Uniwersalne ciasto drożdżowe -wytrawne (pizza, chleb, bułki, itp.)

z 36 komentarzy

Uniwersalne ciasto drożdżowe -wytrawne (pizza, chleb, bułki, itp.)

Dzisiaj uniwersalne* ciasto drożdżowe, takie do bardziej wytrawnych wypieków typu pizza, stromboli czy np. chleb, bułki lub domowe pity.

Jest wiele świetnych przepisów na ciasta drożdżowe, ale do pizzy mam jeden, od lat sprawdzony. Ciasto to idealnie sprawdza się także do innych wypieków. I śmiało zasługuje na określenie „uniwersalne” Zasada taka sama, jak w przypadku pokazywanego wcześniej ciasta na bardziej delikatne drożdżowe wypieki tj. ciasto za każdym razem robi się tak samo, a gdy wyrośnie, można z niego formować to, co chcemy lub na co akurat mamy ochotę. Wypiek za każdym razem jest pulchny i przyjemny w smaku, a samo ciasto banalnie proste do przygotowania. Jak z każdym ciastem drożdżowym trzeba jedynie poczekać na wyrastanie, reszta idzie gładko i sprawnie, szczególnie, gdy wyrabiamy mikserem.

*Do tego przepisu planuję się odwoływać przy okazji wypieków z wykorzystaniem tego ciasta, by nie powielać non stop tego samego. Propozycje wypieków z tego ciasta oraz kilka linków do już prezentowanych podaję na końcu przepisu.

Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej. Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto krótki filmik jak zrobić uniwersalne ciasto drożdżowe -wytrawne (pizza, chleb, bułki, itp.):) Zapraszam do obejrzenia!

Uniwersalne ciasto drożdżowe -wytrawne (pizza, chleb, bułki, itp.)

czas przygotowania: 10 minut + 40-60 minut wyrastania + czas pieczenia zależny od wypieku (np. pizza ok. 10 minut, rogale, bułki ok. 12 minut, faszerowana bułka ok. 20 minut, chleb ok. 50 minut, itp.)
/proporcje na 1 średni bochenek chleba, 2 większe lub 3 średnie pizze czy 6-8 bułek (w zależności od ich wielkości)/

info: składniki odmierzam szklanką o pojemności 250 ml

ciasto:

  • 3 szklanki mąki pszennej (typ 400, 450 lub 500)
    /często podmieniam na pszenną lub orkiszową pełnoziarnistą/
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • opcjonalnie: przyprawy np. suszone zioła, papryka, itp.
  • 25 g świeżych drożdży
    /jeśli suche typu instant, to 1 łyżeczka/
  • 1 szklanka ciepłej wody
    /nie za ciepła, by nie zabić drożdży, wystarczy w temperaturze ciała/
  • 3 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
    /oliwa ma charakterystyczny smak, stąd do niektórych wypieków wolę bardziej neutralny w smaku olej/

Podaję ilości na 3 szklanki mąki –aby zobrazować proporcje to ilość ciasta na 1 średni bochenek chleba, 2 większe lub 3 średnie pizze czy 6-8 bułek (w zależności od ich wielkości) świetnych do zup, sałatek czy na kanapki. Z tego ciasta można też robić stromboli, bułki z farszem, pizzerinki, itp.

Do miski wsypuję 3 szklanki mąki, 1/2 łyżeczki soli, 1/2 łyżeczki cukru (oraz suszone zioła i przyprawy lub dodatki, jeśli się na nie decyduję) i mieszam je dokładnie z mąką (najlepiej trzepaczką, bo od razu spulchni mąkę).

Odmierzam drożdże –najchętniej sięgam po świeże piekarskie i na takich zaprezentuję dzisiejszy przepis. Na 3 szklanki mąki biorę 25 g świeżych drożdży. Jeśli nie mam lub z jakichś powodów wolę wziąć drożdże instant, to na tę ilość odmierzam 1 łyżeczkę i wsypuję je bezpośrednio do mąki –już bez robienia zaczynu (bo to drożdże instant). Reszta przepisu bez zmian.

Do drożdży dolewam letnią wodę (taką w temp. ciała, ma być ciepła, ale nie za gorąca, by ich nie zabić) oraz oliwę lub olej i mieszam, aż drożdże się rozpuszczą. Oliwa ma charakterystyczny smak, stąd do niektórych wypieków wolę bardziej neutralny w smaku olej.

