Dziś domowy serek śniadaniowy –prosty, pyszny i odżywczy.
I trochę nietypowy, bo wzbogacam go nietypowym składnikiem, o czym za chwilę w przepisie. Dzięki temu jest nie tylko smaczny, stabilny i ładnie trzyma formę, ale też wielokrotnie zyskuje na wartościowości odżywczej.
Domowy serek śniadaniowy jest bardzo delikatny w smaku i konsystencji. Najczęściej robię go w wersji bazowej (tj. śmietankowej), bo wtedy pasują do niego i słodkie, i wytrawne dodatki. Spokojnie jednak można go zmodyfikować, robiąc serki czosnkowe, ziołowe, lekko pieprzne czy np. waniliowe. Szczegóły jak zawsze w przepisie poniżej –dziś będzie rzeczywiście prosto i szybko, a także bez wymyślnych sprzętów;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić domowy serek śniadaniowy: prosty, pyszny i odżywczy:) Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Domowy serek śniadaniowy: prosty, pyszny i odżywczy
Domowy serek śniadaniowy: prosty, pyszny i odżywczy
czas przygotowania: ok. 15 minut +czas chłodzenia: 2-3 godziny, można przez noc
/proporcje na ok. 400 g serka/
Domowy serek śniadaniowy –SKŁADNIKI
- 1 litr mleka, najlepiej oznaczone jako „świeże” (nie UHT!)
- 1 łyżeczka soli
- 3 całe jajka
- 200 ml kwaśnej śmietany (12% lub 18%)
- opcjonalnie: dodatki i przyprawy do wersji smakowych np.:
– serek waniliowy: ekstrakt waniliowy, miód (do smaku)
– serek czosnkowy: 1 ząbek czosnku (drobno posiekany lub przeciśnięty przez praskę) albo suszony (do smaku)
– serek paprykowy: słodka/ostra czerwona papryka (np. 1/4 łyżeczki lub mniej/więcej do smaku)
– serek ziołowy: zioła prowansalskie lub oregano (np. 1/4 łyżeczki lub mniej/więcej do smaku)
– serek z pieprzem: ciut więcej soli, czarny świeżo mielony pieprz (np. 1/4 łyżeczki lub mniej/więcej do smaku)
Domowy serek śniadaniowy –MLEKO
Do zwilżonego wodą garnka wlewam mleko. Włączam grzanie i zaczynam gotować na wolnym ogniu. Najlepszy byłby garnek o grubym dnie, żeby zminimalizować przypalenie mleka. Spokojnie jednak można gotować je też w zwykłym garnku, tylko wtedy zwilżam go uprzednio wodą i często mieszam, nie zostawiając mleka do gotowania samopas (nie może się przypalić).
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Mleko kupuję w sklepie: biorę oznaczone jako „świeże” (nie UHT!).
Dodaję łyżeczkę soli, mieszam, zmniejszam grzanie i garnek przykrywam, żeby przyspieszyć gotowanie. Gotuję na bardzo małym ogniu, pod przykryciem, często mieszając.
Domowy serek śniadaniowy –JAJKA, ŚMIETANA
W czasie, gdy mleko się gotuje (a ja go doglądam!), równolegle szykuję pozostałe składniki.
Do osobnego naczynia wbijam całe jajka, mieszam na jajeczny płyn –tak, żeby za mocno nie spienić, ale dokładnie połączyć białka z żółtkami (trzepaczką, widelcem lub mikserem na wolnych obrotach).
Do tak przygotowanych jajek dokładam kwaśną śmietanę, starannie mieszam –tylko do połączenia, nie spieniając za bardzo. Odstawiam na bok i wracam do mleka, które rzecz jasna cały czas doglądam i regularnie mieszam.
Domowy serek śniadaniowy –ŚCINANIE SERKA
Kiedy mleko zaczyna się gotować, maksymalnie zmniejszam grzanie i wciąż podgrzewając, zaczynam je mieszać. Cały czas mieszając, pomału wlewam przygotowaną mieszankę jajeczną. Podgrzewam, mieszając i łącząc z gorącym mlekiem.
Cały czas mieszając, podgrzewam na wolnym ogniu i czekam, aż mleko zacznie się ścinać. Potrwa to kilka minut. Cierpliwie czekam: najpierw pojawią się małe zakłócenia w mleku, a potem już coraz szybciej zaczną się wytrącać skrzepy sera.
I w kilka minut w garnku pojawia się gorący jeszcze ser oraz serwatka. Wyłączam grzanie, garnek zestawiam z ognia.
Domowy serek śniadaniowy –FORMOWANIE (SITKO, FOREMKI, CHUSTA)
Gorący ser wybieram z garnka, przekładając do specjalnej foremki (lub sitka), wyłożonej gazą lub chustą serowarską. Uważam, bo jest bardzo gorący.
W prezentowanej wersji zrobiłam 2 kształty: serek w foremce i trójkątnej chuście, żeby pokazać różnice. Na sitku ser przybierze rzecz jasna kształt sitka;)
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: W tym celu spokojnie wystarczy zwykłe sitko wyłożone gazą oraz jakiś mniejszy talerzyk do obciążenia. Ponieważ ja robię takie serki dość regularnie, to zainwestowałam w chustę serowarską do robienia klinków oraz praskę do robienia krążków –patrz dołączony video przepis. Nie są to drogie rzeczy, a są całkiem przydatne, a potem łatwe do czyszczenia.
Sitko lub foremka do sera: przekładam ser do foremki (lub na sitko), wyłożonej kilkukrotnie złożoną gazą. Foremkę (lub sitko) ustawiam nad naczyniem (garnek, miska), ser zostaje na gazie, serwatka spływa do naczynia.
