Dziś gofry z ciasta francuskiego, czyli sposób na szybkie, niemal oszukane gofry;)
Mieliśmy ochotę na małą niezbyt słodką przekąskę i padło na gofry. Niestety nie miałam czasu na klasyczne podejście, więc skorzystałam z rulonu ciasta francuskiego, które akurat miałam w lodówce. Stwierdziłam, że spróbuję, a jak nie wyjdzie, to szybko rozgrzeję piekarnik i upiekę jakieś ciasteczka z reszty ciasta.
Już po pierwszej turze wiedziałam, że będzie ok i włączyło mi się lekkie eksperymentowanie, stąd każdy rzut do pieczenia wyglądał u nas ciut inaczej. I każdy się sprawdził więc opisuje go poniżej dla zainteresowanych takimi szybkimi przekąskami „w locie” lub dla niespodziewanych gości.
Gofry z ciasta francuskiego to naprawdę błyskawiczne gofry -dzisiaj sposób na nie oraz 3 podejścia smakowe: naturalne (dodatki po upieczeniu), z nadzieniem słodkim (czekodżem) oraz wytrawnym (serowo-ziołowe). Proste i pyszne;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić gofry z ciasta francuskiego (3 szybkie sposoby):) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Gofry z ciasta francuskiego (3 szybkie sposoby)
Gofry z ciasta francuskiego (3 szybkie sposoby)
czas przygotowania: do 30 minut
/proporcje na 1-2 płaty ciasta francuskiego/
- 1-2 płaty ciasta francuskiego
/w prezentowanej wersji: kupne ze sklepu/ - wersja wytrawna –do wyboru ulubione wytrawne dodatki lub przyprawy czy mieszanki przypraw, propozycje w przepisie np. grubszy plaster sera + suszone zioła
- wersja słodka –do wyboru ulubione słodkie dodatki lub posypki, propozycje w przepisie np. dżem, konfitura, powidła, mus jabłkowy, itp.
Rozgrzewam gofrownicę –ma być porządnie gorąca.
Rulon ciasta francuskiego rozwijam, układam na stolnicy i kroję w kawałki ciut mniejsze niż wielkość gofrów podyktowana przez gofrownicę (kwadraty, prostokąty).
Gdybym miała gofrownicę „serduszka”, to z pomocą talerza, ew. nożem „na oko”, wykroiłabym:
– koła i ułożyłabym całe takie koło do pieczenia (ze standardowego rulonu powinny wyjść 2 kółka + skrawki, które spokojnie można podpiec na patelni, robiąc z nich wytrawne bądź słodkie ciasteczka: https://skutecznie.tv/2014/05/ciasto-francuskie-z-patelni/)
– lub mniejsze trójkąty i układałabym je na pojedynczych „serduszkach”.
Tak przygotowane kawałki ciasta można teraz opiekać w gofrownicy na co najmniej 4 sposoby, które opisuję poniżej oraz prezentuję w dołączonym video przepisie dla wzrokowców.
Kawałki ciasta przygotowane do pieczenia według opisu poniżej układam na płytach mocno rozgrzanej gofrownicy: bez natłuszczania, ciasto francuskie jest tłuste i to w zupełności wystarcza. Zamykam i opiekam przez 4-6 minut.
Czas pieczenia zależy od •grubości gofrów (patrz niżej) oraz od •mocy gofrownicy. Eksperymentując ze sposobem sięgnęłam po standardową gofrownicę (moc 600-800 W) i piekłam 5-6 minut. Gdybym sięgnęła po gofrownicę (1300 W), dostosowałabym czas pieczenia, najprawdopodobniej piekąc ciut krócej.
Upieczone przekładam na raszkę, by stygnąc nie parowało od spodu, dzięki czemu cały czas pozostanie przyjemnie chrupkie, a do pieczenia wkładam kolejne „gofry”. Powtarzam, aż do upieczenia wszystkich.
Podaję lekko ciepłe lub po całkowitym ostygnięciu z ulubionymi dodatkami.
