Dzisiaj serdecznie zapraszam na KOCIOŁEK, czyli danie z kociołka, gotowane nad ogniskiem, a w nim pyszny kurczak w pomidorach z papryką –soczysty, gorący i lekko ostry, podawany ze schłodzonym twarogiem śmietanowym.
Smakowite danie na gorąco, świetne na spotkania towarzyskie w plenerze czy na działce. Pyszna i ciekawa alternatywa dla grilla i potraw z rusztu. U nas ognisko działkowe, bo od kilku lat cieszymy się takim żeliwnym paleniskiem, które służy nam w sezonie letnim i jesiennym, a czasem nawet zimowym i dzisiaj wystąpi ono w roli towarzysza dla kociołka z pyszną zawartością.
Kurczak w pomidorach z papryką i twarogiem to danie proste do zrobienia, cieszy smakiem i składnikami, u nas lekko pikantne. Mam nadzieję, że ze względu na porę roku przepis się przyda. A jeśli nie macie paleniska lub możliwości skorzystania z kociołka, to (choć smak pewnie będzie ciut inny), podejrzewam, że można je odtworzyć w zwykłym ganku, zmniejszając proporcjonalnie ilości składników;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić KOCIOŁEK, czyli kurczak w pomidorach z papryką i twarogiem śmietanowym 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: KOCIOŁEK. Kurczak w pomidorach z papryką i twarogiem śmietanowym
KOCIOŁEK. Kurczak w pomidorach z papryką i twarogiem śmietanowym
czas przygotowania: ok. 2 godziny
/proporcje na 6-8 porcji/
Kociołek. Kurczak w pomidorach z papryką i twarogiem –SKŁADNIKI
- 2 kg mięsa drobiowego (u mnie: piersi kurczaka)
- 200 g boczku
- 5 średnich papryk
- 4 duże pomidory
- 4 duże cebule
- 4-5 ząbków czosnku
- 3 łyżki słodkiej mielonej papryki
- przyprawy do smaku:
- sól i czarny pieprz
- ostra mielona papryka
- woda –do podlania w razie potrzeby
- zacierki –ilość wg uznania
/w prezentowanej: kupne, jeśli sos rzadszy, a zacierek mniej, to 250 g (wtedy podaję z pieczywem), jeśli gęstszy i więcej zacierek, to ok. 350 g (wtedy podaję bez pieczywa)/ - 250 g twarogu (półtłusty)
- 250 g kwaśnej śmietany (18%)
Kociołek. Kurczak w pomidorach z papryką i twarogiem –TYTUŁEM WSTĘPU
Kociołek nad ogniskiem to bardzo ciekawe danie, nie tylko pod względem smakowym, ale także dla osoby gotującej, bo gotowanie może odbywać się w trakcie spotkania towarzyskiego i być jego nieodzowną częścią. Ja zatem, gdy planuję kociołek, to wszystkie składniki kroję z wyprzedzeniem, jeszcze zanim przyjdą goście, przekładam do pojemników i trzymam w lodówce do czasu gotowania, a warzywa poza lodówką w jakimś ciemnym, chłodnym miejscu.
Jakąś godzinę przed przyjściem gości rozpalamy ognisko, wygrzewam kociołek i zaczynam dodawanie pierwszych składników, a samo gotowanie (które w przypadku tego dania łącznie trwa ok. 2 godziny) odbywa się już przy gościach –rozmawiamy, podjadamy warzywa czy drobne przekąski, w międzyczasie dokładam kolejne składniki do kociołka i doglądam gotowania. Kiedy już wszyscy zgłodnieją, danie jest akurat gotowe i każdy nakłada sobie porcję.
Kociołek. Kurczak w pomidorach z papryką i twarogiem –KROJENIE
Zaczynam od warzyw –umyte i osuszone obieram, szykując do gotowania, po czym kroję w mniejsze kawałki. Papryki, pomidory oraz cebule kroję i przekładam do osobnych pojemników, by potem tylko dokładać do kociołka. Czosnek (już obrany) kładę na cebuli, przeciskam go przez praskę jak będę gotować. Warzywa można wstawić do lodówki, ja zostawiam je w chłodnym miejscu, bez dostępu światła i nie przykrywam zbyt szczelnie.
Mięso myję, osuszam i kroję w niezbyt drobną kostkę, na jeden kęs. Przekładam do większego szklanego naczynia, przykrywam i wstawiam do lodówki. Wyjmę je dopiero, gdy zacznę gotować.
Kroję boczek –wniesie smak do dania i będzie starterem potrawy. Pokrojony również przekładam do pojemnika i do lodówki.
Dodatkiem do dania będzie schłodzony twarożek z kwaśną śmietaną –też szykuję go wcześniej. Do miski wkładam twaróg, rozgniatam, dodaję kwaśną śmietanę, mieszam i doprawiam bardzo lekko do smaku: solą i czarnym pieprzem. Przypraw mało, tyle tylko, by tylko lekko złamać smak, bo twaróg ma smakować po prostu twarogiem i kwaśną śmietaną i pięknie kontrastować ze smakiem gorącej potrawy. Wstawiam pod przykryciem do lodówki, gdzie czeka na swoją kolej, jak kociołek będzie już gotowy.
