Wegeta do słoików to super szybka do przygotowania alternatywa dla domowej kostki warzywnej (bulionetki), którą prezentowałam wcześniej. Przepis, który dostałam od jednej z widzów i który lekko zmodyfikowałam, dodając czosnek oraz seler naciowy, bo bardzo odpowiada mi ich smak w tego typu mieszankach, reszta w zasadzie bez zmian. Sposób jest genialny i prosty. Taką domową wegetę używam do zup, sosów, zapiekanek czy zamiast wywaru warzywnego, mieszając ją z gotującą wodą. Mega wygodna i praktyczna sprawa.
Zobacz też: https://skutecznie.tv/2014/03/baza-do-zup-i-sosow-czyli-domowa-kostka-warzywna-vel-bulionetka/
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić domową wegetę do słoików:) Zapraszam do obejrzenia!
Domowa wegeta do słoików
czas przygotowania: ok. 20 minut + 40 minut na odstanie
/proporcje na ok. 8 średnich słoików; spokojnie można zwielokrotnić ilości składników/
- 1 cały por z liśćmi (jasna i ciemna część)
- 500 g marchwi
- 500 g pietruszki (korzeń)
- 1/2 pęczka natki pietruszki
- 1 pęczek koperku
- 1 cały seler (bulwa)
- 2 gałązki selera naciowego
- 3-4 średnie cebule
- 2 ząbki czosnku
- 2 duże pomidory
- 400 g soli (takiej, jak do kiszenia ogórków)
Warzywa myję i osuszam. Te, które tego wymagają, obieram.
I wszystkie warzywa trzeba teraz rozdrobnić. Jeśli trzeba, kroję je na mniejsze kawałki –takie, by zmieściły się do otworu maszynki do mielenia. Następnie wszystkie mielę w maszynce. Kolejność oczywiście dowolna:)
Zmielone przekładam do dużej miski (najlepiej szklanej, ewentualnie plastikowej), dodaję sól i starannie mieszam. Przykrywam i odstawiam na 40 minut.
W tym czasie myję i wyparzam słoiki oraz nakrętki.
Po 40 minutach zawartość miski dokładnie mieszam i nakładam do wyparzonych słoików –po równej porcji warzyw i soku. Starannie ubijam i słoiki mocno zakręcam. Ważne: nie trzeba pasteryzować –sól dobrze konserwuje.
Przechowuję w chłodnym, ciemnym miejscu –zwykle zużywam w ciągu roku i sezonie robię kolejną porcję na kolejny rok (tak przygotowana mieszanka wytrzyma jednak i dwa lata, sprawdzone).
Używam do zup, sosów i generalnie wszędzie tam, gdzie dodałabym kupną wegetę. Mieszanka sprawdza się także doskonale jako substytut wywarów warzywnych w przepisach na zupy czy sosy. Moje proporcje: na 400-500 ml gotującej wody dodaję 2 łyżeczki domowej wegety (lub po prostu do smaku).
Na zdrowie!
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
75 komentarzy
Małgorzata
Odkąd znalazłam ten przepis, co roku robię z niego jarzynkę na zimę i już nie wyobrażam sobie gotowania bez niej. Potrójny przepis schodzi w rok, a i na prezenty dla rodzinki też starczy:) Z resztą nie tylko ten przepis wykorzystuję. Bułeczki, chlebek i inne, świetne przepisy. Pozdrawiam serdecznie.
Ewa
Pani Magdo witam serdecznie. Zrobiłam wegetę do słoiczków w/g Pani przepisu. Wyszło super, jaki przepiękny zapach, a smak okaże się w zupie lub sosie. Tak samo wyszło mi 8 słoiczków. Serdecznie dziękuję za wspaniały przepis oraz pozdrawiam serdecznie.
Ewa
Świetna przyprawa. Napewno zrobię i napiszę jak mi wyszło. Pozdrawiam.
Sylwia
Może być bez selera naciowego?
MaGda
Ja robię tak, ale myślę, że może być bez
Ewa
Pani Magdo witam serdecznie. Zrobiłam wegetę do słoiczków w/g Pani przepisu. Wyszło super, jaki przepiękny zapach, a smak okaże się w zupie lub sosie. Tak samo wyszło mi 8 słoiczków. Serdecznie dziękuję za wspaniały przepis oraz pozdrawiam serdecznie.
Magdalena
Zrobiłam dokładnie jak w przepisie i rewelacja.Używam tylko tej wegety,dania są lepsze niz z gotowymi kostkami.Dziękuje i pozdrawiam.
