Miękkie, gorące i smakowite…
Kapitalny sposób na łopatkę wieprzową –zwinęłam ją w roladę, by smaki dobrze i równo się rozłożyły, po czym odpowiednio długo piekłam. To tylko kilka prostych składników, a mięso jest dobrze doprawione i doskonale smakuje. Świetne na gorąco i na zimno.
Ja podawałam prosto z piekarnika z kaszą jaglaną i sałatką, a resztki zostały na następny dzień do kanapek z rukolą. Pyszna sprawa –zresztą, sami spróbujcie:)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak upiec łopatkę z suszonymi pomidorami i chrzanem:) Zapraszam do obejrzenia!
Łopatka z suszonymi pomidorami i chrzanem
czas przygotowania: 10 minut pracy własnej + 2,5-3 godziny pieczenia
/proporcje na 1 kg mięsa/
- 1 kg łopatki wieprzowej bez kości
- sól i czarny pieprz –do przyprószenia mięsa z obu stron
- 2-4 suszone pomidory z zalewy (z oliwy)
- 2-3 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka tartego chrzanu (może być ze słoika)
- 1/2 dużej cebuli
Mięso myję, osuszam, odkrawam nieładne i bardziej tłuste kawałki, po czym łopatkę kroję tak, by uzyskać z niej duży płat mięsa. Ostrym nożem przekrawam w poprzek na pół, nie dokrawając do końca –przekrawam poziomo na dwie równe części (dolną i górną), górną odsuwam palcami podczas krojenia, dolna leży cały czas na desce, tak idzie szybciej;) Mięso otwieram, rozkładam i rozbijam tłuczkiem.
Całość pokazuję dokładnie na Gotuj.Skutecznie.Tv w filmiku dołączonym do przepisu;)
Tak przygotowane mięso z obu stron przyprószam obficie solą oraz czarnym pieprzem.
Pomidory wyjmuję z zalewy, z grubsza odsączam (trochę może jej zostać), po czym kroję w mniejsze kawałki. Dodaję do nich drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek oraz chrzan. Z grubsza mieszam pomidory z czosnkiem i chrzanem i tę swoistą pastę przekładam na mięso. Dokładnie rozsmarowuję po całej powierzchni i łopatkę zwijam ściśle w rulon. Końcówki podwijam do środka, formując z mięsa zgrabną roladę.
Można obwiązać sznurkiem lub nicią albo zawinąć w natłuszczoną folię spożywczą i piec w ten sposób. ALE do tego przepisu ładny kształt po upieczeniu nie jest potrzebny, bo będzie miękkie i przyjemnie rozpadające się po upieczeniu –zawijanie w roladę ma na celu tylko porządne doprawienie mięsa przyprawami oraz smakiem w każdym miejscu;)
Mięso wkładam do naczynia żaroodpornego z pokrywką –miejscem łączenia do dołu.
Obieram cebulę i kroję ją w grube plastry. Większą część z nich wsuwam pod roladę, kilka układam na wierzchu, dzięki czemu łopatka będzie się piec na i pod cebulą, zyskując dodatkowo na smaku. Naczynie przykrywam i wstawiam do lodówki na 2-3 godziny (można na noc), by mięso przegryzło się z przyprawami.
Kiedy jestem gotowa do pieczenia, wyjmuję łopatkę z lodówki i wstawiam przykryte do zimnego piekarnika. Rozgrzewam piekarnik wraz z naczyniem w środku do 180 st. C i od chwili, gdy osiągnie tę temperaturę, mierzę czas. Piekę cały czas pod przykryciem na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez 2,5-3 godziny. Przez ten czas nie podnoszę pokrywki, mięso piecze się samo i ma się piec bardzo długo, aż będzie dobrze upieczone, bardzo miękkie i będzie się niemalże rozpadać pod naciskiem widelca –i o taki stan właśnie chodzi;)
Upieczone wyjmuję z piekarnika i od razu podaję. Mięso jest wyjątkowo miękkie, więc w plastry raczej nie kroję –albo rwę na mniejsze kawałki i układam np. na ryżu lub kaszy albo podaję na stół w naczyniu, którym się piekło i każdy sam porcjuje i nakłada swoją porcję na talerz;)
W prezentowanej wersji podawałam z kaszą jaglaną, skropioną obficie sokiem/sosem, który powstał podczas pieczenia oraz z sałatką Tri Colore: https://skutecznie.tv/2014/08/salatka-tri-colore
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
6 komentarzy
Kah
Witam,
prawdopodobnie jak wielu, spróbowałam przygotować mięsiwo według Pani przepisu:) W mojej lodówce znajdowała się jedynie karkówka, i to na niej wypróbowałam ten przepis. Muszę przyznać, że wyszło wspaniale. Aromatyczne, soczyste i mięciutkie mięsko. Mój luby podobnie jak ja był zachwycony 🙂 Napewno zrobię ponownie na rodzinny obiad. POLECAM !!!
Joanna
Cóż… przypadkiem znalazłam film na YT – i zamiast szukać tego, po co naprawdę przyszłam – wpadłam po uszy! Zamiast oglądać filmy fabularne, zjadam te wszystkie pyszne potrawy, najpierw oczami, a potem osobiście, jeśli mam czas je zrobić. Nie wiedziałam, że gotowanie jest takie łatwe, poza tym zabawne, po obejrzeniu filmów jestem boginią każdego garnka 🙂 Jestem Pani wdzięczna za inspiracje, za przepisy, za Obecność 🙂 Ogromnie dziękuję!
Marta Warszawa
Czy nie istnieje ryzyko pęknięcia naczynia, jeśli prosto z lodówki wkłada się nawet do chłodnego piekarnika. Przecież piekarnik szybko się nagrzewa. Przyznam, że ja bałabym się.
Dziś zrobię ten przepis na obiad, ale na mięsie – kulce szynkowej 🙂 Zobaczymy jak wyjdzie.
MaGda
Hmmm, nigdy mi nie pękło, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by z naczyniem postąpić tak, jak zazwyczaj postępujecie przy pieczeniu:) No i mam nadzieję, że szynka będzie smakować!
Pozdrowionka,
MaGda
Marta Warszawa
Szynka wyszła genialna 🙂 Dzięki za inspirację 🙂
Hania
Witam serdecznie. Bardzo interesujacy sposob na lopatkę. zazwyczaj dusiłam mięso ale teraz po wypróbowaniu sporo przepisów pani Magdy , zacznę piec mięso. Wczoraj upiekłam pieczeń na kanapki miękką jak pasztet. Super wyszła. DZiękuję za motywację do robienia własnych domowych wędlin . POzdrawiam