Kociołek. Kurczak w pomidorach z papryką i twarogiem –GOTOWANIE
Mniej więcej godzinę przed przybyciem gości rozpalam ognisko. Gdy jest już mocny żar i łatwo regulować mocą płomienia, nad ogniem rozstawiam trójnóg, zawieszam kociołek i go rozgrzewam. Na czas wypalania pierwszych drewien, zawiesza kociołek z wodą i lekko go wygotowuję. Przed dodaniem składników powinien być bez wody, wyparzony, gorący i gotowy do dzieła.
Do gorącego kociołka wkładam boczek, mieszając podsmażam, aż się wytopi. Gdyby było za mało tłuszczu, można dodać np. smalcu, u nas ta ilość jest wystarczająca. Co jakiś czas mieszam i kiedy tłuszcz jest już bardzo gorący, do kociołka dokładam cebulę oraz drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek i papryki. Mieszając, smażę na dość mocnym ogniu.
Moc ognia reguluję dokładając drewno oraz opuszczając bądź podnosząc kociołek (im niżej nad ogniem, tym wyższa w nim temperatura, a chcąc zmniejszyć grzanie, podnoszę go po prostu wyżej).
Podlewam odrobiną wody, przyprószam niewielką ilością soli, po czym przykrywam, żeby warzywa miękły szybciej.
Kiedy papryki i cebula lekko zmiękną, dodaję pokrojone wcześniej mięso, można je przyprószyć solą, mieszam i co jakiś czas mieszając, czekam aż kurczak się zetnie.
Mieszam starannie, od dna, tak, żeby każdy kawałek mięsa dochodził w miarę równomiernie. Kociołek jest żeliwny, porządnie rozgrzany, więc idzie to w miarę szybko, ale oczywiście mięso jest chłodne, więc zanim zacznie się ścinać, najpierw musi się podgrzać;) Przykrywam i co jakiś czas zaglądam i mieszam, a w trakcie uczestniczę w spotkaniu, które ma miejsce wokół ognia.
Kiedy mięso się zetnie, mieszam raz jeszcze i doprawiam: przyprószam słodką i ostrą czerwoną papryką, po czym tak na oko dodaję jeszcze trochę ostrej papryki, potem każdy doreguluje sobie ostrość według własnych upodobań już na talerzu. Starannie mieszam, przykrywam na jakieś 15 minut i po tym czasie dodaję pomidory.
Mieszam, przykrywam i gotuję przez 30-40 minut, jeśli trzeba doprawiam do smaku –solą, pieprzem lub papryką.
Na ostatnie kilkanaście minut gotowania do kociołka dodaję zacierkę.
Przyznam się, że zacierkę zwykle robię sama –jak np. w tym daniu ►https://skutecznie.tv/2013/11/gulyas-gulasz-wegierski-z-warzywami-i-csipetke/ Zacierki znajdziecie też tu ►https://skutecznie.tv/2018/04/zacierki-orkiszowe-mleku-tez-zup-gulaszow-itp/ oraz tu ►https://skutecznie.tv/2012/11/zacierki-jajeczne-na-mleku/ Taka domowa jest najlepsza. W prezentowanej wersji po raz pierwszy (i chyba rzeczywiście po raz pierwszy w życiu) skorzystałam z kupnej zacierki (250g), która spełniła swoją rolę, pęczniejąc od sosu i zagęszczając go nieco, ale lojalnie od razu dopowiem, że w naszym odczuciu ta kupna to bardziej taki drobny makaron niż zacierka, do której jesteśmy w domu przyzwyczajeni.
►Jeśli chcecie mieć więcej sosu, a zacierki mniej, tak symbolicznie, by tylko wzbogaciła sos, to 1 paczka wystarczy. W takim układzie podaję to danie z pieczywem –proponuję z pysznym, ciemnym razowcem lub z chrupiącą bagietką. My zdecydowaliśmy się na więcej zacierki, bo chcieliśmy jeść to danie bez pieczywa. Pieczywo zostało na później do pieczonych kiełbas i sałatek.
Kociołek. Kurczak w pomidorach z papryką i twarogiem –JAK PODAWAĆ
Podaję na gorąco, ze schłodzonym twarogiem śmietanowym. Gorące, dobrze doprawione, u nas lekko ostre danie rewelacyjnie pasowało do owego twarożku.
I każdy, nawet najbardziej sceptycznie nastawiona osoba, stwierdzał, że o dziwo, ów twarożek jest tu naprawdę dobrym dodatkiem. Jestem ciekawa jak Wy odnajdziecie to danie;)
Następnego dnia, jeśli zostanie (u nas zostały 2 średnie porcje), można tę potrawę podgrzać na patelni i podać z porcją zieleniny i schłodzonym twarogiem z kwaśną śmietaną.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
2 Komentarze
Lidia
Jeju jak ja żałuje że Cię nie mam w rodzinie lub wśród znajomych 🙁 w zyciu sama takiego cuda nie zrobie. Pozdrawiam
Rafał
Dzięki za przepis, będziemy robić takiego kurczaka!