Dziś pyszny gulasz z selera, marchwi i papryki w pomidorach i przyprawach.
Proste, smaczne i szybkie w przygotowaniu danie (naprawdę proste do przygotowania i naprawdę smaczne). Super na ciepło na obiad czy kolację, jak i na zimno w np. roli przekąski na wynos. Prócz smaku i prostoty, gulasz z selera jest także bardzo odżywczy, a przy okazji całkiem fit.
To gulasz warzywny, ale spokojnie można go wzbogacić wkładką mięsną np. podsmażoną wołowiną, mięsem drobiowym czy dobrą gatunkowo kiełbasą podsmażoną z cebulką i przyprawami (mięso osobno, na sam koniec do gulaszu). Choć wkładka nie jest konieczna, bo bez dodatku mięsnego gulasz też smakuje wyśmienicie, podaję ten wariant, by uczynić przepis bardziej uniwersalnym. Mam nadzieję, że posmakuje Wam i że zechcecie go odtworzyć w domu;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pyszny gulasz z selera:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Gulasz z selera 2w1: 1. Wege 2. Z mięsem
Gulasz z selera 2w1: 1. Wege 2. Z mięsem
czas przygotowania: do 30 minut
/proporcje dla 2-4 osób/
- 1 duża bulwa selera
- 3 marchwie
- 1 czerwona papryka
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 3-4 szklanki (1 litr) pokrojonych pomidorów obranych ze skórek
/mogą być z puszki lub domowych przetworów np. te: https://skutecznie.tv/2015/09/pomidory-jak-z-puszki-krojone-i-w-calosci/ lub te: https://skutecznie.tv/2015/08/pomidory-w-sloikach-na-zime-szybkie-i-proste/ - 1 łyżka masła klarowanego (lub ulubionego oleju do smażenia)
- 1/4 łyżeczki kurkumy
- 1/4 łyżeczki czarnego pieprzu
- 2 liście laurowe
- 100 ml wody –do podlania
- 1/3 łyżeczki soli
- 1/4 łyżeczki pieprzu
- 3/4 łyżeczki słodkiej wędzonej papryki
/w ostateczności można podmienić na zwykłą słodką, ale z wędzoną gulasz ma głębszy smak/ - 1 pęczek natki pietruszki
- opcjonalnie: czarny sezam do posypania przed podaniem
Warzywa obieram, płuczę i z grubsza osuszam. Następnie kroję je w gulaszową kostkę (seler ciut większa, reszta warzyw mniejsza, bo seler gotuje się krócej). Kostka selerowa będzie wyznaczała „konsystencję” gulaszu, więc u mnie dość gruba kostka, marchew i papryka drobniej, cebulę drobno kroję lub siekam.
Rozgrzewam garnek z niewielką ilością masła klarowanego. Na gorące wkładam cebulę oraz drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Co jakiś czas mieszając smażę, aż cebulka delikatnie się zeszkli. Trzeba uważać, żeby czosnek się nie przypalił, więc cały czas mieszam i doglądam. W międzyczasie dodaję przyprawy: kurkumę, pieprz i liście laurowe. Mieszam i kiedy całość zaczyna apetycznie pachnieć dodaję pokrojoną marchew i paprykę. Mieszam i przez mniej więcej minutę podsmażam na średnim ogniu tak, żeby warzywa się podgrzały. Wtedy dokładam przygotowany wcześniej seler, mieszam i podlewam niewielką ilością wody. Przykrywam i duszę pod przykryciem przez 5 minut.
Po tym czasie dodaję pomidory, mieszam, doprawiam solą, pieprzem i wędzoną papryką. Doprowadzam do zagotowania, zmniejszam grzanie, przykrywam i gotuję pod przykryciem przez 20-25 minut, a tak naprawdę do czasu, aż warzywa będą odpowiadały mi miękkością (do pożądanej miękkości warzyw). Chodzi o to, żeby ich NIE rozgotować: mają być ugotowane, ale nie rozgotowane i przyjemne do jedzenia.
Na koniec:
– sprawdzam smak, jeśli trzeba doprawiam: prócz wcześniejszych przypraw dobrze sprawdzą się też oregano, ostra papryka, chili (w prezentowanej wersji nie doprawiałam dodatkowo);
– oceniam też konsystencję sosu, jeśli trzeba uzupełniam wodą, jeśli mi odpowiada, zostawiam jak jest (w prezentowanej wersji wystarczyły pomidory warzywa, więc nie rozcieńczałam).
Na koniec tylko dodaję siekaną natkę pietruszki: myję, osuszam i z grubsza siekam. 2/3 dokładam do gulaszu i mieszam, a resztę zostawiam do posypania dania tuż przed podaniem.
Serwuję na ciepło z ulubionymi dodatkami –smakuje super zarówno z ziemniakami, kaszą (lub mieszanką kasz) czy ryżem, jak i z pieczywem lub warzywami na parze. Gulasz ten świetnie smakuje także podgrzany, więc spokojnie można ugotować więcej, a następnego dnia tylko podgrzać. Smakuje też na zimno, więc sprawdzi się jako przekąska na wynos (np. do pracy do pudełka z kaszą czy ulubionym ryżem).
Wersja z mięsem
Gulasz można podać także w odsłonie mięsnej. W takim przypadku pod koniec dokładam wkładkę mięsną, mieszam, krótko gotuję i gotowe. to może być np. podsmażone mielone z przyprawami, podsmażona kiełbasa z cebulą i majerankiem czy kawałki kurczaka lub indyka duszone w przyprawach na osobnej patelni.
W prezentowanej wersji podałam i z mięsem (dla męża) i bez mięsa, a w roli dodatków wystąpiła mieszanka kasz (jaglana i jasna gryczana) oraz kiszona kapusta. Posypałam natką i czarnym sezamem. Wyszło pysznie!
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
7 komentarzy
Kaśka
Gulasz obłędnie pyszny!!!?
Gabriela
bardzo smaczny, z pewnością do powtórzenia 😀
Alicja
Pani Magdo!
Dziękuję za kolejny świetny przepis. Jesteśmy wege, czyli znów możemy dodać nowe jedzonko do naszego menu. Urok i sposób przygotowywania potraw przez Panią po prostu zachwyca. Dziękuję
Ania
Czy moglabym prosic o orientacyjna wage selera? W moim sklepie sa naprawde duze? i boje sie ze to moze byc za duzo.
Renata
Robię dzisiaj rodzince na kolację.Pozdrawiam.
Justyna
Gulasz przepyszny! Wczoraj z mężem zjedliśmy z apetytem! Dziękuje za kolejną inspirację na szybki obiad!
P.S. Pani Magdo, każdy dzień zaczynam od wejścia na Pani stronę. Można powiedzieć że się uzależniłam 😉 Już nie wyobrażam sobie żeby było inaczej. Gotuję i piekę tylko z Panią i nigdy się nie zawiodłam! Dziękuję że Pani jest!
MaGda
Dziękuję za PRZEMIŁE słowa♥ Właśnie coś takiego maksymalnie mnie nakręca i… wzrusza;) Ogromnie cieszę się, że strona się przydaje! Raz jeszcze dzięki i miłego dnia:)