Dzisiaj serowe kluski ze śliwkami: delikatne kluski serowe z gorącymi owocami. Prosty, szybki i pyszny obiad lub kolacja na ciepło.
O tej porze roku smakują naprawdę rewelacyjnie, więc z przekonaniem polecam. Te serowe kluski ze śliwkami robi się akurat bardzo szybko. Dlaczego? Ciasto jest banalnie proste, a kluski kładzione.
Smakują bardzo dobrze i pięknie prezentują się na talerzu. Co więcej, można je przygotować z wyprzedzeniem, o czym za chwilę w przepisie. No i sprawdzą się też na wynos np. zamiast kanapki, bo doskonale smakują na zimno. Myślę, że je polubicie;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić serowe kluski ze śliwkami (kładzione), czyli prosty, odżywczy i szybki obiad!
Serowe kluski ze śliwkami (kładzione). SZYBKI OBIAD
czas przygotowania: ok. 20 minut
/proporcje na 2 porcje/
Serowe kluski ze śliwkami –SKŁADNIKI
kluski:
- 250 g twarogu (w prezentowanej wersji: półtłusty)
/można wziąć dowolny ulubiony: chudy, półtłusty, tłusty/ - 3 całe jajka
- 1/4 łyżeczki soli
- ok. 1 szklanka mąki –w prezentowanej wersji: jasna orkiszowa typ 630
/ilość zależy od wilgotności twarogu, patrz: przepis poniżej; może być dowolna ulubiona: pszenna, orkiszowa, żytnia; świetnie sprawdzi się pełnoziarnista/ - do gotowania: osolony wrzątek, oliwa/olej, by kluski się nie sklejały, sól
śliwki:
- 500 g śliwek węgierek
- 1-2 łyżki masła klarowanego
- 1-2 łyżeczki cynamonu
- cukier do smaku (np. 1-2 łyżki, pomijam gdy śliwki bardzo słodkie)
posypka/dekoracja (opcjpnalnie):
- cynamon
- cukier waniliowy (pomijam gdy śliwki bardzo słodkie)
- czarny lub jasny sezam
- mięta lub bazylia –do dekoracji (ale i dla smaku;))
Serowe KLUSKI ZE ŚLIWKAMI –ŚLIWKI
Zaczynam od śliwek. Śliwki myję, osuszam, po czym kroję w ćwiartki, usuwając pestki. Na patelnię wkładam masło klarowane, roztapiam podgrzewając. Na gorące wkładam śliwki i mieszając co jakiś czas podgrzewam, aż lekko zmiękną. Posypuję cynamonem i wciąż podgrzewając mieszam.
Można dosłodzić do smaku, ja uzależniam do od słodyczy owoców i jeśli śliwki są słodkie, to cukier lub miód pomijam. Podgrzewam na średnim ogniu tak długo, aż śliwki zmienią kolor, zmiękną, ale wciąż będą trzymały kształt (patrz dołączony video przepis).
Wtedy wyłączam grzanie. Zostawiam na patelni –śliwki będą jeszcze dochodzić, a jeśli za bardzo ostygną, to przed podaniem krótko je podgrzeję.
I teraz kluski.
Serowe KLUSKI ZE ŚLIWKAMI –CIASTO
Zagotowuję wodę w większym garnku: wlewam, przykrywam i włączam grzanie –zanim się zagotuje, ciasto powinnam mieć już gotowe.
Ciasto można zagnieść ręcznie lub skorzystać z blendera –u mnie blender, bo szybciej i kluski są delikatniejsze. Twaróg wkładam do misy blendera. Dodaję jajka i sól, rozdrabniam pulsacyjnie, tworząc bazę ciasta.
Dosypuję mąkę.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: W prezentowanej wersji mąka jasna orkiszowa typ 630, może być też zwykła pszenna. Ale od razu dodam, że świetnie sprawdzają się tu mąki pełnoziarniste (orkiszowa, pszenna).
