Ciasto z bezą, kajmakiem i dżemem porzeczkowym

z 8 komentarzy

Ciasto z bezą, kajmakiem i dżemem porzeczkowym

Ciasto na weekend:)

Dzisiaj zapraszam na kruche ciasto z bezą –warstwowe, przekładane kajmakiem i lekko kwaskowym dżemem.

Placek całą słodycz bierze z masy krówkowej, neutralne w smaku pełnoziarniste ciasto równoważy tę słodycz, a dżem wnosi rześką, owocową nutę. Proste do przygotowania, a jeśli zostanie, dobrze się mrozi, więc spokojnie można poporcjować i zachować na później.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić proste ciasto z bezą, kajmakiem i dżemem porzeczkowym:) Zapraszam do obejrzenia!

Ciasto z bezą, kajmakiem i dżemem porzeczkowym

czas przygotowania: ok. 15-20 minut + 20 minut pieczenia + 1-2 godziny na odstanie
/proporcje na blachę 24 x 24 cm lub inną o zbliżonych wymiarach np. tortownicę o średnicy 24 cm/

info: składniki odmierzam szklanką o poj. 250 ml

  • 3 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej (może być orkiszowa lub zwykła pszenna)
  • 200 g zimnego masła
  • 4 jajka –w podziale na:
    – 1 całe jajo
    – 3 żółtka
    – 3 białka
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 1/2 szklanki cukru (można troszkę mniej np. 1/3 szklanki)
  • 1 puszka masy krówkowej / kajmaku (puszka ok. 400 g)
    /w prezentowanej wersji sięgnęłam po kupną, ale spokojnie można zrobić domową, jeśli macie czas i tak wolicie: poprzez zagotowanie słodkiego mleka skondensowanego w puszce (sposób naszych babć i mam, więc myślę, że wiecie o co chodzi), z kupnym oczywiście szybciej/
  • 1 słoik dżemu (ok. 300 g) –biorę jakiś niezbyt słodki i kwaskowaty np. porzeczkowy, mogą być też powidła śliwkowe
    /zwykle nie zużywam całego, mniej więcej 2/3 –tyle, by cienko posmarować dwie warstwy i złamać słodycz kajmaku/
  • 4-5 łyżek płatków migdałów – do posypania ciasta z wierzchu
  • opcjonalnie: wiórki kokosowe do piany

Do miski wsypuję mąkę, proszek do pieczenia oraz szczyptę soli. Dokładam pokrojone w kostkę zimne masło (biorę z lodówki) i wbijam jedno całe jajko.
Trzy pozostałe jajka dzielę na białka i żółtka tak, by do białek nie dostał się ani skrawek żółtka, bo będę je ubijać na pianę. Żółtka dodaję do mąki, białka odstawiam na chwilę na bok.

I to zagniatam teraz na kruche ciasto –można ręcznie na stolnicy lub mikserem z odpowiednimi nakładkami. Kiedy ciasto zaczyna się już zlepiać/brylować, jest gotowe. Przekładam na stolnicę lub na talerz, krótko zagniatam i dzielę na trzy równe części.

Odmierzam 3 kawałki papieru do pieczenia i każdy wyklejam 1 częścią ciasta –blacha na tym etapie przyda mi się tylko do złapania wymiarów ciasta.
Piekę trzy warstwy za jednym zamachem w piekarniku (na 3 poziomach), więc muszę złapać równy wymiar, by później równo się złożyły w placek warstwowy.

Układam przycięty papier na spodzie blachy i wykładam go ciastem. Można rozwałkować lub np. pokroić w plastry i rozprowadzić ciasto dłońmi cienką równą warstwą, nadając mu od razu równe kształty (patrz: dołączony do przepisu film). To będzie ciasto warstwowe, więc każdy placek powinien być równy.

I powtarzam czynność z 2-gą i 3-cią częścią ciasta.

Tak przygotowane trzy cienkie warstwy/placki układam jeden na drugim (poprzedzielane papierem do pieczenia) i wstawiam je do zamrażarki do szybkiego schłodzenia, a w tym czasie ubijam pianę oraz rozgrzewam piekarnik do 160 st. C

Białka ubijam na sztywną pianę ze szczyptą soli. W połowie ubijania dosypuję cukier i ubijam, aż piana będzie gładka, lśniąca i sztywna –jak na bezy.
Pod koniec do ubitej piany można dodać wiórki kokosowe, w prezentowanej wersji pominęłam.

Na każdy placek wykładam po 1/3 piany i równo rozsmarowuję.

Tak przygotowane blaty wkładam teraz do pieczenia –ja piekę na 3 poziomach w 160 st.C przez 20 minut. Mimo, że mam termoobieg, to i tak nie upieką się równo, więc mniej więcej w połowie (po 10-12 minutach) przestawiam blachy: górną daję na dół, dolną na górę, a środkową zostawiam jak jest –a zamieniam je miejscami po to, by rumieniły się i piekły równomiernie.

