Słodki, delikatnie kwiatowy, pachnący latem i słońcem…
…o ile słońce pachnie, ale musiałam to napisać, bo takie skojarzenia właśnie nieodmiennie budzi we mnie zapach tego soku:) Kwiaty i słońce. I wspaniały, zamknięty w butelkach smak:)
Trunek jest prosty i sprawny do przygotowania –w obu wersjach: syrop/sok oraz nalewka z kwiatów czarnego bzu. Polecam, bo to sama pyszność!
Przyznam tylko, że ze względu na dwoistość przepisu (syrop/nalewka) miałam problem z nadaniem mu kategorii, bo sok świetnie nadaje się dla dzieci, ale nalewka już nie:) Pozostaję jednak w przekonaniu, że damy sobie radę –ten, kto szuka napojów dla dzieci będzie wiedział, że dla nich jest syrop. Ten, kto szuka mocniejszych (i smacznych inaczej) wrażeń, pójdzie krok dalej i z tego syropu (lub z jego części) przyrządzi nalewkę;)
Smacznego:)
Składniki oraz szczegółowy przepis podaję poniżej:) Wypróbuj i podziel się Twoją opinią! A oto filmik jak przygotowałam sok/syrop oraz likier z kwiatów czarnego bzu, znany także pod nazwą nalewka z kwiatów czarnego bzu;) Zapraszam do obejrzenia!
Sok/syrop oraz nalewka/likier z kwiatów czarnego bzu
czas przygotowania: do 10 minut pracy własnej + 2-3 dni na naciągnięcie syropu + do 20 minut na przecedzenie i rozlanie napoju w butelki;)
/proporcje na ok. 2 litry soku/
sok/syrop:
- ok. 50 średniej wielkości kwiatów czarnego bzu
(najlepiej: zrywanych w słoneczny dzień, w miejscu z dala od dróg z ruchem ulicznym:)) - 2 litry wody
- 2 kg cukru (ja: biały kryształ)
[dopisek z dn. 03.06.2014 by MaGda] Obecnie najczęściej podmieniam część cukru na miód tj. gotuję syrop z dużo mniejszej ilości cukru (np. z połowy) i po ostudzeniu uzupełniam miodem -smak finalnego produktu jest wtedy dużo lepszy.
- 20 g kwasku cytrynowego
- świeżo wyciśnięty sok z 1 cytryny
/opcja: często biorę całą cytrynę (ważne: jeśli nie jest „ekologiczna”, to koniecznie o wyszorowanej i wyparzonej skórce), przekrawam na pół i gotuję obie połówki z syropem, na koniec starannie wyciskam i wyjmuję z syropu -finalny smak soku i nalewki jest wtedy dużo lepszy/
[dopisek z dn. 03.06.2014 by MaGda] Obecnie kroję cytrynę w plastry, gotuję z syropem, a po zalaniu kwiatów zostawiam z nimi plastry cytryny na czas, w którym stoją w syropie.
nalewka/likier:
- sok/syrop przygotowany z w/w składników (przepis poniżej)
- alkohol –proporcje trochę zależą od tego jak słodki/wytrawny chcemy mieć finalny napój alkoholowy:) Moje proporcje wyglądają tak:
- do części butelek:
– 1/2 miarki białej wódki
– 1/2 miarki spirytusu
– 1 miarka soku z kwiatów z czarnego bzu
…czyli 1 miarka soku i 1 miarka (łączonego) alkoholu;) - a drugą część butelek robię jednak słabszą tj. nie dodaję spirytusu, tylko samą wódkę (1 miarka wódki i 1 miarka soku) i butelki opisuję, by nie pomieszać ich z tymi mocniejszymi.
Proporcje te można zmieniać wg własnych upodobań (np. 2:1 lub 1:2). - [dopisek z dn. 03.06.2014 by MaGda] obecnie moje ulubione proporcje to 1 miarka soku i 1/2 miarki spirytusu 95%
- do części butelek:
Zrywam dojrzałe, białe kwiaty czarnego bzu –ja wybieram do tego piękny, słoneczny dzień, bo kwiaty mają wtedy lepszy aromat;) Wybieram krzewy rosnące z dala od dróg z ruchem ulicznym.
Będę potrzebować same kwiaty, bez gałązek i liści. Kwiatów absolutnie nie myję ani nie płuczę w wodzie, by nie spłukać pyłku. Układam je na papierze i zostawiam na jakiś czas, by ewentualne owady w nich siedzące same wyszły;)
Przygotowuję syrop -do garnka wlewam wodę, dodaję cukier, sok z cytryny oraz kwasek cytrynowy. Zagotowuję, co jakiś czas mieszając. Pozwalam mu się chwilę pogotować, po czym wyłączam grzanie.
W czasie, gdy syrop się gotuje, wkładam kwiaty do słoja/słoików. Ja robię to w ten sposób, że odcinam same tylko kwiaty, maksymalnie przy kwiatostanie, odrzucając w miarę możliwości jak najwięcej łodyżek, na których kwiaty są osadzone (także tych cienkich –szczegółowo pokazuję to na stronie Gotuj.Skutecznie.Tv w filmiku, dołączonym do przepisu;)).
