Dzisiaj obiecane bułki migdałowe.
Nie robię ich zbyt często, bo nie przepadam za obróbką cieplną orzechów ani mąk orzechowych –jak wiecie, w tym celu zdecydowanie wolę mąkę kokosową. Przy okazji wątróbki w śmietanie pokazałam jednak bułeczki migdałowe i posypały się od Was prośby o przepis –no i dziś go nagrywam.
Dziś zaprezentuję zatem moją szybką metodę, plus: od razu opcję z mąką kokosową, bo z niej częściej korzystam.
Wypieki z mąki migdałowej pojawiają się u mnie tylko od święta (naprawdę okazyjnie), jako, że są bardziej delikatne i jakby mniej suche w odczuciu podczas jedzenia. Stąd od czasu do czasu podgrzewam taką mąkę. JEDNAK: skoro i tak robię te bułki w celu eliminacji klasycznego pieczywa i liczę się z tym, że będą miały ciut inny smak, to zdecydowanie stawiam na mąkę kokosową. I tu, uprzedzając pytania: zwykłe pieczywo też jem, najczęściej stawiam na żytnie, ale jadam też wypieki niskowęglowodanowe, o czym więcej w przepisie;)
Zapraszam na bułki nisko węglowodanowe, czyli bułki migdałowe i kokosowe. A na końcu przepisu oraz video przepisu krótkie życzenia świąteczne.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić bułki migdałowe i kokosowe, czyli bułki niskowęglowodanowe 🙂 Zapraszam do obejrzenia!
Bułki migdałowe i kokosowe. ŻYCZENIA
czas przygotowania: ok. 15 minut
Bułki migdałowe i kokosowe –SKŁADNIKI
Info: składniki odmierzam standardowymi miarkami do pieczenia
►ciasto migdałowe –SKŁADNIKI
/proporcje na: •4 bułki, 1 chlebek lub •6-8 bułek lub •2 chlebki/
- 4 duże jajka (w temp. pokojowej, nie z lodówki)
- 3/4 szklanki mąki migdałowej
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1/4 szklanki oliwy lub stopionego masła klarowanego
/można podmienić na olej z awokado lub ulubiony dobry olej o neutralnym smaku/
► ciasto kokosowe –SKŁADNIKI
/proporcje na: •2 mniejsze bułki lub 2 połówki do hotdoga •4 bułki • 1 chlebek/
- 2 jajka
- 2 łyżki mąki kokosowej
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1 łyżka stopionego masła (ew. oliwy)
Bułki migdałowe i kokosowe –TYTUŁEM WSTĘPU
– Zwykle robię kilka bułek na raz tj. od 4 do 6 sztuk.
– 1-2 zjadam na 1 posiłek, resztę mrożę na później, bo nie jem ich codziennie.
– Dla mnie to pieczywo awaryjne, ma być gotowe szybko, nie korzystam zatem z piekarnika, bo nie opłaca mi się go rozgrzewać na te kilka sztuk. Bułeczki robię zatem w mikrofali lub na patelni.
– Z ciasta można zrobić chlebek lub bułki, w zależności od formy z jakiej skorzystam.
Dla celów przepisu połowę zrobię w postaci bułek, połowę w postacie chlebka na kanapki lub tosty:
– Do bułek biorę formę silikonowa –taką do bułek burgerowych i jej nie natłuszczam.
– Do chlebka: szklane naczynie kwadratowe –natłuszczam tak, by łatwiej wyjąć chlebek.
Bułki migdałowe i kokosowe –CIASTO MIGDAŁOWE
Do miski wbijam jajka, rozkłócam widelcem lub trzepaczką. Dodaję mąkę migdałową, proszek do pieczenia, sól oraz oliwę (lub stopione masło). Starannie mieszam na ciasto bez grudek.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH:
Można dodać ulubione przyprawy np. suszony czosnek czy cebulę czy ulubione zioła, robiąc pieczywo smakowe –ja wolę neutralne w smaku, a smak zapewniam sobie dodatkami.
Bułki migdałowe i kokosowe –OBRÓBKA TERMICZNA
Gotowe przekładam do przygotowanej formy lub foremek –u mnie połowa na chlebek, połowa do bułeczek, by pokazać Wam jedno i drugie…
MIKROFALÓWKA:
Wstawiam do mikrofali i włączam na najwyższej mocy na 90 sekund.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH:
Każda mikrofala może mieć inną moc, więc po prostu obserwuję –ciasto będzie się mocno podnosić podczas podgrzewania, ale potem opadnie, więc spokojnie czekam, aż minie zadany czas…
Moje sprawdzone czasy: •90 sekund, 900W •próbowałam też 1:20, 600W i było ok.
PATELNIA:
Bułeczki można też podpiec na patelni, ale z racji dość płynnego ciasta powinna to być patelnia z otworkami do placuszków (można też na patelni ustawić natłuszczone metalowe ringi, wlać ciasto i kiedy się lekko zetnie, wyjąć ringi i dopiec już bez nich).
Bułki migdałowe i kokosowe –STUDZENIE I KROJENIE
Gotowe wyjmuję, zostawiam na 10-15 sekund, po czym delikatnie z pomocą łopatki wyjmuję z formy i przekładam na raszkę ruszt do odparowania.
