Dzisiaj bitki w delikatnym sosie, czyli pyszny (i prosty!) sposób na szynkę wieprzową.
Bardzo fajne danie obiadowe lub kolacja na ciepło. Do tego ulubione dodatki typu ziemniaki, kasza, ryż, makaron, kluski, kopytka, pieczywo czy –spoza węglowodanowych np. kalafior na parze i… pożywny posiłek na ciepło gotowy. Generalnie wszystko, do czego pasuje mięso w sosie będzie tutaj bardzo dobry wyborem, więc pole do popisu z dodatkami jest;)
Samo mięso jest delikatne (jak na szynkę rzecz jasna), miękkie i naprawdę smakowite. Pracy wiele nie ma, a danie można podać i na zwykły codzienny, jak i na weekendowy obiad. Bitki w sosie pojawiają się u nas najczęściej z buraczkami lub z kiszonym ogórkiem, a dodatki rotują (podpowiem: pyszne z kaszami oraz z kopytkami).
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić bitki w delikatnym sosie:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Bitki w delikatnym sosie
Bitki w delikatnym sosie
czas przygotowania: ok. 10 minut + ok. 60 minut duszenia (w szybkowarze krócej)
/proporcje dla 2-4 osób/
- 500 g szynki wieprzowej
/można podmienić na łopatkę, ale z szynki są lepsze i wymagają krótszego duszenia/ - sól i czarny pieprz –do przyprószenia mięsa z obu stron
- kilka łyżek mąki do panierowania
/w prezentowanej wersji mieszanka mąk pełnoziarnistych, spokojnie może być dowolna ulubiona np. żytnia, pszenna, orkiszowa, gryczana, itp./ - 1 cebula
- 1 liść laurowy
- 2-3 kulki ziela angielskiego
- niewielka ilość tłuszczu do smażenia (w prezentowanej wersji: masło klarowane)
Mięso myję, osuszam, po czym kroję w plastry (mniejsze kotlety). Rozbijam tłuczkiem lub trzonkiem ciężkiego noża tak, żeby mięso było bardziej delikatne. Każdy kotlet przyprószam solą oraz czarnym pieprzem, po czym obtaczam w mące. Strząsam nadmiar mąki, kolety układam na suchym talerzu.
Rozgrzewam głęboką patelnię lub garnek o szerokim dnie (większa średnica) z niewielką ilością tłuszczu do smażenia. Na gorącym układam bitki –jedną warstwą na dnie i na średnim ogniu smażę na złocisty kolor z obu stron. Mięso nie musi dojść w środku, chodzi tylko o to, żeby delikatnie zrumieniły się z wierzchu.
W tym czasie szykuję cebulę tj. obieram i kroję w kostkę lub z grubsza siekam.
Kiedy bitki zrumienią się z obu stron, zdejmuję je z patelni i przekładam na talerz. Na pozostałym tłuszczu podsmażam cebulkę –nie rumienię, podgrzewam tylko do czasu, aż się zeszkli. Wtedy ponownie dokładam mięso, układając je na cebuli równą warstwą. Dodaję liść laurowy, ziele angielskie i podlewam niewielką ilością wody –tyle, by przykryć dno (do mniej więcej połowy wysokości mięsa). W razie potrzeby będę tę wodę uzupełniać, na chwilę obecną daję niezbyt dużo. Zmniejszam grzanie, przykrywam i duszę całość do pożądanej miękkości mięsa (zwykły garnek godzina, szybkowar, 2-gi stopień i ok. 30 minut od podniesienia zaworu).
Tak naprawdę duszę do czasu, aż mięso będzie idealnie miękkie i pięknie uduszone. W zwykłym garnku/patelni po mniej więcej godzinie jest gotowe. Mniej więcej w połowie duszenia przewracam kotlety na drugą stronę, jeśli trzeba podlewam wodą (gdyby za mocno odparowała), w szybkowarze pomijam ten krok.
Po tym czasie mięso jest gotowe. Sosu nie trzeba zaciągać, bo zagęścił się od mąki z „panierki”, a mięso jest miękkie i smakowite mimo banalnie prostych przypraw i dodatków.
Podaję na gorąco z ulubionymi dodatkami, które pasują do mięs w sosach. To mogą być kluski, kopytka, makarony, ziemniaki (pieczone, duszone, gotowane na parze, w postaci puree), itd. Takie bitki świetnie smakują też z warzywami gotowanymi na parze oraz oczywiście z kaszami. Myślę, że jeśli chodzi o dobór dodatków nie będzie najmniejszego problemu. W prezentowanej wersji podałam z razowym bulgurem z boczniakami i szpinakiem (przepis: https://skutecznie.tv/2019/03/bulgur-z-boczniakami-i-szpinakiem-w-sosie-jogurtowym) oraz z gotowanymi buraczkami.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
6 komentarzy
Ania
Wreszcie udało mi się zrobić pyszne bitki. Ja na koniec gotowania dodaję tylko troszkę słodkiej śmietanki. Pycha.
Mięso obsmażone na maśle jest zdecydowanie lepsze w smaku.
ben
Gdzie straciło się nagranie video Pani przepisów?
Eliza
Czy to jakaś gotowa mieszanka mąk? Czy robiona przez Panią? Jeśli przez Panią to czy można prosić o wskazówki jakie mąki Pani łączy i w jakiej ilości? Jestem totalnym kuchennym beztalenciem 😉
MaGda
Korzystałam tu z panieru wielozbożowego Mamut -pokazywałam go bodajże tutaj: https://skutecznie.tv/2018/11/pieczone-jablka-w-3-panierach/ Można jednak sięgnąć po dowolną mąkę, także pszenną pełnoziarnistą lub orkiszową czy np. żytnią i będzie ok.
Marta
Chciałabym zrobić to danie na rodzinną imprezę, ok. 15 osób. Czy zwiększyć czas duszenia? I czy mogę je przygotować dzień wcześniej i potem tylko podgrzać? Albo podsmażyć mięso dzień wcześniej, a dusić przed podaniem? Jak to zrobić, żeby mięso było jak najlepsze, a jednocześnie nie zostawiać wszystkiego na sam koniec, bo się nie wyrobię?
Pozdrawiam serdecznie, Marta.
Justyna
Bitki robię identycznie jak w podanym przez Panią przepisie, z tym wyjątkiem, że ze schabu, a nie z szynki. Zawsze wychodzą przepyszne 🙂 Pozdrawiam serdecznie!
PS. Uwielbiam Pani przepisy :-)))