Lekki i puszysty chleb mleczny (pełnoziarnisty lub jasny)

z 8 komentarzy

Dzisiaj lekki i puszysty chleb mleczny.

Lekki i puszysty chleb mleczny (pełnoziarnisty lub jasny)

Ciasto jest proste, pieczywo smaczne i mimo, że bardzo lubię chleby żytnie, razowe, z ziarnami, to ze względu na cudowną puszystość, lekkość i miękkość tego chleba raz na jakiś czas piekę go z ogromną przyjemnością. Szczególnie, że chłopcy bardzo lubią ten chleb do tostów i jedzą go bardzo chętnie. Zdecydowanie wolę więc taki, którego skład znam na 100% niż kupny tostowy…

Ja z kolei lubię go do kanapek, bo puszysty i lekki miąższ pięknie otula każde, nawet bardzo bogate wnętrze kanapki. Smak pieczywa opisałabym jako nie dominujący, mleczny, delikatny.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić lekki i puszysty chleb mleczny (pełnoziarnisty lub jasny) 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Lekki i puszysty chleb mleczny (pełnoziarnisty lub jasny)

Lekki i puszysty chleb mleczny (pełnoziarnisty lub jasny)

czas przygotowania: ok. 10 minut pracy własnej + 20+30+40 minut odpoczywania i wyrastania + 25 minut pieczenia
/proporcje na keksówkę 19,5 x 10 x 11 cm (lub inną o zbliżonych wymiarach)/

Lekki i puszysty chleb mleczny SKŁADNIKI

info: składniki odmierzam szklanką o poj. 250 ml

wersja pełnoziarnista:

 • 1 duże jajko (w temp. pokojowej, nie z lodówki)
 • 3 łyżki cukru (30g)
 • 1 szklanka i 50 ml letniego mleka
  /w wersji pełnoziarnistej dodaję dodatkowe 50 ml, by chleb pozostał lekki i puszysty/
 • 2 szklanki mąki pszennej jasnej (ja: typ 600)
 • 1 szklanka mąki pszennej pełnoziarnistej (ja: typ 1850)
 • 2 łyżki otrębów (np. gryczane)
 • 7 g suchych drożdży instant (1 paczuszka)
 • 1 łyżeczka soli
 • 50 g stopionego masła
 • opcjonalnie: mleko lub jajko do posmarowania (pomijam, gdy piekę w keksówce z pokrywką)

wersja jasna:

 • 1 duże jajko (w temp. pokojowej, nie z lodówki)
 • 3 łyżki cukru (30g)
 • 1 szklanka letniego mleka
 • 3 szklanki pszennej jasnej typ 500/600 (375g)
 • 7 g suchych drożdży instant (1 paczuszka)
 • 1 łyżeczka soli
 • 50 g stopionego masła
 • opcjonalnie: mleko lub jajko do posmarowania (pomijam, gdy piekę w keksówce z pokrywką)

Lekki i puszysty chleb mleczny –CIASTO

Do miski wbijam całe jajko, dodaję mleko oraz cukier, starannie mieszam (trzepaczką lub łyżką). Dodaję mąkę, otręby, drożdże oraz sól. Mieszam do połączenia składników w ciasto –można ręcznie (także łyżką) lub mikserem z hakiem do ciast drożdżowych. Ja korzystam z miksera, bo szybciej. Nie wyrabiam długo –jak tylko ciasto się zawiąże, przykrywam miskę czystym ręcznikiem kuchennym i zostawiam na 20 minut.

Lekki i puszysty chleb mleczny (pełnoziarnisty lub jasny)

Masło topię tak, by było płynne, ale nie gorące. Dodaję do miski i wyrabiam, aż całkowicie wchłonie się w ciasto. Wciąż można to zrobić ręcznie, choć mikserem pójdzie to zdecydowanie sprawniej i czyściej. Formuję z grubsza w kulę, przykrywam i odstawiam na 30 minut.

Lekki i puszysty chleb mleczny (pełnoziarnisty lub jasny)

Pod koniec wyrastania  natłuszczam keksówkę:
– w prezentowanej wersji biorę keksówkę z pokrywką, by uzyskać idealnie kwadratowy chleb.
– Spokojnie można piec bez pokrywki, tyle, że góra chleba będzie wypukła. Nie wpływa to na smak i teksturę pieczywa.

