Pieczona polędwica w musztardzie (+pyszny winny sos)

z 5 komentarzy

Pieczona polędwica w musztardzie (+pyszny winny sos)

Dzisiaj pieczona polędwica w musztardzie i prosty, acz pyszny, lekko winny sos. Zapraszam zatem na polędwicę wieprzową, pieczoną w całości, w pieprzu i musztardzie, na koniec krojoną w soczyste, pełne smaku plastry i podaną w sosie winno-cebulowym ze szczypiorkiem. Pyszny i banalnie prosty obiad lub kolacja na ciepło!

…lubię robić polędwicę w plastrach, bo to bardzo szybki sposób na prosty, odżywczy posiłek na ciepło. Jednak dzisiejszy przepis (polędwica pieczona w całości) czasem bardziej mi odpowiada. Tak przyrządzone mięso jest bardziej soczyste, plus można je upiec z wyprzedzeniem i na koniec tylko pokroić, podgrzać i podać w sosie (który zresztą też można przygotować wcześniej).

Pieczona polędwica w musztardzie (+pyszny winny sos)

Pyszne i praktyczne –dzięki temu pieczona polędwica w musztardzie sprawdzi się na codzienny i weekendowy obiad, jak i na większą imprezę przy stole. Spróbujcie;)

Ps. Danie sprawdzi się także dla dzieci, bo uprzedzając pytania: alkohol z wina odparowuje, zostaje sam smak.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pieczoną polędwicę w musztardzie (+pyszny winny sos) 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Pieczona polędwica w musztardzie (+pyszny winny sos)

Pieczona polędwica w musztardzie (+pyszny winny sos)

czas przygotowania: 10-15 minut + ok. 30 minut pieczenia
/proporcje dla 4 osób/

  • ok. 500 g polędwicy wieprzowej (najlepiej w miarę równej grubości na całej długości)
  • sól i czarny pieprz –do przyprószenia mięsa
  • 3 łyżki ostrej gładkiej musztardy (np. sarepska, rosyjska, dijon)
  • 1- 2 łyżki oliwy lub oleju sezamowego
    /w prezentowanej wersji: olej sezamowy/
  • 1 łyżka masła klarowanego
  • 1/2 szklanki białego wytrawnego wina

sos:

  • cały sos z pieczenia polędwicy (z naczynia po pieczeniu)
  • 1 średnia cebula
  • 1 łyżeczka masła klarowanego
  • 1 szklanka białego wytrawnego wina
  • 1/2 łyżeczki suszonego tymianku
  • 100 ml śmietany 30% (może być 18%, ale będzie mniej „bogata” w smaku)
  • 2-3 łyżki siekanego szczypiorku lub młodej cebulki (zielona część)
  • opcjonalnie: sól, pieprz (do smaku)

Rozgrzewam piekarnik do 180 st. C

Polędwicę myję, osuszam, po czym oczyszczam, odkrawając ewentualne błony, ścięgna i zbędne kawałki tłuszczu. Z każdej strony lekko przyprószam solą i świeżo mielonym pieprzem, starannie otaczam w przyprawach tak, by przylgnęły do mięsa. Następnie smaruję musztardą tak, by całe mięso było nią pokryte.

Pieczona polędwica w musztardzie

Na dno naczynia żaroodpornego wlewam olej, dodaję masło i rozprowadzam na dnie. Dolewam pół szklanki wina, po czym układam mięso.

Wstawiam do rozgrzanego do 180 st. C piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez ok. 30 minut, przy czym:
– czas pieczenia zależy od grubości i wagi polędwicy –mój kawałek był średniej grubości i ważył 500 g, więc tyle czasu wystarczyło. Jeśli polędwica jest cieńsza może wystarczyć nawet 20 minut pieczenia. Warto pilnować, bo pieczona zbyt długo może być twarda
– polędwica piecze się w winie, które będzie parować, dzięki czemu mięso jest cały czas w wilgotnym środowisku (będzie bardziej soczyste, plus: dodatkowy aromat)
– gdyby w czasie pieczenia wino odparowało zbyt mocno, uzupełniam tak, by mięso cały czas leżało w niewielkiej ilości płynu (u mnie nigdy nie było takiej potrzeby).

