Dzisiaj faszerowane ZRAZY z mięsa mielonego, świeży sok marchwiowo-selerowy oraz pyszny, zdrowy deser. Zatem: pełen obiad!
Zrazy robię z mięsa mielonego (u mnie: udka drobiowe bez skóry i kości), dzięki czemu gotowanie pójdzie zdecydowanie szybciej. Podam je z puree z kalafiora oraz z zieloną fasolką w oliwie, ale rzecz jasna dodatki mogą być dowolne, propozycje jak zawsze na końcu przepisu. To rzecz jasna lekko oszukane zrazy –wyglądają jak klasyczne zawijane, tyle, że są dużo szybsze:) Farsz robię identyczny: ogórek kiszony, cebula oraz boczek/kiełbasa.
Posiłek jest całkiem niskowęglowodanowy, więc można go okrasić zdrową „słodką kropką nad i”, o czym więcej pod koniec przepisu. Zrobimy tak, żeby było soczyście, pysznie, szybko i odżywczo:) Zainteresowanych zapraszam.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić faszerowane ZRAZY z mięsa mielonego, proste puree z kalafiora, fasolkę w oliwie Zapraszam do obejrzenia!
Faszerowane ZRAZY z mięsa mielonego. Świeży SOK i JABŁKO
czas przygotowania: ok. 40 minut
/proporcje dla 4 osób/
Faszerowane ZRAZY z mięsa mielonego –SKŁADNIKI
farsz:
- 1 średnia cebula
- 2 średnie ogórki kiszone
- kawałek kiełbasy lub boczku (ilość wg uznania, u mnie proporcje 1:1:1)
mięso:
- 600 g mięsa mielonego (tu: mielone udka drobiowe)
/może być inne np. wieprzowina czy wołowo-wieprzowe, ale lepsze są tu ciut tłustsze mięsa, zatem raczej nie filet z kurczaka/ - 1 całe jajko
- 2-3 łyżki mąki kokosowej
/dodaję stopniowo, żeby masa nie była za gęsta =nie za dużo, bo chłonie nadmiar wilgoci/ - przyprawy –do smaku:
–sól (np. 1/2 łyżeczki)
–czarny mielony pieprz (np. 1/2 łyżeczki)
–majeranek (np. 1/2 łyżeczki) - siekana natka pietruszki
panierka:
- mąka kokosowa (np. 4 łyżki)
- świeży, drobno tarty parmezan lub cheddar (np. 2 łyżki)
sos:
- oliwa, masło klarowane lub smalec (np. gęsi) –do smażenia
- 1 szklanka gotującej wody
- sól, pieprz, kumin, ostra czerwona papryka lub chilli –do smaku (np. po 1/4 łyżeczki)
Faszerowane ZRAZY z mięsa mielonego –FARSZ, PANIERKA
Ogórki kiszone, cebulę i kiełbasę drobno siekam.
Myję, osuszam i siekam natkę pietruszki.
Do miski wsypuję mąkę kokosową oraz tarty parmezan lub cheddar –np. 4 łyżki mąki i 2 łyżki parmezanu. Starannie mieszam, panierkę odstawiam na chwilę na bok.
Faszerowane ZRAZY z mięsa mielonego –MASA MIĘSNA
Mięso mielę w maszynce. Jeśli mam już zmielone od rzeźnika, pomijam ten etap.
W prezentowanej wersji wybieram drób, ale biorę udka, bo są tłustsze, a dzięki temu zrazy będą smaczniejsze i bardziej soczyste.
Mięso przekładam do miski. Wbijam całe jajko i z grubsza mieszam.
Doprawiam solą, pieprzem i majerankiem, mieszam. Jeśli masa mięsna jest zbyt rzadka, dodaję mąkę kokosową –stopniowo, bo bardzo chłonie wilgoć. Na koniec dodaję połowę z siekanej natki (resztę zostawiam do podania) i ponownie krótko wyrabiam.
Faszerowane ZRAZY z mięsa mielonego –FORMOWANIE ZRAZÓW
Masę dzielę masę 4-6 równych części – jeśli 4, mam większe zrazy, jeśli 6, to mniejsze.
Aby łatwiej uformować kształtne zrazy każdą porcję mięsa przekładam kolejno na folię spożywczą i z jej pomocą formuję mięso. Można bez folii (np. w dłoniach), ale pokazuję prostszą i pewniejszą metodę.
Porcję mięsa starannie rozpłaszczam na prostokąt równej grubości (patrz dołączony video przepis). Na środek nakładam część farszu.
Zawijam w roladę –jak klasyczne rolady z bitek: zakładam boki, składam mięso na d nadzieniem, roluję i dokładnie sklejam miejsca łączenia, żeby farsz podczas obróbki termiczne pozostał w środku. Tak przygotowany zraz obtaczam w panierce.
