Bułki faszerowane polędwiczkami drobiowymi

z 6 komentarzy

Bułki faszerowane polędwiczkami drobiowymi

Dziś serdecznie zapraszam na bułki faszerowane polędwiczkami drobiowymi –świeże, pulchne, z dobrze doprawionym i delikatnym mięsem w środku. Idealne do zup czy sałatek, ale także na wynos np. zamiast kanapki. Wtedy spokojnie można upiec więcej, poporcjować, zamrozić i w tygodniu rozmrażać na bieżące potrzeby.

Mam nadzieję, że wam się spodobają, bo my bardzo je lubimy. Są efektowne, a jednak bardzo proste:)

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić pełnoziarniste bułki faszerowane polędwiczkami drobiowymi:) Zapraszam do obejrzenia!

Bułki faszerowane polędwiczkami drobiowymi

czas przygotowania: 15 minut pracy własnej + czas wyrastania (30-40 minut) + czas pieczenia (15-20 minut)
/ilość ciasta na mniej więcej 8 bułek/

ciasto:

  • 3 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej (do wypieku chleba)
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 25 g świeżych drożdży
    /jeśli suche typu instant, to 1 łyżeczka/
  • 1 szklanka plus trochę ciepłej wody (trochę = ok. 50 ml)
    /nie za ciepła, by nie zabić drożdży, wystarczy w temperaturze ciała/
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • mleko lub rozkłócone jajko/żółtko –do posmarowania bułek przed pieczeniem
  • sezam do posypania

mięso:

  • 8-10 sztuk (300-400g) polędwiczek drobiowych
    /lub inna ilość np. 6 sztuk na 6 bułek/
  • przyprawy do mięsa np. po solidnej szczypcie poniższych:
    – sól
    – czarny pieprz
    – oregano
  • 1 łyżeczka oleju roślinnego np. czosnkowego
    /u mnie ten: https://skutecznie.tv/2016/03/oliwa-grzybowa-i-czosnkowa/

+ opcjonalnie dodatki do mięsa:

  • musztarda lub przecier pomidorowy do posmarowania ciasta pod mięsem
  • ser lub mieszanka serów
  • cienkie plastry salami
  • suszone pomidory, oliwki, kapary, itp.
  • lub wręcz inne dodatki zamiast mięsa np.
    – odsączone grillowane warzywa + feta
    – fasolka szparagowa z chilli
    – mieszanka serów + gęsty (przecierowy) sos pomidorowy
    – twaróg z kaszą i ziołami
    – itp.

Można sięgnąć po dowolne ulubione mięso np. filet z indyka, kurczaka, polędwiczki wieprzowe czy inne delikatne, ale w miarę chude mięso (chude, by nie puszczało tłuszczu do ciasta). U mnie polędwiczki drobiowe, czyli najdelikatniejsza część piersi kurczaka (i uprzedzając komentarze, tak, wiem, że kurczak nie ma polędwicy, ale tak przyjęło się je nazywać, przy okazji pod tą nazwą można je znaleźć w sklepie).

Mięso doprawiam solą, czarnym pieprzem, polewam olejem i posypuję oregano. Dokładnie mieszam, nacierając mięso przyprawami. Przykrywam i wstawiam do lodówki na jakieś 30 minut.

W tym czasie robię ciasto drożdżowe –wg przepisu, który już kiedyś pokazywałam tj. na uniweralne ciasto drożdżowe: https://skutecznie.tv/2016/01/uniwersalne-ciasto-drozdzowe-wytrawne-pizza-chleb-bulki-itp . Jedyna różnica to podmiana mąki na pełnoziarnistą i w związku z tym dałam ciut więcej wody (jakieś 50 ml więcej). Wszystko precyzyjnie opisuję w przepisie, do którego link podaję powyżej, ale w dużym skrócie: łączę składniki wyrabiam przez kilka minut na spójne, miękkie, elastyczne ciasto –ręcznie lub mikserem o specjalnych nakładkach. Jak zawsze: im lepiej ciasto wyrobione, tym pulchniejszy finalny wypiek.
Ja od dłuższego czasu niemal zawsze wyrabiam mikserem, bo szybciej i sprawniej. Wystarczy zwykły mikser z nakładkami do ciasta drożdżowego (2 spiralki) i zapewniam, że idzie to rewelacyjnie.

Wyrobione wkładam do lekko natłuszczonej miski, lekko wygładzam i odstawiam do wyrośnięcia.