Ostudzone można podawać.
Te bułeczki z założenia są niskie (i takie robię celowo), bo są tylko dodatkiem do głównego posiłku.
Przekrawam je zatem na pół: kładę je zatem na desce, przytrzymuję od góry i ostrym nożem kroję w poprzek na pół. Gotowe.
Bułki migdałowe i kokosowe –SPOSÓB PODANIA
Podaję jak klasyczne pieczywo. Można smarować i obkładać lub podawać do sałatek, zup czy dań w stylu gulasz czy curry.
Takie cienkie bułki sprawdzają się rewelacyjnie w burgerach oraz kanapkach śniadaniowych np. z sałatą, serem, szynką i jajkiem –mało pieczywa, dużo dodatków i tak właśnie lubię je najbardziej.
Kanapka na zimno prezentuje się tak…
Grzanka z dżemikiem chia z owoców leśnych tak…
Z kwadratowych chlebków można też zrobić tosty, jeśli tęsknicie za tym smakiem.
Bułki migdałowe i kokosowe –CIASTO KOKOSOWE (INFO)
Ja jak wspomniałam wcześniej mąką migdałową najczęściej podmieniam na mąkę kokosową –lekko kosztem smaku, ale też bez przesady, bo jest ona zdecydowanie lepsza do podgrzewania czy pieczenia. Zatem w miażdżącej większości przypadków (jeśli już w ogóle robię bułki czy chlebki niskowęglowodanowe), to robię je na mące kokosowej.
I tu szybki przykład z hotdogiem –raz na jakiś czas dopada mnie ochota na hotdoga, wtedy nie lecę na stację, by go kupić, bo te z klasyczną bułką mnie po prostu zapychają i nie mam frajdy z jedzenia. Robię sobie szybko domowego hotdoga niskowęglowodanowego, z dodatkami warzywnymi i parówką o w miarę dobrym składzie.
Bułki migdałowe i kokosowe –CIASTO KOKOSOWE (PRZEPIS)
Foremkę natłuszczam masłem lub oliwą.
W prezentowanej wersji robię bułkę do hotdoga, więc sięgam po podłużną foremkę –ważne, by można było ją podgrzewać w mikrofali. Dno i boki przyprószam jasnym sezamem.
Można też sięgnąć po inne foremki np. te pokazywane wcześniej.
Do miski wbijam jajka, rozkłócam. Dodaję mąkę, proszek i sól, z grubsza mieszam. Dodaję stopione masło, staranie mieszam na ciasto bez grudek. WAŻNE: i tu już działam szybko, bo mąka kokosowa chłonie płyny i szybko gęstnieje.
Ciasto przekładam do przygotowanej foremki, wstawiam do mikrofali i podgrzewam przez ok. 2 minuty, moc 600W. Można je też podpiec na patelni (patrz opis powyżej).
Gotowe wyjmuję, zostawiam na chwilkę, by przestygły, po czym wyjmuję z formy, przekładam na raszkę i zostawiam, aż ostygną i odparują.
Bułki migdałowe i kokosowe –HOTDOG
Podgrzewam parówkę we wrzątku, szykuję dodatki i sosy.
Bułkę podpiekam na gorącej patelni, by była lekko chrupka. Jeśli robię ją w 1 głębszej foremce, to najpierw ją przekrawam i podpiekam po przekrojeniu.
Smaruję sosami, układam wybrane dodatki np. sałatę, ser, gorącą kiełbaskę, polewam ostrym sosem pomidorowym. Przykrywam górną bułką, lekko dociskam i gotowe.
Takim hotdogiem najadam się na dużo dłużej niż klasycznym wariantem z pszenną bułką.
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Kochani, korzystając z okazji, życzę Wam zdrowych, spokojnych i rodzinnych świąt.
Mam nadzieję, że święta będą takie, o jakich marzycie oraz, że… na Waszych stołach pojawi się kilka przepisów ze SkutecznieTv i że dania będą Wam smakować:)
Dzisiejsze bułeczki zresztą także mogą pojawić się na świątecznym stole –dla osób, które tradycyjnego pieczywa nie chcą lub nie mogą jeść, lub być może mają ochotę na małą zmianę nawyków żywieniowych. Smacznego!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
4 Komentarze
Kasia
Czy jajka można zastąpić siemieniem lnianym? Czy nie wyjdą?
MaGda
Nie próbowałam, ale podejrzewam, że nie wyjdą takie jak w filmie (właściwości jaj dają tę teksturę) -to nie jest klasyczne ciasto. Najlepiej jednak sprawdzić np. na mniejszej ilości, bo może wyjdą spoko placuszki:)
EWA
Świetny przepis, szybko się robi te bułeczki. I są odmianą, do codziennego pieczywa
Dziękuję i wszystkiego najlepszego.
Danuta
Witaj Magdo ! dziekuje bardzo za przepis na bulki migdalowe i kokosowe, Jestes wspaniala ze dbasz o swoich subskrybentow, zycze ci duzo nowych inspiraci kulinarnych i pozdrawiam.