Delikatnie strząsam nadmiar i układam na suchym talerzu lub desce. Powtarzam z kolejnymi porcjami mięsa i farszu.
Opcja: panierowanie można pominąć i smażyć/dusić bez panierki.
Faszerowane ZRAZY z mięsa mielonego –PODSMAŻANIE, DUSZENIE
Rozgrzewam patelnię z oliwą (ew. masłem klarowanym lub np. smalcem gęsim), u mnie oliwa.
Na gorąca (ale nie dymiącą!) wkładam rolady i obsmażam z każdej strony na niezbyt ostrym ogniu. Przewracam delikatnie z pomocą 2 widelców lub 2 łopatek, by nie rozwalić zrazów.
Kiedy już lekko się zetną, podlewam szklanką gotującej wody. Wodę doprawiam do smaku solą, pieprzem, kuminem oraz ostrą papryką lub chilli. Przyprawy sypię do wody między zrazami, mieszam delikatnie ruszając patelnią. Przykrywam i duszę pod przykryciem na małym ogniu, aż mięso starci surowość. Czas zależy rzecz jasna od wielkości zrazów, ale można przyjąć, że 15-20 minut powinno być ok.
Opcja: Czasami w wersji bez panierki, już na koniec, dolewam trochę śmietanki (kremówki lub 12% bądź 18%), krótko zagotowuję i danie gotowe. W obu wariantach tj. z i bez śmietanki zrazy są przepyszne!
Faszerowane ZRAZY z mięsa mielonego –DODATKI
W trakcie, gdy zrazy się duszą, szykuję dodatki, z którymi planuję je podać. To mogą być ziemniaki lub kalafior, gotowane buraczki, groszek z marchewką lub po prostu kiszony ogórek czy surówka z kiszonej kapusty. W sezonie świetnie smakują szparagi.
Dodatki zatem dowolne i mimo, że nie są częścią tego przepisu, poniżej krótko o moich. W prezentowanej wersji podałam z puree z kalafiora oraz fasolką w oliwie.
PUREE: Kalafior (lub ziemniaki, bo identycznie można zrobić puree ziemniaczane) gotuję (może być mrożony), osączam, rozgniatam z masłem i odrobiną skyru, doprawiam do smaku solą, pieprzem i szczyptą gałki muszkatołowej –i proste puree gotowe: z ziemniaków lub z kalafiora.
FASOLKA W OLIWIE: fasolkę szparagową (może być mrożona) gotuję, osączam, polewam dobrą oliwą, przyprószam szczyptą soli kłodawskiej i można podawać.
Faszerowane ZRAZY z mięsa mielonego –SPOSÓB PODANIA
Podaję na gorąco z ziemniakami (np. puree) i surówką lub z ulubionymi warzywami (np. z puree z kalafiora, brokułem na parze czy tartymi buraczkami). U mnie jak wiecie z kalafiorowym puree oraz z fasolką w oliwie i finalne danie prezentuje się tak.
Na koniec posypuję natką oraz czarnym, świeżo mielonym pieprzem i… gotowe.
Faszerowane ZRAZY z mięsa mielonego –ŚWIEŻE SOKI I JABŁKO
Ze względu na wybrane dodatki posiłek jest niskowęglowodanowy, bogaty w białko, zdrowe tłuszcze oraz błonnik, więc jeśli lubicie, spokojnie można tu podać sok, także owocowy.
Partnerem video przepisu są świeże soki Cymes, więc sięgnę właśnie po nie. O tym dlaczego akurat po nie krótko opowiadam w filmie, do którego zainteresowanych zapraszam. Do mojego obiadu wybieram sok marchwiowy i marchwiowo-selerowy, bo wolę soki warzywne.
A ponieważ producent oferuje też pyszne jabłka, wytwarzane zgodnie z regułami systemu rolnictwa ekologicznego, to na deser podałam właśnie soczyste jabłko z masłem orzechowym i nasionami konopi: pysznie, odżywczo i zdrowo.
Takie jabłuszka sprawdzą się zresztą nie tylko na deser… Smacznego!
Video przepis we współpracy z marką CYMES, dziękuję♥
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
5 komentarzy
Jolanta
Super przepis. Czym mogę zastąpić jajko?
MaGda
Myślę, że można pominąć jajko w masie mięsnej…
Anna
Czym mogę zastąpić mąkę kokosową
MaGda
Np. mąką żytnią, także w panierce, choć panierkę jakby co, można też pominąć.
basia
Cześć. Ale mi się trafiło . Mam mięsko mielone..i jakoś mielonych nie chce mi się …a tu przepis jak dla mnie .Pozdrawiam kobietę, która nauczyła mnie wykorzystywać resztki z lodówki i organizacji w kuchni . :)))