Anna
A seler wagowo jaki??? Żeby zbyt selerowate nie bylo
Magdalena
Jak długo można uzywać tę mieszankę po otwarciu słoiczka i czy trzeba przechowywać w lodówce?
MaGda
Ja po otwarciu przechowuję w lodówce. Zużywam, aż się skończy (z rozsądkiem, nie latami rzecz jasna) -sól dobrze konserwuje i jeszcze nie miałam sytuacji, by zawartość się zepsuła.
Slawa
Bardzo mi się podoba ,jestem zadowolona pysznych przepisów i porad dziękuję i pozdrawiam Sława Justyniarska
Monika
Właśnie zabieram się za przygotowanie wegety na kolejny rok. Sprawdziła nam się doskonale, do ostatniego sloika 🙂 rok temu zrobiłam podwójną porcję i wystarczyła na rok. Dziękuję za ten przepis, nie wyobrażam sobie już jedzenia zupy z kostką rosołową ze sklepu.
MaGda
Super! Cieszę się, że przepis się przydaje;)
Helena
Wegeta zrobiona wczoraj, dziś była próba generalna w zupie. Polecam każdemu, bo zupka nie ma sobie równych w porównaniu z tym co było wcześniej.
Wielkie dzięki Pani Magdo
Sylwia
Dzień dobry 🙂
przepis brzmi bardzo ciekawie, a i komentarze również. Moje pytanie: jak szybko trzeba zużyć otwarty słoik?
Marek
Dzień dobry,
dołączam się do pytania 😉
MaGda
Chyba trzeba przetestować -ja kiedyś zrobiłam więcej i trzymałam dobrych kilka miesięcy (4-5) i wciąż było dobre. Wychodzi na to, że sól dobrze konserwuje;)
basia
Dlaczego ja dopiero to zrobiłam?!. Rewelacja..Tę przyprawę trzeba mieć .Wrzuciłam lubczyk z ogródka; najgorszy do mielenia 😉
MaGda
🙂
Basia
Wegetę robię już drugi sezon. Dzięki za cudny przepis. W tym roku zamierzam obdarować koleżanki i rodzinę.Pozdrawiam serdecznie p. Magdo
Bożena
Pani Magdo, wiem, że ta wegeta to już przepis sprzed roku, ale trafiłam na niego dopiero teraz i to jest po prostu rewelacja! Na dodatek bez pasteryzacji, no cud normalnie, dziękuję bardzo! Chętnie pominęłabym pomidory (bo psiankowatych nie mogę), ale czy zamiast tego jako smak umami mogę wg Pani użyć ugotowanych grzybów leśnych i też tak długo przechować? Serdecznie pozdrawiam 🙂
Aneta
A można warzywa zetrzeć na drobnej tarce?
MaGda
Tak, tzn. nie próbowałam, ale zakładam, że spokojnie tak;)
Grażyna
Cudowna przyprawa zdrowa, bardzo szybko się ją przygotowuje, najważniejsze zdrowe warzywa. Polecam?
Małgorzata
Pierwszą vegetę zrobiłam gdzieś pół roku temu, właśnie się skończyła 🙁 a, dziś nie umiałam doprawić zupy. Szybko po zakupy i teraz leżakuje w misce te 40 minut . No i oczywiście z podwójnej porcji . Dziękuję pani Magdo za super przepis . Pozdrawiam 🙂
GośkaT
zrobiłam, używam do wszystkiego , nie kupuję już żadnych weget ani kucharków w sklepie, pani słoikowa przyprawa jest rewelacyjna, dziękuję bardzo za przepis
Adam
Witam Pani Magdo mam pytanie czy zamiast do sloików można od razu zamrozic w male kosteczki np w foremce do lodu?
MaGda
Można. Ale wtedy chyba dawałabym 2-3 takie kosteczki na zupę;)
Joanna
ciekawe, mysle ze zrobie tylko jakos trudno mi uwierzyc ze to sie nie popsuje, nie trzeba wekowac?
MaGda
Nigdy mi się nie zepsuło -sól dobrze konserwuje.
Joanna
No to robię 🙂
PS. Jaka dokładnie sól? Taka zwykłą?
MaGda
U mnie najczęściej kłodawska (kamienna) lub himalajska?
barbara
bardzo fajny podpowiadacz a bulionetki robilam wczesniej dziekuje barbara
dorota
Pani Magdo -wegeta zrobiona i co najwazniejsze smakuje w potrawach ,dziekuje za przepis i wszystkim niezdecydowanym polecam.
dorota
Pani Magdo mam obawy przed dodaniem pomidorów , czy mozna je pominąć? czy nie zmieni ti bardzo smaku wegety?