Zaczynam od 3/4 szklanki i w zależności od wilgotności twarogu, jeśli trzeba dosypuję więcej, dążąc do pożądanej konsystencji ciasta (patrz video przepis). Blenduję, łącząc tym samym na spójne ciasto. Oceniam konsystencję i w razie potrzeby dosypuję resztę mąki. Ale dodaję ją stopniowo: generalnie dążę do tego, żeby składniki tylko się połączyły i żeby zebrać je w zwarte, spójne ciasto. Ciasto może być lepkie i wilgotne, bo będzie kładzione. Zatem im mniej maki, tym lepiej. Ja trzymam się raczej proporcji z przepisu.
Tak przygotowane ciasto będę kładła na wrzątek bezpośrednio z misy blendera.
Serowe KLUSKI ZE ŚLIWKAMI –KLUSKI
Do gotującej wody daję odrobinkę oleju lub oliwy, żeby kluski się nie sklejały. Solę do smaku wody morskiej.
Kluski kładę na wrzącą, gotującą się wodę: małą łyżeczką, każdorazowo zanurzaną w wodzie przed nabraniem ciasta. Nabieram małą porcję ciasta i wkładam do osolonego wrzątku. Ciasto spada do wody, a ja wyjmuję łyżeczkę. Nabieram kolejną porcję ciasta i powtarzam, aż cała powierzchnia garnka będzie zapełniona kluseczkami. Idzie to bardzo szybko.
Kluseczki robię niezbyt duże, bo trochę spuchną podczas gotowania.
Gotuję na średnim ogniu, czekając, aż wypłyną. Od chwili wypłynięcia daję im 2-3 minuty, po czym wyławiam łyżką cedzakową, przekładam na cedzak, przelewam ciepłą wodą, żeby zatrzymać gotowanie i jednocześnie, żeby kluski nie ostygły.
Odcedzone przekładam na talerz i można podawać.
Serowe KLUSKI ZE ŚLIWKAMI –SPOSÓB PODANIA. MEALPREP. PRZEKĄSKA NA WYNOS
Gorące kluski można podawać od razu lub przełożyć je na gorącą patelnię z roztopionym masłem klarowanym, by lekko je osnuć.
Jeśli gotuję je z wyprzedzeniem, to w ten sposób właśnie je podgrzewam: patelnia, masło klarowane i niewielka ilość wody, podgrzewam pod przykryciem. Kluski podgrzeją się pod wpływem pary i nabiorą smaku.
Gorące przekładam na talerz i obkładam gorącymi śliwkami z cynamonem. Przyprószam cynamonem i cukrem waniliowym (jeśli trzeba). Dekoruję miętą lub bazylią i lekki posiłek na słodko gotowy.
To całkiem sycący obiad i na długo utrzyma w uczuciu sytości. Kluski są delikatne, przyjemne w smaku i cudownie pasują do nich te gorące śliwki z cynamonem.
Zarówno śliwki, jak i kluski można ugotować z wyprzedzeniem (np. dzień wcześniej), przechować w lodówce, a w dniu podania tylko podgrzać. Takie kluski sprawdzą się też w roli przekąski na wynos, bo świetnie smakują na zimno. Przekładam je po prostu do pojemnika z pokrywką i wstawiam do lodówki, by następnego dnia zabrać np. zamiast kanapki.
Mam nadzieję, że przepis się przyda i że zechcesz z niego skorzystać. Jeśli lubisz tego typu szybkie obiady, to zerknij też na ►Wytrawne LENIWE z boczkiem i cebulką. Marchewka z chrzanem i oliwą (pyszna!), a także na ►Kluski jogurtowe.
Smacznego!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
2 Komentarze
Karolina
Bardzo fajny przepis na obiad na słodko. Bardzo proszę o jeszcze ;-)!
Bea
Cudny przepis! A jaką mąkę bezglutenową można zastosować?
Pozdrawiam cieplutko