Pyszna domowa zupa ogórkowa

z 23 komentarze

Zupa ogórkowa -jak u babci

Gorąca, lekko kwaskowa, z marchewką i ziemniakami…

To prawda, że lubię zupy odchudzone i wiosną/latem chętnie po takie sięgam. W okresie jesienno-zimowym natomiast często włącza mi się ciągota za smakami z dzieciństwa, za daniami treściwymi, zawiesistymi i pełnymi smaku. Poznajcie zatem pyszną ogórkową.

Bajecznie pyszną:) Dla mnie to smak „jak u babci”, bo moja babcia zazwyczaj dawała zasmażkę do tego typu zup. A, że gotowała wyśmienicie i każda jej potrawa była dopieszczona i smaczna, to chętnie od czasu do czasu po te smaki sięgam:) Jestem ciekawa jak ją odnajdziecie…

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić pyszną, domową zupę ogórkową -jak u babci:) Zapraszam do obejrzenia!

Pyszna domowa zupa ogórkowa

czas przygotowania: ok. 35 minut
/proporcje na ok. 1,5 l zupy/

  • 1 litr wywaru -wg dowolnego sprawdzonego przepisu np.
    – wywar warzywny: https://skutecznie.tv/2013/11/wywar-warzywny-lekki-i-esencjonalny
    – lub domowy rosół: https://skutecznie.tv/2013/06/domowy-rosol-drobiowy-z-szybkowaru
  • 2-3 marchwie
  • 3 duże ziemniaki
  • 3-4 ogórki kiszone (jeśli duże, to 3, jeśli mniejsze, to 4;))
  • 1/2 łyżki masła
  • 1 cebula
  • 1 łyżka masła (ew. olej/oliwa)
  • 1 łyżka mąki (w wariancie bezglutenowym można zaciągnąć mąką ziemniaczaną rozprowadzoną w śmietanie/mleku/wodzie)
  • sól i czarny pieprz –do smaku, na sam koniec; ilości nie podam, bo zależy ona od tego, jak doprawiony był wywar, trzeba więc skosztować i dodać przyprawy w zależności od tego smaku, np. ja już nie doprawiałam:)

Podgrzewam wywar –ma być gorący.
Jeśli nie mam, to zaczynam od ugotowania rosołu lub wywaru –linki do dwóch moich przepisów podaję Składnikach.

Marchew obieram, obraną płuczę w zimnej wodzie, po czym kroję w kostkę (kostki już nie płuczę w wodzie;)). Pokrojoną wkładam do gotującego się wywaru, mieszam, przykrywam i gotuję na małym ogniu pod przykryciem przez niepełne 10 minut, a tak naprawdę do czasu, aż marchew będzie w połowie ugotowana (półmiękka).

W tym czasie obieram ziemniaki, płuczę w zimnej wodzie i opłukane kroję w kostkę wielkości kostki, w którą kroiłam marchew. Tej ziemniaczanej kostki już nie płuczę w wodzie tylko od razu dodaję do marchwi, która w tym czasie powinna już być ugotowana na półmiękko:) Całość dokładnie mieszam, przykrywam i gotuję nadal na małym ogniu pod przykryciem przez ok. 10-12 minut, ale tak naprawdę do czasu, gdy warzywa będą miękkie. Mają być dobrze ugotowane (ale NIE rozgotowane).

Teraz ogórki kiszone –ścieram je na tarce o grubych oczkach, a następnie podsmażam na maśle, by 1) nieco je zmiękczyć oraz 2) wydobyć z nich głębszy smak. Rozgrzewam zatem patelnię z masłem i na gorące, dodaję starte ogórki. Często mieszając smażę je na średnim ogniu przez kilka minut, mniej więcej do czasu, aż ziemniaki będą ugotowane:)

Wtedy dodaję je do zupy, zmniejszam grzanie i gotuję na małym ogniu, by ogórki oddały zupie swój smak.