Kwiaty zalewam gorącym syropem –wolnym strumieniem, po czym całość dokładnie mieszam. Kwiaty całe mają być zanurzone w syropie. Słoje przykrywam (nie muszą być szczelnie zakręcone, np. ja tylko przykrywam je pokrywką) i zostawiam w ten sposób na 2-3 dni (minimum 24 godziny).
Przynajmniej raz dziennie zawartość słoików dokładnie mieszam czystą łyżką.
Po tym czasie syrop jest gotowy. Trzeba teraz przecedzić go przez sito tak, by w naczyniu został tylko czysty, klarowny sok/syrop. Kwiaty i pozostałości odrzucam;) Sito można wyłożyć czystą, kilkukrotnie złożoną gazą, by proces odcedzania poszedł sprawniej, a syrop był klarowny. Można też po przelaniu przez sito i odciśnięciu kwiatów przesączyć sok/nalewkę przez bibułę lub filtr do kawy.
Tak przygotowany sok jest już właściwie gotowy i może stać się:
– wariant 1: sokiem/syropem z kwiatów czarnego bzu
– wariant 2: nalewką/likierem z kwiatów czarnego bzu;)
Wariant 1: Sok rozlewam do wyparzonych uprzednio butelek, szczelnie zamykam i przechowuję w chłodnym miejscu (np. w lodówce) lub zagotowuję, rozlewam do wyparzonych uprzednio butelek, zamykam i pasteryzuję, chwilę gotując –tak przygotowany można przechowywać dłużej np. w piwnicy w chłodnym miejscu.
Wariant 2: Sok łączę z alkoholem w opisanych w „Składnikach” proporcjach. Dokładnie mieszam i przelewam do uprzednio wyparzonych butelek. Zakręcam i zostawiam na co najmniej 3 miesiące, by alkohol przegryzł się z syropem. Im dłużej stoi, tym lepszy;) Super smakuje zimą, gdy upłynie pół roku od wlania go w butelki –wspaniały smak i zapach, fajne wspomnienie lata;)
Wcześniej tj. zanim przegryzie się z alkoholem nie radzę go próbować. Po prostu nie będzie dobry i taka degustacja może grozić „rewolucją”.
Wariant 3: Część soku przelewam do butelek jako sok/syrop, a z pozostałej części robię nalewkę, łącząc sok z alkoholem wg w/w proporcji;)
W obu wersjach (tj. syrop i nalewka) gorąco polecam, bo to fajne trunki.
Przechowuję w ciemnym, chłodnym miejscu.
Syrop podaję do lodów, do herbaty lub po prostu jak syrop tj. rozcieńczam wodą gazowaną lub niegazowaną i mam świetny napój;)
Nalewkę serwuję jak nalewkę –w dobrym towarzystwie, w mniejszych likierowych kieliszkach lub na rozgrzewkę w chłodnie jesienne czy zimowe dni;)
Smacznego:)
:: Spróbujesz? A może już po wszystkim i zajadasz się… ze smakiem:)?
Wyślij link do przepisu znajomym i/lub wpisz kilka słów w Komentarzach, dzieląc się Twoją opinią -dziękuję!
23 Komentarze
Ela
Witam,
jaką ilość miodu dodać zamiast 1kg cukru?
Maciej
Mam takie pytanie. Ile wyszło litrów tej nalewki? Nie wiem ile mam spirytusu kupić żeby starczyło na nalewkę.
MaGda
Zależy w jakich proporcjach ją rozcieńczysz oraz ile zrobisz soku a ile nalewki. Jeśli sama tylko nalewka i w proporcji 2:1 (patrz dopiski w czerwonych klamrach w przepisie), to masz tu ok. 2 l soku + 1 l spirytusu, co da ok. 3 litrów nalewki (6 butelek 500 ml lub może 5 x 500 ml i 1 niepełna 700 ml). Tak precyzyjnie nie określę, bo nie wiem jaką weźmiesz cytrynę i jak wyciśniesz nasączony kwiat i ile „zostanie” na bibule.
Ewa
Nalewka odstała swoje. Degustacja jak się spodziewałam szokująca. W życiu nie próbowałam nic mocniejszego 🙂
A jak Pani myśli, gdyby w ten sam sposób próbować z innymi sokami np z winogrona białego czy ciemnego, lub pigwy – też by wyszło czy raczej nie?
MaGda
Nie wiem:( Jeszcze nie czuję się specem od nalewek. Tę robiłam wg przepisu od kolegi, kt. nalewki robi od lat. Bardzo mi ona smakowała, ale w przyszłym roku zrobię ją nieco inaczej. Już mam plan:)
…dodam jeszcze, że jestem zła, bo w tym roku przegapiłam owoce czarnego bzu. W przyszłym roku jakieś przypomnienie sobie ustawię, by nie umknęły mi soki, no i nalewka:)
Ewa
To może przy okazji spyta się Pani tego kolegi o to co wyżej pytałam. Ja słyszałam, że z owoców czarnego bzu nalewka nie jest polecana. Ponoć pestki zawarte w owocach szkodzą. Nie tak, żeby się zaraz zatruć, ale są powikłania gastrologiczne 🙂
Ciekawi mnie ten plan na przyszły rok. Poczekamy, zobaczymy.
