Dzisiaj zupa ziemniaczano-porowa, czyli prosty i przepyszny sposób na resztki, a przy okazji kolejny odcinek z serii „Bez statywu”;)
Będzie to tak zwana zupa resztkowa, czyli podejście do smacznego gotowania z tego, co akurat mam w lodówce. Myślę, że w obecnych czasach bardzo przydatne. Padło na zupę ziemniaczaną dlatego, że miałam dużo ziemniaków oraz składniki, które świetnie do takiej zupy pasują. Serdecznie zapraszam, bo przepis będzie bananie prosty –można z niego skorzystać 1:1, odtwarzając wiernie wg podanych składników lub tylko na nim bazując, gotując własne, pyszne zupy z tego, czym akurat dysponujecie.
Mam nadzieję, że z takiego podejścia korzystacie oraz że dzisiejszy prosty sposób na zupę przyda się i posmakuje!
Ps. …w zasadzie miałam pomysł na inny obiad, ale szybki skan lodówki zdecydował, że są składniki, które trzeba wykorzystać w pierwszej kolejności, zatem zabrałam się do dzieła i korzystając z dobrodziejstwa wcześniejszego przygotowania (już podsmażony por, ugotowany wcześniej wywar, a właściwe jego końcówka) w około 20 minut minut przyrządziłam PYSZNĄ (naprawdę pyszną!) zupę dla czterech osób. W trakcie sięgnęłam po telefon i zaczęłam nagrywać, by podzielić się szybkim pomysłem i z Wami. Spróbujcie!
…video przepis nagrywany z ręki, podczas gotowania, więc to: 1) kolejny odcinek z serii „Bez statywu” oraz 2) dowód, że można ugotować obiad jedną ręką;) I wyszło to naprawdę pysznie, zerknijcie!
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić zupę ziemniaczano-porową, czyli pyszny sposób na resztki:) Zapraszam do obejrzenia!
Zupa ziemniaczano-porowa (resztkowa) | BEZ STATYWU
czas przygotowania: 25-30 minut
/proporcje dla 4 osób; spokojnie można modyfikować;)/
- kilka plastrów wędzonego boczku
/można podmienić na dobrą gatunkowo kiełbasę/ - 1 średnia cebula
- 2 ząbki czosnku
- 500 ml wywaru (u mnie: z pieczonego kurczaka)
/spokojnie może być dowolny ulubiony mięsny, mięsno-warzywny lub warzywny, a nawet woda z domową wegetą np. z tego przepisu: https://skutecznie.tv/2016/08/domowa-wegeta-do-sloikow/ - por na maśle klarowanym
- 1 średni por
- 1 łyżeczka masła klarowanego
- przyprawy do smaku: sól, czarny pierz i kurkuma
- 6 ziemniaków
- 1 duża marchew
- 1/2 łyżeczki suszonego koperku (może być świeży, wtedy więcej)
- przyprawy do smaku: sól, pieprz, kurkuma oraz opcjonalnie majeranek
- opcjonalnie: 50 ml mleka lub śmietanki do zabielenia zupy; można pominąć
/w prezentowanej wersji: domowe mleko orzechowe (z orzechów włoskich)/
Miałam już podsmażony wcześniej por na maśle klarowanym: por obrałam, oczyściłam, pokroiłam w plastry, po czym poddusiłam kilka minut (tylko aż zmięknie) na maśle klarowanym z przyprawami.
Geneza: Miałam kilkudniowy por, nie miałam na niego pomysłu, a nie chciałam, żeby się zepsuł, więc podsmażyłam i przechowałam w lodówce z myślą o dodaniu do kasz, ryżów, ziemniaków, a ostatecznie wylądował w dzisiejszej zupie.
Boczek (lub kiełbasę) kroję w paski albo w kostkę. Podsmażam na niezbyt dużym ogniu, aż lekko się zrumieni i wytopi (jeśli kiełbasa, dodaję 1 łyżeczkę oliwy lub oleju). Można podsmażyć od razu w garnku, w którym będzie gotowana zupa.
Cebulę obieram i kroję w kostkę. Czosnek obieram i drobno siekam, wraz z cebulą dodaję do boczku i co jakiś czas podsmażam na małym ogniu, aż cebula się zeszkli. Gdy zacznie się rumienić, dolewam wywar (lub wodę z domową wegetą).
W trakcie powyższego obieram marchew i ziemniaki. Obrane płuczę w zimnej wodzie, po czym ziemniaki kroję w kostkę (jak do zupy), a marchew ścieram na tarce o grubych oczkach.
Dokładam do gorącego już wywaru, mieszam i uzupełniam wodą tak, by uzyskać 2 litry zupy (w praktyce na tę ilość składników dolewam jeszcze ok. 1 litr wody). Doprawiam do smaku solą, pieprzem i kurkumą, mieszam i gotuję przez ok. 15 minut tj. aż ziemniaki zmiękną, ale nie będą rozgotowane (czas zależy od wielkości kostki ziemniaczanej).
Po tym czasie dokładam por i decyduję czy zabielam zupę. W prezentowanej wersji zdecydowałam się na zabielenie i dodałam domowe mleko orzechowe. Spokojnie można zabielić mlekiem zwykłym, innym roślinnym lub śmietaną lub zostawić bez zabielania.
Mleko orzechowe tj. orzechy włoskie i woda; przepis na moje mleko orzechowe tu: https://skutecznie.tv/2017/08/domowe-mleko-orzechowe/
Podaję oczywiście na gorąco z ulubionymi dodatkami –np. z pajdą chleba z masłem lub smalcem albo z suchym razowcem, albo bez dodatków (są tutaj dodatki węglowodanowe w postaci ziemniaków, więc myślę, że to w zupełności wystarczy;)).
Zupa ziemniaczano-porowa jest super pomysłem na kolację, na przekąskę, a także na lekki obiad lub pierwsze danie do obiadu dwudaniowego.
Mam nadzieję, że przepis się przyda! Można go odtworzyć wiernie lub wykorzystać jako inspirację do przygotowywania własnych zup resztkowych ze składników, które akurat mamy. Czyli prosta baza smakowa (boczek, cebulka, wywar lub woda z domową wegetą), warzywa, przyprawy i ew. zabielenie/zagęszczenie, jeśli trzeba.
Z uwag praktycznych:
Jeśli tworzona z innych składników zupa z jakichś powodów „nie zagra”, zawsze można ją zblendować, tworząc zupę krem, odpowiednio doprawić do smaku, po czym podać z grzankami (tosty lub kosteczka zrumieniona na patelni).
Akurat w obecnym czasie takie podejście do gotowania jest bardzo praktyczne: po prostu trzeba wykorzystywać to, co mamy w domu, zamiast biegać po jeden brakujący składnik do sklepu. Apeluję: naprawdę słuchajmy zaleceń, w miarę możliwości zostańmy w domu, dzięki czemu możemy przyczynić się do zminimalizowania czy do mniejszego stopnia rozszerzania się epidemii na naszym obszarze.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
2 Komentarze
Dorota
Wspaniała zupa, treściwa, pożywna, zarazem nie ciężka. Proponuję zaszaleć z przyprawami.
Dorota
Witam Madziu,dawno mnie tu nie było ale teraz jest więcej czasu na szperanie w necie ze względów oczywistych. Mam pytanko, czy znajdę na blogu informacje dotyczące mąki, a konkretnie- ich rodzajów , zastosowania itp?
Pomysł na zupę- super:)