Gotowe mięso wyjmuję z piekarnika, po czym delikatnie przekładam na półmisek i przykrywam, żeby nie ostygło i czekało na swój czas w cieple. Można przykryć dopasowaną pokrywką lub kawałkiem folii aluminiowej. Tak przykryte można wstawić do piekarnika (już wyłączony!) lub zostawić w temp. pokojowej, ale pilnując, by mięso trzymało ciepło (pod przykryciem odpoczywa i dochodzi, soki się uspokajają, dzięki czemu po pokrojeniu nie wypłyną tak spektakularnie i mięso będzie bardziej soczyste;)).

Pieczona polędwica w musztardzie (+pyszny winny sos)

Sosu/wywaru z dna naczynia nie wylewam, za chwilę będzie potrzebny.

Obieram cebulę i drobno kroję lub siekam. Szczypior myję, osuszam i drobno siekam.

Rozgrzewam garnek lub patelnię, w której będę gotować szybki sos. Na rozgrzaną dodaję łyżkę sosu po pieczeniu oraz masło klarowane, podgrzewam, po czym dodaję cebulkę i krótko podsmażam, aż się zeszkli.
Wtedy dolewam cały sos/wywar z naczynia po pieczeniu oraz resztę wina. Dodaję tymianek. Mieszam, zagotowuję i podgrzewam na średnim ogniu, aż wino się zredukuje, sos odparuje i lekko zgęstnieje.
Wtedy dodaję śmietanę.

Winny sos do polędwicy

Starannie mieszam i podgrzewam, krótko odparowując do pożądanej gęstości sosu. Wyłączam grzanie.

Odkrywam polędwicę, kroję w plastry i polewam sosem.
Można je także włożyć do sosu i osnuć nim mięso na patelni.

Pieczona polędwica w musztardzie (+pyszny winny sos)

Podaję od razu, póki gorące w ulubionymi dodatkami.

Pieczona polędwica w musztardzie (+pyszny winny sos)

Taka pieczona polędwica w musztardzie świetnie smakuje z ryżem lub z ziemniakami i sałatką albo z samą tylko sałatką. Ja bardzo lubię tak przyrządzone mięso z kalafiorem gotowanym na parze. Jednak dodatki rzecz jasna dowolne;) To może być także dobre razowe lub białe pieczywo, sałata i cieszymy się smakiem!

Pieczona polędwica w musztardzie (+pyszny winny sos)

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!v

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

5 komentarzy

  1. Dorota
    | Odpowiedz

    Jaki cudny przepis, aż mi ślinka cieknie. Po pracy pędzę po składniki – uwielbiam takie potrawy. Jestem ciekawa jak Ty to zrobiłaś, że Twoi synowie wszystko lubią. Moi tylko rosół, pizza, kotlety (i to broń boże mielone) itp., zero dodatków typu cebula, szczypior, koper (który ja uwielbiam). Co prawda też z Twoich przepisów, ale już mam dosyć jedzenia ciągle tego samego.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Synowie: drogą prób i błędów wypracowaliśmy zasadę „może nie smakować, ale przynajmniej TRZEBA spróbować”. Tym sposobem okazuje się, że coś, co wydawałoby im się „nie takie” może jednak smakować:) Nie jedzą tak, jak bym chciała, ale pewnie ciut lepiej niż rówieśnicy, bo mają sfiksowaną matkę w domu i chyba jakoś to przez osmozę zaakceptowali:)

  2. Jola
    | Odpowiedz

    Oj wielka szkoda ze tu nie ma nagrania video! Nie dziwie sie ze jestem pierwsza osoba co pisze komentarz.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Jak to nie ma nagrania video -przecież jest;) Player jest umieszczony w tym miejscu, co przy każdym przepisie. Jeśli z jakichś przyczyn nie wyświetla na Pani komputerze, proszę skorzystać z linka do YT, który umieszczam zaraz nad playerem (granatową czcionką, by łatwo odnaleźć).

  3. Basia
    | Odpowiedz

    Bardzo proszę o przepis na ta paprykową sałatkę:)