MaGda
…przyszły rok: z miodem i cytryną oraz odrobiną anyżu, no i trochę zmienię proporcje, by była jednak nieco słabsza. Być może będę nagrywać.
emilia
Bardzo oryginalny smak, w tym roku zrobiłam na próbę i „jestem za”
MaGda
:):):)
Izabela
Hej
Mogl by mi ktos podac ten przepis w wersji dla cukrzykow? prosze 🙁 mam cukier naturalny owocowy.
dzieki
kasia
witam Pani Magdo czy zamiast kwasku cytrynowego mozna dododac wiecej cytryny???pozdrawiam kasia biegaczka;)
MaGda
tak, myślę, że tak. ja akurat mam taki przepis, ale w tym roku wymieniałam się informacjami nt. soków i nalewek z kwiatów czarnego bzu z koleżanką i ona właśnie robi z cytryną tylko kroi w plastry i zalewa razem z kwiatami. też tak spróbuję tak w przyszłym roku:)
Thomas Vantoch-Wierzchowski
Co prawda nie piję alkoholu mimo dorosłego wieku
ale Pani przepis na coś tak wydawałoby się naturalnego
przyprawił mnie, muszę przyznać o zawrót głowy.
Niby postanowiłem ,że sprubuję z tą „klauzulą” iż
uzaleznię to od ilości znalezionych kwiatów bzu,
którego bodajże jeden lub dwa krzaczki figurują w składzie
krzewo-drzewostanu sąsiedniego gaju.
Niemniej ponieważ mam problem z przyswajaniem cukru
czy jest jakaś możliwość nalewki z nieco mniejszą ilością
cukru?
Janek
Zamiast cukru , można zastosować stewie.
Pozdrawiam .
Ewa
No ta nalewka to nieźle procentowa – że się tak wyrażę 🙂
MaGda
Noooooo:) …ale przecież nie pija jej się litrami, tylko kieliszeczek czy dwa, jest np. super zimą -do rozgrzewki. Poza tym, jak wspominam w przepisie, spokojnie można zmienić proporcje pod własne upodobania;P Taką nalewkę piłam u kolegi, posmakowała mi i w tym roku zrobiłam ją sama po raz pierwszy. Do tej pory tylko soki robiłam;)
Anoli
Mam pytanko
Jak dlugo moze taki Syrop stac ???
Pozdrawiam
Iwona
Taki syrop w lodówce może stać nawet i rok. Zeszłoroczny syrop wypiłam w kwietniu br.Polecam na przeziębienia ( i nie tylko) bo zarówno sok/syrop tudzież nalewka są przepyszne!!!!!!
ewelinaa
Kurczę…właśnie jutro będzie mijać 24 h odkąd mój syropek się tworzy, a własciwie moczy w garnku. Twój przepis jest troche inny..ale mam wrażenie że dużo prostszy. No ale nic 🙂 dokończe ten pierwszy i lece jutro przed południem na łąkę żeby spróbować wg Twojego przepisu. I obowiązkowo zrobię naleweczkę! został mi jeszcze 1 litr spirytusu z minionego roku, jak robiłam nalewkę z aroni, bo strasznie mi obrodziła . Jak oglądam ten filmik, to mimo że jest juz noc..tak mi ten bez pachnie..uwielbiam jego zapach, zaraz po leśnej akacji 🙂 Pozdrawiam Cię serdecznie.
viola
Witam.Przepis Super!Idę szukać czarnego bzu.Ciekawa jestem ile krzaków zostanie ogołoconych.Zostawcie cos dla pszczół!
Pozdrawiam.
MaGda
:):):)
ala
ja soczek zrobiłam 1,5 tyg. temu i jak co roku wyszedł super!robię go podobnie,ale z wódką nie próbowałam!w takim razie jutro zabieram sie do roboty!!!pozdrawiam;-))
Magdalena - Znajdzprzepisy.pl
Witam serdecznie,
masz bardzo interesujący blog z wieloma apetycznymi przepisami, gratuluję! Byłabym zaszczycona, jakbyś dołączyła i do nas oraz zarejestrowała swój blog na liście Top Blogi na stronie znajdzprzepisy.pl. Dzięki temu Twoje przepisy trafią do jeszcze większego grona odbiorców.
Znajdzprzepisy.pl jest wyszukiwarką, która zbiera przepisy z najlepszych stron oraz blogów kulinarnych. Już ponad 1200 blogerów dołączyło do nas i skorzystało z dodatkowych odwiedzin, które dostarczamy.
Aby znaleźć się na liście Top Blogi wystarczy tylko zarejestrować swój blog tutaj: http://www.znajdzprzepisy.pl/dodaj-blog
Pozdrawiam i życzę miłego dnia! 🙂