Tę mieszankę wlewam do mąki i wyrabiam przez kilka minut na spójne, miękkie, elastyczne ciasto –ręcznie lub mikserem o specjalnych nakładkach. Jak zawsze: im lepiej ciasto wyrobione, tym pulchniejszy finalny wypiek.
Ja od dłuższego czasu niemal zawsze wyrabiam mikserem, bo szybciej i sprawniej. Teraz mam planetarny, ale wcześniej przez lata wyrabiałam zwykłym mikserem z nakładkami do ciasta drożdżowego (2 spiralki) i zapewniam, że idzie to rewelacyjnie.

Okej, wyrobione. Kiedy ciasto ładnie odchodzi od miski, jest gotowe. Zostawiam je pod przykryciem do wyrośnięcia, aż podwoi objętość (40-60 minut, bywało, że urosło w ok. 30 minut).
W upalne dni rośnie bardzo szybko, a kiedy jest chłodniej, to można miskę wstawić do zlewu lub większego naczynia z ciepłą wodą, co znacząco przyspiesza wyrastanie;)

I ciasto gotowe do dalszych wypieków. Formuję z niego to, co chcę piec -z całości lub kroję na kilka mniejszych części.

Z tak przygotowanego ciasta można teraz zrobić pizzę, drożdżowe pierogi, stromboli, bułki, chleb czy pszenne bagietki. Co więcej jest to ciasto bazowe i nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacić je dodatkami, tworząc zupełnie nowy wymiar wypieku. Takie dodatki wsypuję wówczas na etapie suchych składników, czyli do mąki, a cała reszta idzie jak w prezentowanym przed chwilą przepisie. I tak np.
– do ciasta można dodać prażoną cebulkę, zioła, otręby, ziarna, siekane oliwki, kapary, suszone pomidory i tak dalej;
– oliwę można podmienić na olej smakowy, a wodę na mleko lub piwo.

W przypadku takich podmian, wypiek za każdym razem będzie smakował inaczej, ale zawsze się uda –sprawdzone na ogromnej liczbie modyfikacji, a uwierzcie mi, moja wyobraźnia na tym polu raczej nie uznaje granic:) Stąd śmiało mogę powiedzieć, że wszystkich propozycji nie sposób wymienić, bo można się bawić:
– zarówno ciastem (zmieniając dodatki: zioła, piwo, itd.),
– jak i formą wypieku (zmieniając to, co planujemy piec: bułeczki cebulowe, chleb z suszonymi pomidorami, pizzę czy np. panini).
Możliwości jest naprawdę wiele, a ciasto jest na tyle uniwersalne, że odnajdzie się w całej masie domowych wypieków.

Powitajmy więc w naszej kuchni pyszną domową pizzę, domowe chleby, bułki czy foccacie. Z tego ciasta spokojnie da się nawet upiec pity –link do nich podaję poniżej i zobaczycie, że w zasadzie to dokładnie to samo ciasto, tylko tam trzeba dopilnować czasów wyrastania, jeśli zależy nam nam na pięknych kieszonkach:)

Podsumowując, przepis sprawdzi się wszędzie tam, gdzie potrzebujemy pulchnego, chlebowego (lub pizzowego, zależy jak na to spojrzeć) drożdżowego ciasta. Proste, prawda? Z przekonaniem polecam: przepis od lat sprawdzony i powielany w wielu domach, udaje się zawsze i warto go gdzieś sobie zapisać, bo sprawdzi się w wielu sytuacjach. Smacznego:)

Kilka propozycji, gdzie wykorzystać to ciasto:
/w niektórych przepisach robiłam inne ciasto i z powodzeniem można je powielić, ale to dzisiejsze też spokojnie się sprawdzi/

– Pizza jak z pizzerii: https://skutecznie.tv/2010/07/pizza-jak-z-pizzerii/
– Pizza gyros: https://skutecznie.tv/2014/08/pizza-gyros/
– Domowy chleb czosnkowo-ziołowy: https://skutecznie.tv/2012/06/domowy-chleb-czosnkowo-ziolowy/
– Focaccia -wersja bazowa: https://skutecznie.tv/2014/07/focaccia-wersja-bazowa/
– Domowa pita: https://skutecznie.tv/2015/07/domowa-pita/
– Domowe bułki o miękkiej, delikatnej skórce: https://skutecznie.tv/2014/01/domowe-bulki-o-miekkiej-delikatnej-skorce/
– Paszteciki drożdżowe -do farszu z grzybów, z kapusty, itp.: https://skutecznie.tv/2013/12/paszteciki-drozdzowe-do-farszu-z-grzybow-kapusty
– Świnki, czyli kiełbaski pieczone w cieście drożdżowym: https://skutecznie.tv/2013/05/swinki-czyli-kielbaski-pieczone-w-ciescie-drozdzowym/
– Pizzerinki vel drożdżówki z wytrawnym farszem: https://skutecznie.tv/2014/07/pizzerinki-vel-drozdzowki-z-wytrawnym-farszem/

Smacznego:)

:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?

Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!

Jak zrobisz, proszę, oznacz danie tagiem #skutecznietv na INSTAGRAMIE! Chętnie na nie zerknę:)

eBooki i video inspiracje dla Ciebie

FB30Dni -Śniadania, Obiady, Kolacje - dostęp (okładka)
Domowe mięsa i wędliny - eBook (okładka)
SkutecznieTV (vol.2) - eBook (okładka)

Zobacz też



Skomentuj

36 komentarzy

  1. Kamila
    | Odpowiedz

    Dziendobry jestem tutaj pierwszy raz i mam trudność znaleść czas pieczenia i w jakich stopniach C lub F ? Bardzo dziękuje 🙂

  2. Dariusz
    | Odpowiedz

    Dzień dobry 🙂
    Pani Magdo nigdzie nie widzę przepisu na kluski na parze, może zrobi Pani jakiś filmik, a może gdzieś jest, tylko nie umiem znaleźć?

    Przy okazji czy to ciasto nadaje się na takie kluski?

  3. Edyta
    | Odpowiedz

    Witam Pani Magdo. Chcę upiec chlebek z Pani przepisu. Na jaką temperaturę ustawić piekarnik i jak długo piec?

  4. Monika
    | Odpowiedz

    Korzystam z tego przepisu non stop-jest świetne (jak wiele Pani przypisów). Zastanawiam się tylko czy to ciasto nadaje się na chałkę? Czy potrzebne byłyby jakieś modyfikacje?
    Pozdrawiam serdecznie
    Monika

  5. Rafal
    | Odpowiedz

    Super ciasto,uniwersalne,Magda jak zawsze na topie !!!

  6. Ilona
    | Odpowiedz

    Dlaczego w tym przepisie jest 2 raz mniej drozdzy niz w innych przepisach na pizze?

  7. BARBARA
    | Odpowiedz

    To ciasto jest rewelacyjne. Idealne, tak jak lubię 🙂 Moim dzieciom tak smakowało, że jutro ma być powtórka 😉

  8. Renata
    | Odpowiedz

    Cześć Magda
    Czy powyrosnieciu ciasta, gdy uformuje chlebek musi on jeszcze raz wyrosnąć, czy od ranu mozna wstawić go do piekarnika.
    Pozdrawiam

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Wyrabiamy ciasto – rośnie – formujemy bochenek – rośnie – do pieczenia 😉

      • Renata
        | Odpowiedz

        Dziękuje za szybka odpowiedz. Miłego weekendu życzę.

  9. Celina
    | Odpowiedz

    Mam pytanie. Wiem, ze ciasto drozdzowe mozna zostawic na noc w lodowce zeby rano piec swieze buleczki. Na ktore wyrastanie wstawic to ciasto do lodowki? Na pierwsze czy na drugie?

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Przy bułkach zwykle wstawiałam na drugie tj. już uformowane bułki do lodówki (pod przykryciem, by nie wyschły!) i potem rano: albo wyjmowałam do temp. pokojowej i zostawiałam na czas nagrzewania piekarnika lub wstawiałam do zimnego i rozgrzewałam piekarnik z nimi w środku.

      • Celina
        | Odpowiedz

        dziekuje bardzo!

  10. Dorota
    | Odpowiedz

    Cześć Magda
    Wypróbuje te bukeczki z miękka skórka bo nie mogę patrzeć jak mój wnuczek je sztuczne bułki z Lidla.
    Oczywiście dam później opis gdyż jestem twoja fanka

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Te podłużne w worku? Wiem, że wiele dzieci je lubi (w tym kiedyś mój młodszy syn, bo podpatrzył u kolegi!). Ja podmieniłam je na te: https://skutecznie.tv/2015/09/buleczki-mleczne-slodkie/ (można robić bez posypki cukrowej). Są trochę czasochłonne, ale piekę więcej i mrożę, a potem po prostu wydzielam porcjami;)

  11. Marta
    | Odpowiedz

    A czy drożdży nie trzeba najpierw odstawić do wyrastania z cukrem? Tak mnie uczyła babcia – najpierw dać trochę cukru do drożdży, żeby „ruszyły”, a dopiero potem mieszać z resztą skłaników.

