Placek z ciecierzycy z jabłkiem i orzechami

z 18 komentarzy

Placek z ciecierzycy z jabłkiem i orzechami

Miękki, lekko słodki, wypełniony jabłkiem, orzechami i daktylami…

Prosty placek z ciecierzycy, który doskonale sprawdza się np. na śniadanie, bo długo utrzymuje uczucie sytości, a przy tym jest bardzo zdrowy. W zasadzie są w nim same wartościowe składniki:) Bez mąki, bez tłuszczu, bez cukru, ale podczas jedzenia mało kto zorientuje się, że to nie do końca takie typowe ciasto. Może tylko nie jest tak klasycznie (=mocno) słodkie, choć oczywiście można je przed pieczeniem po swojemu dosłodzić. Ja tego nigdy nie robię, bo słodycz banana, jabłka i daktyli w zupełności tu wg mnie wystarcza, szczególnie, gdy robię je z myślą o śniadaniu lub drugim śniadaniu (np. w pracy).

Do kawy, ale też na wspomniane śniadanie, przekąskę, jak i na kolację. Aha, i smakuje także dzieciom:) Przynajmniej moim…

Jeśli lubisz takie ciasta zobacz tez czekoladowe z fasoli (absolutnie pyszne, porównywane do brownie): https://skutecznie.tv/2015/07/czekoladowe-ciasto-z-fasoli-bez-tluszczu-bez-maki/ 

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić placek z ciecierzycy z jabłkiem i orzechami -bez mąki, bez tłuszczu, bez cukru, a jednak nadal pyszny:) Zapraszam do obejrzenia!

Placek z ciecierzycy z jabłkiem i orzechami

czas przygotowania: 10-15 minut + 40 minut zapiekania
/proporcje na blachę 20×20 cm lub inną o zbliżonych wymiarach/

  • 220 g (tj. 1 kubek o poj. ok. 300 ml) już ugotowanej ciecierzycy (waga już po ugotowaniu)
    /gotuję tak: https://skutecznie.tv/2015/03/gotowana-ciecierzyca-baza-do-innych-dan/ ale można też w razie pospiechu sięgnąć po ciecierzycę z puszki, odsączyć z zalewy i wykorzystać jak domową ugotowaną …z pełną świadomością, że gotowana w domu jest jednak smaczniejsza;)/
  • 2 garście dowolnych ulubionych orzechów –w prezentowanej wersji mieszanka laskowych, włoskich, nerkowca i migdałów
  • 6-8 suszonych daktyli bez pestek
  • 1 jabłko
  • 1 banan (najlepiej mocno dojrzały, bo jest także nośnikiem słodyczy)
  • 1 całe jajko
  • 4 łyżeczki cynamonu
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • chlust ekstraktu waniliowego (ew. aromat do ciast, ale wtedy mniej)
    /jak zrobić domowy ekstrakt waniliowy: https://skutecznie.tv/2015/01/domowy-ekstrakt-waniliowy/
  • opcjonalnie:
    – miód lub cukier lub inna substancja słodząca, która nada się do pieczenia, jeśli lubicie mocno słodkie ciasta, u mnie wystarcza słodycz bananów i daktyli, ale smak warto sprawdzić przed pieczeniem
    – inne dodatki np. grubo siekana ciemna czekolada i/lub inne suszone owoce (np. morela, żurawina, czereśnie, itp.) i/lub ulubione ziarna (słonecznik, dynia, sezam, itp.)

Ciecierzycę namaczam na noc w dużej ilości ziemnej wody (na kilkanaście godzin), po czym gotuję wg przepisu na opakowaniu.
Więcej informacji o gotowaniu takiej bazowej ciecierzycy (w zwykłym garnku i w szybkowarze) tutaj: https://skutecznie.tv/2015/03/gotowana-ciecierzyca-baza-do-innych-dan/ Ja zazwyczaj gotuję więcej, przechowuję w lodówce w pojemniku z pokrywką i zużywam w ciągu kilku dni.

Orzechy blenduję krótko w blenderze lub z grubsza siekam, ale nie za drobno –tak by były wyczuwalne w cieście.

Daktyle z grubsza siekam –nożem, bo blenderem będzie trudno;)

Jabłko kroję na ćwiartki, usuwam gniazdo nasienne, obieram i miąższ kroję w niezbyt drobną kostkę.

Blachę wykładam papierem do pieczenia. rozgrzewam piekarnik do 180 st. C

Do blendera wsypuję ciecierzycę i rozdrabniam. Dodaję obrany banan oraz jajko i blenduję na gładką masę. Przekładam do miski i dodaję cynamon, proszek do pieczenia, sól oraz ekstrakt waniliowy. Dokładnie mieszam i na koniec dokładam siekane orzechy, daktyle i jabłka (ew. inne wybrane dodatki) –mieszam, rozprowadzając w cieście.

