Pasztet z białej fasoli (do krojenia lub do smarowania)

z 4 komentarze

Pyszny i prosty pasztet z białej fasoli –bez mięsa, więc super dla osób, które go nie jedzą, bo nie mogą lub nie chcą lub chcą od niego odpocząć.

Pasztet z białej fasoli (do krojenia lub do smarowania)

Pasztet robi się sprawnie i szybko, ja zwykle gotuję fasolę, ale podejrzewam, że równie dobrze sprawdzi się już ugotowana, kupna. Taki pasztet można jeść jak klasyczny, z mięsa –z ulubionymi dodatkami, z pieczywem lub bez. Jest wyjątkowo wartościowy odżywczo i chociażby z tego względu warto go raz na jakiś czas robić. Ja rzecz jasna robię dużo częściej, bo jest po prostu pyszny;) Super na kolację, w roli przekąski czy na poczęstunek gości.

Ma doskonałą konsystencję, taką rzeczywiście pasztetową: można go kroić w plastry, jak i smarować nim np. chleb czy bagietkę.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pasztet z białej fasoli (do krojenia lub do smarowania) 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Pasztet z białej fasoli (do krojenia lub do smarowania)

Pasztet z białej fasoli (do krojenia lub do smarowania)

czas przygotowania: czas moczenia i gotowania fasoli: kilka godzin lub noc (można wziąć ugotowaną kupną) +ok. 15 minut pracy własnej +czas pieczenia: •warzywa: 30 minut (piekę w trakcie gotowania fasoli), •pasztet: 45 minut
/proporcje na 1 keksówkę (klasyczna keksówka do pieczenia standardowej wielkości bochenka chleba)/

Pasztet z białej fasoli SKŁADNIKI

  • 250 g suchej białej fasoli
    /ew. ugotowana fasolka z puszki lub słoika, już odcedzona (~1 i 1/2 puszki)/
  • 1/2 dużej cebuli
  • 1 pietruszka (korzeń)
  • 1/4 selera (bulwa)
  • 1 łyżka oliwy
  • 1/2-1 łyżeczki soli (ew. więcej, do smaku)
  • 1/2 łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
  • 1/2 łyżeczki ziół prowansalskich
  • 2 łyżki masła orzechowego (gładkiego, bez kawałków orzeszków)
    /ja: domowe masło migdałowe tj. tylko zblendowane migdały i szczypta soli, sposób wykonania można podejrzeć tu: https://skutecznie.tv/2020/08/pikantne-maslo-migdalowe/
  • 1/3 łyżeczki mielonej lub tartej gałki muszkatołowej
  • sól i czarny pieprz –do finalnego doprawienia masy (tu: do smaku i według własnych upodobań, więc nie mogę podać precyzyjnych ilości)
  • 2 całe jajka

Pasztet z białej fasoli –FASOLA

Dzień przed pieczeniem pasztetu namaczam fasolę tj. płuczę i zalewam zimną wodą, najlepiej w garnku, w którym będę ją gotować.

Pasztet z białej fasoli (do krojenia lub do smarowania)

Zalewam zimną wodą dużo ponad poziom fasoli, bo spęcznieje i odstawiam na noc do namoczenia.

Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Jeśli nie mam czasu, to stosuję trik z szybkim namaczaniem fasoli, gdzie wystarczają ok. 2 godziny: po zalaniu fasoli wodą, podgrzewam ją i czekam, aż woda zacznie wrzeć, wtedy wyłączam grzanie i już nie gotując zostawiam na 2h. Po tym czasie fasola spęcznieje, a ja traktuję ją jak moczoną przez noc.

Namoczona powinna spęcznieć, wylewam wodę, fasolę zalewam świeżą wodą (kilka centymetrów nad poziom fasoli) i gotuję do miękkości:
w zwykłym garnku: na małym ogniu, pod przykryciem przez około 2,5h, a tak naprawdę aż będzie miękka, mniej więcej w połowie gotowania solę wodę do smaku.
w szybkowarze: na drugim, tym wyższym stopniu gotowania przez ok. 30 minut od podniesienia zaworu, po tym czasie wyłączam, czekam aż zawór samoistnie opadnie, otwieram i zostawiam do lekkiego ostygnięcia.

Pasztet z białej fasoli –WARZYWA, KEKSÓWKA

W międzyczasie szykuję warzywa. Obieram seler, pietruszkę i cebulę. Obrane warzywa płuczę, osączam i kroję w mniejsze kawałki. Przekładam do miski. Dolewam oliwę i doprawiam do smaku solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi (na razie bazowo, finalnie doprawię już gotową do pieczenia masę pasztetową). Starannie mieszam, osnuwając warzywa w oliwie i przyprawach.