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Można, ale nie trzeba, w prezentowany sposób drożdże i tak „ruszą”:)

  12. Jadzia
    | Odpowiedz

    A czy jak posypię cynamonem to też może byc taka bułeczka 😉

  13. lidka
    | Odpowiedz

    ciasto wspaniałe !!!!! wiele zastosowań!!!!! jest pani moim guru gotowania 🙂 wielkie dzięki :)))

    • MaGda
      | Odpowiedz

      Super, że się podoba! Też bardzo je lubię za uniwersalność… nie, lubię to za mało, lepiej brzmiałoby „uwielbiam”;) Toteż bardzo się cieszę, że się przyda!

  14. Ania
    | Odpowiedz

    Pani Magdo no wlasnie jaka temperatura pieczenia i czas pieczenia np. nadziewanych buleczek? Serdecznie pozdrawiam.

  15. Monika
    | Odpowiedz

    A jaka temperatura pieczenia? Np. bułki?i bez ponownego wyrastania?

  16. Jagoda
    | Odpowiedz

    Jestem pod wrażeniem profesjonalizmu i zarazem prostoty Pani przepisów.Szczególnie chleb wypróbowałam na drożdżach i na zakwasie REWELACJA. Kupiłam Pani książkę też super przepisy. Mam do Pani pytanie jakiego rozmiaru używa Pani miski tej plastikowej do wyrabiania chleba.Proszę o odpowiedź. Dziękuję i serdecznie Panią Pozdrawiam.

  17. Ola
    | Odpowiedz

    Przyznam się ze ciasto drożdżowe nigdy mi nie wychodziło a Pani mnie uratowała. Bardzo dziękuję!
    Będę zaglądać częściej.
    Pozdrawiam <3

  18. sławka
    | Odpowiedz

    czy takie ciasto można zrobić z mąka pelnoziarnista? jeśli tak to czy zmieniają się proporcje?

  19. Giovanna
    | Odpowiedz

    Ja też mam swój przepis na ciasto drożdżowe, wypróbowane od lat. Bardzo podobne do Twojego. Z tym, że ja dodaję jajko, a czasem 2-dwa. Smak ciasta zależy też od rodzaju oleju. Ja do ciasta staram się dodawać oliwę z oliwek (taką dobrą jakościowo). Jeżeli robimy ciasto na pizzę, to warto dodać suszone zioła (ale nie te sproszkowane, ale takie suszone – również dobrej jakości). Sumując – smak ciasta drożdżowego zależy od jakości składników. P.S. Niedawno takie ciasto robiłam z taniej mąki (50 centów), ale odkąd odkryłam „droższą makę pszenną”, która u nas kosztuje 1,30 Euro za kilo, to już ciasto wyrabiam tylko z tej (nieporównywalny smak).

  20. Ola
    | Odpowiedz

    Pani Madziu, filmy, w których pokazuje Pani wykonanie przepisów są wręcz kuszące i zachęcające do ich wypróbowania. Z wielu z nich już skorzystałam. Wszystko wychodzi rewelacyjnie. Dzisiaj do niedzielnej kawki pysznie smakowały muffinki z płatkami owsianymi i bakaliami. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za Pani inspiracje.

  21. Małgorzata
    | Odpowiedz

    ten przepis to następny pewniak 🙂 Tylko jakie w praktyce znaczenie mają te typy mąk : niby Tortowa do ciasta, a np Poznańska do innych wypieków, ale te numerki ? Typ 450, typ 550 te widzę w sklepie ….

  22. Katarzyna
    | Odpowiedz

    Pani Magdo,
    a czy takie ciasto można zamrozić?

  23. Dorota
    | Odpowiedz

    Magda uwielbiam Twoje przepisy:) Pozdrawiam Dorota

  24. Jolka
    | Odpowiedz

    …Magdzia, uwielbiam Twoje przepisy od dawna. A przepis na ciasto drożdżowe wytrawne jest rewelacyjny. Dziękuję kochana bardzo bardzo 😉 Zyczę kolejnych super prostych, praktycznych i smacznych inspiracji 🙂

  25. edyta
    | Odpowiedz

    Pani Magdo juz wiele razy pieklam w/g przepisu buleczki,pizze,znikaly bardzo szybko,moja corka uwielbia buleczki z parowkami,pizze jak z pizzerni i wiele innych Pani dan,pozdrawiam serdecznie i dziekuje za super przepisy.Gofry rewelacja.

  26. olga
    | Odpowiedz

    Bardzo lubię oglądać Twoje filmiki. Często korzystam z Twoich pomysłów i przepisów. Super, że są tacy ludzie z pasją, którzy lubią dzielić się z innymi swoimi przepisami. Jesteś Wielka. Działaj dalej!!!!