Chrupiące bagietki z serem i pieprznymi kurkami

z Brak komentarzy

Chrupiące bagietki z serem i pieprznymi kurkami

Dzisiaj najlepsze, chrupiące bagietki z serem i kurkami, czyli zapiekanki serowo-grzybowe.

Osobiście najbardziej lubię wersję podstawową zapiekanek tj. tylko z serem i kurkami, bez żadnych udziwnień typu szynka, boczek, salami czy kukurydza, więc takie dzisiaj zrobię. Do tego pyszny zimny sos (lub nie!) i obowiązkowo dużo szczypiorku.
Ser najlepiej wybrać taki, który dobrze się zapieka i ciągnie, bo wtedy zapiekanki są i smaczniejsze, i bardziej apetyczne;) Jeśli chodzi o bagietki, to najchętniej pełnoziarniste –ze względu na smak, no i są bardziej wartościowe. Grzyby mogą być dowolne, ale mamy sezon na kurki (i je uwielbiam), więc sięgam właśnie po nie. O zamiennikach poniżej w przepisie.

To co? Zaczynamy;)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić chrupiące bagietki z serem i pieprznymi kurkami:) Zapraszam do obejrzenia!

Chrupiące bagietki z serem i pieprznymi kurkami

czas przygotowania: do 30 minut
/proporcje na 6 zapiekanek (3 bułki)/

  • 250 g kurek
    • w filmie biorę 500 g, bo od razu robię większą porcję, a później takie grzyby dodaję do ziemniaków, makaronów, sosów czy sałatek
    • poza sezonem kurki można podmienić na pieczarki (np. brązowe czy portobello, ew. zwykłe), jak i boczniaki, ale z pełną świadomością, że to już będzie inny smak
  • średni pęczek dymki (4-5 cebulek ze szczypiorem)
  • 1-2 łyżeczki masła klarowanego (lub zwykłego)
    /można podmienić na inny tłuszcz do smażenia, ale z pełną świadomością, że to już będzie inny smak/
  • 1 łyżka prawdziwego masła (zwykłe, nieklarowane, nie margaryna)
  • 3 średniej wielkości bagietki pełnoziarniste (jeśli długa to np. jedna, którą można pokroić na mniejsze części)
    /ew. inne wg uznania, sprawdzą się też zwykłe okrągłe czy podłużne bułki, które lubimy do zapiekanek/
  • masło czosnkowe:
    • 1-2 łyżki masła
    • 1 ząbek czosnku
    • 1 łyżeczka siekanego koperku lub natki pietruszki
  • 5-6 grubszych plastrów sera dobrego do zapiekania
    /sprawdzi się zasadzie każdy, który się dobrze zapieka, topi i ciągnie po zapieczeniu (np. mozzarella), w prezentowanej wersji: Hochland Burger&Tost)/
  • sól i czarny pieprz –do smaku

Zaczynam od grzybów, bo muszę je podsmażyć. Kurki oczyszczam, osuszam i w zasadzie są gotowe na patelnię. Tylko te największe kroję na mniejsze kawałki, resztę zostawiam w całości.
Mój sposób na czyszczenie kurek pokazywałam już wcześniej, więc tu tylko w dużym skrócie: kurki posypuję solą, zalewam wrzątkiem, bardzo krótko i dzięki temu grzyby są oczyszczone i nie tracą smaku. Dla zainteresowanych bardziej dokładnie tu: https://skutecznie.tv/2015/07/jak-oczyscic-kurki/

Dymkę myję i osuszam. Dzielę na dwie części: cebulki oraz  szczypior. Cebulki z grubsza siekam, szczypior kroję według uznania, u mnie niezbyt drobno. Część szczypiorku odkładam do posypania tuż przed podaniem, resztę dodam na patelnię do grzybów.

