Kruchy pieróg maślany z kapustą (patelnia, piekarnik)

z Jeden komentarz

Dzisiaj kruchy pieróg maślany z kapustą, pieczony na patelni lub w piekarniku.

Kruchy pieróg maślany z kapustą (patelnia, piekarnik)

Wraz z tym pierogiem dostarczam przepis na bardzo proste i w zasadzie uniwersalne ciasto, z którego można zrobić spód do tarty, pierożki czy nawet słodkie lub wytrawne ciasteczka… Ja wykorzystałam je do kruchych pierogów.

To w zasadzie przepis resztkowy –miałam w lodówce zawekowaną kapustę z soczewicą (coś w stylu bigosu w wersji wege) i musiałam ją jakoś wykorzystać. Mogłam podać z pieczywem, z ziemniakami, ale miałam ochotę na coś bardziej wyszukanego, a jednak wciąż niezbyt pracochłonnego. Stąd padło na kruche pierogi.

Kruchy pieróg maślany z kapustą (patelnia, piekarnik)

Można je zrobić na patelni lub w piekarniku i smakują bardzo dobrze, więc zainteresowanych z przyjemnością zapraszam. Szczególnie, że przepis był obiecany w tym FoodBook’u i są osoby, które na niego czekają;)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić kruchy pieróg maślany z kapustą, na patelni lub w piekarniku 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Kruchy pieróg maślany z kapustą (patelnia, piekarnik)

Kruchy pieróg maślany z kapustą (patelnia, piekarnik)

czas przygotowania: ok. 20 minut pracy własnej + czas chłodzenia ciasta (ok. 30 minut, pomijam, gdy się spieszę) +czas pieczenia (15-20 minut)
/proporcje na ciasto na 4 większe pierogi (lub: 6 średnich, 12 mniejszych)/

Kruchy pieróg maślany z kapustą SKŁADNIKI

CIASTO:

  • 350 g mąki –jasna pszenna typ 500 lub 650, jasna orkiszowa (podobny typ) lub mieszanka zwykłej i pełnoziarnistej
    /w prezentowanej wersji: 220 g jasnej mąki pszennej typ 650 + 130 g pszennej pełnoziarnistej do wypieku chleba/
  • 8 g (1 i 1/2 łyżeczki) proszku do pieczenia
  • 1/3 łyżeczki soli
  • 200 g kwaśnej śmietany lub gęstego jogurtu lub skyru (dowolna zawartość tłuszczu)
    /w prezentowanej wersji: skyr/
  • 200 g masła

FARSZ –propozycje:

  • 800 g dowolnej ulubionej gotowanej kapusty (np. z soczewicą lub z kiełbasą lub z mięsem) lub bigosu, kapusta osączona
  • filet drobiowy z warzywami (u mnie zwykle na 1 pieróg: 1/2 lub 1 pierś kurczaka, cebula, czosnek, porcja warzyw (wielkości 1 papryki), ulubione przyprawy)
    /mięso i warzywa kroję w drobną kostkę, podsmażam na oliwie z przyprawami, odparowuję nadmiar sosu, studzę i wykorzystuję jak farsz/
  • szpinak z twarogiem (u mnie zwykle na 1 pieróg: 120 g twarogu, 1/2 cebuli, 1-2 garście szpinaku, sól, pieprz)
    /cebulę i szpinak siekam, podsmażam na oliwie z przyprawami, odparowuję nadmiar sosu, studzę, rozgniatam z twarogiem, doprawiam do smaku i wykorzystuję jak farsz/
  • pieczarki z cebulą (u mnie zwykle na 1 pieróg: 250 g pieczarek, 1 cebuli, sól, pieprz)
    /pieczarki i cebulę drobno kroję, podsmażam na oliwie z przyprawami, odparowuję nadmiar sosu, studzę, doprawiam do smaku i wykorzystuję jak farsz; można dodać ulubione warzywa np. paprykę, marchew, seler, cukinię, kalafior, itp./
  • twaróg na słodko (u mnie zwykle na 2 pierogi: 250 g twarogu, 1 jajko (lub żółtko), cukier lub miód do smaku, czasem 1 rozgnieciony banan)
    /rozgniatam składniki, starannie mieszam i wykorzystuję jak farsz/
  • LUB: wszelkie ulubione nadzienia na pierogów i/lub naleśników

Kruchy pieróg maślany z kapustą –CIASTO

Do miski wsypuję mąkę, sól i proszek do pieczenia, starannie mieszam, spulchniając mąkę. Dodaję skyr (lub jogurt lub śmietanę) oraz pokrojone w kawałki masło. Zagniatam, krótko wyrabiając na kruche ciasto –ja mikserem z nakładką do ciasta kruchego (można też ręcznie lub większym blenderem). Wyrabiając ciasto mikserem lub blenderem nie ogrzewam go za bardzo od dłoni, więc wolę tę metodę, poza tym tak jest dużo szybciej.

Kruchy pieróg maślany z kapustą (patelnia, piekarnik)

Ciasto przekładam na stolnicę, jeszcze chwilę zagniatam, po czym formuję w kulę lub wałek, przykrywam i wstawiam do lodówki do schłodzenia. Po schłodzeniu można korzystać z ciasta.

Kruchy pieróg maślany z kapustą (patelnia, piekarnik)
Wskazówka: Z tak przygotowanego ciasta można zrobić spody do tarty, mniejsze lub większe pierożki czy nawet kruche ciasteczka z nadzieniem lub posypką, słodkie lub wytrawne: z cukrem, dżemem, owocami czy np. serem, ziołami i cebulką.

