Świąteczny sernik z makiem ze słonym karmelem w wersji niskowęglowodanowej. Czyli proste, pyszne świąteczne ciasto, z racji składników naturalnie niskowęglowodanowe.
Sernik z makiem doskonały dla osób, które dbają o linię albo nie chcą lub nie mogą spożywać węglowodanów i jednocześnie chcą uświetnić święta tradycyjnym wypiekiem. Posmakuje też osobom jedzącym tradycyjnie;)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić SERNIK z makiem ze słonym 'karmelem’ 🙂 Zapraszam do obejrzenia!
Świąteczny sernik z makiem ze słonym 'karmelem’. SEROMAK (LCHF)
czas przygotowania: ok. 20 minut pracy własnej +czas pieczenia (piekarnik ok. 60 minut, urządzenie na gorące powietrze ok. 50 minut) +czas schładzania: kilka godzin w lodówce lub przez noc
/proporcje na tortownicę 22 cm (lub inną o zbliżonych wymiarach)/
masa makowa
- 150 g maku (niebieski lub biały)
- 30 g masła
- 4-5 łyżek płynnego miodu
/w wersji LCHF lub dla niższego IG można podmienić np. na syrop z błonnika/ - 4 łyżki erytrytolu
- starta skórka z 1 pomarańczy
- 50 g włoskich orzechów
- 50 g ciemnej czekolady
- 3 jajka
- opcjonalnie: 1 łyżka mąki kokosowej
masa serowa
- 750 g twarogu na sernik (3-krotnie mielony lub gotowy z wiaderka o dobrym, krótkim składzie)
/wskazówka: wyjęty z lodówki odpowiednio wcześniej, dojdzie do temperatury pokojowej i sernik szybciej się upiecze/ - 2 łyżki mąki kokosowej (lub zmielonych wiórków kokosowych)
- 3/4 szklanki erytrytolu
- 4 jajka
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
/np. z tego przepisu: https://skutecznie.tv/2015/01/domowy-ekstrakt-waniliowy/ - 1 łyżka świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub z pomarańczy
polewa karmelowa:
- 200 g śmietanki 30%
- 2-3 łyżki masła
- 2 łyżki erytrytolu
- 1/4 łyżeczki soli
- opcjonalnie dla dekoracji: ciemne kakao lub wiórki kokosowe (do przyprószenia z wierzchu)
Sernik z makiem ze słonym karmelem –MASA MAKOWA
Mak zalewam wodą i gotuję przez 20-30 minut. Sparzony odsączam na sicie, po czym mielę lub blenduję.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Można wziąć mak biały (jeśli np. został z pieczenia rogali świętomarcińskich;)) lub klasycznie –niebieski. Ja biorę taki, jaki akurat mam w domu. Wybór maku rzecz jasna przełoży się na wygląd już upieczonego ciasta.
W zwilżonym wodą garnku roztapiam masło. Jak tylko zaczyna się topić, zdejmuję z ognia i dodaję startą skórkę z pomarańczy (umytej i sparzonej!), erytrytol, miód oraz przygotowany wcześniej mak. Starannie mieszam. Siekam orzechy oraz ciemną czekoladę –blenderem lub nożem na desce.
Z UWAG PRAKTYCZNYCH: Ja daję miód, bo tak wolę (nie mamy przeciwwskazań do cukru), ale w wersji typowo LCHF lub dla osób potrzebujących obniżyć IG można go zamienić np. na syrop z błonnika).
Jajka rozkłócam, łącząc białka z żółtkiem, dolewam do masy makowej, z grubsza mieszam. Dodaję posiekane orzechy i czekoladę, mieszam. Masa gotowa, odstawiam na bok.
Sernik z makiem ze słonym karmelem –MASA SEROWA
Do miski wbijam jajka, dodaję mąkę kokosową (ew. zmielone wiórki), erytrytol, ekstrakt waniliowy oraz świeżo wyciśnięty sok z cytryny lub pomarańczy (ja biorę tę, z której ścierałam skórkę). Starannie mieszam, łącząc wszystkie składniki.
Do tak przygotowanej i bardzo aromatycznej bazy jajecznej dodaję przygotowany twaróg. Najlepiej dokładać porcjami –najpierw jedną, mieszam do połączenia, potem drugą, by połączyć w gładką masę serową. Mieszam jak na sernik, czyli krótko, tylko do połączenia składników tak, żeby nie napowietrzać masy.