Upieczone wyjmuję i zostawiam, aż ostygną, po czym składam w całość.

Jedną część ciasta układam w blasze, smaruję cienko najpierw dżemem, a następnie kajmakiem  (1/3 porcji). Rozsmarowuję delikatnie, by nie zniszczyć bezy. Przykrywam drugą warstwą ciasta z bezą i powtarzam operację: dżem i kajmak (po 1/3 porcji). I na koniec trzecia warstwa ciasta –na górę. Ją smaruję już samym kajmakiem (dżem pomijam). Posypuję płatkami migdałowymi.

Warstwy wyglądają więc tak (od spodu):
– 1-sza z 3 warstw ciasta z bezą
– 1/3 dżemu
– 1/3 kajmaku
– 2-ga z 3 warstw ciasta z bezą
– 1/3 dżemu
– 1/3 kajmaku
– 3-cia z 3 warstw ciasta z bezą
– 1/3 kajmaku
– płatki migdałowe (można podmienić na mocno podprażone wiórki kokosowe (szczególnie, jeśli do bezy daję wiórki) lub posiekane drobno orzechy

Ciasto z bezą, kajmakiem i dżemem porzeczkowym

Tak przygotowane ciasto można kroić i podawać od razu lub przykryć i odstawić na 1-3 godziny, by ciasto się delikatnie nasączyło. Wg nas takie „odstane” lepiej smakuje.

Podpowiedź: Takie słodkie ciasta nie schodzą u nas w tempie błyskawicznym, bo zjemy po 1 kawałku i jesteśmy nasyceni. Jeśli u Was wygląda to podobnie, to podpowiem, że ciasto świetnie się mrozi, więc można pokroić na odpowiednie porcje, zapakować do pudełka z pokrywką i zamrozić. A potem tylko wyjmować po kawałku. Praktyczne, więc ja tak właśnie najczęściej z tego typu ciastami robię;) Smacznego!

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

8 komentarzy

  1. Martyna
    | Odpowiedz

    Mała uwaga do ułamków, skoro na samej górze jest tylko kajmak, a dżem rozkładamy po 1/3 na dwóch blatach to zostaje niewykorzystana 1/3 dżemu 🙂
    Sam przepis bardzo dobry! 🙂

  2. Halina
    | Odpowiedz

    Bardzo twarde i niestety nic nie jest w stanie zagłuszyć smaku mąki pełnoziarnistej 🙁

  3. ASIA
    | Odpowiedz

    TO kITCHEN AID ARTISAN CENA OK 3 TYS

  4. Dorota
    | Odpowiedz

    Bardzo smaczne, ale naprawdę przeprzeprzesłodkie. Powidła śliwkowe u mnie się nie sprawdziły. Proponuję raczej coś naprawdę kwaśnego, agrest, rabarbar.
    Ogólnie pomysł bardzo dobry i super proste wykonanie. Jak zwykle u Magdy 🙂

  5. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Witam, Pani Magdo bardzo się cieszę, ze trafiłam na Pani stronę (tak naprawdę poleciła mi koleżanka). Bardzo lubię piec i bardzo często korzystam z Pani przepisów ( ulubionym jest chlebek :)). Podziwiam panią za pomysłowość i sposób przekazu bo naprawdę zachęca Pani do działania:). Obecnie zamierzam kupić sobie porządny robot i przyłączam się do pytania Pani Patrycji: jaki używa Pani model robota? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam i życzę wielu sukcesów 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Dziękuję za miłe słowa! Proszę KONIECZNIE serdecznie pozdrowić koleżankę i podziękować za polecenie;)
      Cieszę się, że strona się podoba, a przepisy przydają -zapraszam, proszę zaglądać gdy tylko przyjdzie ochota lub potrzeba i śmiało po niej buszować, korzystając z podziału na kategorie lub z wyszukiwarki. Przepisów jest już ponad tysiąc, więc wierzę, że będzie z czego wybierać;) O robocie (i innych sprzętach, o które najczęściej pytacie) opowiadałam tutaj: https://skutecznie.tv/2015/12/moj-blender-szybkowar-i-robot-vlog/ Muszę chyba nagrać kolejny odcinek o sprzętach AGD, które mocno ułatwiają życie w kuchni, bo raz, że pada o to dużo pytań, a dwa: mam kilka ciekawych spostrzeżeń.
      Pozdrawiam serdecznie i raz jeszcze dziękuję za motywujący komentarz:)

  6. Magda
    | Odpowiedz

    Obłędnie pyszne musi być to ciasto!

  7. Patrycja
    | Odpowiedz

    Witam,

    Pani Magdo – czy może mi Pani podać model miksera jaki Pani ostatnio używa w filmikach :)??