W tym czasie obieram cebulę i kroję ją w kostkę. Na tej sami patelni, na której smażyłam ogórki, roztapiam łyżkę masła i na rozgrzanym podsmażam cebulę, aż się zeszkli. Wtedy dodaję mąkę i szybko mieszając, rozprowadzam ją w gorącym maśle z cebulą, zasmażając krótko na jasną cebulową zasmażkę –smażę tylko do czasu, aż mąka straci surowość i zacznie ładnie pachnieć, nie musi się zezłocić.

Zasmażkę dodaję do gotującej się zupy, dokładnie mieszam i zagotowuję. Jeśli trzeba doprawiam do smaku –solą i czarnym pieprzem. I gotowe:)

Można serwować od razu lub następnego dnia po podgrzaniu –jak większość zup, i ta najlepsza jest następnego dnia, gdy smaki się przegryzą:)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

23 Komentarze

  1. Anulka
    | Odpowiedz

    Zupa ( jak i wiele innych przepisów) zawsze z Pani bloga! Patent na podsmażone ogórki-niepodważalny! Myślę,że nie na miejscu są niektóre komentarze do tego przepisu, krytykujące sposób wykonania. Owszem są pewne zasady, kuchnia polska itp. Jednak w różnych regionach są też różne babcie i ich przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są też takie babcie, które nie myślą o sobie,iż pojadły wszystkie rozumy w kwestii kulinarnej i dają sobie szansę na spróbowanie czegoś nowego- są bardziej otwarte. Tyle smaków ile rodzin.Pozdrawiam Pani Magdo, proszę dalej robić swoje i nie przejmować się takimi niegrzecznymi komentarzami. Pozdrawiam serdecznie i zaraz zabieram się za zajadanie pysznej ogórkowej!

  2. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Jak ugotować zupę z korniszonów? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie Agnieszka

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nigdy nie gotowałam zupy z korniszonów, więc nie pomogę, bo ja zawsze z kiszonych ogórków. Zalewa i smak korniszonów nie pasują mi za bardzo do zupy -raczej biorę je do sałatek, śledzi, burgerów, kanapek, itp.

  3. Iza
    | Odpowiedz

    widze, ze Pani do kazdej potrawy dodaje czosnek, jak nie wiadomo co dać to czosnek, profanacja kuchni Polskiej, do wszystkiego nie pasuje, ucieszyłabym się jakby Pani dodawała do potraw swieze zioła typu bazylia, pietruszka z doniczki. niech Pani spróbuje przepisu na moja białą kiełbase wtedy porozmawiamy i flaki oczywiście, kazdy jak spróbuje to bierze dokładke, flaki zrobic to jest sztuka kulinarna, to jest moj autorski przepis, mam nadzieje, ze Pani zrobi po swojemu, z czasem powiem jaka to była przyprawa z Kauflandu.

  4. Iza
    | Odpowiedz

    zle się wyraziłam ogórkowa na żeberkach, kapusniak tez, grochówka na boczkku wedzonym to sa podstawy kuchni Polskiej przekazane od babc

  5. Iza
    | Odpowiedz

    Pyszną ogórkowa robi się jak Pani ale na żeberkach, kapuśniak tez i grochówkę tak jak nasze babcie robiły, to jest podstawa

  6. Izabela
    | Odpowiedz

    Zupa wyszła bardzo smaczna, a przepis… jak to u Pani, Pani Magdo, zawsze się sprawdza.
    Pozdrawiam i czekam na inne wspaniałe przepisy.

  7. Sylwia
    | Odpowiedz

    Smaczna zupa ogórkowa już ją wiecej razy robiłam. Magda super są twoje przepisy duzo korzystam z twoich przepisów bo są dobre i smaczne.

  8. Sylwia
    | Odpowiedz

    Wszystkim nam bardzo smakowała. Poproszę o dokładkę!

  9. BEN
    | Odpowiedz

    Ta zupa jest ogórkowa albo warzywna? bo z tego co widzę to warzywna, a ogórek to dodatek. Sam gotuję i jak to ma być ogórkowa to warzywa są dodatkiem nie odwrotnie, no i jeszcze dodaję wodę z ogórków by mieć smak zupy ogórkowej, a nie smak zupy rosołowo-warzywna. Zenada ( ͡° ͜ʖ ͡°)

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Zrób i oceń smak -dla nas, jak i dla wszystkich, którzy ją u nas jedli, jest wybitnie ogórkowa (polecam patent z podsmażeniem ogórków). Stąd zapewniam, że „smak: rosołowo-warzywna” to ostatnie skojarzenie, jakie przyjdzie na myśl, jeśli poprawnie wykonasz tę zupę:) Ps. warzywa = cenne składniki odżywcze i mineralne, nie unikaj ich, dając np. same tylko ogórki.

