Dzisiaj szarlotka owsiana z cynamonem i masłem: proste, szybkie i niezwykle smaczne ciasto, które skradło serca moich synów (no… nasze też;)).
Jadłam podobną szarlotkę u znajomej i bardzo mi smakowała, więc podpytałam o przepis i spróbowałam ją odtworzyć. Wyszło znakomicie, rodzina je pokochała, no i wpisało się w nasz domowy repertuar ciast. Szarlotka jest pyszna, ale także banalnie prosta, więc z przekonaniem polecam;)
…ja odtworzyłam ją w miarę wiernie, więc bez żadnych dodatków typu siekane orzeszki, rodzynki, itp. ale myślę, że też świetnie pasowałyby do tego ciasta, zatem wspominam o takiej możliwości.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić szarlotkę owsianą z cynamonem i masłem:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Szarlotka owsiana z cynamonem i masłem
Szarlotka owsiana z cynamonem i masłem
czas przygotowania:ok. 15 minut + 40-45 minut gotowania
/proporcje na tortownicę o śr. 24 cm lub inną formę o zbliżonych rozmiarach/
info: składniki odmierzam szklanką o poj. 250 ml
- 8 średnich jabłek
- świeżo wyciśnięty sok z połowy cytryny (ok. 3 łyżki)
- 2 szklanki płatków owsianych (ja: górskie)
- 2 szklanki mąki orkiszowej (lub pszennej pełnoziarnistej, może być zwykła jasna)
- 1 łyżeczka cynamonu
- szczypta soli
- 150 g zimnego masła
- 1/2 szklanki brązowego cukru (może być biały)
/jeśli jabłka słodkie, można dać mniej, jeśli mniej słodkie: ciut więcej/ - posypka:
– 1 łyżka cukru
– 1 łyżeczka mielonego cynamonu
– 3/4 łyżeczki gałki muszkatołowej lub mielonego imbiru (można mniej) - opcjonalnie: 2-3 łyżki rodzynek (w prezentowanej wersji pomijam)
Formę natłuszczam masłem: boki oraz dno.
Do miski wsypuję płatki, mąkę, cukier oraz cynamon i szczyptę soli –starannie mieszam.
Zimne masło ścieram na tarce o grubych oczkach i od razu wstawiam do lodówki –ma być cały czas zimne (można je też zetrzeć później, bezpośrednio na ciasto, ja po prostu wolę zetrzeć je z wyprzedzeniem).
Jabłka myję, osuszam, po czym kroję na ćwiartki, usuwam gniazda nasienne i jabłka ścieram na tarce o grubych oczkach –z pomocą tarki lub urządzenia z nakładką do tarcia.
Starte skrapiam świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny i starannie mieszam.
Na tym etapie można dodać rodzynki (w całości lub z grubsza posiekane), ja pomijam.
Rozgrzewam piekarnik do 180 st.C
I szykuję ciasto. Sięgam po formę i układam w niej składniki warstwowo (w razie wątpliwości –patrz dołączony video-przepis):
– na dno formy daję 2 łyżki startego masła, rozprowadzam w miarę równo
– z miski z płatkami odsypuję np. do szklanki 4-5 łyżek na ostatnią warstwę, a to, co zostanie dzielę na 3 części
– 1/3 z nich od razu wysypuję na dno formy, równo rozprowadzam i delikatnie dociskam do dna
– na to daję mniej więcej 1/3 startych jabłek (dzielę je w misce i wykładam tylko 1/3), rozprowadzam równo na całej powierzchni
– na to 1/3 reszty z mieszanki płatków, wyrównuję
– 1/3 jabłek, wyrównuję
– 1/3 mieszanki płatków, wyrównuję
– 1/3 jabłek, wyrównuję
– przyprószam równomiernie odłożonymi wcześniej płatkami (4-5 łyżek)
– i na wierzch daję pozostałe masło, rozprowadzam równo (podczas pieczenia wsączy się w ciasto i napełni je maślanym smakiem oraz zespoi nieco ciasto),
– przyprószam posypką tj. cukrem, cynamonem i gałką/imbirem (z tego zrobi się taka apetyczna kruszonka).
I ciasto gotowe do pieczenia!
Wstawiam do rozgrzanego do 180 st. C piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez 40-45 minut –tak naprawdę do czasu, aż z wierzchu apetycznie się zezłoci, więc pod koniec obserwuję i elastycznie decyduję o skróceniu/wydłużeniu czasu pieczenia.
