Dzisiaj placki ziemniaczane z mięsem i soczewicą –pyszny, a przy okazji banalnie prosty i szybki do zrobienia obiad.
Placki ziemniaczane smakują chyba każdemu. Te z mięsem i soczewicą są także całkiem wartościowe odżywczo, co dla mnie jest bardzo ważne. Robiąc je z mięsem i soczewicą, podbijam zawartość białka, a tym samym sytość i smakowitość. Dołóżmy do tego krótką listę składników i mamy nie tylko pyszny, ale i jak wspomniałam wcześniej –szybki i niezwykle prosty w przygotowaniu posiłek.
Czasem są dni, że szybkie obiady są w cenie i wtedy chętnie sięgam po przepisy około 20-minutowe. Pod koniec przepisu wstawiam informacje o eBooku z takimi właśnie obiadami –zapraszam, zerknij, jeśli to temat także dla Ciebie;) A nasze dzisiejsze placki są chrupiące i pełne smaku. I świetnie smakują z zimnymi sosami (np. czosnkowym) lub z gęstym jogurtem/skyrem naturalnym czy kwaśną śmietaną i obowiązkowo z jakąś suróweczką;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pyszne placki ziemniaczane z mięsem i soczewicą –prosty, szybki obiad:
Placki ziemniaczane z mięsem i soczewicą –prosty, szybki obiad
czas przygotowania: 20-30 minut
/proporcje na 12-14 placków (ilość zależy od ich wielkości)/
Placki ziemniaczane z mięsem i soczewicą –SKŁADNIKI
- 500 g ziemniaków
- 4 łyżki czerwonej soczewicy (sucha, bez namaczania)
/dodatkowe białko, plus wchłonie ewentualny nadmiar wilgoci/ - 250 g mięsa mielonego (dowolne ulubione)
/w prezentowanej wersji: mielone serca drobiowe/ - przyprawy:
- 3/4 łyżeczki soli
- 3/4 łyżeczki czarnego pieprzu
- 3/4 łyżeczki ziół prowansalskich
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1 łyżeczka czosnku granulowanego
- 1 łyżka suszonej natki pietruszki
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 całe jajko
- oliwa/olej –do smażenia
Placki ziemniaczane z mięsem i soczewicą –ZIEMNIAKI
Ziemniaki myję, osuszam i ścieram na tarce lub rozdrabniam w blenderze. Można je obrać, jeśli skórka jest ok, to ja zwykle nie obieram, tylko starannie szoruję i rozdrabniam ze skórką.
Starte lub rozdrobnione przekładam do miski i odciskam z nadmiaru płynu. U mnie najczęściej rozdrabniane blenderem, więc nie odciskam. Jeśli ścieram na tarce, to przekładam na sito i odciskam.
Placki ziemniaczane z mięsem i soczewicą –MASA NA PLACKI
Do tak przygotowanych ziemniaków dokładam czerwoną soczewicę (suchą, bez namaczania).
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Czerwona soczewica gotuje się najkrócej z soczewic, więc może tu być dodana surowa. Jeśli miałaby być inna soczewica, to wcześniej raczej bym ją ugotowała i dodała już ugotowaną.
Dokładam mięso mielone, wszystkie przyprawy oraz mąkę ziemniaczaną, starannie mieszam, rozprowadzając składniki. Na koniec wbijam całe jajko, mieszam do połączenia.
Odstawiam masę na 30 minut (ponieważ jest tu mięso, to najlepiej do lodówki). Soczewica spęcznieje, wchłonie nadmiar płynu i szybciej się ugotuje (będzie gotowa, smażąc się w masie z plackami). Jeśli nie dodaję soczewicy, to placki smażę od razu.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Masę ziemniaczano-mięsną można przygotować z wyprzedzeniem (np. wieczorem lub rano i wstawić do lodówki, by po przyjściu z pracy od razu smażyć placki).
Placki ziemniaczane z mięsem i soczewicą –SMAŻENIE
Kiedy jestem gotowa do smażenia, wyjmuję miskę z lodówki, masę z grubsza mieszam.
Rozgrzewam patelnię z oliwą lub olejem. Na gorącą (ale nie dymiącą!) wykładam łyżką porcje masy, formując placki takiej wielkości, na jaką mam ochotę. Smażę klasycznie: z obu stron do zrumienienia, na średnim ogniu, jakieś 2-3 minut na stronę.
