Tarta gryczana z jabłkami i cynamonem

z 4 komentarze

Tarta gryczana z jabłkami i cynamonem

Dzisiaj tarta gryczana z jabłkami i cynamonem. Przepyszna. Naprawdę przepyszna!

A do tego prosta, całkiem sprawna do zrobienia i bez pszenicy. Obiecałam Wam kilka przepisów „bezpszennych”, więc od czasu do czasu będę się tu nimi dzielić. ALE nie fiksujcie się za bardzo na tym, że nie ma pszenicy, bo ona po prostu jest smaczna i warto ją wypróbować;) To po prostu smakowita i odżywcza tarta z owocami, którą wplatamy w repertuar sprawdzonych domowych ciast.

Tarta gryczana z jabłkami i cynamonem

Tarta gryczana z jabłkami będzie świetna do popołudniowej kawy czy herbaty, na poczęstunek gości, na leniwe weekendowe popołudnie. …a także jako przekąska (w domu lub na wynos) czy np. śniadanie, bo ze względu na składniki i w tej roli się odnajdzie.

Tarta gryczana z jabłkami i cynamonem

Przechowuję ją w pojemniku w lodówce i spokojnie przez kilka dni można się częstować. Jabłka można podmienić na inne twardsze owoce sezonowe np. gruszki, śliwki, czereśnie.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić prosty wypiek bez pszenicy, czyli: tarta gryczana z jabłkami i cynamonem:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Tarta gryczana z jabłkami i cynamonem

Tarta gryczana z jabłkami i cynamonem

czas przygotowania: 10-15 minut + czas pieczenia: 15 minut (samo ciasto) + 30-40 minut (z nadzieniem; większa forma: krócej, mniejsza: dłużej)
/proporcje na 1 tartę w standardowej formie do tarty lub w tortownicy o śr. 26 cm (ew. innej o zbliżonych wymiarach)/

ciasto:

  • 8-9 łyżek mąki gryczanej
    /w prezentowanej wersji brałam zmieloną kaszę gryczaną: jasną niepaloną (ważna, bo palona ma inny smak i wartości)/
  • 5 łyżek mąki migdałowej
    /w prezentowanej wersji brałam drobno zmielone migdały (blendowałam ze skórką, mogą być obrane)/
  • 1/4 łyżeczki soli
  • 1 całe jajko
  • 1/2 kostki (100 g) masła (miękkie, w temperaturze pokojowej)

nadzienie:

  • 3 średniej wielkości jabłka
  • 1-2 łyżeczki cynamonu
    /można pominąć, ja daję, bo cynamon kocha się ze smakiem jabłek/
  • 2 banany
  • 1 szklanka już zblendowanych migdałów (luźno wsypane, bez ubijania)
    /ok. 100 g, mogą być w skórce, opcja: migdały można podmienić na masło migdałowe lub orzechowe/
  • 2 łyżki miękkiego masła
  • 1 jajko

Zaczynam od ciasta. Obie maki wsypuję do miski, dodaję sól starannie mieszam, rozprowadzając równomiernie. Dodaję masło i jajko, z grubsza mieszam, po czym zagniatam na ciasto: szybko, krótko, tylko do połączenia składników.  Ciasto powinno miękkie, elastyczne i ładnie odchodzić od dłoni (zbyt długie zagniatanie ogrzeje je za bardzo, ciasto może być twarde). Formuję się w kulę i spłaszczam.

Blachę wykładam papierem do pieczenia (tylko spód). Można wziąć formę do tarty lub zwykłą tortownicę. Rozprowadzam ciasto równą, cienką warstwą na dnie, podnoszę przy bokach ku górze, tworząc spód charakterystyczny dla tarty. Nakłuwam spód widelcem tak, by nie wybrzuszało się podczas pieczenia.

Z uwag praktycznych:
• Ja rozprowadzam dłońmi (znowu: szybko, by za bardzo nie ogrzać ciasta), po czym na czas rozgrzewania wstawiam blachę do lodówki, by ciasto się schłodziło.
• Myślę, że można rozwałkować, podsypując mąką, przenieść ciasto na blachę i wyłożyć nim spód, formując jak na tartę. Jeśli się przerwie, to skleić palcami: ciasto jest miękkie i elastyczne.