  10. Martyna
    | Odpowiedz

    Zaczynałam gotować z Pani przepisami.
    Dziś postanowiłam ugotować swoją pierwszą w życiu zupę i wyszło jak zwykle cudownie!!! Świetny przepis, przepyszna zupa! 🙂
    Nie wyobrażam sobie ugotowania czegokolwiek z innych przepisów niż Pani.
    Pozdrawiam 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Bardzo dziękuję:) Gratuluję udanej zupy!

  11. Joanna
    | Odpowiedz

    Wszystkim nam bardzo smakowała. Poproszę o dokładkę! 😉

  12. klaudia
    | Odpowiedz

    Najpyszniejsza ogórkowa na świecie!!! Korzystam już tylko z tego przepisu odkąd pierwszy raz ją zakosztowałam. Nie wyobrażam sobie jej w lepszym wydaniu. Smak przysmażonych ogórków to strzał w dziesiątkę. Od czasu do czasu przychodzi ma smaczek na tą zupkę tak z niczego jak na słodycze. Mmm niebo w gębie.

  13. Giovanna
    | Odpowiedz

    Pyszna zupka! Przed momentem ugotowałam i się teraz nią zajadam. Dobrze, że zrobiłam więcej, bo by dla męża nie zostało. W taki zimny i wietrzny dzień taka zupa w sam raz. Co prawda w moim rodzinnym domu trochę inaczej się gotowało, ale ja zawsze muszę wyszukiwać „inne wersje” popularnych zup. Widzę, że ta wersja zupy ogórkowej zostanie u mnie na stałe. Serdecznie pozdrawiam 🙂

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Cieszę się, że smakowała! Dzięki tej wersji moje dzieci polubiły ogórkową, więc u nas też już na stałe:)

  14. KahlAnka
    | Odpowiedz

    Pani Magdo – DZIĘKUJĘ!!!!!!! 😉

    Pierwszy raz w życiu zrobiłam zupę i wyszła pyszna!!!! Nigdy się do tego nie zabierałam bo moją specjalnością to nie jest ale nadszedł jesienny dzień kiedy ani makaron, ani ryż ani kasza, ziemniaki i mięsko nie patrzyły na mnie łaskawym okiem i najzwyczajniej nikt w moim 2 osobowym domu nie miał na nie ochoty i wtem… ZUPA! Problem w tym, że umiejętności 'zupowe’ zerowe… 😛

    Jeszcze raz serdeczne dziękuję! Coś czuje, że czas zacząć uczyć się zup;)

  15. Monika
    | Odpowiedz

    Przepyszna! Jak u babci 🙂

  16. Ania
    | Odpowiedz

    Magdo skasuj ten przepis! Już w tym tygodniu zrobiłam dwa razy te zupę. Dawno nie jadłam tak pysznej zupy. Przepyszna! Dzięki.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Prawda? Ja też ją uwielbiam, ale właściwie najchętniej jadam ją zimą, bo wiosną i latem jakoś do garnka „wchodzą” mi zupy lżejsze:)

  17. Marta89
    | Odpowiedz

    Witam 😉 Robię podobnie, ale nie próbowałam podsmażać ogórków , tylko od razu dodawałam starte do gotującej się zupy 😉 A zaciągam śmietanką i mąką . Ale pani mi przypomniała smaki kuchni mojej babci wiec teraz na pewno w tej wersji będę ją robić 🙂 Pozdrawiam i życzę Miłego Dnia 😉

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ze śmietaną tez czasem robię, ale zasmażka u nas za każdym razem wygrywa, choć ze śmietaną też jest smacznie. Ogórki podsmażam, bo lepiej smakują, są jakby intensywniejsze (i może dlatego można dodać ich nieco mniej? hmmm, nigdy o tym nie myślałam…)