Dzisiaj PRZEPIS oraz ŻYCZENIA wielkanocne💚 Robimy twaróg z migdałów: prosty, pyszny, odżywczy, lekko kwaskowy.
Kiedy twaróg z migdałów? Gdy w domu nie ma sera, gdy nie chce się jechać do sklepu lub gdy nie możemy spożywać nabiału bądź chcemy go na jakiś czas odstawić. Lub gdy po prostu chcemy zjeść coś innego…
Ten prosty patent na oszukany twaróg z migdałów jest dość uniwersalny. Można go zrobić w wersji do krojenia lub bardziej mazisty, smarowny. Można go też doprawić pod swój smak, robiąc serek ziołowy, chrzanowy czy np. waniliowy. Ja lubię wersję bazową, bo jest neutralna w smaku i mogę taki serek łączyć z wytrawnymi i słodkimi dodatkami. Zainteresowanych zapraszam, życząc smacznego.
►ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Kochani, korzystając z okazji, życzę Wam zdrowych, spokojnych i rodzinnych świąt. Pięknych dni, spędzonych w Miłości, Radości, Zdrowiu i Wdzięczności. Pozwólcie sobie odpocząć w gronie bliskich i w sobie 💚
A ponieważ to blog kulinarny, niech będzie też smacznie:) Mam nadzieję, że na Waszych stołach pojawi się kilka przepisów ze Skutecznie.Tv i że dania będą Wam smakować:) Wesołych Świat 🐣🐇🌱
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić twaróg z migdałów –prosty, pyszny i odżywczy 🙂 Zapraszam do obejrzenia!
Twaróg z migdałów –prosty, pyszny i odżywczy
czas przygotowania: 5-10 minut +czas moczenia i obierania migdałów
Twaróg z migdałów –prosty, pyszny i odżywczy. ŻYCZENIA –SKŁADNIKI
na 1 twarożek o średnicy 8 cm i wysokości 4 cm:
- 1 szklanka migdałów
- świeżo wyciśnięty sok z 1 cytryny
- 1/4 łyżeczki soli
- woda –odrobina, do pożądanej konsystencji
- opcjonalnie:
- ulubione przyprawy do smaku (np. więcej soli, pieprz, zioła, chrzan)
- 1 kapsułka probiotyku (wtedy kilka pierwszych godzin trzymam w temperaturze pokojowej, potem w lodówce)
Twaróg z migdałów –MIGDAŁY
Zaczynam od namoczenia orzechów. Migdały płuczę i osączam, po czym zalewam wodą i zostawiam na noc do namoczenia. Następnego dnia osączam, przekładam do miski i sprawdzam jak zsuwa się skórka. Jeśli skórka schodzi gładko, to migdały obieram, naciskając palcami i wysuwając obrany migdał ze skórki. Jeśli skórka stawia opór, to migdały zalewam wrzątkiem, odstawiam na 10-15 minut i dopiero wtedy obieram, skórka powinna już schodzić gładko. Można wlać sobie do miski trochę wody, by skórka nie lepiła się do palców lub noża –patrz dołączony video przepis.
To najdłuższa część tego przepisu. Ja zwykle włączam sobie jakiś podcast lub zapraszam do kuchni kogoś do rozmowy. Dzięki temu jest przyjemnie;)
Twaróg z migdałów –MASA
Jeśli trzeba obrane migdały osączam lub osuszam ręcznikiem papierowym, po czym przekładam do misy blendera.
Dodaję świeżo wyciśnięty sok z cytryny oraz sól, blenduję. Sok z cytryny można dodawać stopniowo i sprawdzać smak, porównując do kwaskowości twarogu. Podczas blendowania sprawdzam też konsystencję i dodaję odrobinę wody, jeśli trzeba. Tej wody naprawdę niewiele –tyle, by migdały dobrze się zmiksowały.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: W prezentowanym tutaj neutralnym smaku jest bardzo uniwersalny i można go wykorzystać do wytrawnych i słodkich dodatków. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by na etapie blendowania doprawić go ziołami, pieprzem czy np. chrzanem lub w kierunku słodkim np. wanilią.
