Duszona karkówka w sosie cebulowym

z 17 komentarzy

Duszona karkówka w sosie cebulowym

Duszona karkówka w sosie cebulowym z dwóch cebul: świeżej i prażonej.

Sos ma głęboki, niemalże pieczeniowy smak, a samo mięso jest miękkie, dobrze uduszone, przyjemne do jedzenia i bardzo fajnie doprawione. Jest także banalnie proste.

Świetne danie na weekend, jak i na dzień powszedni. Jeśli macie szybkowar, to może być gotowe już w 30-40 minut, ale można je przygotować także w zwykłym garnku tylko, że trzeba dusić dłużej (szczegóły w przepisie). Moja rodzina przepada za tak przygotowaną karkówką. Spróbujcie:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak zrobić duszoną karkówkę w sosie cebulowym:) Zapraszam do obejrzenia!

Duszona karkówka w sosie cebulowym

czas przygotowania: ok. 40 minut (jeśli w zwykłym garnku, to 90-120 minut lub do pożądanej miękkości mięsa
/proporcje dla 4-6 osób/

  • 700 g karkówki
  • sól –do przyprószenia mięsa z obu stron
  • przyprawa gyros –do przyprószenia mięsa z obu stron
    /ja: domowa mieszanka wg tego przepisu: https://skutecznie.tv/2015/03/domowa-przyprawa-gyros-grecka/ (wariant 1), ale może być dowolna ulubiona mieszanka/
  • tłuszcz do smażenia (np. olej, oliwa, smalec, klarowane masło)
  • 2 duże cebule
  • 3-4 ząbki czosnku
  • 1 liść laurowy
  • 2 łyżki prażonej cebuli (kupnej lub domowej; ew. można pominąć, ale daje ona wyjątkowo fajny smak, więc warto ją dodać)
    /dałam domową wg tego przepisu: https://skutecznie.tv/2015/02/prazona-cebulka/
  • solidna szczypta soli (ALE sól jak zawsze wg własnych upodobań i uznania)
  • ok. 300 ml płynu (w prezentowanej wersji woda, ale można sięgnąć po wywar, rosół, piwo, wino czy np. sok jabłkowy)

Mięso myję, osuszam, odkrawam bardziej tłuste kawałki i kroję w grubsze kotlety. Każdy rozbijam tłuczkiem do mięsa i przekrawam, na pół. Ja uzyskałam w ten sposób 8 mniejszych kotletów.

Karkówkę doprawiam tj. każdy kotlet przyprószam z obu stron solą oraz przyprawą gyros, po czym przyprawy starannie wmasowuję w mięso i tak doprawione kotlety wstawiam pod przykryciem do lodówki na co najmniej 3 godziny, a najlepiej na noc.

Następnego dnia wyjmuję mięso z lodówki, żeby nie było zupełnie zimne do smażenia i szykuję dodatki.

Obieram cebule i kroję w kostkę lub z grubsza siekam –nożem lub blenderem.

Rozgrzewam patelnię z niewielką ilością tłuszczu (ja: z klarowanym masłem) i na rozgrzany wkładam kotlety. Smażę po 2-3 minuty z każdej strony, aż mięso zetnie się z wierzchu –nie musi być w środku dosmażone, bo będę je za chwilę dusić. Można smażyć partiami, jeśli patelnia jest mniejsza.

Kotlety przekładam na talerz, a na patelnię dodaję pokrojoną cebulę, podgrzewam i kiedy cebula zmięknie, od razu zdeglasuje patelnię tj. zbierze z niej cały smak mięsa i wraz z nią dostanie się on do sosu.

Rozgrzewam garnek, w którym będę dusić mięso.

W prezentowanej wersji korzystam z szybkowaru, ALE spokojnie można to danie przygotować w zwykłym garnku, tylko trzeba będzie całość dusić po prostu dłużej –do pożądanej miękkości mięsa tj. dusimy tak długo, aż będzie tak miękkie jak lubimy (1-2 godziny).

Podsmażoną cebulę przekładam do garnka, dodaję drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek, liść laurowy oraz prażoną cebulkę. Mieszam i smażę do czasu, aż cebula się zeszkli. wtedy przyprószam ją solą, raz jeszcze mieszam i wkładam podsmażone kotlety.

Podlewam wodą (lub innym płynem) i zamykam szczelnie pokrywkę szybkowaru. Ustawiam 2-gi (ten wyższy) stopień gotowania i na maksymalnym ogniu zagotowuję do czasu, aż zawór się zamknie. Wtedy mocno zmniejszam grzanie i od tego momentu gotuję 30 minut.

Po 30 minutach wyłączam grzanie i zostawiam szybkowar, aż zawór w naturalny sposób opadnie, co oznacza, że w garnku nie ma już ciśnienia i można otwierać pokrywę. Przez czas oczekiwania danie oczywiście jeszcze dochodzi. Kiedy zawór opadnie, można garnek otworzyć.