Chusta serowarska –analogicznie: chustę układam nad naczyniem, ser przekładam do chusty. Ser zostaje na chuście (lub w chuście;)), serwatka spływa do naczynia.
Na koniec odciskam, ubijając serek –ja to robię z pomocą łyżki, bo jest gorący (patrz dołączony video przepis).
Odstawiam do odcieknięcia i przestygnięcia. •Ser w prasce (i na sitku) przykrywam końcówkami chusty lub gazy, obciążam czymś o odpowiedniej średnicy i ciężarze (np. szklanką lub talerzykiem), ustawiam w naczyniu, do którego będzie spływać serwatka i odstawiam na bok. •Chustę serowarską, gdzie robię serek stożkowy, zawijam wokół trzonka drewnianej łyżki, końcówkę przypinam klamerką, przytrzymując ją na trzonku. Łyżkę opieram na czymś wyższym, a pod ser wstawiam naczynie, gdzie ocieka serwatka. W razie wątpliwości obie metody pokazuję w dołączonym video przepisie.
Domowy serek śniadaniowy –DO SCHŁODZENIA
Po mniej więcej godzinie ser powinien przestygnąć i odciec. Klinek na łyżce wieszam nad wyższym słoikiem, praskę wstawiam do garnuszka o odpowiedniej średnicy, obciążam szklanką i tak przygotowane sery wstawiam do lodówki.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: z podanych składników uzyskuję •krążek sera •klinek sera oraz • 1 większy słoik serwatki. Z serwatki zazwyczaj robię chleb lub bułki (podmieniając serwatką wodę z przepisu) lub wykorzystuję do placków czy naleśników.
Ja wstawiam ser do lodówki, bo lubię kiedy jest schłodzony i wstawiam go zwykle na noc. Myślę jednak, że można go kroić od razu, tylko ser nie będzie zimny.
Domowy serek śniadaniowy –SPOSÓB PODANIA
Kiedy się schłodzi wyjmuję z chusty i/lub z foremki/sitka, papierowym ręcznikiem osuszam nadmiar wilgoci i jest gotowy do krojenia.
Tak przygotowany domowy serek śniadaniowy jest stabilny, pięknie trzyma formę, nie kruszy się i jest bardzo przyjazny w krojeniu. Kroję zatem w plastry i można podawać.
Plastry cieńsze lub grubsze, kroi się super, a sam ser jest bardzo delikatny –jednocześnie puszysty i lekko sprężysty, w wersji bazowej: śmietankowy. Ja nie czuję w nim posmaku jajek, a te jajka właśnie sprawiają, że serek jest bardziej sycący, treściwy i wartościowy odżywczo. Spokojnie można się nim najeść, ciesząc się jednocześnie smakiem.
Najczęściej podaję go w plastrach, na desce z ulubionymi dodatkami –na słodko i na wytrawnie.
Można go podać z oliwkami, figami, świeżymi soczystymi warzywami i np. z dojrzewającą szynką. W zasadzie dodatki dowolne, jakie lubicie do serów.
W prezentowanej wersji jeden z serków posypałam szczypiorem, do drugiego dodałam soczystą, chrupiąca paprykę i oliwki. Wyszło pysznie!
W wersji na słodko podaję z miodem, konfiturą, dżemem lub powidłami. Np. kładę grubsze plastry na talerzu, polewam miodem (lub dokładam np. konfiturę) i można się zajadać. Dla mnie to świetny substytut ciastka czy ciekawy zamiennik sernika, serio;)
Z opcji bardziej wartościowych odżywczo: można też plastry polać olejem lnianym i przyprószyć szczyptą soli oraz świeżo mielonego pieprzu. Jednym słowem: tyle dodatków, ile upodobań. Mam nadzieję, że skorzystacie z podpowiedzi lub dobierzecie własne ulubione. Podzielcie się nimi w komentarzach, chętnie o nich poczytam i pewnie też skorzystam;) Z góry dziękuję.
Domowy serek śniadaniowy –PRZECHOWYWANIE
Przechowuję w lodówce w pojemniku z pokrywką. U nas znika w ciągu kliku dni i dłużej nigdy nie przechowywałam.
OPCJE SMAKOWE: Jeśli decyduję się na serek smakowy, to dodatki dokładam do gorącego mleka, aromatyzując je od razu –np. •odrobinka ziół prowansalskich (nie za dużo, by nie zabić smakiem) i mamy serek ziołowy, •trochę czosnku i mamy serek czosnkowy, •czarny świeżo mielony pieprz i mamy serek pieprzny, a •odrobinka wanilii da nam serek waniliowy. Ja najczęściej robię •serek śmietankowy, czyli bez dodatków, dzięki czemu jest bardziej uniwersalny i a na smak wpływam dodatkami, z którymi go serwuję.
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
3 Komentarze
Elżbieta
Faktycznie ten serek jest pyszny. Robię go od kilku lat, najczęściej z czarnuszką (1/2 łyżeczki).
Marta
Zaciekawila mnie ta chusta serowarska. Czy to jest jednorazowy produkt czy po uzyciu myje sie to/pierze i mozna korzystac wielokrotnie?
Poczytam ci
Ja używam od kilku lat. Piore w rękach, właściwie wyplukuję, suszę i gra. Polecam kupić niewybielana. Ja kupiłam trzy komplety, jeden jest jeszcze nie otwarty, tam jest chyba 5mentrow więc wygodnie nożyczkami można sobie ciąć takie wielkości jakie akurat potrzeba.