Dzisiaj proste placuszki z serka wiejskiego –pyszne, odżywcze, sycące i całkiem szybkie do zrobienia.
Mogą być słodką przekąską, jeśli lekko dosłodzimy ciasto lub podamy je ze słodkimi dodatkami lub bazą posiłku, a w mniejszej ilości dodatkiem do dań głównych. Takie placuszki znikają bardzo szybko i są pyszne na gorąco, zaraz po usmażeniu, jak i na zimno np. w roli zamiennika pieczywa. Sprawdzą się też jako placki do sałatek zup czy gulaszów;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić placuszki z serka wiejskiego, super na słodko i wytrawnie Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Placuszki z serka wiejskiego (na słodko i wytrawnie)
Placuszki z serka wiejskiego (na słodko i wytrawnie)
czas przygotowania: ok. 15 minut
/proporcje na 2-4 porcje (ok. 15 sztuk, przy czym ilość zależy od wielkości placuszków/
Placuszki z serka wiejskiego –SKŁADNIKI
- 4 całe jajka
- solidna szczypta soli
- 6 łyżek mąki pszennej, orkiszowe, żytniej lub gryczanej (ja: gryczana)
/w prezentowanej wersji: zmielona na mąkę kasza gryczana jasna niepalona, można wziąć mąkę kupną/ - 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- opcjonalnie w wersji na słodko: 1-2 łyżki cukru (ja: pomijam)
- 400 g serka wiejskiego (zwykły lub light)
/serek typu grani/ - olej –do smażenia
Placuszki z serka wiejskiego –Z UWAG PRAKTYCZNYCH
–Mąkę podmieniam najczęściej na mąkę z kaszy gryczanej: mielę jasną niepaloną kaszę gryczaną •małymi porcjami w młynku do kawy lub od razu •większą porcję w blenderze wysokoobrotowym (nie wiem czy zwykły da radę bez zniszczenia silnika) i przechowuję w słoiku na kolejne razy.
–W przepisie podaję cukier, który można dodać do ciasta –ja zwykle go pomijam, bo w wersji na słodko i tak najczęściej podaję te placuszki ze słodkimi dodatkami, więc nie ma sensu dodatkowo dosładzać. A dzięki pominięciu cukru sprawdzą się także z dodatkami wytrawnymi (np. grillowaną cukinią czy papryką lub np. z gulaszem).
–Z racji użytych składników placuszki te mają dość wysoką zawartość białka, więc podaję je zwykle już bez dodatków białkowych typu jogurt czy mięsa, szynki lub sery. Ale oczywiście dodatki mogą być dowolne, bo placuszki w smaku są bardzo uniwersalne i odnajdą się zarówno na słodko, jak i na słono.
–Placuszki z serka wiejskiego są miękkie i delikatne, więc zwykle serwuję do jedzenia z widelcem i nożem obok. Warto jednak wiedzieć, że na zimno (i w wersji bez cukru!) sprawdzają się w roli zamiennika pieczywa –obkładam placuszek jak kanapkę (np. musztarda zamiast masła, sałata, pomidor, cebulka) i można się częstować. Świetne są także z kanapkowymi pastami;)
Placuszki z serka wiejskiego –CIASTO
Rozbijam jajka, dzieląc je na białka i żółtka –białka do jednej miski, żółtka do drugiej.
Białka ubijam ze szczyptą soli na sztywną pianę.
Do żółtek dodaję mąkę, proszek (i ew. cukier), z grubsza mieszam, łącząc w bazę ciasta.
Dodaję połowę serka (całe opakowanie wraz ze śmietanką), starannie mieszam, rozprowadzając żółtka i mąkę. Kiedy się dobrze połączą, dodaję resztę serka i mieszam na gęsto-płynne ciasto. Na koniec dodaję pianę, mieszam powoli łopatką lub szpatułką, łącząc w spójne ciasto.
Ważne: pianę należy starannie wymieszać tak, by znalazła się każdej części ciasta, dzięki temu podczas smażenia placuszki będą bardziej stabilne.
Placuszki z serka wiejskiego –SMAŻENIE
Rozgrzewam patelnię z niewielką ilością oleju. Na rozgrzany kładę porcje ciasta, formując placuszki. Serek może opadać na dno miski, więc każdorazowo mieszam ciasto przed nabraniem (delikatnie i od dna) tak, żeby w każdym znalazło się trochę serka i trochę piany.
Smażę na średnim ogniu, aż się zezłocą –ja zwykle ok. 2 minuty z jednej strony, po czym przewracam i dosmażam z drugiej.
WSKAZÓWKA: Placuszki są miękkie i delikatne, więc przy pierwszym obracaniu najpierw bardzo delikatnie podważam je łopatką, po czym wsuwam ją energicznym ruchem pod placuszek i przewracam na drugą stronę. W razie wątpliwości –patrz: dołączony video przepis.
Usmażone przekładam na talerz i powtarzam z kolejną porcją, aż do skończenia ciasta.
Placuszki z serka wiejskiego –SPOSÓB PODANIA
Podaję na gorąco z ulubionymi dodatkami –jako, że placuszki te są bardzo białkowe (co przekłada się na ich sytość), to dodatki mogą być lekkie i ja stawiam zazwyczaj na owoce, a w wersji wytrawnej na kolorowe warzywa (np. cukinia, bakłażan, papryka czy gorące leczo). Będą smakować także z gulaszem –warzywnym, mięsnym czy mięsno-warzywnym.
Propozycja podania na słodko:
• 4-5 placuszków •1/2 dużego banana •1/3 szklanki jeżyn •1/3 szklanki borówek •1 łyżeczka syropu klonowego lub płynnego miodu
U mnie dziś z bananem, borówką i jeżynami. Oczywiście owoce można podmienić na dowolne ulubione sezonowe lub np. na domowy dżem, konfiturę czy powidła. Porcję placków przekładam na talerz, obkładam owocami, skrapiam miodem lub syropem klonowym i można się częstować. Pyszne!
Propozycja podania na wytrawnie:
• 4-5 placuszków •1 szklanka ulubionego gulaszu lub leczo warzywnego •siekana natka pietruszki (do posypania przed podaniem
W prezentowanej wersji podałam z gulaszem na bazie pomidorów, bakłażana i papryki. Super odżywcze i super smaczne.
Opcja: placuszki (mimo, że miękkie) na zimno całkiem dobrze odnajdują się w roli zamiennika pieczywa, czyli zamiast chleba w kanapce –np.: sałata, pomidor, grillowany bakłażan lub ulubiona pasta kanapkowa (np. z grillowanych warzyw). Szynki, łososia czy sera zazwyczaj już tu nie daję, bo same placuszki są bardzo białkowe, ale jeśli ktoś lubi lub potrzebuje, to rzecz jasna można.
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
Skomentuj