Mięsno-grzybowa pieczeń z kaszą

z 14 komentarzy

Mięsno-grzybowa pieczeń z kaszą

Zwarta, dobrze doprawiona, o ciekawym grzybowo-gryczanym posmaku…

Prosta pieczeń z kaszą, która dobrze odnajdzie się na ciepło i na zimno, i jako taka jest doskonałym daniem imprezowym;) Można ją podać do sałatek, do pieczywa czy po prostu do zimnych sosów (tatarski, chrzanowy, musztardowy, majonezowy itp.)

Ja równie często robię ją na zwykły obiad czy kolację, jak i na imprezy czy spotkania towarzyskie. Szybka i sprawna do przygotowania. I smakuje.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić mięsno-grzybową pieczeń z kaszą:) Zapraszam do obejrzenia!

Mięsno-grzybowa pieczeń z kaszą

czas przygotowania: do 15 minut + 60 minut pieczenia
/proporcje na 1 średnią keksówkę/

  • 3/4 szklanki suszonych grzybów
  • 500 g mielonego mięsa
    /w prezentowanej wersji: mielona wieprzowina i wołowina, ale może być dowolne lekko tłuste mięso np. sama wieprzowina (łopatka, karkówka) czy np. udziec drobiowy/
  • 1 średnia cebula
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 2 całe jajka
  • 100 g suchej kaszy gryczanej
  • 200 ml wody, w której moczyły się grzyby (jeśli jest jej za mało, to uzupełniam zwykłą wodą do pożądanej ilości)
  • 1 łyżeczka soli (ALE ilość soli jak zawsze wg własnych upodobań i uznania)
  • 1/2 łyżeczki czarnego pieprzu

Grzyby namaczam –ja dokładnie myję i zalewam gotującą wodą, po czym odstawiam na chwilę na bok, by zmiękły. Ale można po prostu namoczyć na noc.

Keksówkę wykładam folią aluminiową –po upieczeniu łatwiej pieczeń wyjąć z formy.

Cebulę obieram i kroję w kostkę lub drobno siekam (nożem lub blenderem). Grzyby odsączam z wody i drobno siekam (nożem lub blenderem). Można je podsmażyć z cebulą na niewielkiej ilości masła lub dodać do masy surowe.
W prezentowanej wersji posiekałam grzyby i cebulę blenderem i dodawałam surowe.

Mięso mielę i przekładam do miski. Dodaję cebulę z grzybami, drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek, jajka, kaszę, wodę po grzybach oraz sól i pieprz. Dokładnie mieszam, rozprowadzając wszystkie składniki równomiernie w masie. Sprawdzam smak (np. podsmażając niewielką ilość mięsa na patelni), jeśli trzeba doprawiam, po czym, jeśli masa odpowiada mi smakiem, przekładam ją do wyłożonej folią keksówki. Dokładnie ubijam i wyrównuję z wierzchu.

Wstawiam do rozgrzanego do 220 st. C piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez jakieś 60 minut, a tak naprawdę do czasu, aż mięso w środku się zetnie/upiecze, a z wierzchu ładnie zrumieni.

Upieczoną wyjmuję z piekarnika i:
– jeśli planuję podać na ciepło/gorąco, to zostawiam na 5-10 minut, aby mięso „uspokoiło się” po pieczeniu, po czym wyjmuję z foremki, odchylam folię aluminiową i kroję w grubsze plastry.
– jeśli na zimno, to wyjmuję z piekarnika, zostawiam do całkowitego wystygnięcia, po czym zawijam w nowy kawałek folii aluminiowej i schładzam w lodówce. Zimną pieczeń kroję w plastry i podaję.

Na ciepło podaję z dowolnymi dodatkami np. ziemniakami (puree, pieczone, gotowane) i surówka. Świetnie smakuje też z sosem grzybowym. Jeśli planuję na obiad, to często piekę pieczeń wraz z ziemniakami.

Na zimno: kroję w plastry i podaję tak, jak podawałabym wędlinę np. na półmisku mięs (super z zimnymi sosami np. czosnkowym, tatarskim, itp.) czy do wszelkiego rodzaju sałatek.
Takie zimne plastry można podsmażyć ponownie na patelni i drugiego dnia także podać na ciepło.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

14 komentarzy

  1. Anna
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo!

    Powyższa pieczeń jest pyszna, tylko bardzo się kruszyła. Praktycznie nie można było ją kroić w plastry. Wykonałam ją z mięsa wołowego extra, a po wyciągnięciu z piekarnika wystawiłam ją na balkon, aby mięso się ścięło i było fajne przy krojeniu. Ta metoda zawsze się sprawdzała, jednak w tym przypadku nie wyszło. Proszę mi doradzić, gdzie popełniłam błąd w sztuce?

    Będę wdzięczna za odpowiedź.

  2. Asia
    | Odpowiedz

    Uwielbiam tą pieczeń. Jest szybka w przygotowaniu i pyszna. Często gości na naszym stole. Pani Magdo bardzo dziękuje za przepis.

  3. Justyna
    | Odpowiedz

    Pieczeń wyszła super (zrobiłam z kaszą gryczana nie prażoną) – zrobiłam ją w tzw „międzyczasie” bo miałam nagrzany piekarnik :-)Później tylko patrzyłam jak moi panowie po kolei podchodzili i a to z żurawinką, a to z majonezem 😉 POLECAM!!! i dalej grzebię w przepisach, żeby rodzinkę zadowolić 🙂

  4. Amanda
    | Odpowiedz

    Mam pytanie czy zamiast grzybów leśnych , mogę użyć zwykłych pieczarek lub kurek :)?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Tak, sądzę, że tak. Oczywiście smak będzie nieco inny niż z leśnymi (mniej grzybowy;)), ale za to danie nabierze smaku od pieczarek czy kurek, więc powinno być jak najbardziej ok:)

  5. iwona
    | Odpowiedz

    pyszna i na kanapkę i na obiad na ciepło i na zimno szybka do zrobienia podoba mi się to że bardzo dokładnie podaje pani przepisy

  6. Ewa
    | Odpowiedz

    A sosu na górę nie trzeba – jak to zwykle bywa ?

  7. Janina
    | Odpowiedz

    Dziekuje za szybka odpowiedz.Pozdrawiam

  8. Janina
    | Odpowiedz

    Czy kasza jaglana by sie sprawdziła?

  9. anna
    | Odpowiedz

    madziu a czy moge dac kasze jeczmienna

    • MaGda
      | Odpowiedz

      choć gryczana do grzybów smakiem bardziej mi pasuje, to tak, jak najbardziej może być jęczmienna 🙂

  10. ROBERT
    | Odpowiedz

    WITAM FAJNA STRONA DANIA PROSTE I NA KIESZEN PRZECIETNEGO POLAKA POZDRAWIAM CIEPLO

  11. Kasia
    | Odpowiedz

    Ma Pani jakiś patent na sprawdzenie czy mięso się upiekło? Przy ciastach sprawa prosta, a z mięsem? Może ktoś pomoże? Mój piekarnik żyje swoim życiem i piecze jak chce, nie zawsze potrafię go wyczuć. Kusi mnie termometr do mięsa, może to by rozwiązało problem…