odpowiedz

    Witam Magdo 🙂 Chciałam tylko napisać , że chlebek jest przepyszny i robie go teraz wlaśnie dziś po raz drugi 🙂 Bardzo dziękuję za przepis 🙂 pozdrawiam 🙂

  44. piotr
    | Odpowiedz

    Witam, mam taki mały problem, piekę chleb na zakwasie metodą 500 gr zakwasu + 500 gram mąki żytniej chlebowej ( typ 720 ), chleb wychodzi bardzo dobry, jedyne co mnie zaciekawia to to że po upieczeniu na górnej skorce pojawia się taki biały kolor. Co może być tego przyczyną ?

  45. As
    | Odpowiedz

    w moim przypadku 90minut to za długo
    skórka przypieczona maksymalnie – za bardzo moim zdaniem choć chleb jest przepyszny

    zastanawiam się tylko czy udałyby się dwa chlebki jednoczesnie tzn jeden wyrabiam w maszynie, ciasto rośnie w lodówce i maszyna wyrabia drugie w tym czasie – później dwie blaszki wkładam do piekarnika

  46. Asia
    | Odpowiedz

    ja wyrobiłam ciasto w automacie, tm też rosło po czym wyłożyłam je na blaszkę, rosło 20minut i do piekarnika

    Drożdże suche – by zamienić je na zwykłe należy przemnożyć drożdże suche ray dwa czyli tu byłoby 16 – tak też dałam i jest idealnie
    wierzch posypałam pestkami dyni

  47. iwona
    | Odpowiedz

    czy wyjdzie z miesznki orkiszowej i żytniej

  48. aga
    | Odpowiedz

    Marzył mi się „nie biały” chleb, ale nie miałam mąk takich jak w przepisie więc (zrobiłam 2 porcje) dałam 2,5 szkl żytniej typ 720, 3,5 szkl pszennej typ 2000 i 1 szkl pszennej typ 650 (te akurat miałam) – resztę już zgodnie z przepisem i wyszedł chleb przepyszny !!!
    Bardzo lubię Twoje przepisy, stanowią dla mnie bazę, bo zwykle nie chce mi się jechać do miasta do sklepu jeśli mam jakieś braki, a Twoje proporcje zawsze się sprawdzają idealnie 🙂 Musze gdzieś dostać mąkę graham i muszę spróbować tak jak w przepisie z tą mąką 🙂

  49. janina
    | Odpowiedz

    Piekę podobny ale na zakwasie, od jakiegoś czasu chleb piekę
    tylko na zakwasie. Pozdrawiam.

  50. Joanna
    | Odpowiedz

    Magdo, na ten przepis czekałam :), próbowałam piec chleby z mąki z pełnego przemiału, ale najczęściej nie wychodziły, albo były niesmaczne i ciężkie. Jutro wypróbuje ten przepis, muszę nabyć drożdże. Pozdrawiam