Gotowe wyjmuję, ustawiam na raszce i zostawiam na 15-20 minut, by ciasto lekko przestygło. Po tym czasie otwieram formę i zostawiam do całkowitego ostygnięcia… choć przyznam się, że czasem podaję takie jeszcze lekko ciepłe;)
Po tym czasie kroję i można się częstować. Najlepsze w dniu pieczenia, ale smakuje także następnego dnia. To idealne ciasto na tę porę roku –szybkie, proste, o wyśmienitym smaku. Może jednak nie jestem obiektywna, bo my wszyscy rodzinnie wręcz uwielbiamy szarlotki, więc i ta bardzo przypadła nam do gustu –zatem: upieczcie, spróbujcie i oceńcie sami. Mam nadzieję, że i Wam posmakuje!
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!v
13 komentarzy
Małgosia
Szarlotka jest bardzo smaczna, jednak u mnie również widać było ślady mąki.Nałożyłam więc na wierzch trochę masła i ponownie włożyłam do piekarnika z termoobiegiem na kilka minut. Było dużo lepiej. Dziękuję za przepis. Będzie ponownie wykorzystany.
Gosia
Cześć! Dziś i ja skusiłam się na ten przepis. Niestety, po upieczeniu w cieście w kazdej warstwie została surowa mąka. Wydaje mi się, że może to być kwestia jabłek. Moje nie były soczyste, więc i nie miało co namoczyć tej mąki. A może to nie w tym tkwi problem. Czuję się rozczarowana, jak dziecko 🙂
MaGda
Podejrzewam, że to właśnie jabłka mogły być przyczyną:(
Wioleta
Robiłam już dwa razy i szarlotka jest przepyszna. Chociaż ja za drugim razem w ogóle zrezygnowałam z dodawania cukru, ponieważ w pierwszej wersji była zdecydowanie dla mnie za słodka. Przepis super 🙂
Joanna
Witam, Zrobiłam przedwczoraj i niestety klapa. Ciasto smakuje jak podeszwa z aromatem cynamonu. Jest twarde i gumowate. Po wszystkim obejrzałam jeszcze filmik i nie wiem co poszło nie tak. Jabłka miałam Lobo, 8 średnich. Może tu jest wina bo z uwagi na małe dzieci ścierałam je na raty i zdążyły puścić sok zanim nałożyłam je na ciasto. Tego soku nie wlewałam a te jabłka co były na dnie odcisnęłam z niego. Na dno dałam może 2,5 zamiast 2 łyżek masła. Tortownicę miałam identyczną jak na filmiku. Na filmiku do posypki daje Pani gałkę muszkatołową a w przepisie na stronie jest imbir, i dla mnie osobiście jest trochę za ostre z imbirem więc żałuję, że wcześniej nie obejrzałam filmiku ? Chociaż góra ciasta jest najlepsza? Spód prawie całkiem nie upieczony, suchy i twardy. Trzymałam w piekarniku ok.50.min żeby góra się ładnie przyrumieniła. Uwielbiam płatki owsiane i ciasta z nimi (w sezonie często robię owsianą tartę z rabarbarem) więc razem ze starszą córką wyjadłyśmy co się dało ? ale powtórki już chyba nie zaryzykuję. Z innych przepisów nadal korzystam. Jutro będzie zupa dyniowa z Pani przepisu. Pozdrawiam:)
Beata
Szarlotka przepyszna, dziękuję za przepis. Robi się błyskawicznie.Pozdrawiam.
Wiola
zrobiłam, wyszło przepyszne. Zamiast płatków owsianych dałam orkiszowe, bo takie akurat miałam. Również w niektórych miejscach została surowa mąka, ale nie wpłynęło to znacząco na jakość ciasta :-). Następnym razem większą uwagę poświęcę równomiernemu rozłożeniu składników.
Marta
Witam, zrobiłam dziś to ciasto, jednak w niektórych miejscach została surowa maka po upieczeniu (wydaje mi się że może gdzieś nie równo rozsypałam sypkie składniki). w cieście czuć mąkę. Zawsze korzystam z Pani przepisów i są świetne.
Pozdrawiam Marta
MaGda
Tak, równomierne rozłożenie składników jest tu dość ważne. Podobnie jak spora ilość masła na dnie (wiąże spód i on się zapieka, a nie jest sypki).
Katarzyna
Niestety to ciasto to totalna porażka
Pomimo równomiernie rozłozonych składników, wszystko skrupulatnie zdążyłam i m8erzylam.w środku została surowa maka i surowe płatki
An etka
Magdo, super przepis :). Szarlotka wygląda bardzo apetycznie. Aż się chce sięgnąć po kawałeczek :)…
Paula
Witam 🙂 czy można pominąć płatki owsiane lub dać ich po prostu połowę mniej ?
MaGda
Nie próbowałam -myślę, że o ile pewnie można zmniejszyć ilość, to z pominięciem nie mam już przekonania (coś musi wchłonąć sok z jabłek).