Rozgrzewam patelnię z niewielką ilością masła (może być klarowane). Na gorące wkładam pokrojone cebulki (jasną część) i co jakiś czas mieszają smażę, aż się zeszklą. Po 2-3 minutach dodaję kurki, mieszam i smażę na dość ostrym ogniu, co jakiś czas mieszając –może się zdarzyć, że po mniej więcej minucie kurki puszczą sok (ilość zależy od tego, ile wody było w grzybach, czasem w ogóle jej nie ma). Smażę, aż sok niemal całkowicie odparuje –może to trwać dobre kilka minut (5-7 minut).
I teraz są 2 szkoły: grzyby można dusić lub smażyć:
– duszenie: nie smażę na super mocnym ogniu, ale grzyby i tak zwykle puszczają sok, w którym duszę je, aż trochę wody odparuje
– smażenie: smażę na dość ostrym ogniu i wtedy pozostają jędrne i takie jakby kruche, podczas gdy duszenie powoduje „sflaczenie” (i to może niekorzystne słowo, bo one wciąż są apetyczne!)). Więc tu już według uznania.

Na koniec dodaję dość sporo masła –u mnie 1 łyżka na tę ilość grzybów. Doprawiam do smaku solą i czarnym pieprzem, posypuję częścią szczypiorku i mieszam. Farsz gotowy. Wyłączam grzanie, niech kurki stygną.

Przekrawam bułki. Przekrojone smaruję cienko czosnkowym masłem. U mnie domowe tj. do masła dodaję drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek oraz trochę koperku czy siekanej pietruszki, mieszam i smaruję pieczywo. Można też posmarować cieniutko oliwą np. z pomocą pędzelka.

Na bułkach układam plastry sera oraz kurki:

  • ser: Najlepiej pokroić ciut grubsze i sięgnąć po ser, który dobrze się zapieka i ciągnie po zapieczeniu. Jest wiele takich, stąd wiele serów będzie tu pasować (chociażby mozzarella), ja w prezentowanej wersji sięgnęłam po ser w plastrach i wybrałam hochlandowy BURGER & TOAST (grubszy, świetnie się topi, po upieczeniu jest ciągnący i aromatyczny).
  • sposób obłożenia: ser można ułożyć bezpośrednio na bułkach, a pod grzybami LUB najpierw ułożyć grzyby, a później przykryć serem.  I zapiec z serem pod spodem lub z serem na wierzchu. Oba warianty smakują świetnie, ALE wizualnie prezentują się nieco inaczej, więc można sobie wybrać.

Chrupiące bagietki z serem i pieprznymi kurkami

Gotowe zapiekanki układam na blasze wyłożonej papierem lub matą do pieczenia lub na ruszcie z blachą pod spodem (kurki mogą spadać).  Wstawiam do rozgrzanego do 200 st. C piekarnika i zapiekam przez około 8-10 minut, aż ser się stopi, a pieczywo zacznie robić się chrupiące. Chodzi o to, by ser się rozpuścił, bułka była ciepła, ale nie zeschła się za bardzo.

Upieczone wyjmuję, układam na talerzach, desce lub na tacy i podaję. Przed podaniem posypuję szczypiorkiem, obok sos –tak, by wyglądały ładnie i apetycznie.

Chrupiące bagietki z serem i pieprznymi kurkami

Bułki są świeżutkie i chrupiące, miękkie w środku, o cienkiej chrupkiej skórce. Do tego pyszne doprawione kurki i gorący, ciągnący, pełen smaku ser. Taka zapiekanka obroni się sama, nawet sosu nie trzeba. Choć jeśli lubicie, można podać z lekkim czosnkowym, z tatarskim czy z ulubionym pomidorowym.

Podaję jako zapiekanki z ulubioną sałatką czy surówką (np.: sałatka Tri Colore: https://skutecznie.tv/2014/08/salatka-tri-colore/) lub do czystych do zup czy zup kremów.

Smacznego:)

Przepis powstał we współpracy z marką Hochland. Dziękuję za pełną smaku współpracę;)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj