Dzisiaj twarogowa ciabatta, czyli nietypowa bułka bez pszenicy.
Mam ostatnio podejrzenia, że pszenica nie za bardzo mi służy, stąd testuję różne podejścia do jej eliminacji z diety i eksperymentuję m.in. z pieczywem, pizzą, ciastami, itp. Wyniki są zaskakująco smaczne, na pewno odżywcze, no i znacie mnie: także całkiem proste;)
Dzisiejsza twarogowa ciabatta jest na przykład banalnie prosta! Jest także lekką modyfikacją przepisu na twarogowe bułeczki z ziarnami, które kiedyś często piekłam (i chyba jeszcze nie nagrywałam, więc zainteresowani: dajcie znać w komentarzach poniżej, bo łatwo można to przeoczenie nadrobić;)). Twarogową ciabattę robię z bardziej płynnego ciasta, stąd do pieczenia wykorzystuję formę (konkretnie keksówkę), a po upieczeniu wyjmuję z niej całkiem pyszny płaski chlebek, który szalenie przypomina mi bułkę typu ciabatta. No i stąd właśnie nazwa: twarogowa ciabatta.
Ta twarogowa bułka jest nieco inna niż tradycyjne pszenne wypieki (co jest raczej oczywiste) –ma wprawdzie piękne ciabattowe dziurki, ale jest bardziej wilgotna, treściwa i sycąca. W smaku super ciekawa: lekko ziołowa, świetna jako baza wszelkiego rodzaju kanapek –smakuje i z pastami, i z kupnymi czy domowymi mięsami z dużą ilością warzyw. Sprawdzony zamiennik klasycznej bułki, sprawdza się także na wynos. Spróbujcie!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić prosty wypiek bez pszenicy, czyli: twarogowa ciabatta, bułka bez pszenicy:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Twarogowa ciabatta. Bułka bez pszenicy
Twarogowa ciabatta. Bułka bez pszenicy
czas przygotowania: 5-10 minut + ok. 50 minut pieczenia
/1 większa ciabatta (dla 1-2 osób), proporcje na keksówkę 23×13 cm (lub inną o zbliżonych wymiarach)/
- 200-250 g twarogu (chudy lub półtłusty)
/jeśli 200 g, to najczęściej nie trzeba rozcieńczać mlekiem/ - 6 czubatych łyżek otrębów owsianych
/można podmienić na lekko rozdrobnione płatki owsiane (nie mączka, tylko grubsze drobiny)/ - 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki suszonego oregano
- 2 całe jajka
- opcjonalnie: kilka łyżek mleka (zwykłe lub roślinne) do rozcieńczenia –dodaję stopniowo do pożądanej konsystencji
- 12 g świeżych drożdży (1/8 standardowej kostki)
(ew. 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia) - olej kokosowy lub masło klarowane –do natłuszczenia keksówki
Natłuszczam keksówkę, dno przyprószam otrębami.
Do miski wkładam twaróg i rozgniatam widelcem. Wsypuję otręby (lub krótko zblendowane płatki), jajka, sól i oregano. Starannie mieszam, łącząc w twarogową masę i jednocześnie rozgniatając tak, by nie było grudek. Ja zwykle robię to tłuczkiem do ziemniaków lub po prostu widelcem, ale spokojnie można całość zblendować. Masa twarogowa powinna być gęsto-płynna, coś jak gęsta śmietana (patrz dołączony video przepis). Jeśli jest za gęsta (bo np. wsypałam za dużo płatków lub wzięłam więcej twarogu), to rozcieńczam odrobiną mleka.
Na koniec wkruszam drożdże –rozcieram w dłoniach na bardzo małe drobinki i wsypuję do masy. Starannie mieszam (dość delikatnie).
Masę przekładam do przygotowanej formy –nie będzie jej dużo, to ma być płaski chlebek.
Wymiary mojej keksówki podaję nad składnikami –uzyskuję w niej ciabattę o wymiarach ok. 23×13 cm i wysokości 2-3 cm.
Formę przykrywam czystym ręcznikiem kuchennym i rozgrzewam piekarnik do 180 st. C –w czasie, gdy się nagrzewa, drożdże lekko ruszą.
Opcja: można zostawić pod przykryciem na 20-30 minut wyrastania, chlebek będzie ciut wyższy.
Wstawiam do gorącego piekarnika i piekę w 180 st. C na drugiej półce od dołu, w funkcji grzanie góra-dół przez ok. 50 minut.
Każdy piekarnik piecze nieco inaczej, więc pod koniec uważnie obserwuję i decydują o przedłużeniu lub skróceniu czasu pieczenia. U mnie 50 minut jest dobrym czasem.
Upieczoną wyjmuję, delikatnie przekładam na raszkę-ruszt, by stygnąc odparowała.
Kiedy ostygnie można kroić i podawać –taka twarogowa bułka świetnie sprawdza się na kanapki:
- można przekroić w poprzek na pół (jak bułkę do kanapki) i zrobić 1 dużą kanapkę, po czym zjeść ją w całości lub pokroić na trójkąty, kwadraty czy inne mniejsze kawałki
- lub pokroić na 2-3 części (patrz zdjęcie lub video przepis) i potraktować jak mniejsze bułki np. przekroić w poprzek na pół (jak bułkę do kanapki), posmarować, obłożyć i budować ulubione kanapki
- sposób obłożenia dowolny np.:
– pesto, sałata, 2-3 plastry szynki, plastry świeżego lub kiszonego ogórka
– musztarda, domowa pieczeń, rukola, suszone pomidory
– ajwar, roszponka, grillowane plastry warzyw, sól, pieprz
– majonez (np. domowy), pasta z tuńczyka, oliwki, rukola
– sałata, pasta jajeczna, plastry pomidora
– ulubione pasty warzywne lub inne
– itp. - ponieważ jest to bułka „białkowa”, to stawiam najczęściej na dodatki warzywne w dużej ilości, ale z domową szynką czy pieczenią też lubię i wówczas podaję obok dużą porcję sałatki.
Przepyszna jest z domowymi mięsami –ja najczęściej biorę któreś z tego →eBooka, ale rzecz jasna to mogą być dowolne ulubione domowe mięsa czy wędliny. Lub kupne, jeśli takie wolicie…
Jestem ciekawa jakie będą Wasze ulubione dodatki!
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!v
8 komentarzy
Monika
Bardzo fajnie by było i ułatwiło nam życie gdybś kochana podawała składniki odżywcze. Węglowodany, białko, tłuszcze. Coraz wiecej z nas dba o sylwetkę i była bym wdzięczna za takie podsumowanie.
Uwielbiam Cię i pozdrawiam.
Asia
Chlebek wyszedł zarombisty. Uwielbiam Twoje przepisy
Jola
Witaj MaGda :). Kolejny przepis zanotowany w sekcji „ulubione”. Wczoraj wersja z proszkiem do pieczenia, bo nie miałam akurat drożdży. Dziś za chwilę wersja z drożdżami. Sprawdzę różnicę ;). No i podmieniłam otręby na pszenne, bo też takie miałam, ale wypróbuję na pewno z owsianymi i żytnimi. Czekałam na ten „białkowy” przepis :). A przez to, że jest naprawdę bardzo szybki, będzie często u mnie gościł. A tak przy okazji, zamarzyła mi się Twoja pieczeń z indyka z jogurtem i rozmarynem do tej ciabatty. Dawno nie robiłam. Pozdrawiam Cię ciepło :).
Jola
Dołączam się też do prośby Marty poniżej o twarogowe bułki z ziarnami :).
Mirka
Witaj Magdo!
Ciabatta wyglada rzeczywiscie przesmacznie. Mam pytanie.
Nie toleruje glutenu, a owies, czyli platki owsiane takze go zawieraja ze wzgledu na zanieczyszczenia, ktore
moga sie pojawic w procesie produkcji, mielenia itp.
Jakie platki lub zboze proponujesz jako zamiennik?
Bardzo dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam z Hamburga
Mirka
MaGda
No jakieś bezglutenowe (może gryczane?). Lub może płatki owsiane: bezglutenowe, certyfikowane?
Lucyna
Witam serdecznie! Bardzo proszę o więcej przepisów na wypieki bez pszenicy. Staram się również eliminować pszenicę z diety ze względów zdrowotnych, dlatego temat szczególnie mnie interesuje. Ciabatta wygląda pysznie i na pewno upiekę. Pozdrawiam autorkę bardzo ciekawego bloga.
Marta
Mam to samo – też podejrzewam, że pszenica mi nie służy. Piekę wprawdzie chleb razowy z mąki żytniej, ale lubię czasem zjeść pszenne białe bułki. A ta ciabatta wygląda całkiem atrakcyjnie – muszę spróbować. I poproszę przepis na twarogowe bułeczki z ziarnami 🙂