I w zasadzie mogę już zacząć smażyć mięso, bo chcę, by kurczak ostygł przed włożeniem do ciasta.
Rozgrzewam patelnię. Można smażyć na niewielkiej ilości oleju, ale ponieważ dawałam olej do mięsa, to tylko wkładam je na rozgrzaną suchą patelnię. Smażę krótko, by mięsa nie przesuszyć, to są małe kawałki, więc po 2-3 minuty z każdej strony na średnim ogniu wystarczy. Usmażone zdejmuję z ognia i odkładam do ostygnięcia.

Ciasto po ok. 30 minutach powinno ładnie wyrosnąć. To ilość na mniej więcej 8 bułek –ja wprawdzie podzieliłam je na 8 części, ale do bułek wzięłam tylko 6, a z reszty ciasta zrobiłam szybie chlebki na patelni, które potrzebowałam na później do gulaszu. Zainteresowanych odsyłam do tego przepisu, bo postępowałam wg niego: https://skutecznie.tv/2016/01/domowe-chlebki-naan-z-patelni/

Każdą część ciasta rozpłaszczam, układam na niej przestudzonego mięsa i zawijam. Zamykam ciasto, starannie zlepiam i miejscem łączenia do dołu układam na wyłożonej papierem lub matą do pieczenia blasze.
Opcja: Można dołożyć plaster sera lub dowolne dodatki np. posmarować musztardą czy przecierem pomidorowym, dodać salami, oliwki, siekane orzechy itp. U mnie dziś tylko mięso, bo to ma być dodatek do kolacji z sałatką.

Ułożone na blasze bułki przykrywam i zostawiam pod przykryciem, by nieco podrosły –ja na czas, aż rozgrzeje się piekarnik. Rozgrzewam go do 200 st. C Przed wstawieniem do piekarnika każdą bułkę smaruję mlekiem (lub jajkiem/żółtkiem) i posypuję sezamem.

Wstawiam do gorącego piekarnika i piekę na drugiej półce od dołu w funkcji grzanie góra-dół przez ok. 15 minut, a tak naprawdę do czasu, aż bułki ładnie się zrumienią, bo wtedy są gotowe.

Upieczone wyjmuję z piekarnika, zostawiam, aż lekko przestygną i można podawać.

Pachną bardziej niż przyjemnie:) Są po prostu super: miękka, świeża bułka pełnoziarnista z delikatną polędwiczką w przyprawach. Smakuje znakomicie, do tego jakaś sałatka w stylu śródziemnomorskim lub np. czysta zupa w stylu zupa krem czy po prostu barszcz lub pomidorowa na ostro –wg uznania.

Dodam jeszcze, że bułki te najlepiej smakują jeszcze lekko ciepłe, ale są także doskonałe następnego dnia. Wtedy, ze względu na mięso w środku, przechowuję je w lodówce np. papierowej torebce lub w pojemniku z pokrywką i następnego dnia krótko podgrzewam np. w piekarniku.
Można je też zamrozić na później. Często celowo piekę ich więcej, bo są świetne na wynos zamiast kanapki.

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

6 komentarzy

  1. Magda
    | Odpowiedz

    Bardzo smaczne bułeczki zarówno ze zwykłą jak i pełnoziarnistą mąką 🙂

  2. Małgorzata
    | Odpowiedz

    Upiekłam dziś te bułeczki. Mam taką uwagę, że na pewno potrzeba dać trochę więcej soli do ciasta a także najlepiej na całą noc zamarynować mięso , ponieważ bułeczki bez tych dwóch rzeczy wychodzą trochę bez smaku. Bardzo neutralne. Nie wiem czy to normalne, ale mąka pełnoziarnista ma lekko gorzkawy posmak. Następnym razem dodam do ciasta trochę miodu, żeby to zrównoważyć.Tak poza tym to ciekawy pomysł, ale na pewno wnętrze trzeba dobrze przyprawić, żeby to wszystko miało wyrazistszy smak. Może więcej dodatków oprócz mięsa?

  3. Beata
    | Odpowiedz

    Kolejna świetna inspiracja. Mąż zachwycony:-)

  4. Monika
    | Odpowiedz

    Super pomysł, dzieci wsuwają, aż się uszy trzęsą. Młodzi zadowoleni, starsi też, bo smakuje pysznie. Pozdrawiamy

  5. Maria
    | Odpowiedz

    Właśnie pieką się bułeczki ale z kiełbaskami. Mniam, super pomysł. Pozdrawiam

    • Marta
      | Odpowiedz

      No tak można tam wsadzić i kiełbaskę np. franfurkterkę owinąć serem. Super, „wkładów” do bułeczek może być dużo i to mi się podoba :). Super przepis dziękuję p. Magdo za pomysł bo już mi obrzydły bułeczki słodkie ze sklepu , które zazwyczaj biorę do pracy :).