Karkówka duszona z warzywami -idealnie miękka i smaczna

z 15 komentarzy

Karkówka duszona z warzywami -idealnie miękka i smaczna

Miękka, smakowita, rozpadająca się pod naciskiem widelca, w pysznym warzywnym towarzystwie…

Karkówka doskonała –pod względem smaku, jak i czasu, zainwestowanego w jej przygotowanie;) Bo o ile dusić powinna się rzeczywiście długo (wtedy jest najlepsza), to wszystko inne jest już bardzo szybkie. To tylko kilka prostych czynności na początku, a reszta (tj. duszenie) dzieje się bez udziału naszych rąk i angażowania czasu. Na koniec przychodzę, wyłączam grzanie, zostawiam na krótki czas, po czym otwieram naczynie i… można podawać. Zapach w kuchni nieziemski, co gwarantuje niemal natychmiastowe przyciągnięcie stołowników;)

Co więcej, tak przygotowane mięso smakuje także na zimno.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić karkówkę duszoną z warzywami -idealnie miękką i smaczną:) Zapraszam do obejrzenia!

Karkówka duszona z warzywami -idealnie miękka i smaczna

czas przygotowania: ok. 15 minut pracy własnej + 1,5 godziny duszenia (czas od zamknięcia zaworu, jeśli piekarnik, to 3-4 godziny)
/proporcje dla 4-6 osób/

  • ok. 1 kg karkówki (lub np. łopatki) wieprzowej
  • przyprawy do mięsa –wg własnego uznania i upodobań
    w prezentowanej wersji dodałam:
    – 1 niepełna łyżeczka soli
    – 1/3 łyżeczki czarnego pieprzu
    – 1 łyżeczka słodkiej czerwonej papryki (może być także ostra, jak tak lubicie)
  • 2 duże cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 papryki (w dowolnym kolorze, ja najczęściej różne kolory, bo ładniej prezentują się w daniu; w prezentowanej wersji: czerwona i żółta)
  • 2 marchwie
  • 500 g pomidorów
    – świeże pomidory sparzone, obrane ze skórki i drobno pokrojone
    – przecier/passata kupny lub domowy (lub przetarte przez sito pomidory) lub
    – 1 puszka (ok. 400 g) pomidorów + 100 ml wody
  • kilka gałązek świeżych ziół (ja: 1 gałązka rozmarynu i 2 gałązki szałwii)
  • opcjonalnie: 100 ml wody, jeśli płynu miałaby być za mało (ale ostrożnie z iloscią, bo pomidory i warzywa puszczą jeszcze sok)

Danie szykuję w szybkowarze, dzięki temu będzie gotowe dużo szybciej, ale można je też spokojnie upiec w piekarniku w niskiej temperaturze –potrwa dłużej, ale efekt będzie także zadowalający.

Mięso myję, osuszam i kroję w kostkę jak na gulasz. Następnie przyprószam przyprawami i starannie je wmasowuję w karkówkę. Odstawiam na bok i szykuję warzywa.

Obieram warzywa.

Cebulę i czosnek można podsmażyć (dla lepszego smaku) lub dodać do dania surowe (będą się dusić razem z mięsem i warzywami, oddając im powoli swój smak). W jednej i drugiej wersji potrawa smakuje bardzo dobrze, więc decyzję zostawiam gotującemu:) W prezentowanej wersji nie podsmażałam ich. Jeśli podsmażam, to od razu w szybkowarze, a potem kolejno dodaję składniki, które w międzyczasie kroję.

Obie cebule kroję w kostkę. Połowę układam na dnie naczynia (szybkowar, naczynie żaroodporne), przykrywam całym przygotowanym mięsem i karkówkę przykrywam resztą cebuli. Dodaję drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek.

Obie papryki kroję w miarę drobne paski, marchew w półtalarki. I przykrywam nimi mięso i cebulę, tworząc kolejną warstwę. Dodaję pomidory (wpuszczam je delikatnie pomiędzy mięso i warzywa, nie naruszając warstwowego ułożenia) i dokładam świeże zioła. Jeśli trzeba, podlewam całość odrobiną wody.

Szybkowar: zamykam szczelnie pokrywkę i na dużym ogniu zagotowuję do czasu, aż zawór się zamknie (ok. 10 minut). Wtedy zmniejszam grzanie i od tego momentu gotuję 1,5 godziny. Po tym czasie wyłączam grzanie i zostawiam pod przykryciem do czasu, aż zawór sam opadnie. Wtedy zdejmuję pokrywę i danie jest gotowe.
Piekarnik: wszystkie składniki układam tak samo (tj. warstwowo) w naczyniu żaroodpornym z pokrywką. Przykrywam i piekę długo w niskiej temperaturze –ja: wstawiam do rozgrzanego do 160 st. C piekarnika na 3, czasem nawet 4 godziny, aż mięso będzie bardzo miękkie i będzie rozpadać się pod naciskiem widelca.