Gofry naturalne (dodatki po upieczeniu)
- Cieńsze (cieńsze, płytsza kratka): złożone z 1 warstwy tj. pojedynczy płat ciasta, gotowy do pieczenia zaraz po pokrojeniu ciasta francuskiego.
- Grubsze (grubsze, głębsza kratka): złożone z 2 kawałków tj. dwie warstwy ciasta.
Po pokrojeniu składam 2 kawałki, układając jeden na drugim, bez żadnych dodatków i tak przygotowane wkładam do pieczenia (dzięki takiemu ułożeniu ładnie listkują i dają głębsze otworki).
W tej wersji gofry są neutralne w smaku, więc podaję na słodko lub na słono/wytrawnie.
Propozycje dodatków:
– jak do gofrów na słodko: dżem, powidła, konfitura, mus jabłkowy, owoce z bitą śmietaną i cynamonem, cukier puder, itp.
– podaję na słono np. z pastami kanapkowymi lub w roli dodatku do zup, sałatek, itp.
Gofry z nadzieniem słodkim
- Grubsze (grubsze, głębsza kratka, nadziewane): złożone z 2 kawałków oraz słodkiego nadzienia tj. dwie warstwy ciasta przełożone nadzieniem.
Po pokrojeniu jeden z kawałków ciasta smaruję pośrodku słodkim nadzieniem (np. powidła, dżem, rozgnieciony banan z kakao, itp.). Zachowuję odstępy od brzegów tak, by zlepić ciasto. Przykrywam drugim kawałkiem, lekko dociskam i zlepiam brzegi np. z pomocą widelca (patrz dołączony video przepis). Wkładam do pieczenia.
Propozycje słodkich farszów:
– dżem, konfitura, powidła, czekodżem, itp.
– rozgnieciony banan z kakao
– krem czekoladowy (domowy lub kupny)
– serek zwykły lub waniliowy
– cienkie plastry jabłka lub gruszki +cynamon
– cynamon i kakao (przyprószyć)
itp.
Gofry z nadzieniem wytrawnym
- Grubsze (grubsze, głębsza kratka, nadziewane): złożone z 2 kawałków oraz wytrawnego nadzienia tj. dwie warstwy ciasta przełożone nadzieniem.
Po pokrojeniu jeden z kawałków ciasta smaruję lub obkładam wytrawnym nadzieniem (np. plaster sera i zioła, pasta warzywna, koncentrat pomidorowy z oregano i chili, itp.).
– Nadzienie nakładam w ilościach umiarkowanych tak, by nie przeładować gofrów (mają się zmieścić w gofrownicy i upiec w całości, bez zbędnych wycieków).
– Zachowuję odstępy od brzegów tak, by zlepić ciasto.
Przykrywam drugim kawałkiem, lekko dociskam i zlepiam brzegi np. z pomocą widelca (patrz dołączony video przepis). Wkładam do pieczenia.
Propozycje wytrawnych farszów:
– grubszy plaster sera + suszone zioła
– sól (zwykła, morska, szałwiowa) + sezam
– sól + czerwona papryka (słodka, pikantna)
– inne przyprawy lub mieszanki np. przyprawa do gyrosa, przyprawa do pizzy, suszone zioła
– plaster sera + salami/szynka
– pasta warzywna lub inna kanapkowa
– koncentrat pomidorowy z oregano i chili
itp.
W wersji wytrawnej serwuję te oszukane gofry tak, jak serwowałabym pieczywo w roli dodatku –np. do sałatek, zup, past, dipów, itp.
W wersji słodkiej –jak ciastka tj. do kawy/herbaty/mleka, czyli w roli słodkiej przekąski.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
4 Komentarze
EWA
Pani Madziu przepis super udał się robiłam akurat na słono z żółtym serem pyyyycha. DZIĘKUJĘ
Bożena
Pani Magdo, super z pani babeczka! Nie mam gofrownicy, ale teraz chyba kupię 🙂
Ela
Fajny i bardzo prosty pomysl. Na pewno je zrobie na jakies przyjecie, jak tylko sie skonczy ta pandemia.
AGNIESZKA
Pani Magdo rozwaliła Pani system tymi goframi !!!!!! extra cudo pozdrawiam 🙂