Wstawiam do lodówki, by lekko się schłodziło i rozgrzewam piekarnik do 200 stopni C

Tarta gryczana z jabłkami i cynamonem

Kiedy piekarnik jest gorący, wyjmuję ciasto z lodówki i wstawiam do pieczenia. Piekę na drugiej półce od dołu, w funkcji grzanie góra-dół przez 15-20 minut lub do czasu, aż delikatnie się zrumieni. Ważne: czas pieczenia zależy od piekarnika, więc po 15 minutach uważnie obserwuję i decyduję o jego skróceniu/wydłużeniu. W moim piekarniku wystarcza 15 minut.

Gotowe wyjmuję i odstawiam do przestygnięcia (w formie, w której się piekło.).

W tym czasie szykuję nadzienie.
Jabłka myję, osuszam, kroję na ćwiartki i wykrawam gniazda nasienne. Można obrać (jeśli skórka ładna, często zostawiam ze skórką). Następnie ćwiartki kroję w niezbyt grube plasterki i przekładam do miski. Posypuję cynamonem, starannie mieszam, osnuwając jabłka.

Do miski wkładam obrane banany, rozgniatam z grubsza widelcem. Dodaję zblendowane migdały, masło oraz jajko, starannie mieszam, rozgniatając jednocześnie ewentualne bananowe grudki. Masa powinna być w miarę gładka, a wszystkie składniki równomiernie rozprowadzone.
Opcja: można skorzystać z blendera –najpierw zblendować migdały, dołożyć banany i resztę składników i zmiksować na gładko.

Tarta gryczana z jabłkami i cynamonem
/jabłka w masie, jeszcze przed zapieczeniem/

Ciasto w tym czasie już dostatecznie przestygło –można wykładać nadzienie. Na spód tarty wykładam przygotowaną masę bananową, rozsmarowuję równo na dnie. W masie utykam przygotowane jabłka. Jeśli jabłka są mało słodkie, można posypać je cukrem (np. 1 łyżka) lub skropić syropem klonowym (np. 1 łyżka). W prezentowanej wersji pomijam, bo spokojnie wystarcza nam tu słodycz owoców.

Wstawiam ponownie do piekarnika, zmniejszam grzanie do 180 st. C i piekę przez 30-40 minut (większa blacha: niższe nadzienie, krótszy czas pieczenia; mniejsza blacha: wyższe nadzienie, dłuższy czas pieczenia).

Tarta gryczana z jabłkami i cynamonem

Gotową tartę wyjmuję, zostawiam na ok. 10 minut, po czym zdejmuję rant formy i zostawiam do ostygnięcia i odparowania. Kiedy ostygnie, można porcjować i podawać.

Tarta gryczana z jabłkami i cynamonem

Tarta jest pyszna –zarówno do kawy czy herbaty, jak i na przekąskę czy nawet na słodkie śniadanie (ze względu na składniki spokojnie odnajdzie się i w tej roli).

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!v

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

4 Komentarze

  1. Justyna
    | Odpowiedz

    Robiłam dwa podejścia to tej tarty gryczanej. Za każdym razem klapa! Ja nie wiem jak się Pani w tych proporcjach laczy mąka i maslo. Z tego wychodzi po prostu piasek, a już na pewno nie masa ciastowa. Piach! Po upieczeniu taki sam sychy piach rozsypujący się w ustach. Ciasto niesmaczne twarde a potem rozsypujące się. Nue wiem czy dobrym pomysłem jest zero cukru. Jabłka jak jablka. Ja dałam na dno po podpieczeniu budyń i na to dopiero jablka i tylko dlatego było w miarę zjadliwe. Generalnie gorąco NIE polecam!

  2. Teresa
    | Odpowiedz

    Witam P.Magdo upiekłam chlebek wg,pani wersji bardzo dobry ,teraz będę często korzystała
    z pani przepisów zwłaszcza a mąki bez glutenu ,czyli sama je zmielę PYSZNE i zdrowe,Pozdrawiam .Teresa

  3. Mari
    | Odpowiedz

    A jaką inna mąką zastąpi gryczaną?

    • Dorota
      | Odpowiedz

      Hej. Myślę, że spokojnie mogłaby być jaglana. Podobnie jak gryczana nie ma glutenu, a smak ma od niej delikatniejszy.
      Mnie zastanawia brak cukru. Męskiej części mojej rodzinki raczej za mało słodka będzie ta przekąska. Dla nich na pewno musiałabym „ozdobić” tartę lukrem ?
      Ogólnie ciasto musi być smakowite, bo choć nie zrobiłam go jeszcze to już czuję jego smak?