Lekki i puszysty chleb mleczny –FORMOWANIE BOCHENKA

Natłuszczam większą deskę lub stolnicę. Przekładam ciasto i rozpłaszczam, nadając mu z grubsza kształt prostokąta. Aby uzyskać ładny miąższ chleba w przekroju, formuję bochenek w poniższy sposób:
– dzielę ciasto w głowie na 3 części: górną, środkową i dolną –dolną składam nad środkową, dociskam i przykrywam górną uzyskując grubszy, wąski prostokąt ciasta.

Lekki i puszysty chleb mleczny (pełnoziarnisty lub jasny)
– Tak uzyskany prostokąt ponownie rozpłaszczam dłońmi, przekręcam ciasto, by składać je w drugim kierunku i ponawiam składanie na trzy.
– Ponownie rozpłaszczam, przekręcam o 90 stopni i formuję w bochenek, zawijając ściśle ciasto w wałek –robię to powoli i nie naciskając mocno, starannie dociskam ciasto tak, by w formowanym bochenku nie było prześwitów ani bąbli powietrza.

Sklejam palcami miejsce łączenia, podwijam końcówki bochenka pod spód i miejscem łączenia do dołu przekładam do natłuszczonej blaszki.

Lekki i puszysty chleb mleczny (pełnoziarnisty lub jasny)

Starannie i stanowczo dociskam dłonią ciasto do dna i boków blaszki tak, by równo i szczelnie wypełniło dno formy –ma ściśle przylegać do brzegów i mieć równą wysokość.

Lekki i puszysty chleb mleczny –WYRASTANIE

Przykrywam ściereczką i odstawiam na 30-40 minut lub aż ciasto potroi objętość. W formie z pokrywką czekam, aż wyrośnie niemal pod krawędzie blaszki, by uzyskać idealnie kwadratowy chleb. Czas wyrastania zależy od temperatury otoczenia (latem szybciej, zimą krócej), w chłodne dni stawiam keksówkę koło kaloryfera.

W prezentowanej wersji ciasto wyrastało ponad 40 minut i wygląda tak:

Lekki i puszysty chleb mleczny (pełnoziarnisty lub jasny)

Lekko spłaszczam, dociskając dłonią, by zasunąć pokrywę i wstawiam do pieczenia. W keksówce bez pokrywki smaruję chleb mlekiem, olejem lub mieszanką żółtka z mlekiem, z pokrywką –smarowanie pomijam.

Lekki i puszysty chleb mleczny –PIECZENIE

Chleb można piec •w tradycyjnym piekarniku i •w mniejszych opiekaczach typu frytownica na gorące powietrze (o ile mamy tam kontrolę nad temperaturą). Na końcu przepisu podaję informację na temat wariantów.

Piekarnik: piekę przez 25-30 minut w 180 st. C, na drugiej półce od dołu, w funkcji grzanie góra-dół, bez termoobiegu. Jeśli piekarnik ma tylko termoobieg bez opcji wyłączenia, to daję niższą temperaturę: 170 st. C i chleb trzeba przykryć, bo będzie przesuszony.

Frytownica na gorące powietrze (którą często traktuję jako alternatywę dla zwykłego piekarnika): piekę w keksówce z pokrywką (ze względu na termoobieg) przez 25 minut w 170 st. C

Upieczony wyjmuję i przekładam na raszkę, by stygnąc odparował.

Lekki i puszysty chleb mleczny –KROJENIE, PODAWANIE, PRZECHOWYWANIE

Kroję w cienkie lub grubsze kromki i można podawać.

Lekki i puszysty chleb mleczny (pełnoziarnisty lub jasny)

Jest miękki, puszysty, chłopcy mówią „jak wata” i bardzo lubią ten chleb to tostów.

Ja wolę go w kanapkach, bo miękki i elastyczny miąższ pięknie otula każde, nawet wyjątkowo bogate wnętrze, powodując, że kanapka może być naprawdę treściwa;)

Chleb jest miękki, pulchny, o delikatnie chrupkiej skórce, która trzyma go w ryzach, pięknie się kroi, nie kruszy, można kroić nożem lub maszyną. Ja zwykle kroję od razu cały, pakuję do woreczka i jest gotowy do użycia. Najlepszy jest pierwszego dnia, w kolejnych dnia lubię go podpiec na patelni lub w tosterze lub zrobić tosty (typu zgrzewki).