Przekładam na blachę i piekę bez przykrycia w rozgrzanym do 180 st. C piekarniku w funkcji grzanie góra-dół, przez ok. 30 minut. Ja opiekam we frytownicy na gorące powietrze, więc daję im 20MIN.

Pasztet z białej fasoli (do krojenia lub do smarowania)

Upieczone wyjmuję, odstawiam do ostudzenia i odparowania.

Wstępnie przestudzoną fasolę odcedzam i zostawiam na sicie, by porządnie odciekła i wystygła do końca. Wywaru z gotowania nie wylewam –jeśli masa będzie za gęsta, rozcieńczam nim tę masę, a to, co zostanie wykorzystuję do jakiejś zupy.

Keksówkę wykładam papierem do pieczenia, żeby finalnie łatwiej wyjąć z niej gotowy już pasztet. Natłuszczam lekko spód keksówki, wykładam przyciętym pod rozmiar papierem (ja tylko wzdłuż dłuższych brzegów), przypinam klamerkami do czasu wyłożenia masy i papier też lekko natłuszczam. Rozgrzewam piekarnik do 180 st.C

Pasztet z białej fasoli –MASA PASZTETOWA

Ostudzoną fasolę i pieczone warzywa wkładam do misy melaksera (można też skorzystać z maszynki do mielenia). Dokładam masło orzechowe, gałkę muszkatołową i sól do smaku, blenduję na gładką masę.

Gdyby masa była zbyt gęsta (zbyt sztywna), to dolewam po łyżce wywar z gotowanej fasoli. U mnie nie było takiej potrzeby –patrz dołączony video przepis. Resztę wywaru zachowałam do zupy np. fasolowej lub do jakiegoś sosu, jest w nim sporo mikro- i makroelementów i szkoda go wylewać.

Zanim dodam jajka, sprawdzam smak masy, jeśli trzeba finalnie doprawiam do smaku solą i czarnym pieprzem. Z UWAG PRAKTYCZNYCH: W smaku jest rewelacyjny, ja doprawiam go bardzo prosto, ale spokojnie masę można doprawić swoimi ulubionymi  pasztetowymi przyprawami i też będzie ok.

Jajka wbijam do osobnego naczynia, rozkłócam widelcem i dolewam do masy, starannie mieszam.

Pasztet z białej fasoli –PIECZENIE, SCHŁODZENIE

Przekładam do przygotowanej keksówki.

Pasztet z białej fasoli (do krojenia lub do smarowania)

Wyrównuję od góry, odpinam klamerki i wstawiam do gorącego piekarnika. Piekę bez przykrywania w 180 st.C przez 45 minut.

Upieczony wyjmuję, odstawiam w keksówce do ostudzenia.

Pasztet z białej fasoli (do krojenia lub do smarowania)

Kiedy przestygnie, przykrywam, zawijam w folię i wkładam do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na noc.

Pasztet z białej fasoli –KROJENIE, SPOSÓB PODANIA

Następnego dnia wyjmuję –dzięki papierowi łatwo przełożyć go na deskę i można kroić.

Pasztet z białej fasoli (do krojenia lub do smarowania)

Pasztet ma piękną, pasztetową konsystencję, jest mazisty, ale stabilny i pięknie trzyma się w plastrach. Uwielbiam go;) Przepis dostałam lata temu i od tej pory piekę go regularnie i całkiem często, bo jest po prostu pyszny!

Podaję schłodzony z ulubionymi dodatkami np. z chrzanem czy ćwikłą lub zimnymi sosami –generalnie tak, jak podawałabym klasyczny pasztet mięsny. Pięknie się kroi.

Pasztet z białej fasoli (do krojenia lub do smarowania)

Ja lubię go też na dobrym żytnim chlebie z kiszonym ogórkiem. Pajdę chleba smaruję masłem, na to gruby plaster pasztetu, który lekko rozsmarowuję i rozprowadzam na pieczywie, po czym obkładam plastrami ogórka. Absolutnie pyszne!

Przechowuję w lodówce pod przykryciem.

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

4 Komentarze

  1. Daniel
    | Odpowiedz

    Dziekuje za przepis. Robilem go juz 3 razy i zawsze znika do ostatniego kawalka.

  2. Danuta
    | Odpowiedz

    Dzień dobry ja dziś namaczam fasolę i jutro biorę się za robienie pasztetu, świetna propozycja bezmięsna.Pozdrawiam serdecznie Danuta.

  3. Agnieszka
    | Odpowiedz

    Witam,
    Na pewno zrobię taki pasztet. Mam jednak pytanie czy można go mrozić?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Ja nie miałam okazji sprawdzić -w tej ilości zwykle znika u nas w ciągu 4-5 dni.