MaGda
Można pominąć, ale pomidory wnoszą mocny smak umami (ten „mięsny”, który cenimy w tego typu przyprawach), stąd ja wolę dodać -smak pomidorów nie jest wyczuwalny, a już na pewno nie dominuje. Umami ma też seler, więc spoko;)
dorota
Dziękuje bardzo – przekonała mnie Pani, dodam tym bardziej ,że mam takie ogrodowe ,bez chemii. Obawiałam się również psucia , ale przeciez dodajemy sól jako konserwant.Dzisiaj będę ją przygotowywać, a koleżankom „sprzedałam” przepis i pokazałam bloga . Bardzo dziękuje i pozdrawiam i życzę wielu kulinarnych inspiracji , którymi będzie sie Pani dzielić z nami.W moim domu bez Pani nie ma gotowania.
MaGda
Dziękuję <3 I bardzo serdecznie pozdrawiam:)
Liliana
Czy do można do tego przepisu dodać lubczyk np. drobno posiekane liście?
Miro
Miałem tej Vegety 20 słoików 500 ml i własnie się dzisiaj skończyło ,ale ból naprawdę zarąbiste w smaku.W tym roku robię podwójną porcję .Pozdrawiam .
Elżbieta
Czy warzywa muszą być zmielone? ,czy można je zetrzeć na drobne wióry?
MaGda
myślę, że spokojnie można trzeć, jak i zblendować, mielenie idzie po prostu szybciej;)
Jezand
Fajny przepis. Wegeta super sprawdza się do zup oraz sosów i nie ma problemów z przechowywaniem.
iwona
zrobilam jest super to za malo powiedziane staram sie nie uzywac kupnych przypraw typu wegeta a pani przepisy sa super wg pani przepisow wszystko sie udaje strona jest bardzo precyzyjna i dokladna
Mariola
Jak dobrze, że trafiłam na ten blog. Kilka przepisów już wypróbowałam, kilka zamierzam, a jeszcze tyle jest tu do obejrzenia. Dziś zrobię tę Vegetę. Dziękuję i pozdrawiam 🙂
MaGda
Serdecznie zapraszam -proszę się rozgościć i przeglądać do woli. Będzie mi bardzo miło i mam nadzieję, że spodoba się jeszcze niejeden przepis:) Pozdrawiam.
Ania
Hej, w jakiej maszynce to mielisz? Można użyć blendera?
MaGda
Zwykła maszynka z nakładką o drobnych oczkach -u mnie elektryczna, ale ręczna też da radę, sprawdzone:) Blender jak najbardziej można, tylko pewnie partiami.
Monika
Polecam zastosować tu małe słoiczki np. chomikować po koncentracie pomidorowym,musztardach -świetnie się tu sprawdzą 🙂
Karolina
Przepraszam, że głupio pytam. Ale czy jak gotujesz jakąkolwiek zupę to już nie dodajesz całych jarzyn? Przepis mi się podoba i go wypróbuję. Sama kiedyś robiłam podobną, ale mroziłam jarzyny i jak potrzebowałam to sobie brałam ile potrzeba. Moje jarzyny nie były jarzynową miazgą tylko wióry. Pozdrawiam
Bogumiła
U mnie też czarne plamy zamiast filmików. 🙁
Gośka
Witam!Ta „vegeta”to świetna sprawa!Robilam ją z 15 lat temu a teraz mi to przypomniałaś,dziękuję 😀 W taki sam sposób robiłam też szczaw,był lepszy niż pasteryzowany.
bronek
Coraz częściej pitraszę!Sam nie wiem dlaczego ale Pani przepisy mnie przekonują.
Ola
Pani Magdo, czy mogę dodać różowej soli himalajskiej?
Pozdrawiam. 🙂
MaGda
Nie wiem jak się zachowa, to niby sól, ale ja zawsze z kamienną robiłam. Do kiszenia kapusty czasem brałam morską i było ok, więc może i himalajska się nada. Ale nie sprawdzałam tego:(
Barbara
Od kilku dni nie mogę się doczekać filmiku,tylko czarna plama.
MaGda
Sprawdzałam na kilku przeglądarkach i wszędzie jest ok. Być może to coś coś na Pani komputerze? Kiedyś tak miałam i wystarczyła aktualizacja flash, ale nie wiem czy to jest przyczyna:( Jakby co, film zawsze można znaleźć na kanale YT -wklejam link do kanału: http://www.youtube.com/user/SkutecznieTv oraz do tego konkretnego filmu: http://www.youtube.com/watch?v=5SNLPLWPhwI Mam nadzieję, że to pomoże!
