No to dziś udka w musztardowym sosie śmietanowym ze szpeclami, obiecane przy okazji przepisu na szpecle;)
Szpecle mogą być kupne lub domowe, w tym przepisie nie będę ich już omawiać. Zgodnie z obietnicą zapraszam na udka w sosie, które u mnie wystąpiły ze szpeclami, a które rzecz jasna można podać z dowolnymi dodatkami np. z ziemniakami, z grubszym makaronem czy np. z plackami ziemniaczanymi. A w wersji niskowęglowodanowej np. z kalafiorem, brokułem czy fasolką szparagową.
Obiad prosty i szybki, smakuje bardzo dobrze i jest wartościowy odżywczo. Zainteresowanych zatem serdecznie zapraszam.
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić Udka ze szpeclami w musztardowym sosie śmietanowym 🙂 Zapraszam do obejrzenia! Video przepis na moim kanale YT tutaj: Udka ze szpeclami w musztardowym sosie śmietanowym
Udka ze szpeclami w musztardowym sosie śmietanowym
czas przygotowania: 20-30 minut
/proporcje na 4 porcje/
Udka ze szpeclami –SKŁADNIKI
- 600 g udek drobiowych bez skóry i kości
/ew. fileta z piersi indyka/kurczaka/ - 3/4 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki czarnego mielonego pieprzu
- 3/4 łyżeczki suszonego czosnku
- 1 duża cebula
- 2-3 łyżki oliwy
- 150-250 g pieczarek zwykłych lub brunatnych
- 200 g śmietanki (12%, 18% lub 30%) –u mnie 12%
- 150 ml wody
- 1 łyżka skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej
- 1/2 łyżeczki domowej kostki warzywnej lub domowej wegety
– np. z tego przepisu: https://skutecznie.tv/2014/03/baza-do-zup-i-sosow-czyli-domowa-kostka-warzywna-vel-bulionetka/
– lub z tego: https://skutecznie.tv/2016/08/domowa-wegeta-do-sloikow/
– ew. 1/2 kostki warzywnej o dobrym składzie/ - 2-3 łyżeczki musztardy
- 1-2 łyżki siekanej natki pietruszki lub koperku (może być suszona lub mrożona)
- szpecle –kupne (ok. 500g) lub domowe –u mnie z tego przepisu: https://skutecznie.tv/2023/05/szpecle-tyrolskie-z-boczkiem-i-cebulka/
- szczypiorek –do posypania przed podaniem
Udka ze szpeclami –SZPECLE
Dodatkiem w prezentowanym daniu są szpecle, które prezentuję w osobnym przepisie –tu: https://skutecznie.tv/2023/05/szpecle-tyrolskie-z-boczkiem-i-cebulka/
Spokojnie jednak można sięgnąć po szpecle kupne lub podmienić je na gruby makaron (np. penne, świderki czy kokardki) bądź kluski, kaszę, ryż, ziemniaki czy np. placki ziemniaczane.
Jeśli planuję podać dzisiejsze udka ze szpeclami, to zaczynam od przygotowania ciasta. I albo gotuję szpecle w międzyczasie albo zaczynam od nich, po czym odcedzam, przykrywam i odstawiam, aż udka będą gotowe. Można je te ugotować z wyprzedzeniem np. wieczorem dnia poprzedniego, a w dniu podania tylko podgrzać.
Udka ze szpeclami –MIĘSO, CEBULA, PIECZARKI
Mięso kroję w paski lub mniejsze kawałki na 1 kęs (u mnie paski, bo szpecle mają podobny kształt i całość ładnie prezentuje się na talerzu;)). Pokrojone rozkładam na desce, przyprószam solą, pieprzem i suszonym czosnkiem. Z grubsza mieszam, osnuwając mięso w przyprawach, odstawiam na bok.
Cebulę obieram, przekrawam na pół, po czym kroję w półtalarki lub piórka. Pieczarki oczyszczam i kroję w połówki, ćwiartki lub plasterki –u mnie plasterki.
