Łopatka z porem i mielonymi grzybami

z 3 komentarze

Łopatka z porem i mielonymi grzybami

Duszona łopatka z porem, mielonymi grzybami i suszonym pomidorem…

Smakowity i sprawny do przygotowania obiad, a jeśli mamy szybkowar, to całość pójdzie nawet całkiem szybko;) Ja korzystałam właśnie z szybkowaru i na łopatkę wystarczyło 40 minut.
W tym przepisie sposób na łopatkę w zwykłym garnku –można się zainspirować i zapożyczyć sposób gotowania: https://skutecznie.tv/2014/11/duszona-lopatka-z-pieczarkami-i-malymi-pomidorkami/

Mięso wyszło świetnie doprawione i ugotowane –delikatne, pięknie rozwarstwiało się pod naciskiem widelca (jak pulled pork) i smakowało naprawdę bardzo dobrze. Świetne do ryżu, kasz, makaronów, itp. Spokojnie można podawać jak gulasz, więc także do pieczywa czy np. kalafiora na parze;)

Można ugotować wieczorem, a następnego dnia tylko podgrzać;)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pyszną duszoną łopatkę z porem i mielonymi grzybami 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Łopatka z porem i mielonymi grzybami

Łopatka z porem i mielonymi grzybami

czas przygotowania: ok. 15 minut pracy własnej + czas duszenia (ok. 40 minut w szybkowarze / 1-2 h w zwykłym garnku (zależy od mięsa i tego jak miękkie lubicie)
/proporcje dla 4 osób/

  • 900 g łopatki wieprzowej
  • 1 łyżeczka mieszanki hinduskiej: https://skutecznie.tv/2018/05/przyprawa-do-drobiu-ryb-i-warzyw-nuta-hinduska/
  • sól –do smaku
  • woda do duszenia mięsa:
    • 30-50 ml wody –w pierwszej fazie zamiast tłuszczu
    • 100 ml –do podlania później
    • + ew. więcej w razie potrzeby (szczególnie, jeśli danie jest gotowane w zwykłym garnku)
  • 5-6 dużych plastrów suszonych grzybów
    /można więcej, ilość wg uznania, u mnie tyle dla zaakcentowania smaku/
  • 1 duży por
  • 2-3 większe suszone pomidory
    /biorę „suche” suszone, nie te z zalewy/oliwy, ale myślę, że w razie braku takowych można podmienić na te z oliwy/
  • 150 ml śmietany kremówki –u mnie 30%, ale można sięgnąć po śmietankę do zup i sosów 12% lub 18%
  • 2 łyżeczki mąki pełnoziarnistej lub zwykłej
  • 1/2 pęczka koperku –do posypania przed podaniem

Mięso myję, osuszam, odkrawam nieładne i bardziej tłuste kawałki, po czym kroję w kostkę jak na gulasz –ja taką trochę większą. Mięso przyprószam przyprawą hinduską oraz solą, a następnie starannie wcieram/wmasowuję przyprawy. Można wstawić pod przykryciem do lodówki, gdzie czeka na swoją kolej lub szykować danie od razu i wtedy wkładam je do gotowania.

Można podsmażyć i podlać wodą lub od początku gotować w wodzie, ograniczając ilość tłuszczu –w prezentowanej wersji sięgnęłam po drugi sposób;) Rozgrzewam zatem garnek z niewielką ilością wody (30-50 ml) i na gotującą wkładam pokrojoną i doprawioną łopatkę. Rozkładam równą warstwą na dnie i czekam aż się zetnie, co jakiś czas mieszam.

Suszone grzyby mielę w młynku do przypraw (=w młynku do kawy) i proszek dodaję do mięsa.

Mieszam, zmniejszam grzanie i niech mięso się dusi, a sama szykuję dodatki.

Por starannie myję, wypłukując piasek, po czym z grubsza osuszam i kroję w cienkie plasterki lub siekam. Część odkładam do posypania dania przed podaniem (3-4 łyżki) i ja wybieram tę żywo zieloną, delikatną część liści. Resztę dokładam do mięsa.
Suszone pomidory kroję lub tnę nożyczkami i dokładam do garnka.
Mieszam, podlewam wodą (100 ml), po czym przykrywam i duszę do pożądanej miękkości mięsa. Ja chciałam, by łopatka była delikatna i ładnie rozwarstwiała się pod naciskiem widelca, więc czas dostosowałam do tego efektu właśnie:

Zamykam pokrywkę szybkowaru, ustawiam 2-gi (ten wyższy) stopień gotowania i na maksymalnym ogniu zagotowuję do czasu, aż zawór się zamknie. Gdy się podniesie, mocno zmniejszam grzanie i od tego momentu gotuję ok. 40 minut (zależy jak miękkie chcę mięso).
Jeśli gotuję w zwykłym garnku, to oczywiście gotuję dłużej, bo ponad półtorej godziny (1-2h), co jakiś czas zaglądam, przewracam mięso na drugą stronę i w razie potrzeby podlewam dodatkowym płynem np. wodą. W szybkowarze płyn nie odparuje, bo jest szczelna pokrywa.

Po tym czasie wyłączam grzanie i zostawiam szybkowar, aż zawór w naturalny sposób opadnie, co oznacza, że w garnku nie ma już ciśnienia i można otwierać pokrywę. Przez czas oczekiwania mięso oczywiście jeszcze dochodzi. Kiedy zawór opadnie, można otworzyć garnek. Łopatka powinna być dobrze uduszona i rozpadać się pod naciskiem widelca (jeśli ma być bardziej miękka, kontynuuję duszenie).

Pod koniec gotowania szykuję dodatki np. kaszę, ryż, makaron, warzywa na parze czy po prostu kroję pieczywo. U mnie prosta kasza jaglana z jarmużem (patrz przebitki w dołączonym video przepisie), którą wstawiam do gotowania jakieś 20 minut przez końcem duszenia mięsa.

Łopatka z porem i mielonymi grzybami

Teraz sos. Włączam ponownie grzanie i doprowadzam danie do zagotowania (już bez pokrywy). Śmietanę mieszam z mąką tak, by nie było grudek, dodaję do garnka, mieszam i zagotowuję. Kiedy sos zgęstnieje, gotuję przez 1 minutę, po czym wyłączam grzanie i można podawać.

Łopatka z porem i mielonymi grzybami

Podaję na gorąco z ulubionymi dodatkami. Świetnie smakuje z kaszą, ryżem, szerokim makaronem czy z warzywami na parze (np. wspaniale sprawdzi się tu kalafior!), jak i z ziemniakami czy ulubionym pieczywem. Do tego  jakaś surówka i pyszny obiad w niecała godzinę gotowy.
W prezentowanej wersji podałam z kaszą jaglaną z jarmużem oraz z surówką z modrej kapusty z papryką, jabłkiem i marchwią (patrz: surówki blenderowe: https://skutecznie.tv/2018/05/domowa-surowka-z-kapusty-2-warianty/).

Smacznego!

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

3 Komentarze

  1. Anna
    | Odpowiedz

    Podpowiedź na co można zamienić łopatkę bo Mąż nie jest jej fanem ? Może drób/indyk?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Indyk (wzięłabym udo), udka drobiowe bez skóry i kości, karkówka (mniej tłusta). Z chudymi (typu filet tez powinno być ok, ale będą bardziej „suche”. Czasy trzeba wówczas dostosować do drobiu.

  2. Krzysztof
    | Odpowiedz

    Pani przepisy sa Fantastyczne proste i korzystam z nich od paru lat –krótko i na temat –Fantastic !!!!!–Dziekuje !!!!!!!!!