Ja planuję dzisiaj większe pierogi, dzielę więc ciasto na 4 części. Każdą rozwałkowuję niezbyt cienko, formując koło. To jest baza pierogów, można je nadziewać ulubionym farszem, kilka sprawdzonych propozycji podaję w sekcji ze składnikami.

Kruchy pieróg maślany z kapustą –FARSZ

  • Jak wspomniałam we wstępie, korzystam z już ugotowanej kapusty z soczewicą, ale spokojnie można ją podmienić na dowolną ulubioną kapustę czy bigos, także w wersji mięsnej, jak i sięgnąć po inne farsze np. siekany kurczak z warzywami i zieleniną, resztki stirfry’a z dnia poprzedniego, grillowane czy pieczone warzywa, szpinak z dodatkami, twaróg z cebulką lub twaróg na słodko, według uznania.
  • Farsz powinien być już ugotowany, tj. niesurowy, zatem jeśli robię np. kurczaka, to podsmażam go z warzywami na patelni, odparowuję tak, by nie było nadmiaru sosu, studzę i można faszerować.

Kruchy pieróg maślany z kapustą (patelnia, piekarnik)

Na rozwałkowanym cieście układam porcję farszu, składam ciasto nad nadzieniem i szczelnie zawijam brzegi tak, by nadzienie nie wypłynęło podczas opiekania.

Kruchy pieróg maślany z kapustą –PIECZENIE

Tak przygotowane pierogi można piec ►w piekarniku –wtedy układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub ►na patelni z pokrywką –wtedy opiekam kolejno.

Gdy robię większą porcję np. mniejszych pierożków (średnich lub zupełnie małych), to najczęściej korzystam tylko z piekarnika. Robiąc większe, jak dzisiaj, opiekam je kolejno na patelni, bo w czasie, gdy jeden się opieka, ja lepię kolejne pierogi, a do gorącego piekarnika odkładam te już opieczone, by trzymały temperaturę i bym mogła je podać w równym czasie.

Jak zatem opiekać?
•Uformowany pieróg układam na suchej gorącej patelni, przykrywam i opiekam na małym ogniu tak, by ciasto straciło surowość, ładnie się podpiekło, ale nie przypaliło –zatem to niezbyt duże grzanie i pokrywka są tu kluczowe, by trzymać równą temperaturę.

Kruchy pieróg maślany z kapustą (patelnia, piekarnik)
• Kiedy ciasto zrumieni się od spodu delikatnie przewracam na drugą stronę (ostrożnie, bo ciasto na tym etapie jest delikatne) i dopiekam z drugiej.
• Gdy pieróg jest już opieczony z obu stron, lubię go jeszcze opiec na grzbiecie tak, by ciasto w tym miejscu nie było miękkie, tylko również chrupiące i pięknie opieczone –przytrzymuję zatem szczypcami i delikatnie dociskając do dna patelni podpiekam w pionie również z tej zapomnianej strony.

Kruchy pieróg maślany z kapustą (patelnia, piekarnik)
• Gotowy pieróg przekładam na talerz i podaję, a jeśli planuję podać kilka pierogów w równym czasie, to przekładam na blachę, wsuwam do rozgrzanego do 100 st. C piekarnika i trzymam w cieple, aż wszystkie pierogi będą gotowe.

Mój sprawdzony przebieg pracy wygląda w tym układzie tak: rozgrzewam piekarnik z blachą w środku, wałkuję pierwsze koło, nakładam farsz, formuję pieróg, układam na gorącej suchej patelni, przykrywam, zmniejszam grzanie i niech się opieka, a ja formuję drugi pieróg, jednocześnie doglądając pieroga na patelni. Zdejmuję pierwszy z patelni na talerz, wkładam do opiekania drugi pieróg, przykrywam i opiekam. Pierwszy wsuwam do piekarnika i formuję trzeci pieróg, jednocześnie doglądając drugi na patelni. Powtarzam z trzecim i czwartym.

Opisuję sposób z patelnią, bo robiąc po jednym większym pierogu czy nadziewanym chlebku dla 3-4 osób tak jest dla mnie zdecydowanie szybciej. Rzecz jasna można od razu skorzystać z piekarnika.

Piekąc W PIEKARNIKU wszystko dokładnie tak samo tj. formuję pierogi, układam na blasze i piekę na drugiej półce od dołu, w 200 st. C  w funkcji grzanie góra-dół przez 15-20 minut, a tak naprawdę do czasu, aż ciasto apetycznie się zrumieni i będzie gotowe.

Kruchy pieróg maślany z kapustą (patelnia, piekarnik)

Podaję na gorąco –prosto z patelni lub prosto z piekarnika z ulubioną sałatką. U mnie roszponka z oliwą, bo nie chcę by sałatka zdominowała smak farszu.

Kruchy pieróg maślany z kapustą (patelnia, piekarnik)

Kruchy pieróg maślany z kapustą –Z UWAG PRAKTYCZNYCH

Ciasto można zrobić od razu więcej np. z podwójnej lub potrójnej ilości, gotowe poporcjować, zamrozić surowe, a po rozmrożeniu używać –do pieczonych pierogów, tart, ciastek czy prostych faszerowanych chlebków z patelni.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

Jeden komentarz

  1. Ewa
    | Odpowiedz

    Zrobiłam, smaczne danie,polecam.