Ja zazwyczaj korzystam z 2 patelni, bo wtedy obiad mam gotowy szybciej. Na większej patelni smażę 3 większe lub 4 średnie placki, na mniejszej 3 średniej wielkości. Smażę na obu patelniach równolegle, więc całość idzie bardzo sprawnie.
Usmażone przekładam na raszkę, by lekko odparowały, po czym wciąż gorące przekładam na talerz.
Placki ziemniaczane z mięsem i soczewicą –PROPOZYCJE PODANIA
Pachną zachęcająco –gorące, z wierzchu chrupiące, w środku treściwie i pełne smaku.
Podaję na gorąco z ulubionymi dodatkami np. z proponowanym we wstępie sosem czosnkowym i surówką.
W prezentowanej wersji zdecydowałam się na szybką surówkę z modrej kapusty z majonezem, jabłkiem i zieloną cebulką. Kapustę poszatkowałam wcześniej (w tzw. chwili wolnej), teraz tylko dokładam majonez, starte jabłko, siekany szczypior i przyprawy, mieszam i jest gotowa.
Gorące placki, porcja surówki, a na plackach gęsty naturalny skyr, który posypuję tartym cheddarem lub mozzarellą oraz zieloną cebulką.
Prosto domowy obiad gotowy –mało czasu, całkiem przyjazny budżetowo, no i z ogólnie dostępnych składników. Mam nadzieję, że przepis się przyda i z niego wkrótce skorzystasz.
Jeśli lubisz proste i odżywcze dania, zapraszam do eBooka „14 szybkich obiadów w 20 minut. Przepisy na 2 tygodnie!”, myślę, że obecna cena może Cię przyjemnie zaskoczyć.
Możesz też zerknąć na Sałatkę burgerową, którą jakiś czas temu nagrywałam –to też pyszny pomysł na lżejszy obiad.
Smacznego!
Placki ziemniaczane z mięsem i soczewicą –SKĄD TEN OBIAD W 20 MINUT?
Sami przyznajcie, że dzisiejsze placki to szybki i całkiem sprawny do przygotowania domowy obiad.
Ja bardzo lubię gotować, ale też doświadczam dni, gdy takie szybkie obiady są dosłownie na wagę złota. Nie mam wtedy czasu ani zastanawiać się co by tu ugotować, ani stać długo przy garach. A zamawiać jedzenia za bardzo nie chcę, bo wolę domowe (czasem kupuję gotowe, ale to raczej wyjątek niż reguła).
I na takie dni właśnie mam w zanadrzu pakiet sprawdzonych i lubianych przez nas obiadów –wystarczy, że po któryś z nich sięgnę. Nie chodzi o to, by tych pomysłów było dużo, ale by były sprawdzone, żeby gotowało się szybko i żeby wszystkim smakowały.
Z tych naszych pewniaków wybrałam 14 uniwersalnych przepisów. Wszystkie do przygotowania w około 20 minut, wszystkie z dostępnych, niedrogich składników i wszystkie smakują każdemu w rodzinie. Stworzyłam z nich eBooka, do którego link wstawiam poniżej (KLIK W FOTĘ) –zapraszam: zerknij, jeśli to temat także dla Ciebie.
Kusiło mnie, żeby wstawić tam więcej przepisów, skoro już je mam i z nich korzystam. Tylko, że z doświadczenia WIEM, że ilość często zabija decyzyjność. Tymczasem, jeśli chcesz zacząć gotować, a nie masz czasu, to taki sprawdzony i dobrze skomponowany przepis może być dobrym pierwszym krokiem.
14 przepisów oznacza obiady na 2 tygodnie (a czasem i na dłużej, bo jeśli obiad jest pyszny, to można ugotować więcej, np. od razu na 2 dni). Przez te 2 tygodnie spokojnie można przetestować gotowanie z szybkich przepisów i przekonać się czy idea tego sprytnego podejścia jest dla Ciebie dobra. Ja jestem przekonana, że tak, ale nie namawiam:) Po prostu sprawdź jak to zadziała u Ciebie i oceń. Zapraszam –sięgnij po eBooka, ugotuj wybrane obiady i przekonaj się czy w Twoim domu zadziała to tak doskonale jak u nas. (Czego Ci gorąco życzę.)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
Skomentuj