Blenduję tak długo, aż masa osiągnie pożądaną konsystencję i teksturę. Im dłużej miksowane, tym gładszy serek, a tym samym bardziej smarowny.
Zatem, jeśli chcę serek do smarowania, to blenduję dłużej. Jeśli ma być mocniejszy, taki bardziej twardy „ser”, to krócej (nie na zupełną miazgę).
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: W wersji do smarowania robię ten serek gładszy, tj. miksuję dłużej i często zamiast cytryny dodaję 1 kapsułkę probiotyku oraz odrobię ziół prowansalskich –wychodzi świetny serek ziołowy, kremowy i smakowity. W filmie zaprezentowałam wersję do krojenia, bo jest ciut większym wyzwaniem, jako, że musi utrzymać się plastrach, podczas gdy mazisty serek to tylko zbendowanie i smarujemy;)
Twaróg z migdałów –FORMOWANIE
Zawartość blendera przekładam do specjalnej foremki, wyłożonej gazą lub chustą serowarską. Nadaję kształt i zwartość, ubijając serek np. łyżką, jednocześnie odciskam ewentualny nadmiar wilgoci. Można też skorzystać z sitka –ser przybierze rzecz jasna kształt sitka;)
Przykrywam, dociążam (np. talerzykiem) i wstawiam do lodówki, by odpoczął, złapał kształt i przeszedł smakiem. Im dłużej stoi, tym ser bardziej kwaśny, ale smakuje świetnie już po kilku godzinach. Ja zwykle zostawiam go na noc i zjadamy przez 2-3 dni. Nie przechowuję za długo, by aby zwyczajnie nie skwaśniał od zbyt długiego stania.
Twaróg z migdałów –SPOSÓB PODANIA
Gotowy wyjmuję –ładnie trzyma formę, jest zwarty, stabilny i gotowy do krojenia.
Kroję w plastry i można podawać. Plastry są stabilne, nie kruszą się (w ramach normy, bo zachowują się w zasadzie jak klasyczny twaróg).
Inne propozycje podania:
– Prócz plastrów można go też pokroić w kostkę i dodać np. do sałatek.
– Lub rozgnieść widelcem i podać ze szczypiorem i rzodkiewką.
Można dodać trochę kefiru/skyru/jogurtu/śmietany albo skorzystać z mleka roślinnego, jeśli nie używacie nabiału.
– Świetnie smakuje też w daniach na ciepło np. makaron z serem.
– Albo w postaci plastrów polanych miodem (deser lub słodka przekąska).
Tu na kanapce…
…żytnie pieczywo, plaster sera i u mnie w wersji wytrawnej: roszponka i rzodkiewka, a na słodko –domowy dżem truskawkowy… W obu wariantach pyszne!
Jeśli mam ochotę na słodkie, to 2-3 plastry takiego sera polewam płynnym miodem i mała przekąska na słodko np. po lżejszym obiedzie cieszy podniebienie.
Smacznego:)
Kochani, korzystając z okazji życzę radosnych, spokojnych i rodzinnych świąt Wielkanocnych, niech będą takie, o jakich marzycie i jakich potrzebujecie. Ponieważ to kanał kulinarny, to niech będą także smaczne i wartościowe odżywczo! A ja ponadkulinarnie wysyłam Wam dużo miłości, życząc akceptacji, spokoju i zaufania oraz radości w sercach. Do zobaczenia po świętach!
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
2 Komentarze
Danuta
Witam ! przepis super na cos innego i zdrowotnego, mam pytanie czy po tym twarogu z migdalow wystepuja wzdecia. Pozdrawiam.
Ewa
Przepis super bo akurat muszę zrezygnować z nabiału. Pasty kanapkowe inne mile widziane🍞🥗
Pogodnych i Radosnych Świąt Wielkanocnych 🌷💛💚
Dziękuję p Magdo za przepisy 🌸