Udka ze szpeclami –PODSMAŻENIE
Rozgrzewam głęboką patelnię lub większy garnek z oliwą. Na gorącą, ale nie dymiącą wkładam mięso i podsmażam, aż lekko się zezłoci.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: W czasie, gdy mięso się smaży, ja gotuję szpecle, kładąc je na osolony wrzątek. Gotuję, odcedzam, powtarzam z kolejną partią. Robię to w międzyczasie, pomiędzy kolejnymi etapami gotowania udek. Dzięki temu nie mam „pustych przebiegów” i czekania, aż składniki sosu dojdą –w tym czasie robię szpecle. I wówczas mam je gotowe niemal równo z sosem. Oczywiście jeśli nie lubicie działać w tzw. międzyczasie, spokojnie można je ugotować przed lub po udkach. Można je też ugotować z wyprzedzeniem i teraz tylko wyjąć z lodówki, by je podgrzać.
Kiedy mięso je gotowe, dokładam cebulę i pieczarki, mieszam, po czym przykrywam i duszę przez 3-4 minuty, aż cebula się zeszkli, a pieczarki zmiękną i puszczą sok.
Udka ze szpeclami –SOS
Wodę mieszam ze skrobią/mąką ziemniaczaną.
Kiedy mięso jest już gotowe, pieczarki i cebula zmiękły, na patelnię dolewam śmietankę (u mnie 12%) oraz mieszankę wody z mąką i domową wegety lub koncentrat warzywny (można podmienić np. na 1/2 kostki warzywnej o dobrym składzie). Starannie mieszam. Doprawiam do smaku solą, pieprzem i musztardą. Co jakiś czas mieszając, gotuję na małym ogniu przez 3-4 minuty.
Jeśli sos jest za gęsty, rozcieńczam do pożądanej konsystencji –np. wodą z gotowania szpecli (lub kopytek, makaronu czy ziemniaków). Jeśli podaję z innymi dodatkami i nie mam wody z gotowania, to rozcieńczam wodą lub śmietanką.
Dodaję siekaną zieleninę, mieszam i w zasadzie danie gotowe. Podaję od razu lub przykrywam i zabieram się za dodatki –tu: szpecle.
Udka ze szpeclami –DODATKI
Do tak przygotowanego, gorącego sosu dokładam wybrany dodatek –ja: szpecle. Delikatnie mieszam, osnuwając gorącym sosem. Jeśli trzeba krótko podgrzewam, by danie było równomiernie gorące, ale nie za długo, by nie zwarzyć śmietany.
Tak, jak wspominałam szpecle można podmienić na: makaron, kopytka, kluski, ziemniaki (krojone lub puree), kasza, ryż, placki ziemniaczane czy warzywa na parze, a także pieczywo. Propozycje podania poniżej;)
Udka ze szpeclami –PROPOZYCJE PODANIA
Podaję na gorąco, przed podaniem posypuję zieloną cebulką lub szczypiorem. My jedliśmy na pierwsze danie zupę jarzynową, więc porcja warzyw już za nami i tu już ich nie podaję, ale rzecz jasna można podać dowolne ulubione warzywa np. surówkę z kapusty i marchwi, cukinię lekko podsmażoną w oliwie czy np. sezonowe szparagi.
Inne dodatki podaję zgodnie z logiką –np.:
– dodatki grubsze typu kluski, makaron, kopytka czy np. ziemniaki wkładam do sosu jak prezentowane w przepisie szpecle, delikatnie mieszam, osnuwając je sosem i podgrzewając
– dodatki typu kasza, ryż, placki ziemniaczane, warzywa na parze czy np. ziemniaczane puree podaję gorące osobno i polewam sosem już na talerzu
– dodatki typu pieczywo np. pajda razowca, grzanki ziołowe podaję osobno.
Z warzyw świetnie pasują tu wszelkiego rodzaju •surówki (np. z kapusty i marchwi), •warzywa z patelni (np. cukinia w oliwie) czy •gotowane warzywa (np. marchewka z groszkiem, buraczki, itp.) lub •warzywa na parze (np. kalafior, brokuł). Myślę, że dobrze sprawdziłyby się też kiszonki (np. kiszony ogórek), ale my akurat wolimy je do cięższych gulaszów, tu raczej bym ich u nas nie podała.
W wersji na zimno też smakują całkiem dobrze i dlatego mogą być doskonała propozycją przekąski na wynos, gdy nie mamy sposobności do podgrzania posiłku.
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
Jeden komentarz
Danuta
Witaj Magdo ! Super przepis na obiad ktory juz przetestowalam, smakowal nam bardzo. W przepisie szpecli z bekonem i cebulka podalas kiszone warzywa z oliwa, czy moge Cie prosic o przepis na warzywa kiszone. Diekuje i pozdrawiam.