Kotlety wyjmuję na chwilę z garnka i przekładam na talerz. Wyjmuję też liść laurowy. Sos blenduję lub przecieram przez sito. Zblendowana cebula ładnie go w ten sposób zagęści, ale sos można też zaciągnąć jednym z dwóch sposobów:
zasmażka: na patelni roztapiam masło (np. 1 łyżeczka), na gorące wsypuję mąkę (np. 1 łyżeczka). Łączę ją z masłem i często mieszając, zasmażam na jasny kolor. Gdy mąka straci surowość i zacznie ładnie pachnieć, dodaję ją do sosu, szybko i dokładnie mieszam, chwilę gotuję i gotowe;
mąka + woda/mleko/śmietana: mąkę rozprowadzam w niewielkiej ilości płynu tak, by nie było grudek, wlewam do sosu, szybko i dokładnie mieszam, chwilę gotuję i gotowe.

Do sosu ponownie wkładam kotlety, lekko je w nim obtaczam i gotowe, można podawać:)

Serwuję najchętniej z kaszą (w prezentowanej wersji pęczak, ale może być dowolna), choć oczywiście będą pasować ulubione dodatki do dań gulaszowych: ryż, kuskus, makaron, kluski czy wreszcie pieczywo. A do tego surówka, sałatka lub w najprostszej wersji kiszony ogórek. Pysznie smakuje też z buraczkami na ciepło:)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

17 komentarzy

  1. Małgorzata
    | Odpowiedz

    Pyszne szybkie danie, domownicy zachwyceni 🙂 dziękuję i polecam 🙂

  2. Maria
    | Odpowiedz

    Bardzo dobry przepis ! Smakowite danie !!

  3. Magda
    | Odpowiedz

    Fantastyczne danie! Karkówka wyszła przepyszna!

  4. Szymon
    | Odpowiedz

    Moje ulubione danie!
    Mam jednak pytanie bo zawsze robię jej troszkę dużo.
    Czy mogą ową karkówkę po zrobieniu zamrozić? Oczywiście bez zasmażki itd.

  5. marta
    | Odpowiedz

    Super przepis dziekuje

  6. Ela
    | Odpowiedz

    Karkówka palce lizać – Jak to mąż mówi zapytaj Magdy co ugotować :-), także mam już kilka ulubionych przepisów i zawsze uda mi się coś znaleźć. Poza tym dzięki Pani uwielbiamy Pieprz cayenne troche ostrej papryczki a smak jest niesamowity. Gorąco pozdrawiam

  7. dv
    | Odpowiedz

    Pyszne, pyszne, pyszne – mąż zachwycony 🙂

  8. Mariola
    | Odpowiedz

    Super przepis Pani Magdo. 🙂 Proszę powiedzieć jakiej firmy ma Pani szybkowar? Zamierzam kupić szybkowar a Pani wygląda solidnie. 🙂

  9. Monika
    | Odpowiedz

    Witam P.Magdo, w sobotę zrobiłam karkówkę wyszła wspaniała bardzo mojej rodzinie smokowała. Bardzo Dziękujemy za przepisy i czekamy na więcej.;-)

  10. Barbara
    | Odpowiedz

    Pani Magdo dziękuję za ten przepis. Bardzo proszę o więcej przepisów z szybkowaru, ponieważ sobie kupiłam i zupełnie nie wiem jak z nim postępować. Z Pani przepisów już mam rosół i teraz karkówkę, poproszę o więcej. Pozdrawiam

  11. Joanna
    | Odpowiedz

    Fiu fiu fiu! Jaka modelka 🙂

    Magdo, powiedz proszę czy tą patelnię, na której smażysz tutaj cebulę, zakupiłaś w L…u?
    Poszukuję wlaśnie takiej patelni, którą można włożyć do piekarnika bez szkody dla uchwytu i widziałam ten typ w L…u? Czy to jest ta wlasnie patelnia?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Nie, to nie ta. Moja to Kapp -można znaleźć w necie np. na Allegro

  12. Żaneta
    | Odpowiedz

    Aż ślinka leci…Na pewno zrobię na obiad. A co do komentarza o makijażu też zauważyłam- Pani Magdo pięknie:)Pozdrawiam.

  13. Becia
    | Odpowiedz

    Magda, dziekuje za kolejny wspanialy przepis! W tym odcinku wygladasz slicznie, masz bardzo ladny makijaz! pozdrawiam serdecznie

  14. Maria
    | Odpowiedz

    Zrobię dziś :))

  15. ewela
    | Odpowiedz

    Napewno wyprobuje przepis , wygląda przepysznie ;)))) uwielbiam karkowke. Pozdrawiam