Lekko gęsty, przyjemnie kwaskowy, o bogatym smaku wędzonki i majeranku…
Domowy żur:) Nie tylko na Wielkanoc, ale i w zwyczajne dni smakuje wybornie, a że jest prosty do zrobienia, to naprawdę chętnie i z przyjemnością go gotuję. Podaję najczęściej jako „jednodaniówkę”, bo jest bardzo sycący i nic dziwnego… Z tak bogatą wkładką zmienia się rzeczywiście w bardzo treściwe danie;)
Podaję na gorąco, czasem z ziemniakami (ugotowanymi w zupie), czasem z chlebem, ale zawsze z wędzonką oraz mieszanką kiełbas i jajkiem na twardo. Ta gęsta i smaczna zupa znika z talerzy naprawdę szybko. I to nie tylko w święta;) Spróbujcie.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak przygotowałam pyszny, domowy (Wielkanocny, ale nie tylko;) żurek z białą kiełbasą, wędzonką i jajkiem. Zapraszam do obejrzenia!
Żurek z białą kiełbasą, wędzonką i jajkiem
czas przygotowania: ok. 30 minut
/proporcje na ok. 2l żuru z gęstą wkładką;)/
- 500 ml zakwasu na żurek
(najlepiej domowy, np. wg tego przepisu: https://skutecznie.tv/2013/03/jak-zrobic-prosty-domowy-zakwas-na-zurek, ale może być też kupny, z butelki;)) - 1 liść laurowy
- 3-4 kulki ziela angielskiego
- 4-5 kulek czarnego pieprzu
- 1 łyżeczka soli
- 1 l wody
- 2-3 suszone grzyby
(można pominąć, ale fajnie wzbogacają smak żurku, więc jeśli są w domu, to warto dodać;)) - 400 g kiełbasy:
– 250-300 g białej kiełbasy (najlepiej surowej, ale jeśli nie mam, sięgam po parzoną)
– 100-150 g swojskiej, wiejskiej kiełbasy (można pominąć i wziąć samą białą) - 100 g wędzonego boczku
- 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1-2 łyżeczki majeranku
- 1/2 szklanki śmietany do zup i sosów (12% lub 18%)
- 1 łyżka mąki
- sól i czarny pieprz do smaku
- jajka na twardo (u nas zasada: po 1 jajku na talerz zupy)
- opcjonalnie:
– 2 łyżki tartego chrzanu (kupny ze słoika lub tarty własnoręcznie)
dodaję do zupy pod koniec gotowania i dokładnie mieszam; fajnie zaostrza smak żuru
– ziemniaki (pokrojone w kostkę, jak do zupy;)
Zaczynam od tego, że jakieś pół godziny wcześniej namaczam grzyby.
Do garnka wkładam białą kiełbasę, dodaję liść laurowy, ziele angielskie, kulki pieprzu oraz sól. Zalewam wodą i gotuję na małym ogniu
Czas gotowania trochę podyktowany tym, jak szybko pokroję i podsmażę cebulę oraz wędzonkę, ale przyjmijmy, że trwa to jakieś 10 minut;)
Teraz szykuję wkładkę podsmażaną:)
Cebulę obieram i kroję w kostkę. Boczek kroję w paski lub w kostkę. Wiejską kiełbasę obieram ze skóry i kroję w niezbyt grube półtalarki lub w kostkę.
Rozgrzewam patelnię i wytapiam boczek. Od razu dodaję także wiejską kiełbasę oraz namoczone grzyby, jeśli decyduję się na wersję z grzybami. Całość mieszam i smażę na średnim ogniu, aż boczek i kiełbasa delikatnie się zrumienią.
Wtedy dodaję cebulę i smażę do czasu, gdy się zeszkli. Na koniec dodaję majeranek oraz przeciśnięty przez praskę lub posiekany czosnek, mieszam i smażę chwilę, aż czosnek zacznie aromatycznie pachnieć. Wyłączam grzanie.
Czas zajrzeć do garnka z kiełbasą -powinna już być gotowa:) Ugotowaną białą wyjmuję z wody, a do wywaru dodaję podsmażoną kiełbasę, boczek i cebulę. Gotuję pod przykryciem na małym ogniu przez kolejne 10 minut.
W tym czasie szykuję resztę. Białą kiełbasę obieram ze skóry i kroję w ukośne kawałki / grubsze plastry, takiej wielkości, jakie chcę mieć w zupie;)
Śmietanę mieszam z mąką (tak, by nie było grudek).
I dokończam zupę. Do gotującego się wywaru dolewam zakwas na żurek (przed wlaniem dokładnie go mieszam, by rozprowadzić osadzająca się na dnie mąkę z zakwasu). Teraz śmietana, ale najpierw dolewam do niej kilka łyżek gorącego wywaru, dokładnie mieszam, by ją zahartować i aby się nie zważyła w gorącej zupie. Dopiero tak zahartowaną śmietanę wlewam do żuru, dokładnie mieszam i zagotowuję, aż zupa zgęstnieje. Jeśli trzeba, doprawiam do smaku solą oraz czarnym pieprzem.