Ciasto przekładam do przygotowanej blachy, wyrównuję i wstawiam do rozgrzanego piekarnika. Piekę w 180 st. C na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez ok. 40 minut.

Upieczone wyjmuję z piekarnika oraz od razu delikatnie z blachy –chwytam za końce papieru do pieczenia i przenoszę na raszkę. Kiedy ostygnie, jest gotowe. Można kroić i podawać.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

18 komentarzy

  1. AGNIESZKA
    | Odpowiedz

    Pani Magdo czy zamiast ciecierzycy moge uzyc maki z ciecierzycy i w jakiej ilości ??? czy będzie tak samo jak w przepisie i szklanka ugotowanej ciecierzycy -szklanka mąki ??? dziekuje sciskam mocno

  2. Ela
    | Odpowiedz

    Zamoczyłam na noc całe opakowanie ciecierzycy. Z połowy zrobiłam falafele, a resztę ugotowałam i upiekłam ciasto, dodając znacznie więcej ciecierzycy niż w przepisie(2 kubki) i dużo bakalii. Rewelacja, może nie wygląda bardzo atrakcyjnie i trochę się rozpada, ale mnie to nie przeszkadza, najważniejsze, że jest pyszne i zdrowe. Dziękuję za przepis. Pozdrawiam

  3. Iwona
    | Odpowiedz

    Zrobiłam ten placek, od razu podwójną porcję.Jedynie nie podwoiłam ilości cynamonu.(Uważałam, że go będzie za dużo). Wyszedł pyszny, mięciutki, trochę się rozwalał. Mimo połowy zalecanej ilości cynamonu miał wyrazisty smak ciasta piernikowego.Dziękuję za przepis.

  4. Marta
    | Odpowiedz

    Super!

  5. Asia
    | Odpowiedz

    ulubiony!

  6. Ola
    | Odpowiedz

    Super placek! Kruchy, nie czuć, że z ciecierzycy. Porównuję go siłą rzeczy do znanych placków z czerwonej fasoli, ale ten je bije na głowę smakiem, puszystością, delikatnością. Też podmieniłam daktyle na płaską łyżkę miodu i orzechy na pestki dyni i słonecznika. Ale na pewno za chwilę zrobię w oryginalnej wersji. Serdecznie polecam!

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Super! Cieszę się, że smakuje:)

  7. Ania
    | Odpowiedz

    Czy można ten placek zamrozić?

  8. irena
    | Odpowiedz

    Ciasto pychotka :-)Po kilku razach troszkę zmodyfikowałam po swojemu..
    Zamiast jabłka daje twardą gruszkę(ciasto jest wtedy bardziej słodkie), mniej cynamonu i wiórki kokosowe. A zamiast daktyli garść rodzynek.

  9. Ola
    | Odpowiedz

    To jest petarda! dziękuję Pani Magdo za ten przepis, wypróbowany i napewno powtórze nie raz.

  10. Ela
    | Odpowiedz

    TO jeden z moich hitow, w zaleznosci od tego co mam podmieniam składniki (daktyle jak nie mam na rodzynki, jabłko na gruszke czy co akurat tam mam :)) Raz podmieniłam banana na mrozone truskawki i mimo ze wilgotniejsze to pyszne tak czy siak!
    A raz zapomnialam jajka dodac i w sumie tez wyszło 🙂

    Super dziękuje Ci za przepisy dzięki Tobie i Twoim krótkim i latwnym przepisom zaczelam lubić siedziec w kuchni.

    W innych przepisac zawsze przerazała mnie lista składników często tak wyszukanych i taka długa że na dzien dobry nie chciało mi się w to bawic.

    Dzieki jeszcze raz jestes super 🙂

  11. zocha
    | Odpowiedz

    pycha ja to pieklam

  12. Jolanta
    | Odpowiedz

    Magda czym można zastąpić banana i w jakiej ilości?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Pewnie dodatkowym jajkiem i cukrem lub miodem -bo on właśnie je zastępuje. Jednak nie próbowałam go na nic podmieniać, bo celowo go tu dodałam, więc na 100% nie powiem:(

  13. Kamila
    | Odpowiedz

    Dziękuję za przepis Pani Magdo! Na bieżąco przeglądam Pani kanał dlatego bardzo się cieszę, że co jakiś czas publikuje Pani zdrowe alternatywy dań 🙂
    Pozdrawiam 🙂

  14. Wioletta
    | Odpowiedz

    Od jakiegoś czasu nie działa wyszukiwarka.Kiedy to się zmieni bo bardzo utrudnia wyszukiwanie przepisów?

  15. Gosia
    | Odpowiedz

    Madziu, a czy mozna pominac proszek do pieczenia?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Można, ale placek będzie zbity. Można też podmienić np. na sodę.