U nas znika zwykle w 2-3 dni, więc z dłuższym czasem przechowywania z praktyki nie podpowiem. Podejrzewam, że gdyby miał zostać na dłużej (bo np. mniej osób), to zamroziłabym część w pierwszym dniu, zaraz po pokrojeniu, by odmrażać stosowne porcje w razie potrzeby.

Przykładowa kanapka: jedną kromkę smaruję musztardą, drugą ostrym sosem paprykowym, obkładam porcją roszponki lub innej zieleniny, sporą porcją domowego mięsa (tu: indyk w przyprawach, pokrojony w cienkie plastry i kładę go dość sporo), przykrywam kromką, lekko dociskam, przekrawam i kanapka gotowa. Do tego garść pomidorków.

Lekki i puszysty chleb mleczny (pełnoziarnisty lub jasny)

Cienkie, puszyste i lekkie pełnoziarniste pieczywo… dużo obkładu i można się wgryzać.

Lekki i puszysty chleb mleczny –SPRAWDZONE WARIANTY

Taki chleb można upiec •w wersji pełnoziarnistej (jak dzisiaj), ale też •w wersji jasnej, mlecznej (składniki i proporcje w sekcji Składniki).

Lekki i puszysty chleb mleczny (pełnoziarnisty lub jasny)

Z ciasta można formować i piec także •bułeczki. Chleb można piec w keksówce •z pokrywką i •bez pokrywki, •w tradycyjnym piekarniku i •w mniejszych opiekaczach typu frytownica na gorące powietrze, o ile mamy tam kontrolę nad temperaturą.

Chleb: piekarnik, keksówka bez pokrywki:

Wszystko jak w przepisie, nie przykrywam keksówki. Parametry pieczenia: 25-30 minut, 180 st.C, druga półka od dołu, bez termoobiegu

Chleb: piekarnik, keksówka z pokrywką:
Wszystko jak w przepisie. Parametry pieczenia: 25-30 minut, 180 st.C, druga półka od dołu, bez termoobiegu

Chleb: frytownica na gorące powietrze, keksówka z pokrywką:
Wszystko jak w przepisie. Parametry pieczenia: 25 minut, 170 st.C, koniecznie w formie z pokrywką ze względu na termoobieg.

W mniejszej formie z pokrywkę często piekę chleby we frytownicy na gorące powietrze (którą często traktuję jako alternatywę dla zwykłego piekarnika) –pieczenie idzie szybciej, zużywam mniej prądu, a pokrywka chroni przed termoobiegiem, który w tym urządzeniu jest wymuszony. Spokojnie zatem mogę upiec lekki, miękki i puszty chleb tak, jakbym piekła go w zwykłym piekarniku –z małą różnicą. W zwykłym piekarniku bochenek upiecze się równomiernie, rumieniąc się tak samo od góry i od dołu. W urządzeniu z termoobiegiem góra zrumieni się bardziej, dół niemal wcale, bo nie ma w nim grzania od dołu. ALE chleb jest dobrze upieczony, bez różnic w stosunku do zwykłego piekarnika. Stąd, aby uzyskać podpieczony spód, kładę bochenek na suchej gorącej patelni i krótko podpiekam do lekkiego zrumienienia.

Bułeczki:
Z ciasta piekę czasem bułeczki obiadowe –są miękkie i puszyste, mogą być dodatkiem do zup, sałatek, mięs, warzyw czy gulaszów. Formuję w kulki i układam w tortownicy –jak w •tym przepisie: https://skutecznie.tv/2014/07/jogurtowe-buleczki-z-wisniami-i-kruszonka/ lub w •tym: https://skutecznie.tv/2019/05/najlepsze-drozdzowe-buleczki-bez-wyrabiania/ lub w •tym: https://skutecznie.tv/2017/07/maslane-buleczki-drozdzowe-kokosem/. Można też uformować podłużne bułki i układać na prostokątnej blasze.