Można zaostrzyć do smaku tartym chrzanem. Mieszam i gotowe;)
Podaję na gorąco z kawałkami białej kiełbasy i pokrojonym (w połówki, ćwiartki lub plastry) jajkiem na twardo. Dla smaku i koloru posypuję siekaną pietruszką lub rzeżuchą;) Jako dodatek serwuję świeży chleb –z masłem lub bez.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
33 Komentarze
Renata
Kolejne święta z Pani przepisem i sukces kulinarny murowany 😋🥳
Patrycja
Pani Magdo,
dzięki Pani nauczyłam się piec i gotować, uwielbiam Pani stronę, przepisy i sposób, w jaki Pani opowiada o gotowaniu!
Po raz kolejny potrzebuję Pani pomocy i porady… Zbliżają się święta, które ze względu na obecną sytuację spędzam za granicą… Mimo wszystko bardzo chciałabym przygotować „polskie” święta, a co za tym idzie – również żurek.
Niestety w żadnym sklepie nie mogę znaleźć ani odpowiedniej mąki, żeby zrobić samodzielnie zakwas (swoją drogą- nie można znaleźć prawie żadnej mąki!), ani zupki w proszku, ani gotowego zakwasu w butelce… Jedyne co udało mi się znaleźć w markecie na półce z polskimi produktami, to Żurek Pamapol w słoiczku… on już jest gotowy, do podgrzania, nic z nim nie trzeba robić. Chciałabym jednak przygotować samodzielnie zupę, a jedynie „wspomóc się” jakimś produktem…
Czy może Pani coś podpowiedzieć? Jaka inna mąka nadałaby się do zrobienia zakwasu? Czy mogę ugotować zupę wg Pani przepisu (może w mniejszej ilości),a zamiast zakwasu dodać zawartość słoiczka…?
Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc….
Vladimir
Można też ostrożnie podsmażyć wkładkę bezpośrednio w garnku na zupę i potem w nim gotować kiełbasę 🙂 Pozdrawiam!
Katarzyna
Zrobiłam zakwas i żurek i teraz nie chcą w domu innego, tylko z tego przepisu. Bardzo dobry.
MaGda
Haha, to tak jak u mnie, na każde święta (i nie tylko) 🙂 Cieszę się, że smakuje!
Wojtek
Pani Magdo
Kolejny raz żurek wyszedł idealnie. Ma świetny smak i aksamitną konsystencję. Przy tej okazji powiem tylko, że dzięki Pani filmom, pokazującym krok po kroku, jak przygotować różne pyszności, polubiłem gotowanie. Wcześniej tego co zrobiłem nie można było zbytnio nazywać potrawami. Teraz dzięki Pani, z pełną satysfakcją podaję do stołu moje kulinarne dzieła. Bardzo dziękuję.
Madzia
Pani Magdo! Bardzo cieszę się, że trafilam na pani stronę! Zrobiłam mój pierwszy żurek na zakwasie według pani przepisu! Jest fantastyczny! Zawsze kupowałam żurki z torebki ale teraz to już na nie nawet nie spojrzę! Pycha!
Bardzo lubię oglądać pani przepisy i sporo się uczę 🙂 Dziękuje za pani prace!
Romek
Dzisiaj ten przepis wykorzystałem. Żurek robiłem I-szy raz. Moim zdaniem wyszedł rewelacyjnie. Co prawda nie doczytałem i kiełbasę z boczkiem smażyłem razem z cebulą. Ale to drobnostka. Pozdrawiam
Michał
Udało mi się to zrobić. Wyszło bardzo dobre.
Patrycja
I jeszcze 1 pytanie:
W przepisie „zakwas na żur” wspomina Pani o tym, że zużywa Pani 0,5 L takiego zakwasu do ok. 3 L zupy – tutaj proporcje już są trochę inne: 0,5 L zakwasu na żur do 1 L wody (w składnikach) więc jak to powinno być z tymi proporcjami?
MaGda
Zakwas po prostu do smaku -podaję orientacyjne ilości, by złapać ideę:) Tu: jeśli ma wyjść jak w prezentowanej wersji (tj. tak, jak nam smakuje i jak robię w domu), to proponuję tak jak w przepisie.
Patrycja
A jeśli do zakwasu dodajemy przyprawy tj. ziarna pieprzu, ziele angielskie, liście laurowe – to później do żuru również je dodajemy, czy już nie?
MaGda
Prezentowany zakwas z linku służył do niniejszego żurku, więc robiłam wszystko tak, jak prezentuję w obu wpisach:)
Agnieszka
Dzięki Tobie pozbyłam się właśnie poświątecznych „resztek” i wg Twojego przepisu wyczarowałam cudne danie. Przepis genialny! Prosty, szybki i taki dobry, że wpadłam dziś w samouwielbienie po skosztowaniu 🙂
MaGda
🙂
Basia
Kocham żurek i od lat przygotowuję zakwas, a później zupę.