Alicja
Mam pytanie ,czy zamiast selera naciowego ,mogę dac seler korzen ,jeśli tak to ile ,Dziekuje za odpowiedz
Gosia
Dzisiaj zrobiłam! Wspaniała. Już skorzystałam przy gotowaniu ogórkowej – pychota! Oczywiście ogóreczki również z Pani przepisu. POLECAM!!!
Joanna
Bardzo dobry pomysł nie mogę się doczekać kiedy wykonam , mam tylko pytanie wszystkie warzywa są surowe?
MaGda
tak, surowe
Basia
Sól jak do kiszenia ogórków czyli niejodowana? A z jodem nie może być?
MaGda
ja używam kamiennej (niejodowana)
Ewa
Zrobiłam wczoraj. Pachnie cudownie i mam nadzieję, że się sprawdzi w gotowaniu. Dwa słoiczki prezentuję dla koleżanek i mam nadzieję że one też skorzystają z przepisu.
Grazyna
Właśnie zrobiłam vegetę ale dodam że słoiczki zapasteryzowałam ponieważ nie mam chłodnego miejsca.Myślę że niczemu to nie przeszkadza.Dziękuję za przepis.Pozdrawiam:))
Gosia
Madziu, pytanie troche z imnej beczki. Czy buleczki maslane i chleb z cieka skorka wyjda z maki orkiszowej albo bezglutenowej?
halszka
w 2015 roku robiłam solone warzywa w słoikach. Co prawda ścierałam na tarce i kroiłam ale mielenie przez maszynkę jest szybsze i wygodniejsze. Przetrzymały cały rok bez pasteryzacji bowiem sól zastępuje pasteryzację.Kilka dni temu skończyłam ostatni słoiczek.Jeszcze podpowiem, że na każdy słoik przyklejam folię spożywczą (przezroczysta, przylepną) i dopiero na nią zakręcam nakrętkę. Powód? – nakrętka jest metalowa i po prostu tym sposobem nie rdzewieje. Sól i metal = rdza. Pozdrawiam
MaGda
dobry patent z folią -dzięki:)
Kasia
Czy jest różnica w smaku (jeśli tak, to na korzyść której) między zupą z dodatkiem tej wegety, a tą wcześniej przez Ciebie zaprezentowaną bulionetką ?
MaGda
Nie wyczuwam różnicy aż tak mocno, bo i jedno, i drugie po prostu wzmacnia smak zup, sosów i innych dań -stosuję po prostu zamiennie. Ale na korzyść słoików przemawia u mnie fakt, że mogę zrobić ich więcej i nie zajmują miejsca w zamrażarce. Plus warzywa są surowe i gotują się dopiero we właściwiej zupie/daniu (nie są wcześniej podgrzewane), więc mają więcej wartości odżywczych. Osobiście robię i jedno, i drugie. A dodatkowo suszę też warzywa bez przypraw (też jako dodatek do zup itp.). Te ostatnie też chyba kiedyś przy okazji nagram, bo jest dużo próśb o nie:)
Kasia
Też się dopisuję do prośby o filmik z suszonymi warzywami. A może przy okazji coś o suszeniu grzybów byś nagrała. Suszyłam kiedyś borowiki w piekarniku, ale poszło mi coś nie tak, bo zamiast pięknie pachnieć suszonym grzybkiem, zaczęły śmierdzieć. I nie wiem gdzie błąd popełniłam.
Grzegorz
Chyba jednak zrobię. Wcześniej trafiałem na takie przepisy, ale nie robiłem, bo miałem nadzieję na sprawdzony przepis na suszoną przyprawę. Suszarką niestety nie dysponuję, ale może kiedyś.
Jak będę robić, to dodam magi. Kilka listków, dla lepszego smaku i zapachu. Prawdopodobnie gdyby nie było soli, to od razu zjadłbym całość ;).
Co do pasteryzowania, to wydaje mi się, że stracimy więcej wartościowych składników niż sypiąc sól.
Ostatnio na spróbowanie zrobiłem minipączki z książki. W tym tygodniu zrobiłem podwójną porcję. Skończy się pewnie na ilościach hurtowych.
Kiedy będzie kolejna książka?
Kiedy będzie obiecany filmik o słoikach?
Caroline
Ja się dołączam do pytania Jolki..
Mam podobne odczucia 🙂
Jolka
…witaj Madziu. Jak zwykle super przepis 🙂 Mówisz, że nie trzeba pasteryzować tej wegety, ale rozumiem, że można? Jakoś tak bym była pewniejsza 🙂
MaGda
Podejrzewam, że można:) Podeszłabym do tematu.