Parametry pieczenia: wstawiam do zimnego piekarnika. Zamykam i z bułkami w środku rozgrzewam piekarnik do 180 st.C bez termoobiegu. Piekę przez ok. 25 minut od chwili włączenia lub aż bułki będą apetycznie zrumienione.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz teżSkomentuj

8 komentarzy

 1. Małgorzata
  | Odpowiedz

  Witaj Magdo, zakupiłam sobie tę samą formę i nie wiem dlaczego ciasto wychodzi podczas pieczenia od spodu przez dziurki i na górze przy przykrywce. Zdążyło Ci się coś podobnego?
  Pozdrawiam

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Od spodu przez dziurki lekko tak -w niczym to nie przeszkadza, wychodzi naprawdę mało (może na 2-3 mm). Od góry natomiast nigdy -mam zasuwaną pokrywę, więc to jest niemożliwe.

 2. Beata
  | Odpowiedz

  Cześć Magda, chleb i bułeczki są przepyszne. 👍Dziękuję za ten przepis. Piekłam w piekarniku ale czy ten przepis można wykorzystać do pieczenia w automacie?I ostatnie pytanie czy cukier można zastąpić miodem? Gratuluję świetnych, sprawdzonych przepisów, z których korzystam już od kilkunastu lat.

 3. Teresa
  | Odpowiedz

  teresa
  mam mąkę pszenną typ 650 i typ 500,która będzie lepsza do pełnoziarnistego chleba?

  • MaGda
   | Odpowiedz

   650 jest bardziej chlebowa -ale (wiem, że wiesz, tylko muszę to napisać;)) to mąka jasna, która nadaje pulchność w tym przepisie, do pełnoziarnistego trzeba dodać też pełnoziarnistą:)

 4. ewa
  | Odpowiedz

  Czy można uzyć tylko mąki typ 1800 i czy masło mozna zastapic olejem kokosowym ? Chlebek wyglada pysznie i chciała bym go upiec ale z racji ze nie moge jesc maki jasnej , moge uzywac tylko mak typu 1800 lub 2000 . Zazwyczaj sama miele ziarna zadziej kupuje maki i stad moje pytanie . Dziekuje za podzielenie sie przepusem chlebek wyglada perfekcyjnie i musze przyznac ze lrpiej jak kupny 🙂

  • MaGda
   | Odpowiedz

   Próbowałam tylko z masłem, ale gdybym miała podmieniać, to raczej po oliwę bym sięgnęła (też 50 g). Jeśli same cięższe mąki, to więcej mleka (nie podpowiem ile, ale stopniowo i do pożądanej konsystencji).

 5. Marek
  | Odpowiedz

  Fajny przepis, chlebek wyglada super. Pare wskazowek:

  – nie trzeba uzywac cukru ani ogromnej ilosci drozdzy. Wtedy jednak trzeba dac znacznie wiecej czasu na to by drozdze sie namnozyly i by ciasto wyroslo. Wtedy moze byc nawet 0,5 g drozdzy mokrych, albo jeszcze mniej suchych. Co najmniej 24 godziny. W zamian dostaniemy lepszy smak chleba (wlasnie taki bardziej „chlebowy” / wyrafinowowany). Ciasto moze nawet w lodowce lezec do tygodnia, po wyciagnieciu dac odpoczac mu z 1h co najmniej i dalej formowac wg. wskazowek Magdy

  – jesli chodzi o nierowne podpieczenie chleba, jasne, mozna to zrobic na patelni nonstick, tu jednak trzeba bardzo uwazac by jej nie spalic. Powloka teflonowa przy okreslonej temperaturze sie pali, wtedy ja wdychamy (potrafi zabic ptaki, u ludzi powoduje tylko objawy grypopodobne) i odrywa sie od powierzni patelni – wtedy zostanie na chlebie. Patelnia po takim spaleniu straci wlasciwosci nonstick. Dlatego bardzo trzeba uwazac z jakimkolwiek uzywaniem patelni tego typu gdy nie jest jej cala powierzchnia w kontakcie z czyms, co moze odbierac cieplo z powierzchni. Ja uzywam tylko na niskich ustawieniach, juz raz spalilem patelnie i nie uznano mi reklamacji. Inna sprawa, ze warto sie zastanowic czy naprawde musimy miec podpieczone produkty? Ten chrupiacy brazowy kolor to nic innego niz substancja rakotworcza. Bez tego tez chleb jest dobry 😉