Zauroczona tutejszymi blogowymi przepisami, postanowiłam zobaczyć film z „żurkową” instrukcją. Przyznam, że jestem zaskoczona i nie ogarnęłam – zagęszczanie żurku mąką?
Marek
Żurek ugotowałem i wyszedł super. Pani Magdo serdeczne dzięki za przepis. Kiełbasę ugotowałem w reszcie rosołu z poprzedniego dnia a ziemniaki dodałem wraz z „wkładkę podsmażaną” i wszystko na koniec doprawiłem maggi zamiast soli (bo lubię choć niezdrowa). Rodzinie dałem z jajkiem ale sobie podsmażyłem grzanki z chleba.
Ostatnio nic nie gotuję puki nie sprawdzę jak to robi pani na swym blogu i bardzo jestem za wszystko wdzięczny. Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt dla pani i jej bliskich. Marek
MaGda
Dziękuję -za przemiłe słowa oraz za życzenia:) Cieszę się, że smakowało! Również wszystkiego NAJ życzę Panu oraz bliskim. MaGda
Sylwia
Magdo mam pytanie 🙂
Czy z zakwasu na chleb (mąka żytnia 2000) mogę zrobić żurek?
Jak musiałabym go przygotować bo ma konsystencję gęstej śmietany?
diana
witam 🙂
wlasnie stawiam swoje pierwsze kroki w kuchni. postanowilam zrobic zurek. mam jednak problem – nie ma mnie w kraju i nigdzie (doslownie a szukalam przez dobre 3 dni) nie moge znalezc majeranku. Czy zamiast majeranku moge dodac tymianek? wiem ze zurek bez majeranku to tak jak rosol bez kury ale musze sie jakos ratowac.
z gory dziekuje za odpowiedz:)
Pozdrawiam
Diana
buja
oregano + troszke tymianku
paulina
ma Pani wielki talent, a ogląda się Panią z przyjemnością. Niech się Ewa Wachowicz schowa 🙂 pozdrawiam!
grazyna
Zrobilam zurek to byl mòj pierwszy zurek i wyszedl wspanialu, jest po prosu wysmienity, wspanialy przepis.
Zawsze bede go robila.
A wogule to duzo przepisòw pani Pani Magdo robilam i sa fantastyczne.
Furore zrobila babka majonezowa.
Pozdrawiam.
Zupa chrzanowa z białą kiełbasą i jajkiem | Gotuj.Skutecznie.Tv | video przepisy na proste, smaczne i szybkie w przygotowaniu dania
[…] Podaję na gorąco z białą kiełbasą oraz wkrojonym jajkiem na twardo, a do tego pajda świeżego chleba. Zupa jest przepyszna i jest godnym konkurentem tradycyjnego żurku:) …który zresztą też ubóstwiam –mój ulubiony, na domowym zakwasie tutaj: http://gotuj.skutecznie.tv/2013/03/zurek-z-biala-kielbasa-wedzonka-i-jajkiem/ […]
staviu
Zurek gotowy, wlasnie gotuja sie jajka i mozna podawac.
Super, swietny przepis-bardzo dziekuje!
MaGda
Zazdroszczę! Ale mi ochota na żurek po tym komentarzu przyszła. Dawno nie jedliśmy:) Chyba nastawię zakwas dzisiaj -dzięki za inspirację.
I cieszę się, że smakował!
M.
tomek
mam pytanko jak bym chcial zrobic zurek ale wiecej np 4 litry, to mam podwoic skladniki?
Marta
Właśnie zrobiłam żurek z przepisu. Nie dodałam śmietany – mąka z żurku wystarczająco zagęściła zupę. Dodałam również trochę cukru – łyżeczkę – dla złagodzenia smaku. Żurek wyszedł przepyszny! Zrobię do niego ziemniaki purre z podsmażoną cebulką . Pychotka! A teraz biorę się za babkę drożdżową – też z przepisu Magdy.Pozdrawiam wszystkich i słonecznych Świąt!
Aga
Barszcz biały jest na pszennej mące z żurek na żytniej – i śmietana nie ma tu nic do rzeczy:)
teresa
Taki żurek to tradycja rodzinnego domu.Moje gratulacje.
Witek
Żurek i biały barszcz, to zupełnie inne zupy, o odmiennym zupełnie smaku. I nie ma znaczenia, czy są ze śmietaną czy bez. Niektórzy je mylą lub utożsamiają ze sobą, a miedzy nimi jest naprawdę duża różnica smakowa.
Pozdrawiam
Iwona
zupa niezaprawiana śmietaną – to żurek. Ze śmietaną – biały barszcz. Pozdrawiam
Jagoda
Uwielbiam taki żurek… najlepsze jest to że Pani wszystko robi sama w domu, bez żadnej chemii! 🙂 Rewelacja 🙂