Sernik z makiem ze słonym karmelem –PIECZENIE
Tortownicę wykładam papierem do pieczenia (tylko spód), natłuszczam boki. Ważne: Jeśli piekę w urządzeniu na gorące powietrze, wybieram formę, która się do niego zmieści.
Do tak przygotowanej formy przelewam masę serową, z grubsza wyrównuję od góry. Na wierzch ostrożnie i porcjami wykładam masę makową –u mnie najlepiej sprawdza się łyżka. Mak rozkładam delikatnie tak, by został na serze i tylko lekko się w nim zanurzył (siłą grawitacji). Na koniec z pomocą patyczka delikatnie mieszam, łącząc tym samym obie masy (robię lekkie esy floresy, rozprowadzając mak na górze).
I można piec. Piekę:
– albo w piekarniku: wstawiam do rozgrzanego do 170 st. C piekarnika i piekę przez ok. 60 minut w funkcji grzanie góra-dół
– albo w urządzeniu na gorące powietrze (bez wstępnego rozgrzewania, nagrzewa się szybciutko i praktycznie od razu zaczyna piec): podnoszę pokrywę, wstawiam formę do misy. Wybieram tryb Pieczywo, ustawiam temperaturę na 180 stopni C, a wyłącznik czasowy na 50 minut.
W obu wariantach sernik powinien być całkowicie ścięty. Z uwag praktycznych, jak każdy sernik i ten najpierw urośnie, a potem, stygnąc opadnie, więc nie przejmujcie się, jeśli pod koniec pieczenia podniesie się bardzo wysoko.
Zostawiam w wyłączonym piekarniku przy uchylonych drzwiczkach (lub z otwartą pokrywa i wyłączonym urządzeniu na gorące powietrze), czekając, aż sernik lekko przestygnie i opadnie. Dopiero wtedy można go wyjmować.
Gotowy do wyjęcia wyjmuję i zostawiam w formie, aż ostygnie. O tej potrze roku można wystawić za okno lub wstawić w chłodne miejsce.
Sernik z makiem ze słonym karmelem –POLEWA ‘SOLONY KARMEL’
Polewa nie jest niezbędna, ale jest bardzo, bardzo miłym akcentem;) Jej przygotowanie zajmuje niewiele czasu, a wnosi sporo smaku do ciasta.
W zwilżonym wodą garnku lub na patelni z nieprzywierającą powłoką roztapiam masło, dodaję sól, mieszam. Dolewam kremówkę i podgrzewam, cały czas mieszając. Chcę tę śmietankę zredukować i lekko skarmelizować, stąd u mnie zwykle patelnia, bo jako szersza od garnka przyspiesza parowanie;) Jeśli śmietanka zacznie kipieć, zdejmuję z ognia i mieszam (można podmuchać z góry, żeby powstrzymać ewentualne kipienie). Pod koniec dodaję erytrytol, mieszam, aż się rozpuści. I cały czas pilnując, na małym ogniu, mieszam, aż masa zacznie ciemnieć i stanie się gęsta i karmelowa. Wtedy wyłączam grzanie i odstawiam do przestygnięcia.
Ważne: Trzeba pilnować, bo może za mocno stężeć –gdyby ta polewa zbyt mocno zgęstniała, można dodać odrobinę (1-2 łyżki) mleka lub wody i podgrzać na małym ogniu.
Przestudzoną, ale jeszcze płynną polewą dekoruję seromakowiec. Z wierzchu można przyprószyć ciemnym kakao lub wiórkami kokosowymi.
Przykrywam i wstawiam do lodówki na kilka godzin lub na noc, bo według nas, jak każdy sernik, i ten najlepiej smakuje schłodzony.
Sernik z makiem ze słonym karmelem –CHŁODZENIE. PRZECHOWYWANIE. PROPOZYCJE PODANIA
Gotowy kroję, przekładam na talerz i można podawać. Proste, prawda?
Smakuje też rewelacyjnie! Przyjemnie serowy, z makową nutą i pysznym słonym karmelem z wierzchu. Na święta zwykle robię tego typu ciasta dla mnie i dla siostry. Z tym seromakowcem ostatecznie kończy się tak, że każdy nam go podjada, bo jest najzwyczajniej w świecie pyszny! I smacznego:) Bo kto ma jeść zdrowiej, jeśli nie nasza rodzina?
Smacznego!
Sernik piekłam w urządzeniu na gorące powietrze Multi-cooker SatisFry Air & Grill. Video przepis we współpracy z Russel Hobbs, dziękuję♥
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
Skomentuj