Kurczak w chrupiącym cieście

z 9 komentarzy

Kurczak w chrupiącym cieście

Gorące kawałki mięsa, z wierzchu chrupiące, w środku soczyste…

Panierka trzyma chrupkość i nie mięknie jak klasyczne ciasto np. piwne czy naleśnikowe, dlatego tak przyrządzony kurczak cieszy dużym powodzeniem. Mięso jest dobrze doprawione i doskonale pasuje do sosów w stylu orientalnym. Naszym faworytem jest sos słodko-kwaśny, ale będzie pasował niemalże każdy, jaki lubicie, także taki najprostszy, na bazie sosu sojowego.

Co jeszcze? Jest prosty i szybki do przygotowania i znika zazwyczaj błyskawicznie:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić kurczaka w chrupiącym cieście z sosem słodko-kwaśnym:) Zapraszam do obejrzenia!

Kurczak w chrupiącym cieście

czas przygotowania: ok. 10 minut pracy własnej + godzina marynowania (można na noc) + 20-25 minut smażenia
/proporcje na 250 g mięsa (dla 2-3 osób), ale to bardziej sposób niż konkretny przepis, więc można spokojnie sterować ilością mięsa/

Mięso myję, osuszam, odkrawam ewentualne nieładne kawałki, po czym kroję w większą kostkę (ok. 3 cm).

Do osobnego naczynia dodaję białko, sos sojowy oraz drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Dokładnie mieszam i tą mieszanką zalewam mięso –starannie mieszam, obtaczając w niej każdy kawałek. Przykrywam i wstawiam pod przykryciem do lodówki na co najmniej godzinę (można na dłużej, także na noc).

Rozgrzewam olej do głębokiego smażenia –we frytownicy lub w głębokim garnku. Oleju tyle, by swobodnie można było w nim smażyć na głębokim tłuszczu (na grubość co najmniej kilku palców) i rozgrzewam go do temperatury 160-170 st. C (jeśli mam termometr) lub do chwili, gdy wrzucony kawałek mięsa zaczyna skwierczeć i dobrze się smażyć.

W czasie, gdy olej się rozgrzewa, panieruje mięso. wyjmuję z lodówki, raz jeszcze mieszam z marynatą, po czym kawałki kurczaka bądź indyka obtaczam w mące i dokładnie strząsam jej nadmiar. Panieruję wszystkie od razu i układam je na przygotowanym obok suchym talerzu, dzięki temu smażenie idzie dużo sprawniej.

Smażę w rozgrzanym oleju przez 8-9 minut, ale w określony sposób, bo aby zachować chrupkość panierki, ważne są dwie rzeczy:
– smażę małymi partiami: za duża partia mięsa na raz może schłodzić temperaturę oleju i mięso mogłoby się „gotować” (i nasiąkać tłuszczem), zamiast smażyć na chrupko
– smażę w 2-etapowo tj. wkładam mięso raz, potem wyjmuję i smażę drugi raz.

Ja smażę naprzemiennie i moja technika smażenia wygląda tak:
– olej rozgrzany, ale ogień nie za mocny (taki by utrzymać stałe smażenie mięsa)
– wkładam małą partię mięsa do gorącego oleju i smażę przez 3 minuty
– po tym czasie wyjmuję mięso na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym (na 3 minuty), a do oleju wkładam kolejną partię mięsa
– po 3 minutach wyciągam tę drugą partię na papierowy ręcznik, a do smażenie wkładam tę, co czeka na drugie smażenie i smażę przez kolejne 3 minuty
– usmażoną wyjmuję (i wkładam partię czekającą;)), a mięso po drugim smażeniu przekładam na chwilę na papierowy ręcznik do odsączenia tłuszczu, po czym przekładam na metalową kratkę/raszkę/ruszt, dzięki czemu mięso czekając, nie zaparuje panierki
– jeśli smażę większą ilość mięsa, to czekające na raszce-ruszcie już usmażone mięso wkładam do gorącego piekarnika (np. 100 st. C), dla 2-4 osób nie trzeba;)

Podaję możliwie od razu, póki gorące i chrupiące, ale warto wiedzieć, że to ciasto szybko nie rozmięka i długo zachowuje twardość/chrupkość:) Do tego koniecznie jakiś sos w stylu orientalnym np. słodko-kwaśny i jakaś chrupiąca surówka. Naszym zdaniem najlepsza jest Słodko-kwaśna surówka z kapusty i tę właśnie najczęściej serwuję.
Czasami biorę do pracy na zimno zamiast kanapki z sosem słodko-kwaśnym w szczelnym pudełeczku lub słoiczku, ale na gorąco, zaraz po usmażeniu oczywiście lepsze;)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

9 komentarzy

  1. Sylwia
    | Odpowiedz

    Nie wiedzialam ze jest pani ksiazka 🙂 kupolilam przed chwila. Czy maka ziemniaczana to u pani to samo co skrobia? Roznie w sieci pisza raz ze cos innego a raz ze to samo…

    • MaGda
      | Odpowiedz

      To jest chyba skrobia ziemniaczana (choć w Polsce przyjęła się nazwa mąka ziemniaczana i pod taką jest do kupienia): biała, lekka, ściśnięta w dłoni charakterystycznie chrzęści:)

  2. superwoman
    | Odpowiedz

    Apetyczny przepis. Czy sos worcester zamiast sojowego to dobry pomysł?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Dziękuję:) Sos: myślę, że można spróbować. Ja zawsze dodawałam sojowy, bo jakoś bardziej kojarzył mi się z tym daniem:)

  3. […] wcześniej inną wersję tego mięsa: http://gotuj.skutecznie.tv/2014/08/kurczak-w-chrupiacym-ciescie (inna panierka/ciasto) i nie umiem się zdecydować, którą wybrałabym chętniej. Oba warianty […]

  4. Maciek
    | Odpowiedz

    Wyszło przepyszne, dziękuję za pomysł. Smażyłem w ten sposób nie tylko piersi, ale i skrzydełka. KFC może się schować.
    Jedna uwaga – ten przepis jest w kategorii bezglutenowe, a używa Pani sosu sojowego, który zawiera pszenicę.

  5. Karo
    | Odpowiedz

    Mam wrażenie Magdo, że bardzo zasugerowałaś się przepisem Maangchi na kurczaka i podwójne smażenie….
    https://www.youtube.com/watch?v=jSh6VJYRV-g&list=PL46CAB3EEFC529843

  6. Nina
    | Odpowiedz

    Pani Magdo przepis na sos posiadam z Pani kanału na yt, ale na tą kapustę nie, czy mogę prosić o link?