Podaję na gorąco do pieczywa, ziemniaków, kasz, ryżu, itp., ale będzie smakować także na zimno np. do bułki z sałatą czy jako obkład do kanapek. W obu wersjach przepyszne:)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

15 komentarzy

  1. Hania
    | Odpowiedz

    Mam pytanie czy robiła pani w szybkowarze wiejski kociołek?(taki jak na ognisku) Bo ja mam zamiar spróbować zrobić ale zastanawiam się czy dodać wody ile i na jakim poziomie 1 cz 2 Przepraszam że tutaj pytam.

    • hanah30
      | Odpowiedz

      Zrobiłam kociołek, miałam karkówkę którą wcześniej pokroiłam na małe kawałki przyprawiłam rozbiłam podsmażyłam na tłuszczu. Ziemniaki 2 kg. obrałam i pokroiłam na 2 cm . krążki obsypałam przyprawą do ziemniaków. Marchew, pietruszkę,cebulę pokroiłam w krążki.Kiełbasę oraz wędzony boczek pokroiłam w cienkie plastry, Układałam warstwy ziemniaki , warzywa , mięso, do wysokości szybkowaru max (6litrów) Wlałam 150 ml wody . Po zamknięcia zaworu 25 -30 minut na poziomie 1

  2. Karina
    | Odpowiedz

    Super przepis, szybki jak nie wiem, prosty i. Smaczny 🙂 u mnie 1h20min w szybkowarze było już mega miękkie, aż rozpadalo się pod naciskiem widelca. Na pewno do powtórki, mniam !!

  3. Aska
    | Odpowiedz

    witam, chce zrobic dzien wczesniej. Czy na drugi dzien po odgrzaniu nie zrobi sie kompletna ciapa? Chce zaserwowac tesciowej i wole uniknac wpadki 🙂

  4. Artur
    | Odpowiedz

    3.5 godziny, 160 stopni. Wyszło rewelacyjnie!

  5. tomek
    | Odpowiedz

    Nie chce byc uszczypliwy ale z karkowki po 1,5 h w szybkowarze bedzie ciapa (nie mylic z miekkoscia)1,5 to dla ozorow wolowych jest za dlugo;P pozdrawiam

  6. Akszeinga
    | Odpowiedz

    Proszę jeszcze o informacje czy zawór ustawiony być w pozycji 1 czy 2?
    To samo pytanie nasunęło mi się przy rosole z szybkowaru..
    Będę wdzięczna za uzupełnienie..;) Pozdr.

  7. Ewa
    | Odpowiedz

    Mam tylko jeden problem przypalił mi się szybkowar – nie wiem dlaczego? zrobiłam wszystko wg przepisu, płynu miałam nawet za dużo – bardzo dużo sosu wyszło. Pani Magdo ratunku co zrobiłam nie tak?

  8. Ewa
    | Odpowiedz

    cudownie, że są dania z szybkowaru 🙂

  9. Anka D
    | Odpowiedz

    witam ja piekłam w piekarniku 3,5h i wyszło przepyszne jak każdy przepis z którego od Pani skorzystałam naprawde warto trzymać tyle czasu rodzina była zachwycona i przepis poleciał w świat jak i informacja o Pani stronce:)
    pozdrawiam

  10. ninawid
    | Odpowiedz

    Wypróbuję na święta

  11. Janina
    | Odpowiedz

    Już wiem że 1,5 godziny, po obejrzeniu filmu. jestem zdziwiona że tak długo bo w moim szybkowarze po 15-20 min. mięso jest miękkie

    • MaGda
      | Odpowiedz

      tak, mięso będzie miękkie, ale chodzi o to, by było super miękkie, rozpadające się, takie niemal „do smarowania” (co sprawdza się dobrze na zimno np. na kanapki) -coś jak „pulled pork” i o taki efekt tu chodzi.

  12. Janina
    | Odpowiedz

    Nie rozumiem jak długo ma się dusić w szybkowarze / w przepisie jest 1,5 minut/. Myślę że 15 minut ?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      długo musiałam szukać, bo czas gotowania u góry był poprawny:D a tymczasem w treść przepisu wkradł się chochlik -już poprawiłam, dzięki:)